کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تحریم‌های فلج‌کننده اقتصادی علیه پیونگ‌یانگ

کدخبر:۴۰۶۸۴چهارشنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۵:۲۶۴۲۲۴ بازدید

شورای امنیت به اتفاق آرا به قطعنامه پیشنهادی آمریکا مبنی‌بر تحریم‌های بیشتر و جدیدتر کره‌شمالی رای داد. هدف این قطعنامه دستیابی به 6 هدف ...

شورای امنیت به اتفاق آرا به قطعنامه پیشنهادی آمریکا مبنی‌بر تحریم‌های بیشتر و جدیدتر کره‌شمالی رای داد. هدف این قطعنامه دستیابی به 6 هدف اصلی است: محدودیت واردات نفتی کره شمالی، ممنوعیت صادرات منسوجات، پایان دادن به حضور کارگران کره‌ای در کشورهای خارجی، مقابله با قاچاق، متوقف ساختن سرمایه‌گذاری‌های مشترک با کشورهای دیگر و تحریم نهادهای دولتی کره شمالی. نماینده آمریکا در شورای امنیت می‌گوید: این قطعنامه جدید احتمالا 30 درصد از کل واردات نفتی کره را کاهش خواهد داد.

شورای امنیت سازمان ملل به اتفاق آرا به قطعنامه پیشنهادی آمریکا مبنی بر تحریم‌های بیشتر و جدیدتر کره‌شمالی رای داد. این اقدام تقریبا یک هفته پس از ششمین آزمایش هسته‌ای از سوی کره‌شمالی صورت می‌گیرد. «زاخاری کوهن» و «ریچارد روث»، گزارشگران سی‌ان‌ان می‌نویسند که هدف این قطعنامه دستیابی به 6 هدف اصلی است: محدود کردن واردات نفت کره‌شمالی، ممنوع کردن صادرات منسوجات، پایان دادن به حضور کارگران کره‌ای در کشورهای خارجی، مقابله با قاچاق، متوقف ساختن سرمایه‌گذاری‌های مشترک با کشورهای دیگر و تحریم کردن نهادهای دولتی کره‌شمالی. سفیر آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد که «جهان هرگز یک کره‌شمالی هسته‌ای را نخواهد پذیرفت و امروز [دوشنبه 20 شهریورماه] شورای امنیت می‌گوید که اگر رژیم کره‌شمالی برنامه هسته‌ای خود را متوقف نسازد، ما خود دست به‌کار خواهیم شد.»

ایالات‌متحده ابتدا یک قطعنامه مقدماتی ارائه داد که خواستار ممنوعیت کامل صادرات نفت به کره‌شمالی و مسدود کردن دارایی «اون»، رهبر کره‌شمالی، حزب کارگران و دولت کره‌شمالی شده بود. اما بعد، آمریکا قطعنامه دیگری را به بحث گذاشت که محاصره کامل نفتی، مسدود کردن دارایی‌ها، ممنوعیت برای سفر کیم را شامل می‌شد و زبان خود درخصوص کارگران خارجی و مسائل دیگر را نرم‌تر کرد. احتمالا ترس از فروپاشی کره‌شمالی است که باعث شد لحن قطعنامه دوم اندکی نرم‌تر شود. نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل می‌گوید: «تا کنون اینها سخت‌ترین اقداماتی بودند که بر کره‌شمالی وضع شده‌اند. این به ما شانس بهتری برای متوقف کردن توانایی رژیم برای تامین مالی برنامه هسته‌ای‌اش را می‌دهد.» چین و روسیه بدبینی خود به این تحریم‌ها را اعلام کردند اما چین اندکی بعد از رای روز دوشنبه اعلام کرد که از این قطعنامه حمایت می‌کند.

در مقابل، کره‌شمالی اعلام کرد که «به‌زودی پاسخ قاطعی به قطعنامه ننگين شورای امنيت سازمان شيطانی ملل خواهد داد.» به نظر می‌رسد در پاسخ به این تحریم‌ها، کره‌شمالی یک آزمایش موشکی یا هسته‌ای دیگر انجام دهد. نیکی هیلی به سی‌ان‌ان می‌گوید: «نفت همچون خونی در رگ‌های کره‌شمالی برای ساخت و تامین مالی برنامه هسته‌ای‌اش است.» این قطعنامه جدید احتمالا 30 درصد از کل واردات نفتی کره را کاهش خواهد داد و همچنین موجب کاهش 55 درصدی فرآورده‌های نفتی صادر شده به کره خواهد شد. در سال 2016، کره‌شمالی از فروش منسوجات 760 میلیون دلار درآمد به دست آورده و باعث شده بود این صنعت در کره‌شمالی به مهم‌ترین بخش درآمدی تبدیل شود. این صنعت تاکنون مورد تحریم‌های سازمان ملل قرار نگرفته بود. همچنین از قبل کارگران خارجی نیز کره‌شمالی سالانه 500 میلیون دلار عایدی دارد. این دو بخش اکنون مورد تحریم قرار گرفته‌اند.

 

آیا باید در برابر کره‌شمالی تسلیم شد؟

بسیاری از دهه 90 به بعد می‌گویند کره‌شمالی روزهای آخر خود را سپری می‌کند. با این حال، این کشور توانسته موشک‌هایی را طراحی کند که بخش زیادی از خاک آمریکا را در پوشش خود داشته باشد. «جان وُلفِستال»، محقق بنیاد کارنگی می‌نویسد کره‌شمالی توانسته از فشارهای اقتصادی، سیاسی و نظامی 5 دولت متوالی آمریکا جان به در ببرد. اکنون دولت ترامپ با بزرگترین چالش سیاست خارجی خود مواجه است. اکنون آمریکا مردد است آیا مانع یک کره‌شمالی هسته‌ای شود یا خیر؟ آیا ائتلاف خود با کره‌جنوبی و ژاپن را تقویت و حفظ کند یا خیر؟ اکنون کره‌جنوبی و ژاپن می‌پرسند آیا قابلیت‌های جدید «اون» باعث می‌شود آمریکا به دفاع از این دو کشور «برنخیزد» یا اینکه چتر امنیتی خود را همچنان بر فراز این دو کشور حفظ کند.

در سال‌های اخیر، سیاست آمریکا در قبال کره‌شمالی بر این متمرکز بوده که آیا واشنگتن باید با پیونگ‌یانگ سخن بگوید و مذاکره کند یا به‌دنبال توقف برنامه این کشور باشد. اگر در گذشته بحث‌ها بر سر متوقف ساختن قابلیت‌های کره‌شمالی متمرکز بود اما امروزه چالش اصلی آمریکا این است که مانع از لطمه زدن و صدمه رساندن کره‌شمالی به آمریکا و متحدانش شود چرا که «اون» به قابلیت موشک‌های هسته‌ای دوربرد دست یافته است. به نوشته «ولفستال» اولین سوالی که سیاست‌گذاران آمریکایی می‌پرسند این است: اهداف بازدارندگی آمریکا برای کره‌شمالی چیست؟ به عبارت دیگر، آمریکا از کره‌شمالی می‌خواهد که چه کاری «انجام ندهد» و چگونه می‌تواند این کشور را متقاعد به «انجام ندادن» این کارها کند؟ «کیم جونگ اون» باید درک کند که تحت هیچ شرایطی نباید از سلاح‌های هسته‌ای استفاده کند؛ انجام این کار یعنی پایان رژیم و پایان «اون». آمریکا چه بخواهد و چه نخواهد، کره‌شمالی یک تهدید آشکار استراتژیک علیه آمریکاست و باید با این کشور به‌عنوان تهدید برخورد شود.

بازدارندگی یک راه‌حل کامل نیست اما برای اینکه قرین موفقیت شود دولت ترامپ باید با همتایان کره‌شمالی خود تماس مستقیمی برقرار کند و به آنها بفهماند که چه چیزی یا چه اقدام تحریک‌آمیزی می‌تواند موجب پاسخ مستقیم آمریکا شود. روش‌های بیشمار دیگری هست که این پیام به کره‌شمالی منتقل شود اما هیچ راهی بهتر از تماس مستقیم با مقام‌های این کشور نیست. به نوشته ولفستال، این تماس‌ها مثلا می‌تواند در قالب دیدار و تماس همتایان نظامی باشد. البته این دیدار باید از قالب سنتی که دیپلمات‌های آمریکایی در نیویورک و مقر سازمان ملل دیدار می‌کنند، خارج شود.

حتی ارتباط از طریق چین- که در گذشته بارها انجام گرفته- نیز نمی‌تواند این پیام را برساند. آن پیام باید روشن کند که استفاده از تسلیحات هسته‌ای و انتقال این تسلیحات یا موشک‌های بالستیک و... به دولت دیگر و استفاده از آنها غیرقابل پذیرش است. اگر آمریکا نتواند مانع کره‌شمالی از داشتن تسلیحات هسته‌ای شود، باید روشن سازد که هر تصمیمی برای استفاده از آنها به معنای آخرین روز حیات «اون» و کشورش خواهد بود. تاکنون هیچ ترکیبی از تهدید، مشارکت، مذاکره و تحریم نتوانسته به نتیجه‌ای روشن منتج شود. در بهترین حالت، هر مذاکره‌ای با کره‌شمالی باید در جست‌وجوی توافقی برای فرار از اقداماتی باشد که می‌تواند محرک بحران شود از جمله اینکه موشک‌های متحرک به‌کار گرفته نشود و بر پایان دادن یا محدود کردن آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی این کشور توافق داشته باشد.

در یک شرایط مطلوب که معلوم نیست چه زمانی فراهم شود، آمریکا می‌تواند مذاکره با کره را آغاز کند و به توافقی برسد که براساس آن این کشور ساخت موادی که می‌تواند برای استفاده در تولید تسلیحات هسته‌ای به‌کار گرفته شود را متوقف سازد. اما حقیقت این است که آمریکا نمی‌داند و کره‌شمالی هم نخواهد گفت که تمام مراکز تولیدی‌اش در کجا قرار گرفته است. این کشور اجازه دسترسی و بازرسی از سایت‌ها را نیز نمی‌دهد. معلوم نیست کره‌شمالی چه درخواستی به خاطر این محدودیت‌ها داشته باشد اما واشنگتن و سئول باید اقداماتی را پیشنهاد دهند که خطر تقابل نظامی یا بدتر شدن اوضاع را کمتر کند.

اکنون مهم‌ترین نکته بازدارندگی دادن تضمین به کره‌جنوبی و ژاپن در مواجهه با تهدید کره‌شمالی است. رهبران این دو کشور از خود می‌پرسند آیا واشنگتن حاضر است نیویورک و لس‌آنجلس را در حمایت از توکیو و سئول به خطر اندازد؟ اکنون که موشک‌های کره‌شمالی به این شهرها می‌رسد، این نگرانی‌ها طبیعتا افزایش خواهد یافت. آمریکا در دوران جنگ سرد به اروپا قول داده بود که در برابر تهدید جنگ هسته‌ای شوروی از این قاره دفاع خواهد کرد و اکنون همین تعهد را در برابر تهدید روسیه دارد. وقت آن است که این تعهد آمریکا امروز به دوستان آسیایی‌اش هم داده شود تا خیال آنها از کره‌شمالی راحت شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

پاندای چاق☺: 1396/6/2210:28:25،
238
10
تحریم ها هیچ تاثیری نداره!!!!!!!!!!
و
کاغذ پاره ای بیش نیست!!!!!!!!!!☺
اگه باور نمیکنید از مردم ایران بپرسید!!!!☺
مینا: 1396/6/2211:25:24،
192
9
کره شمالی:
یک زندان بزرگ برای مردمش

یک مزدور برای روسها

و یک جوک برای غربی ها
رضا: 1396/6/2211:33:09،
177
6
مردم کره شمالی هم چوب سیاستهای غلط مسئولینشون رو میخورن .
مجيد: 1396/6/2211:55:52،
96
4
تحريمها را كمي سبك تر كردند تا دولت كره شمالي سقوط نكند !!
" احتمالا ترس از فروپاشی کره‌شمالی است "
خوب اگه سقوط كند چه مي شود
نكند همه دنيا رو دارن بازي مي دهند ؟
هميشه بايد يه لولو باشه ...
ایرانی: 1396/6/2223:58:14،
13
2
استغفرالله ... رهبر کره شمالی با این همه ادعای مرگ بر آمریکا گفتن حساب خارجی داره؟!!پس بگو مردم کره شمالی چرا اینقدر بدبخت هستن عوارض آمریکا ستیزیش برای مردم کره شمالی، حساب های ارزی خارجی برای رهبر کره شمالی!
محمد دهقانی : 1396/6/2308:56:17،
12
1
مسوولان کشور که ضرری نمیکنند از سفره مردم کم ميشه زندگی مردم به فلاکت میفته
Jam: 1396/6/2210:38:20،
130
8
هیچ تحریمی فلج کننده نیست همان طور که برما اثر نداشت ودر زمان احمدی نژاد هم دیدیم که مسوولین نان به نرخ روزخور ما شعار میدادند تحریمها بر ملت ما اثر ندارد.
Arash: 1396/6/2210:39:30،
183
6
ای پیروان رهبر معظم کره شمالی از ما یاد بگیرین . نرمش قهرمانانه بکنین تا رستکار شوید. همانا بگین غلط کردیم.
سقراط: 1396/6/2210:40:08،
110
6
بابا چیکار دارین این طفل های مظلومو، میخوان انرژی هسته ای که حق مسلم ماست رو تبدیل به بمب کنن بعد بزنن تو کشور خودشون خوشحالی کنن.
خداییییییی از ما ضایع ترن، درسته خیلی از ما پیشرفته ترن ولی خداییی ضایعن مخصوصا رهبرشون با اون مدل موش.
علیرضا: 1396/6/2212:04:36،
16
149
مدل موی رهبرش هیچ اشکالی نداره، ساختار اونها همون شکلیه. اما در عوض انصافاً شجاع و بی بدیل هستش. فعلاً که آمریکا مقابلش کم آورده، نه مثل مسئولین ما که با برجام هستی و نیستی مملکت رو به باد دادند و فقط امتیاز پشت امتیاز به آمریکا و ... میدن.
رند: 1396/6/2215:36:08،
68
8
عليرضاجان اگه كيم قهرمانته كارى نداره برو تابعيت كره شمالى روبگير
پاسخ به رند: 1396/6/2310:45:09،
2
14
پسرم، کیم قهرمان بنده نیست، اما چیزی که آشکار هست این است که مثل مسئولین ما از تهدیدات آمریکا هراسی نداره و پشت سر هم امتیاز نمی ده و ملت رو با فقر و بیکاری و اعتیاد و ... مواجه نمی کنه و در آنجا اختلاسی صورن نمی گیره و اگر چنین بشه بدون مسامحه برخورد قاطع می کنه. اما در ایران وقتی اختلاس و ... صورت میگیره چیکار می کنن؟ قطع یقین خودت در ایران زندگی می کنی و می دوئنی چی می گم پس اطاله کلام نمیدم.
شانس : 1396/6/2312:01:01،
6
1
پاسخ به علیرضا
شعار نده لطفا
کشور ته دره قرار گرفته و به کمک احتیاج داره مثل جرثقیل و طناب و سیم بکسل تنها چیزی الان ما داریم ی درد ناشی از سقوط هست که کمر اقتصاد رو شکسته
علیرضا: 1396/6/2210:47:21،
108
11
بدبخت موشک میخوای چیکار
برجام 2را بیا امضا کن ی نفس بکشند مردمت
مردم بیچاره ات چه گناهی دارند
نشان: 1396/6/2211:22:55،
21
5
حالا ارزش دلار هم پایبن میاد کره هم بیکار نمیشینه
ایرانی: 1396/6/2212:06:16،
35
5
ما خیلی نفس راحت می کشیم!! البته فقط نفس می کشیم که ای کاش می مردیم و از این همه بدبختی و گرانی و بیکاری و ... که برجام و غیر برجام برامون به ارمغان آورده راحت میشدیم
علی: 1396/6/2211:01:18،
13
5
جنگ بین امریکا و کره
ایران: 1396/6/2211:01:39،
102
5
یک گدای دیگه به سر سفره مان اضافه شد.
میلاد: 1396/6/2211:03:40،
59
2
و هیچ کس از مردم و کودکان بی دفاع کره ای ک ممکن است جان خود را به خاطر حماقت دو نفر (ترامپ و اون)از دست بدهند سخن نگفت...
روزگار غریبی است...
ممد : 1396/6/2211:07:47،
24
6
یه هسته ای بزنه به سازمان ملل که نابودی جهان و خودخواهی این سازمان اتفاق خوبی نیست
PRST: 1396/6/2211:38:59،
122
5
اهالی کره شمالی خیلی بدبخت تر از ما هستن و رهبرشون دیوانه ای هستش که دنیار رو تهدید میکنه قبول ولی یه چیزیشون خیلی از ما بهتره
تو اونجا اگه یه مسئولی دزدی و اختلاس کنه با ضدهوایی اعدامش میکنن ولی اینجا مختلصین محترم روزبه روز پست و مقام بیشتری میگیرن
اگه اونجا اختلاص سه هزار میلیاردی بشه کیم جونگ اون نمیاد بگه کش ندید
درضمن اونا مثل ما اندک درامدشون رو خرج کشورهای دیگه مثل سوریه و لبنان و فلسطین و احتمالا میانمار نمیکنن
امیر: 1396/6/2211:52:45،
83
1
دیکتاتورها منافع ملی کشورشان اهمیتی برایشان ندارد!
ارش: 1396/6/2212:16:14،
7
15
جنگ جهانی با امریکا
امیر : 1396/6/2212:59:02،
48
8
دم این کره شمالی گرم که با این همه تحریم نه گرانی دارند نه اختلاس دارند
نه غم گرانی پیاز ،برنج وطنی ،و....واگر هم داشتند تا الان هزار بار صدا وسیما منتشو به سر مردم میذاشت همون رهبر مو قشنگشون بلایی سر دلالانشون ،احتکارچیاشون ،میاره که کسی هوس تریالدرشدن به سرش نزنه درست برعکس اینجا که یه مشت آقازاده که دمشون معلوم کجا وصله خون مردم کردن توشیشه
اجمد: 1396/6/2214:02:33،
8
21
وقتی که کره شمالی ببیند دارد نابود میشود.ممکنه بی خبر
شبهنگامچهاربمب اتمی به امریکا وانگلیس وژاپن وکره بزند.چه کسانی به این عمل پاسخ گو خواهند شد.چنانکه
میدانیم درکره شمالی یک دیوانه حاکم است.
moaminsh: 1396/6/2220:58:51،
2
2
اینا همش بازیا خودشونه بخاطر این بازیا کلی منافع نصیبشون میشه. نه کره شمالی نابود میشه نه هم بمب اتمی زده میشه.
سریا: 1396/6/2222:55:16،
6
5
با کره شمالی و نوع حکومتش کاری ندارم ولی علت تحریم کره شمالی دلیل بیجایی آمریکا خودش از بمب اتمی استفاده کرده علیه دو شهر آمریکا هزاران کیلومتر دورتر از خاک خودش تو افغانستان مادر بمبها رو آزمایش کرد کره شمالی به کشوری حمله نکرده و تو خاک خودش آزمایش موشکی انجام داد رطب خورده منع رطب چون کند آمریکا که به ویتنام و عراق و افغانستان و لیبی حمله کرده حق نداره به کره دستور بده
احسان: 1396/6/2308:13:57،
6
3
همون دو تا بمب اتم باعث تسلیم ژاپن و پایان جنگ جهانی دوم و جلوگیری از کشتار و جنایت بیشتر علیه بشر شد . فقط باید به الاغ شاخ ندی .
امین: 1396/6/2310:08:16،
6
1
ببینید دوستان کره شمالی اگه خودشم بخواد آمریکا نمیذاره سقوط کنه
چرا؟
چون وقتی بخوای چند کشور رو مطیع خودت بکنی باید تهدیدی وجود داشته باشه.
پس ایران و کره شمالی با این نوع حکومت باید باشن ولی کنترل شده. نه قوی و نه خیلی ضعیف

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
معرفی محصول جدید ایران خودرو ; هایما S5 توربو شارژ
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
لوکس‌ترین شاسی‌بلند فرانسوی به ایران رسید + تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار