کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دست دلالان کوتاه می‌شود یا مصرف‌کنندگان قربانی؟

کدخبر:۴۰۶۱۷دوشنبه، ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۷:۳۵۲۶۹۰ بازدید

11 روز دیگر یعنی از اول مهرماه بر اساس ابلاغیه وزارت صنعت، معدن و تجارت برچسب قیمت از روی 11 گروه کالایی که اغلب آنها محصولات غذایی ...
دست دلالان کوتاه می‌شود یا مصرف‌کنندگان قربانی؟

11 روز دیگر یعنی از اول مهرماه بر اساس ابلاغیه وزارت صنعت، معدن و تجارت برچسب قیمت از روی 11 گروه کالایی که اغلب آنها محصولات غذایی هستند، حذف خواهد شد، در حالی که هنوز اجماع کارشناسی بر سر این طرح صورت نگرفته و زیرساخت قانونی آن نیز فراهم نشده است.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از ایسنا، در روزهای پایانی صدارت محمدرضا نعمت زاده در وزارت صنعت، معدن و تجارت، طرحی که بیش از دو سال توسط برخی تولیدکنندگان و اصناف مطرح و پیگیری می‌شد و در انتظار تایید وزیر بود، بالاخره در قالب ابلاغیه ای مجوز اجرای محدود و آزمایشی را دریافت کرد و با تایید محمد شریعتمداری، وزیر فعلی صنعت، معدن و تجارت در روزهای آینده به جریان می‌افتد.

این طرح با عنوان «حذف برچسب قیمت از روی کالا» از سوی اصناف و تولیدکنندگان طرح شد تا فضا را برای رقابت اقتصادی سالم بین تولیدکنندگان فراهم کند، یا به عبارت ساده تر سلطه دلالان و شبکه مافیایی توزیع را بر بازار و قیمت ها کاهش دهد.

یک کالا بعد از تولید با دو واسطه به دست مصرف کننده می رسد، یعنی عملا سه مرحله سود برای تولیدکننده، عمده فروش و خرده فروش باید در قیمت درج شده روی کالا  که از سوی مصرف کننده پرداخت می‌شود دیده شود. حالا موضوعی که باعث ارائه طرح حذف برچسب قیمت از روی کالا شده، درج قیمت های غیر واقعی روی کالاها از سوی تولیدکنندگان است.

قیمت هایی بالاتر از قیمت تمام شده و نرخ‌های تحمیلی از سوی شبکه توزیع و واسطه های فروش که روی کالا درج می شوند، چرا که توزیع کننده ها برای این که بتوانند حاشیه سود بالای خود را در کالاهایی که به بازار عرضه می کنند داشته باشند، خرید خود را از تولیدکنندگانی انجام می‌دهند که قیمت روی کالا را بالاتر از قیمت اصلی کالا درج می‌کنند و خود به خود تولیدکنندگانی را که با هدف رقابت در بازار قیمتی پایین تر از دیگران ارائه می‌کنند را از شبکه فروش حذف کرده یا در نهایت آنها را مجبور به تمکین از قیمت هایی می کنند که سود مد نظر شبکه توزیع در آن دیده شده باشد.

از سوی دیگر زمانی می توان به غیر واقعی بودن قیمت کالاها پی برد که همین کالاها در جریان فروش در فروشگاه های زنجیره ای و هایپرمارکت ها با تخفیفات بسیار بالا (حتی بیش از ۵۰ درصد) عرضه می‌شوند و علت آن هم خرید بدون واسطه فروشگاه های بزرگ از خود تولیدکننده است که به آنها این توان را می‌دهد تا نزدیک به قیمت خرید عمده، قیمت کالا را در عرضه به مصرف کننده پایین بیاورند.

با بیان ارقام می توان گفت که سود قانونی و استاندارد عمده فروشی سه درصد و سود خرده فروشی ۱۲ تا ۱۵ درصد است، اما مشاهده می شود که در برخی کالاها سودهای ۱۰۰ درصدی دریافت می‌شود که به همین علت برخی معتقد هستند با حذف برچسب قیمت از برخی کالاها و تعیین قیمت نهایی در واحدهای خرده فروشی بر اساس شرایط بازار می توان از قیمت گذاری های کاذب جلوگیری کرد.

حالا پای سخنگوی دولت نیز به این ماجرا باز شده است و خواستار پاسخگویی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره این طرح شده است، چراکه مغایرت طرح حذف برچسب قیمت از روی کالا وجوه واضحی دارد.

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ایران در پایان جلسه هفته گذشته هیات دولت در پاسخ به سوالی درباره این طرح به خبرنگاران گفت که «این تصمیم برای چند قلم کالای بهداشتی بوده زیرا طبق قانون باید کالاها برچسب قیمت مصرف داشته باشند. از وزیر صنعت می‌خواهم در این زمینه پاسخگو بوده و اطلاعات کافی را اعلام کند».

از جمله وجوه این طرح که مورد تاکید منتقدانش بوده، تناقض های قانونی موجود در آن است، چراکه بر اساس بررسی های انجام شده طرح حذف برجسب قیمت از روی کالا با بندهایی از قانون حمایت از مصرف‌کنندگان، قانون نظام صنفی کشور و مصوبه ستاد هدفمندسازی یارانه ها مغایرت دارد، ضمن این که حتی بر اساس ماده ۶ قانون تعزیرات حکومتی مشمول مجازات نیز می‌شود.

به هر حال این طرح با تمام اما و اگرهای خود با تایید دو وزیر پیشین و فعلی وزارت صنعت، معدن و تجارت به اجرا در خواهد آمد و شمارش معکوس برای اجرای آزمایشی آن آغاز شده است. البته رییس سازمان حمایت می‌گوید درصورتیکه برچسب قیمت کالاهای اعلامی حذف شود و این کالاها با افزاش قیمت مواجه شوند، دولت می‌تواند با دستور مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت این بخشنامه را ملغی کند.

حال باید دید چه ساز و کاری برای نظارت و اجرای طرح حذف برچسب قیمت از روی کالاها اندیشیده خواهد شد و چگونه سازگاری آن با قانون صورت خواهد گرفت. اما چند سوال مهم درباره این طرح پیش می‌آید، اینکه آیا این طرح به هدف خود که ایجاد رونق و رقابت سالم تولیدکنندگان است می‌رسد و دست زیاده‌خواه شبکه توزیع را کوتاه می‌کند؟ از آن مهم‌تر این سوال است که در این میان حقوق مصرف کننده چه خواهد شد؟ آیا مصرف کننده قربانی این طرح می شود یا از آن منتفع خواهد شد؟

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مصرف كننده: 1396/6/2014:55:41،
51
2
هركي گران بفروشه به نفع دولت هستش چراا باارزش افزوده و ماليات بيشتردولت سودميبره ملت هم تدبيرواميد
حرف حساب !: 1396/6/2020:55:19،
23
2
قطعا زيان خريدار يا مصرف كننده نهايي ضرر خواهد كرد ؟

خريداران و مصرف كنندگان هميشه محصول خريد خود را مقياسه مي كنند و نسبت به توليد كننده محصول حساسيت نشان مي دهند و مخصوصا قيمتها و تاريخ مصرف را چك مي كنند و اقدام به خريد مي كنند و نهايتا با جيب خود خريد را انجام ميدهند اين روش ميتونه براي توليد كننده انگيزه شود تا قيمت خود را براي فروش بيشتر اصلاح كند و مردم از توليد كننده گران قيمت خريد نكنند تا اينكه قيمت خود را كاهش دهد .

اما اگر قيمت روي محصول نباشد شما از دو فروشگاه كنار هم ميتواني با قيمتهاي متفاوت يك محصول را شاهد باشي كه در نهايت باعث نارضايتي مشتري نهايي خواهد شد .

موافقم +++
مخالفم ---
شهروند ايراني!: 1396/6/2023:20:41،
9
1
اگر قراره آرامش را به بازار و كسب و كار تزريق كنيم اين روش به مثابه برخلاف مسير اب شنا كردن است و عدم قيمت يا تاريخ توليد روي كالا مساوي است با بي احترامي به مشتري نهايي كه قطعا يكيش خود ما هستيم و از طرف ديگر بي نظمي و بي انظباطي در بازار و هر كي به هر كي كه هر عمده فروشي باهر قيمتي كه بخواهد بفروشد يا بخرد و فروشنده با قيافه و سن و اعتبار و نقدي و جكي و وووو قيمتهاي بيشتري را طلب خواهد كرد و از طرف ديگر سواستفاده برخي افراد با بسته بندي هاي برند و مشابه و محتواي غير از آنچه در بسته وجود دارد سودهاي كلاني را به جيب برخي افراد ميرزد و با سلامتي و بهداشت مردم بازي كردن است و در نهايت اين طرح با شكست مواجه خواهد شد .
بهادری: 1396/6/2101:38:34،
8
1
این طرح فقط در صورتی جواب میده که اون خرده فروش که جنس و دست مردم میده قیمت روی جنس بزنه تا با توجه به وضع مالی مشتری قیمت نده به یکی بگه 1000 به یکی دیگه 1500
احمد: 1396/6/2108:11:57،
12
1
اگه مسئولین واقعا به فکر مردم هستند و میخوان دست دلالان رو کوتاه کنن به جای قیمت مصرف کننده قیمت تولید(کارخونه) رو کالاها درج کنن. با این کار اولا اصل قیمت برای مردم مشخصه ثانیا فضا برای رقابت شبکه توزیع و فروش فراهم میشه ...
به هر حال به نظر بنده حذف کلی قیمت به معنی پاک کردن صورت مساله است و به هرج و مرج منجر میشه و دودش به چشم مصرف کننده خواهد رفت.
سعید: 1396/6/2108:59:30،
7
2
طرف شب خوابیده و صبح بیدار شدهااز روی شیکم حرف زده شده بدبختی جدید مردم هیشکی هم نمیتونه حالیشون کنه که بیسواد طرح های شما همه چرته و هیچ کاری نکنین لطفا
ناشناس : 1396/6/2015:00:36،
39
5
اشتباه ازاین بزرگتر نمیشه که قیمت رو درج نکنن مسلما قصد پیشنهاد دهندگان این طرح خیره ولی نتیجش شره وباعث هرج ومرج درقیمت وسواستفاده میشه. طرح باید دقیق باشه وهمه جوانب رو درنظر بگیره
نیما: 1396/6/2017:35:20،
29
2
خیره ؟!

مطمئن باش اینا کارهای حاشیه ای برای انجام کاری بزرگتر هست

مثلا تو هیاهوی این موضوع یه بار دیدی 4 تا میدان نفتی با قرارداد های 50 ساله مشارکت شد (فروخته شد)

مردم: 1396/6/2015:14:42،
53
3
شک نکنید که مصرف کننده باید هزینه این تصمیم اشتباه را بپردازد
محمد: 1396/6/2015:19:12،
48
3
پر واضحه که این قانون فقط باعث بیشتر قربانی شدنه مصرف کننده میشه خیلی جالبه یعنی میری فروشگاه خرید کنی هرچیو که ورمیداری ببینی قیمتش چنده که بدردت میخوره یا نه قیمت روش نداره یعنی سبدتو پر میکنی بری خونه تا قبل از اینکه بری دمه صندوق نمیدونی چقدر خرید کردی.اول بره این مسئولین بی فکر متاسفم بعدم برای مردم بیچارمون که هروز بیشتر اسیر قانونای این مسئولین بی فکر میشن
کورش م: 1396/6/2021:22:52،
5
5
به جای تولید کننده این وظیفه فروشنده خواهد بود که برچسب قیمت مورد نظرش رو روی کالا بزند (البته باید دستگاهش رو بخرد) مثل همه جای دنیا! تعجب میکنم که به این موضوع مهم اشاره ای نشده!
حرف حساب !: 1396/6/2023:25:41،
13
1
پيشنهاد :
قيمت كارخانه : 1000 تومان
قيمت عمده فروش : 1050 تومان
قيمت خرد فروش : 1250 تومان

اختصار :
ق ك : 1000
ق ع : 1050
ق خ : 1250

قطعا بايد قيمت مشخص باشد بدين طريق نظارت كاملا مستند و دقيق خواهد بود و ميشود به قيمت روي كالا استناد كرد . فروشنده هم از اين روش راضي خواهد بود و دست واسطه ها را كم خواهد كرد
علی: 1396/6/2015:36:37،
56
2
چه پولی بزنن فروشگاه های بزرگ و هایپر مارکت ها
اینها اگه راست میگن قیمتی که کارخانه به فروشنده میده رو محصول بزنن و سود قانونی رو هم کنار اون بزنن تا مردم ببینن که با چه درصد میفروشن نه اینکه قیمت مصرف کننده رو حذف کنن
با این وضعیت ی تعداد از اجناس که معروف نیستن و قیمتشون پایین هست با اونی که که کیفتش بالاست و قیمتش بالا هست بدلیل نداشتن قیمت مصرف کننده حدودا با یقمیت فروخته میشه و سر خریدار کلاه میره
م: 1396/6/2015:47:20،
48
2
به ضرر مصرف کننده ست
سرگردان: 1396/6/2015:48:21،
34
3
از فردا تو تلویزیون برنامه می گذارند که تعداد بازرسان تعزیرات رو دو برابر کردیم تا گران فروشی نشه. فلان و بهمان......
خدا بخیر کنه.....
امین: 1396/6/2015:49:26،
38
2
هیچی قبلا میتونستی قیمت کالا رو به فروشنده نشون بدی تا بیشتر نگیره الان دیگه قیمت بستگی به میل فروشنده و ظاهر خریدار داره
مجتبی: 1396/6/2015:56:20،
30
1
فقط به نفع سوپر مارکتی ها میشه این طرح
کیان: 1396/6/2016:08:31،
35
5
جواب سوال آخرتون واضحه
در نظام سرمایه داری ایران همیشه مصرف کننده متضرر است و دلال و واسطه گر سود اصلی رو میبره.
دمتون گرم
واقعا میخواین کاری کنید از گرفتاری فرصت خونه اومدنم نداشته باشیم و فقط کار کنیم که یه عده پولدارتر بشن..
الهی مددی...
مهدی: 1396/6/2016:19:37،
22
2
تو این مملکت هیچ کاری به نفع مصرف کننده انجام نخواهد شد، اگر بحث رقابت بود می توانستند با درج قیمت کمتر رقابت کنند ولی حذف قیمت فقط باعث گنگ شدن قیمت دیگر برند ها و رقاباتی شدن افزایش قیمت منجر خواهد شد
سعیدوارونه: 1396/6/2018:08:28،
7
1
همین حالا تو بازار رحم نمیکنن اون موقع دیگه سگ هم صاحبش رو نمی شناسه
ملت ما دنبال ی روزنه هستن تا تمام آرزوها شون رو برآورده کنن
جالبه همه طرحها از موادبهداشتی و نوشابه دخانیات شروع میشه بعدش دیگه میگن حالا جا افتاد همه چیز اجرا کنید
ابراهیم: 1396/6/2018:25:07،
9
1
با سلام
تو کشور بجای اینکه رو هزارتا شرکت کنترل داشته باشند میخواهند ده ها میلیون سوپری رو کنترل کنند البته چون که کنترل دولت خیلی خوبه حتما میشه مگه شک دارید!
حسین: 1396/6/2020:51:57،
5
1
سلام و وقت بخیر، آقا من تعجب می کنم مگه مسئولین محترم تو جامعه زندگی نمی کنند و از فروشگاه خرید نمی کنند؟ الان که با این همه تلاش و پیگیری تولید کننده رو موظف به قیمت گذاری کردن و درج قیمت رو همه کالاها هست، پدر آدم در میاد تا بتونه قیمتا رو پیدا کنه، بخونه و مقایسه کنه و خرید مقرون به صرفه انجام بده. وای به روزی که بخواهیم بدون قیمت رسمی خرید انجام بدیم. یعنی کامپیوتر هم باشه تو این هم اقلام و دوز کلک هایی که آدمای خدانشناس و بی انصاف انجام میدن، هنگ می کنه. بعد هم ببخشید، عذر بدتر از گناه چرا؟ اگه قیمتا کاذب و بالاتر از ارزش واقعیش درج می شه، ملت بی دفاع که مقصر نیستند، سازمان ها و ارگان های ذیربط وظیغشونو درست انجام بدن و افراد دست پاک و متعهد رو برای قیمت گذاری منصفانه و دقیق پشت این کار قرار بدن. در این صورت، غلط می کنه تولید کننده ای که بخواد رو هوا قیمت بده و سر مردم کلاه بزاره
بهزاد : 1396/6/2021:22:01،
8
1
چرا داستان سرایی میکنید؟!!!
چرا بجای نطارت درست و واقعی بدنبال پاک کردن صورت مسئله هستید؟!!!
در همه جای دنیا قیمت و مشخصات محصول درج میشه. چرا ما نمیخواهیم استانداردهای دنیا رو بپذیریم؟!!!
آريا: 1396/6/2022:31:06،
7
2
نتيجه شو در مورد لباس و لوازم صوتي و تصويري و... ميبينيم كه با چه قيمتهايي دارن فروخته ميشن. مواد غذايي در مجموع خوب بودن تا الان و قيمتشون يكسان بود تقريبا در سراسر كشور كه با اين طرح اينم بد ميشه بايد بگرديم جاي ارزون پيدا كنيم.
علی: 1396/6/2100:41:54،
7
1
مگه میشه روی کالا قیمت نباشه؟ یعنی چی

والله الان که قیمت داره کلی روش ميکشن و گرونتر میدن،وای بحال روزی که اصلا قیمت درج نشده باشه دیگه هر کس هر قیمتی دلش خواست میفروشه!!!
نازنين: 1396/6/2102:59:14،
6
1
بجاي اين همه اختلال و پيچيدگي در كل مغازه ها كه نميشه بازرس همه رو كنترل كنه
توليد كننده رو با بازرسي مجبور كنن قيمت مناسب بزنن رو كالا
لقمه رو چرا دور سرتون مي چرخونين همه رو تو دردسر ميندازين
قيمت از دست مردم خارج ميشه
مثلا رقابتي دارين ميكنين
yuo: 1396/6/2108:30:45،
2
2
آهای مردم این هم از اون برنامه های ۲۰۳۰ بود برا همین میخوان جدای از قانون دنیا عمل کنند ما مردم دیگه سوخته ایم
جواد: 1396/6/2109:33:15،
5
1
این طرح به دلیل عدم شفافیت قیمتی در سوپرمارکتها صد در صد به نفع فروشگاههای زنجیره ای خواهد بود.
استارت نابودی و حذف خرده فروشی و سوپرمارکت ها است.
قوی تر کردن فروشگاههای زنجیره ای با افزایش تعداد مشتری هایشان
ممود: 1396/6/2111:20:09،
2
2
وزیر مملکت وقتی با تحصیلات عالیه و تائیده شده چندین مقامات باشه ، اینه .. وای ب حال اون جامعه..
کل دنیا نه تنها محصولات مصرفی بلکه تمامی گروههای کالاهای تخصصی به سمت ارزش گذاری الکترونیکی یا همون قیمت گذاری شده هستن.. اونوقت آقا دستور حذف برچسب قیمت داده..
فرهاد: 1396/6/2111:55:11،
3
2
فقط قصدشون سود بیشتر دولت، این بود رفاهی که وعدشو رییس جمهور محترم داده بود

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار