کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

تحلیل کارشناسان از وضعیت مسکن در سال 93


کد خبر : ۴۰۹۴دوشنبه، ۱۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۲:۳۱۱۵۸۲۴ بازدید

مسکن به یک سالگی رکود خود نزدیک شده است و با شروع سال جدید دولت عزم اجرای فاز دوم هدفمندی را گرفته است. با این اوصاف چه بر سر بازار مسکن در سال جدید خواهد آمد؟

بازار مسکن چند وقتی است که به دوران رکود وارد شده است. حتی وام های ۵۰میلیون تومانی نیز نتوانستند دوای درد مسکن شوند و متقاضیان را به خرید مسکن ترغیب کنند.

رکود‌ د‌ر همه کشورها اتفاق می‌افتد‌ ولی طول د‌وره یک رکود‌ معمولی، د‌ر اقتصاد‌ی ۶ تا ۱۸ ماه است و اگر بعد‌ از این د‌وره، اقتصاد‌ به د‌وره رونق برگرد‌د‌ ساختارهای تولید‌ خیلی آسیب نمی‌بینند‌ و به زود‌ی خود‌ را ترمیم خواهد‌ کرد‌. ولی اگر د‌وره رکود‌ طولانی شود‌ و مثلاً به پنج یا شش سال برسد‌ د‌یگر د‌وره ترمیم آسان و سریع نخواهد‌ بود‌. رکود مسکن در ایران به یکسالگی خود نزدیک می شود. اما آنچه که می تواند معادلات را تغییر دهد، تصمیم دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندی و افزایش قیمت سوخت است. با شروع سال جدید مشخص نیست دولت چه خوابی برای بازار مسکن دیده است.

بهمن آرمان، کارشناس مسائل اقتصادی در همین زمینه می گوید: «اصولا دولت ها دخالتی در بازار مسکن به شکلی که ما در ایران شاهد هستیم ندارند اما در سیاست گذاری ها نقش تعیین کننده دارند . از آنجایی که اقتصاد ایران در حالت متعادلی نیست و تنش های مجود بین ایران و کشورهای سرمایه دار و دارای تکنولوژی

وجود دارد. احتمال پیش بینی منطقی پیش از رسیدن هرگونه توافق وجود ندارد.» 

وی تاکید می کند: « بازار مسکن ایران تا زمانی که نتواند به شکل صنعتی به فعالیت خود ادامه دهد متاثر از عوامل ثانویه است. طبیعی است که وام ۵۰میلیون تومان در زمانی که قیمت هر متر مربع ساختمان بین ۸۰۰هزار تا ۱میلیون تومان برای سازنده تمام می شود تاثیرگذار نخواهد بود. دولت باید شرایطی را فراهم کند که انبوه سازی شکل گیرد، مجتمع های بزرگ ایجاد شده و درنهایت ما بتوانیم حسابی مطمئن بر روی مسکن باز کنیم.»

این کارشناس مسائل اقتصادی در زمینه تاثیر افزایش قیمت سوخت بر قیمت مسکن نیز معتقد است: «از آنجایی که افزایش قیمت سوخت کمتر از نرخ تورم است احتمالا تاثیر قابل لمسی بر هزینه های ساخت نخواهد گذاشت. هزینه ساخت متاثر از افزایش قیمت فولاد، کاشی و سایر کالاهای مرتبط با انرژی است و آنها هستند که تاثیرتعیین کننده بر قیمت مسکن دارند.»

بهمن آرمان به دولت پیشنهاد می دهد: «اگر مشوق های لازم را برای بخش خصوصی فراهم کند و به صنعتی سازی و انبوه سازی توجه شود می توان از بحران فعلی خارج شد. نباید فراموش کنیم ۹۵درصد از خانه های ساخته شده در ایران توسط افراد با سرمایه کم ساخته شده است و ساخت مجتمع های بزرگ مسکونی توسط انبوه سازان انجام نمی شود. طبیعی است که تا زمانی که وضع به همین منوال است قیمت مسکن بالاست، قیمت تمام شده ساخت بالاست، صنعتی سازی شکل نمی گیرد و در نهایت ما در همین چرخه باطل دور خواهیم زد.»اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها