کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

جزئیات انهدام باند زورگیران مسلح مناطق غرب و شمال‌غرب تهران


کد خبر : ۴۰۸۰۹یکشنبه، ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۲:۱۶۵۱۸ بازدید

سارقان موتورسوار که با تهدید سلاح گرم و سرد، اقدام به زورگیری در مناطق غرب و شمال پایتخت کرده بودند، دستگیر شدند.

سارقان موتورسوار که با تهدید سلاح گرم و سرد، اقدام به زورگیری در مناطق غرب و شمال پایتخت کرده بودند، دستگیر شدند.

به گزارش خبرنگار ما، ساعت ۲۴ روز ۳۱ خردادماه وقوع یک مورد زورگیری در پارک سیمای ایران در محدوده شهرک قدس از طریق مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ تهران بزرگ به مأموران کلانتری ۱۳۴ شهرک قدس اعلام شد. با حضور مأموران کلانتری در محل، سه خانم جوان با حالتی پریشان و مضطرب به مأموران مراجعه و اظهار کردند دقایقی پیش دو پسر جوان که یکی از آنها یک قبضه قمه و دیگری یک قبضه اسلحه کمری در دست داشتند، با تهدید و ضرب‌وجرح گوشی موبایل و مقادیری وجه نقد از ما سرقت کردند و بلافاصله متواری شدند. با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع «سرقت به عنف مسلحانه» و به دستور بازپرس شعبه سوم دادسرای ناحیه ۳۴ تهران، پرونده در اختیار اداره یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت. یکی از شکات در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: شب حادثه ۳۱ خردادماه به همراه دو نفر از دوستانم، برای قدم‌زدن به پارک سیمای ایران رفته بودیم. پس از چند دقیقه پیاده‌روی و گپ‌وگفت‌های دوستانه تصمیم گرفتیم روی یکی از نیمکت‌های پارک نشسته و کمی استراحت کنیم. درحالی‌که روی نیمکت نشسته و سرگرم وارسی موبایلمان بودیم، ناگهان دو پسر جوان که یکی از آنها قمه و دیگری اسلحه کمری در دست داشتند، به ما نزدیک شده و ما را خفت کردند.

این خانم جوان در اظهاراتش ادامه داد: یکی از سارقان، اسلحه را روی پهلوی من و نفر دوم قمه را روی گردن دوستم گذاشت و درحالی‌که مدام ما را تهدید می‌کردند، اقدام به سرقت گوشی تلفن همراه دوستم، رشته گردنبند طلای من به ارزش تقریبی دوونیم‌ میلیون تومان و همچنین وجوه نقد همراهمان به مبلغ بیش از صد هزار تومان کرده و از محل متواری شدند. ما که به‌شدت ترسیده بودیم با سروصدای فراوان درخواست کمک کردیم، اما از آنجایی ‌که پارک خلوت بود کسی صدای ما را نشنید. سارقان نیز با کمک دو موتورسوار که در کنار اتوبان همت منتظر آنها ایستاده بودند، از محل متواری شدند. شاکی سوم پرونده که سارقان موفق به سرقت از او نشده بودند، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: زمانی که سارقان به ما نزدیک شدند با توجه به اینکه من با فاصله از دوستانم روی نیمکت پارک نشسته بودم، موفق به فرار شدم. هرچند هنگام فرار روی شمشادها افتاده و قدری مجروح شدم، اما توانستم از صحنه گریخته و با دادوفریاد فراوان درخواست کمک کنم تا اینکه چند مرد جوان که در همان حوالی بودند، صدای مرا شنیدند. پس از اینکه واقعه را شرح دادم همگی با هم به محل سرقت رفتیم، اما سارقان فرار کرده بودند و دوستانم نیز ترسان و لرزان به انتظار کمک نشسته بودند.

هم‌زمان با رسیدگی به پرونده سرقت مسلحانه از دو خانم جوان در اداره یکم پلیس آگاهی، سرقت‌های مشابهی این‌بار با تهدید سلاح سرد در اداره پنجم پلیس آگاهی مطرح شد که مشخصات به‌دست‌آمده از سارقان آنها با مشخصات ارائه‌شده از سوی شکات پرونده سرقت مسلحانه از دو خانم جوان هم‌خوانی و نزدیکی زیادی داشت. بنابراین با انجام هماهنگی با مقام قضائی و به منظور تجمیع اطلاعات پرونده‌های مشابه، ادامه رسیدگی به پرونده برای شناسایی و دستگیری سارقان در دستور کار اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت. کارآگاهان اداره پنجم پلیس آگاهی در زمان اجرای طرح کنترل مجرمان سارقان به عنف سابقه‌دار اطلاع پیدا کردند دو مجرم سابقه‌دار در زمینه ارتکاب سرقت‌های به عنف به‌ نام‌های «محمد. ک» و «ادیب. ک» با یکی دیگر از مجرمان حرفه‌ای و سابقه‌دار به‌ نام «حمزه. س» گروه جدیدی از سارقان به عنف را تشکیل داده‌اند که با استخراج تصاویر آنها از سیستم جامع پلیس آگاهی، تصاویر آنها از سوی شکات پرونده شناسایی شد. با شناسایی هویت این سه متهم سابقه‌دار، کارآگاهان اداره پنجم با انجام اقدامات پلیسی موفق به شناسایی آخرین مخفیگاه «حمزه. س» در شهرستان اسلامشهر شدند. سرانجام با مراقبت نامحسوس از مخفیگاه متهم و اطمینان از حضور وی در مخفیگاهش، در شامگاه ۲۲ تیرماه ۱۳۹۶ «حمزه. س» دستگیر و به اداره پنجم پلیس آگاهی منتقل شد.

متهم پس از دستگیری و انتقال به اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ، ابتدا منکر هرگونه زورگیری و سرقت شد، اما پس از دستگیری همدستانش و مواجهه حضوری با آنها به‌ناچار لب به اعتراف گشوده و در همان تحقیقات ابتدایی به مشارکت در ده‌ها فقره زورگیری و خفت‌گیری با همدستی «محمد» و «ادیب» اعتراف و عنوان کرد: «به اتفاق این دو نفر از غروب آفتاب تا پاسی از شب در محدوده بزرگراه نواب، بزرگراه فتح، شهرک‌غرب و جنت‌آباد با تهدید سلاح سرد اقدام به زورگیری و کیف‌قاپی می‌کردیم».

در تحقیقات تکمیلی از حمزه، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند وی از اوایل خردادماه سال جاری به همراه سه‌ جوان ۱۹ و ۲۰ساله به‌نام‌های «پویا»، «مجید» و «شاهین»، با استفاده از قمه و یک قبضه اسلحه کمری اقدام به زوگیری و خفت‌گیری از رهگذران، عابران پیاده و زنان و دختران در مناطق غرب و شمال‌غرب تهران به‌ویژه در محدوده اتوبان شهید همت، بزرگراه شیخ‌فضل‌الله، اتوبان نواب و همچنین بوستان‌های پرواز، سیمای ایران و چند پارک و بوستان دیگر در شهر تهران کرده‌اند. با انجام تحقیقات گسترده پلیسی و با وجود متواری‌شدن همدستان حمزه، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند یکی از اعضای گروه به‌ نام شاهین بر اثر تصادف مدتی در یکی از بیمارستان‌های محدوده اسلامشهر بستری و پس از بهبودی به‌تازگی از بیمارستان مرخص شده، با تجمیع اطلاعات به‌دست‌آمده، کارآگاهان ضمن هماهنگی با مقام قضائی در بامداد مورخه دهم مردادماه به مخفیگاه شاهین مراجعه و او را درحالی‌که خودش را در داخل کمد دیواری پنهان کرده بود، دستگیر و به اداره پلیس آگاهی منتقل کردند.

با دستگیری شاهین، مخفیگاه پویا و مجید نیز شناسایی شد، اما کارآگاهان اطلاع پیدا کردند این دو متهم مدتی است از تهران خارج و به یکی از شهرها در غرب کشور متواری شده‌اند. با گذشت نزدیک به یک ماه، کارآگاهان اطلاع یافتند مجید به‌تازگی به اسلامشهر مراجعه کرده که بلافاصله قبل از هرگونه اقدام وی برای متواری‌شدن مجدد، صبح روز دوم شهریورماه در یک اقدام ضربتی و غافلگیرانه وی را دستگیر کردند و اسلحه کمری که متهمان در سرقت‌ها از آن استفاده می‌کردند در خانه مادربزرگش در محدوده نازی‌آباد تهران به همراه ۲۵ تیر جنگی کشف شد.

در ادامه «پویا» نیز که به‌تازگی از غرب کشور برگشته و در شهریار مخفی شده بود، در مورخه پنجم شهریورماه ۱۳۹۶ دستگیر و در همان اعترافات اولیه به ده‌ها فقره سرقت به عنف مسلحانه با سلاح گرم و چاقو اعتراف کرد. متهمان در اعترافات صریح خود به ده‌ها فقره زورگیری و خفت‌گیری با سلاح سرد و همچنین سرقت مسلحانه از سوپرمارکت‌های مناطق شمال پایتخت اعتراف کردند. متهمان در توضیح نحوه انجام سرقت‌های مسلحانه خود از سوپرمارکت‌‌ها بیان کردند علاوه بر اینکه با قمه و اسلحه کمری از رهگذران، عابران پیاده، دختران و پسران عمدتا نوجوان و جوان در محدوده بزرگراه‌ها و بوستان‌های غرب پایتخت سرقت می‌کردند، با استفاده از دو دستگاه خودرو مسروقه سمند و پراید که آنها را نیز به شیوه زورگیری تصاحب کرده بودند، چندین فقره سرقت مسلحانه از سوپرمارکت‌های غرب و شمال تهران انجام داده‌اند.

پس از دستگیری همه اعضای گروه و انجام مواجهه حضوری با مال‌باختگان، در اولین مرحله متهمان از سوی سه دختر جوانی که در پارک سیمای ایران مورد زورگیری مسلحانه قرار گرفته بودند، مورد شناسایی دقیق قرار گرفته و در ادامه نیز تعداد دیگری از شکات و مال‌باختگان موفق به شناسایی اعضای این گروه از سارقان و زورگیران شدند. سرهنگ کارآگاه داوود فرد، معاون مبارزه با سرقت‌های خاص پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر به مهر گفت: از همه مال‌باختگانی که به این شیوه مورد سرقت و زورگیری قرار گرفته‌اند، دعوت می‌شود برای شناسایی متهمان و پیگیری شکایات خود به اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ در خیابان وحدت اسلامی  مراجعه کنند.اخبار مرتبط

سایت شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
سایت شب