کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

حمایت مجلس از تک‌نرخی شدن ارز

کدخبر:۴۰۷۲۴پنجشنبه، ۲۳ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۱:۵۳۳۲۷۲ بازدید

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت و بانک مرکزی باید در تک‌نرخی شدن ارز مصمم باشند و مجلس نیز، در این راستا از ...

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت و بانک مرکزی باید در تک‌نرخی شدن ارز مصمم باشند و مجلس نیز، در این راستا از این سیاست حمایت خواهد کرد.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از صدا و سیما، محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: در حوزه اقتصادی، یکی از ساز و کارها این است که باید به سمت ایجاد شفافیت و جلوگیری از رانت و فساد برویم و ساز و کار نرخ ارز بر اساس عرضه و تقاضای واقعی شکل بگیرد؛ به نحوی که روندی را که موجب شده امروز میلیاردها دلار از منابع کشور به هدر رود و به یک رانت تبدیل شده است، متوقف کنیم.

وی افزود: در حوزه اجرا، خیلی از مولفه ها باید در این زمینه اثرگذار باشد که بتوانیم سیاست تک نرخی شدن ارز را به سرعت اجرایی و عملیاتی کنیم. بر این اساس، در جلسات مستمری که با رئیس کل بانک مرکزی و مسئولان اقتصادی کشور داشتیم، مخصوصا بعد از برجام که شرایط مبادلات ارزی فراهم شده، این امکان را فراهم می کند که به سمت تک نرخی شدن ارز برویم.

پورابراهیمی خاطرنشان کرد: سال های قبل پیشنهاد تک نرخی شدن ارز داده شد و تا امروز عملیاتی نشده که جای گله دارد. دغدغه های سفته بازی در بازار نیز با مکانیزم ها قابل حل است؛ چون بخشی از سفته بازی و سوداگری ها از طریق سیاست تک نرخی شدن ارز قابل حل خواهد بود. بر این اساس، از طریق ابزارهای مالی و مکانیزم جهانی می توان این کار را عملیاتی کرد.

وی افزود: سوال از بانک مرکزی این است که امروز در کشور بازاری وجود ندارد که مبادلات جهانی صورت می گیرد؟ درخواست ما این است که نرخ بازار شفاف شود و با سازوکارهای موجود می توان این کار را عملیاتی کرد.  

پورابراهیمی گفت: باید این اهتمام از دولت برای تک نرخی کردن ارز دیده شود؛ بنابراین اگر دولت فضا را فراهم کند و بانک مرکزی مصمم به تک نرخی کردن ارز باشد کارها به خوبی انجام خواهد شد و این ها همه باید با اراده دولت و عزم جدی بانک مرکزی باشد و باید ما نیز از این کار و سیاست تک نرخی شدن ارز حمایت کنیم اما باید به تدریج این کار انجام شود.  


تک نرخی شدن ارز از فساد و آلوده شدن دستگاه های اجرایی جلوگیری می کند

همچنین حسین عبده تبریزی، کارشناس اقتصادی درباره فواید تک نرخی شدن ارز در اقتصاد گفت: تک نرخی شدن ارز مثل هر محصول دیگری است و طبیعی است که بیشتر مردم به دنبال خرید به قیمت پایین تر و ارزان تر هستند؛ بنابراین اقتصاد به دنبال نرخ واحد است و وقتی عرضه و تقاضا همدیگر را قطع می کنند، باید یک نرخ واحد باشد.

وی افزود: اگر اقتصادی طراحی شود که بتوانیم یک جنس را در یک جا بخریم و در جایی دیگر گران تر بفروشیم و بدون کار و ریسک باشد، اقتصاد به مشکل می خورد.  درباره نرخ ارز نیز همین موضوع است اگر ارز را ارزان بخریم و به نرخ بالاتر بفروشیم بی عدالتی در اقتصاد ایجاد می شود، با توجه به اینکه نظام چند نرخی را در دوران جنگ هم داشته ایم و در دوران بعد از جنگ تلاش کردیم که ارز را تک نرخی کنیم.

به گفته عبده تبریزی، البته بعد برای مدتی تک نرخی داشتیم اما در زمان تحریم ها سیستم ها به هم خورد و تک نرخی شدن ارز با مشکل مواجه و سیستم چند نرخی شد.  هرجا که چند نرخی داشته باشیم فساد نیز هست بنابراین تک نرخی شدن ارز از فساد و آلوده شدن دستگاه های اجرایی جلوگیری می کند.

تبریزی گفت: در شرایط تحریم ها تک نرخی شدن ارز وجود نداشت. چون ما مجبور به فروش نفت بودیم اما در قبال آن از هند و چین و کره جنوبی به سه نرخ مختلف پول نفت را باید دریافت می کردیم.  

وی افزود: به تازگی ارز مسافرتی بجز ارز عتبات و کربلا حذف شده است، بنابراین بانک مرکزی تصمیم گرفته به سمت تک نرخی شدن ارز حرکت کند اما حال باید دید آیا از نظر معاملاتی مشکل داریم یا خیر؟ که باید گفت از نظر معاملاتی تا حدی مشکل داریم چون بانک های بزرگ در حال حاضر با بانک مرکزی کار نمی کنند بنابراین مقداری تفاوت قیمت خواهیم داشت. بانک مرکزی به سمت تک نرخی حرکت کرده و در حال حاضر در تلاش است که فاصله قیمتی ارز را کم کند.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: در شورای بورس این تصمیم گرفته شد که بازار آتی ارز ایجاد شود و با توجه به ایجاد صندوق های ارزی نیز سیاست تک نرخی شدن ارز دیده می شود. نگرانی بانک مرکزی این است که سیاست ذخیره کردن ارز ایجاد نشود و نگهداری بیش از ۱۰ هزار دلار را غیر مجاز شناخته چون نگهداری ارز به زیان اقتصاد است.

وی افزود: بانک مرکزی کاملا مصمم است که نرخ بازده ارز بالا نرود، گرایش بانک مرکزی این است که سرمایه ها به سمت تولید و اشتغال برود اما بازهم ریسک وجود دارد و باید مراقب باشیم که سوداگری در بازار ایجاد نشود. حالا که دولت توانسته تورم را کنترل کند انتظار است که دولت نقش فعالی در بازار داشته باشد تا دوباره سفته بازی و سوداگری در جامعه ایجاد نشود.

تک نرخی شدن ارز در شرایط فعلی بار دیگر تورم را دو رقمی خواهد کرد

علی دینی ترکمانی، کارشناس اقتصادی دیگر مهمان برنامه گفت: اگر امروز کسی بتواند به نرخ رسمی و به قیمت ۳۳۴۰ ارز بگیرد و در بازار به نرخ آزاد ۳۹۰۰ تومان بفروشد مابالتفاوت قابل توجهی بدست می آورد و رانت و فساد ایجاد می شود. اگر نرخ ارز در برابر ریال نیز پایین بیاید واردات ارزان تر و صادرات گران تر در نتیجه مصرف کالاهای وارداتی بیشتر می شود و تولید ضربه می خورد که برای اینکه نسبت کالاهای صادراتی و وارداتی بهم نخورد بهتر است که تک نرخی شدن ارز به درستی اجرا شود اما نکته این است که تجربه سال های بلند ۴۰ سال گذشته بعد از انقلاب نشان می دهد که جز دهه ۸۰ که نرخ رسمی ارز و نرخ بازار با هم منطبق بودند در دیگر دوره ها این امکان را نداشتیم.

وی افزود: در شرایطی که فشارهای تورمی وجود دارد و انتظارات فزاینده برای نرخ ارز وجود دارد تک نرخی شدن ارز امکان پذیر نیست چون موجی از نقدینگی در بازار ارز ایجاد خواهد شد و تقاضای سوداگرانه و سفته بازی در بازار ایجاد خواهد شد. تک نرخی شدن ارز بسیار کار خوبی است اما در شرایط فعلی اقتصاد ایران، تنش های سیاسی در منطقه، کاهش شدید قیمت نفت و کاهش درآمدهای ارز موجب شده که شرایط لازم برای تک نرخی شدن ارز در حال حاضر وجود نداشته باشد.

به گفته این کارشناس اقتصادی، در سال ۹۰ دلار به ۱۰۰۰ تومان رسید در پایان سال به ۱۷۰۰ رسید در سال ۹۱ تا ۳۷۰۰ حتی تا ۳۹۰۰ نیز رکورد زد اما در سال ۹۲ به دلیل انتخابات قدری پایین آمد که این تلاطم بیشتر به دلیل تقاضای سوداگرانه و سفته بازی در بازار بود.

وی معتقد است که همچنان هم فضا ملتهب است که بخشی از نقدینگی به صورت موجی به بازار ارز می رود. پیش بینی می شود خروج ارز از نرخ ارز مبادله ای به این معناست که بخشی از ارز وارد بازار آزاد شود. تجربه هم نشان می دهد که فشارهای تورمی مثل سال های قبل ایجاد شود. وقتی موتور انتظارات شروع به کار کند عده ای روی ارز سرمایه گذاری خواهند کرد که موجب گران شدن دلار در بازار خواهد شد که این بازار را به سمت دلاریزه شدن پیش خواهد برد.

دینی ترکمانی، گفت: نرخ سپرده ها پایین آمده و افراد ریسک پذیر ممکن است سرمایه خود را از بانک خارج کنند و به سمت سرمایه گذاری دلار بروند. یکی از افتخارات دولت تک رقمی شدن تورم بوده است؛ اما در شرایط فعلی تک نرخی شدن ارز باردیگر تورم را دو رقمی خواهد کرد. شاخص بندی قیمت ها با نرخ دلار نیز ممکن است تورم را افزایش دهد، باید تک نرخی شدن تدریجی باشد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حامد: 1396/6/2313:33:04،
45
9
تک نرخی شدن ارز صدها میلیارد تومان برای مسئولین بانک مرکزی و ... سود دارد. شما چه می گویید برای خودتان؟
علی: 1396/6/2314:07:18،
19
31
تک نرخی شدن ارز وقتی واقعی است که به هر ایرانی هر چقدر خواست ارز فروخته شود ، وگرنه ارز کوپنی است !!! فقط دررصورتی تک نرخی واقعی است که بالای ۶۰۰۰ تومن تک نرخی شود
منطق: 1396/6/2318:28:15،
26
2
مطمئن باشید "چون مجلس از تک نرخی شدن ارز حمایت میکند ، به ضرر مردم است!!!
m: 1396/6/2323:56:40،
9
2
اتفاقا تک نرخی نشدن ارز هزاراان میلیلرد برای ژن های خب سود دارد نه برای بانک مرکزی
ارز: 1396/6/2313:42:19،
7
19
کدوم بان کسود ارزی بالا داره و البته مطمئن ؟
غضنفر: 1396/6/2316:12:06،
36
1
برای همه مردم ثابت شده که اینها هیچ قدمی به نفع ملت بر نمیدارند فقط به سود خودشان فکر میکنند
ظلم حدی دارد - ایرانجیب نظرم را تایید کن مثل همیشه حذف نکن
ی: 1396/6/2313:47:04،
36
9
خیلی خوبه روی 14 هزار تک نرخی کنید ممنون
حرف حساب !: 1396/6/2313:47:25،
26
11
اگر تك نرخي شدن ارز بنفع دولت و به زيان مردم ( گران شدن كالا و خدمات ) باشد نبايد نمايندگان به آن راي دهند ...عموم مردم بايد از مصوبات دولتي در كوتاه مدت و بلند مدت نفع ببرند و توجيح هر مسئول بايد تضمين ادامه فعاليت و شغلش باشد . ( روي سخن بانك مركزي + وزارت اقتصاد و دارايي و وزير صنعت است . ) كه مستقيم و غير مستقيم ارتباط با سبد كالا و غذايي خانواده ها دارد .

موافقم +++
مخالفم ---
راهب: 1396/6/2313:52:43،
26
4
پس هركي دو نرخي كنه دوباره دشمن مملكته و فكره رانت خواري و همين كاراست كه بالا گفته شد قبوله؟
در جواب راهب : 1396/6/2315:17:29،
8
12
در جواب راهب : ارز دولتي يعني خريد ارزانتر و ميتواند براي خريد كالاهاي اساسي كشور ( مثل برنج + روغن + گوشت + مرغ و ... ) منظور شود و قطعا در قيمت نهايي به نفع قشر ضعيف جامعه و محرومان جامعه است كه ميتواند سوبسيد به افراد بي بضاعت جامعه باشد و كاهش قيمت برخي محصولات داخلي كه افسار گسيخته گران ميشوند و چه ربطي به رانت داره ؟!!!


مطلب حرف حساب طرف قشر ضعيف جامعه است به مطالب دقت كنيد ؟

موافقم +++
مخالفم ---
ایرانی واقعی نه شناسنامه ای: 1396/6/2314:00:28،
32
10
من نمیدونم در مملکتی که نمایندگان مجلس اسلامیش شعار مرگ بر آمریکا سر میدن چرا باید اقتصاد ورشکستش بر مبنای دلار آمریکای جهانخوار تنظیم بشه؟!، از ریال اسلامی معتبر در جهان خودتون یا روبل با ارزش کشور دوست و برادر روسیه استفاده کنید!
بینش زاده: 1396/6/2314:00:36،
18
1
تک نرخی شدن ارز، مثل حذف قیمت مصرف کننده فقط اثر سوء داره.
چون باعث گرون شدن دارو و کالاهای اساسی میشه و البته بعد مدت کوتاهی با وضع یک تحریم جدید دوباره چند نرخی میشه و البته اون موقع بسیار گرون تر از وضع فعلی خواهد بود.
علی: 1396/6/2314:41:51،
60
2
اره بابا تک نرخی کنید بیاید بزازید رو ۴۰۰۰تومن بگید تک نرخیش کردیم یعنی از مجلس فاسدتر تو ایران نداریم اینا نماینده مردم نیستن نماینده شیطونن من که یادم نمیاد تو مجلس طرحی داده باشن که به نفع مردم بوده باشه
هر وقت دلار اومد پایین اقتصاد خود ب خود درست میشه وگرنه تک نرخی و دو نرخی و ۱۰نرخی بودنش دردی از اقتصاد دوا نمیکنه
سلطاني: 1396/6/2317:14:43،
23
4
موافقم اين نمايندگان اگه نماينده مردم بودن وضع ما الان اين نبود
خسته: 1396/6/2315:18:01،
32
4
میخواهند دلار را گران کنند. آسمان و ریسمان می بافند . این بحثها را هر وقت میخواهند گران کنند پیش می کشند.
علی: 1396/6/2316:36:04،
23
25
ارز تک نرخی بشه بنظرتون قیمتش چقدر میکشه بالا روش سرمایع گزاری کنیم+++++++++
روش سرمایه گزاری نکنیم--------
خسرو: 1396/6/2320:54:14،
8
10
دلار بالای 4 هزار ریسک است و خریدنش اشتباه است.نفت و گاز قیمتش آهسته افزایش خواهد یافت و دولت ایران هم برای جیب خودش هم شده بالاخره یا برجام رو لغو میکنه یا محکمکاری میکنن و مجبورن سرمایه خارجی وارد مملکت بشه.از اونطرف هم اروپا و چین دیگه اشباع شدن و برای غربیها کمتر جایی کارگر 200-300 دلاری مثل ایران گیر خواهد امد!
علی: 1396/6/2322:29:26،
8
3
احتمالا3900 تک نرخی میشه وبعدمدتی میگن تک نرخی بده بعددولتی میشه 3900 وآزادمیشه 4500 تومن.دیگه این حقه ها کهنه شده.
من: 1396/6/2410:41:09،
1
2
دقیقا عین جریان بنزین
pepan: 1396/6/2414:43:34،
8
1
لامصب از چهار سال پیش هی می گین تک نرخی می کنیم کو پس.. دلار بانکی شده 3400 تومن در حالی که اوایل این بحثها بود 2800 تومن. چرا سر مردم کلاه می زارین. خب تحریم فلجتون کرده چرا به سینتون می زنین منم منم... کنار بیایین تا کمی زندگی با کیفیت بشه.. بخدا دارین غارت می کنین مردم رو تو روز روشن... آهن دو برابر شده. جوابگو کیست.... مقصر ما هستیم که میریم جلوی صندوق رای. حیف که حیف

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار