کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نرخ دلار در ایران به کجا خواهد رسید؟

کدخبر:۴۰۵۹۹دوشنبه، ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۴:۰۰۵۱۰۲ بازدید

اگرچه دولت هنوز به صورت رسمی، اجرای یکسان سازی نرخ ارز را کلید نزده است، اما چینش صحنه از سوی فرمانده ارزی، حکایت از آن دارد که ...

اگرچه دولت هنوز به صورت رسمی، اجرای یکسان سازی نرخ ارز را کلید نزده است، اما چینش صحنه از سوی فرمانده ارزی، حکایت از آن دارد که دولت در حال سبک‌سازی تعهدات خود در پرداخت ارز دولتی است.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از مهر، یکسان سازی نرخ ارز، وعده ای بود که حسن روحانی در دولت اول خود صحبت از  آن به میان آورده و اعلام کرده بود که می‌خواهد بساط رانت‌های ارزی را برچیند و شرایط را برای تک نرخی کردن ارز فراهم کند؛ موضوعی که بسیاری، آن را گره اصلی این روزهای اقتصاد ایران می‌دانند و بر این باورند که باید هر چه زودتر، شرایط را برای واقعی کردن نرخ ارز فراهم کند. اما پشت پرده هر چه که بود، دولت یازدهم نتوانست این موضوع را به نام خود ثبت کند و کار به دولت دوازدهم رسید.

حال چند ماهی هست که دولت دوازدهم بر سر کار آمده و از ابتدای کار هم البته، بنا بر این گذاشته شده بود که ارز در ماههای ابتدایی آغاز به کار دولت، تک نرخی شود؛ البته سیاستگذاران پولی و ارزی اعلام کرده اند که این کار را در ماههای آغازین دولت دوازدهم کلید خواهند زد، اما باز هم اما و اگرهای بسیاری برای اجرای موفق آن مطرح می‌کنند؛ به این معنا که هنوز روابط کارگزاری، آنگونه که باید و شاید برقرار نشده و به دلیل پاره‌ای از مشکلات، هنوز ایران به صورت کامل به منابع حاصل از فروش نفت خود دسترسی ندارد.

در این میان، اگرچه هنوز پیش شرط‌های یکسان سازی نرخ ارز هنوز فراهم نیست؛ اما دولت مهره به مهره، در حال چینش صفحه شطرنج برای آغاز یکسان سازی نرخ ارز است؛ به این معنا که کم کم بساط ارزهای مبادله‌ای را جمع کرده و در نهایت، تامین همه نیازها را به بازار آزاد هدایت می‌کند. نمونه‌های آن نیز مشهود است و بنا به گفته برخی از نزدیکان به بانک مرکزی، فهرست کالاها و صنایعی که ارز مبادله ای می‌گیرند، با سیاست دولت در حال کاهش است و اکنون تعداد کمی از کالاها به نسبت گذشته، ارز مبادله ای دریافت می‌کنند.

از امروز(بیستم شهریورماه) هم که قرار است ارز مبادله ای که دولت به مسافران سفرهای خارجی به صورت سالانه ۳۰۰ دلار تخصیص می داد هم حذف شود و همه برای تامین نیازهای ارزی خود در سفرهای خارجی، به بازار آزاد مراجعه کنند؛ همین امر به نظر می‌رسد که قیمت را اندکی بالا برد، اما آنگونه که مقامات مسئول دولتی می‌گویند، سهم سفرهای خارجی از دلار مبادله ای به میزانی نبوده که بتوان حذف آن و ورود تقاضای ناشی از آن به بازار را قابل توجه دانست و مشکلی را در بازار پدید آورد.

اما همین اقدام بانک مرکزی، به گفته بسیاری از کارشناسان، گامی برای یکسان سازی نرخ ارز است و دولت هم گام به گام، در حال برنامه ریزی برای حذف گیرندگان ارز مبادلاتی است؛ بنابراین با این اقدامات فرمانده ارزی کشور می‌خواهد چینش مهره ها را به گونه ای انجام دهد که یکسان سازی نرخ ارز، بدون اقدامات یکباره انجام گیرد و جای نگرانی را برای بازار به جای نگذارد.

اما در این میان، فعالان بازار ارز می گویند که طی روزهای اخیر، بازار از تلاطم برخوردار بوده ولی قطعا این نوسانات، به گونه ای نیست که بتوان مشکل خاصی را در بازار مشاهده کرد.

یکی از فعالان بازار ارز در میدان فردوسی در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: اجرای برخی سیاستها از جمله حذف ارز مسافرتی از سفرهای خارجی، منجر به افزایش جزئی قیمت در بازار شده است؛ اما جهش قیمتی را رقم نزده است و به نظر هم نمی‌رسد که دولت به عنوان یکی از تامین کنندگان عمده ارز، اجازه جهش قیمتی را بدهد.

او می افزاید: هر گونه جهش در بازار ارز، به طور قطع دستاوردهای تورمی دولت را زیر سوال می برد و همین امر سبب می شود که دولت با مراقبت بیشتر نسبت به بازار، کار را هدایت نماید، همانطور که طی چهار سال گذشته، علیرغم محدودیت هایی که در بازار ارز ایران وجود داشت، اما دولت به عنوان عرضه کننده اصلی ارز، اجازه نداده که بازار دچار تلاطم شود و از این پس هم به نظر نمی رسد که چنین اتفاقی رخ دهد.

یکی دیگر از فعالان بازار ارز در میدان فردوسی در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: هر روز تقاضاهای بیشتری به بازار ارز وارد می‌شود، اما قیمت چندان تغییری نداشته است و به نظر می رسد که با یک روند منطقی در حال حرکت است؛ البته همیشه در بازار ارز ایران، سوداگرانی فعالیت دارند که سعی می کنند بازار را به نفع خود رقم زنند؛ اما آنها طی ۴ سال گذشته نتوانسته اند، سوداگری را در بلندمدت ادامه دهند و زمینه ساز جهش قیمتی شوند، چراکه دولت به عنوان یکی از عرضه کنندگان عمده ارز، اجازه این کار را به آنها نداده است.

وی می افزاید: البته به نظر می رسد که دولت هم با افزایش نرخ ارز مبادله ای، تلاش دارد تا فاصله قیمت دلار مبادله ای را با آزاد کم کند و بنابراین طی هفته های گذشته مشاهده می شود که قیمت ارز مبادله ای نیز با یک شیب ملایم رو به افزایش است؛ بنابراین به نظر می رسد که دولت خود از گرانی جزئی ارز استقبال می کند. البته باز هم تاکید می شود که جهشی به نظر نمی رسد که در کار باشد.

همچنین مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با بیان اینکه ارز، مکانیزم خاص خود را دارد، تصریح کرد: بزرگترین مشکلی که بخش خصوصی با آن مواجه است، غیرقابل پیش‌بینی بودن زمان و دامنه نوسان نرخ ارز است و این موضوع باعث شده تا سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی تمایلی به سرمایه‌گذاری در ایران نداشته باشند.

وی، یکی از مهم‌ترین خواسته‌های بخش خصوصی را پیش‌بینی دست کم ۲ ساله نرخ ارز از سوی بانک مرکزی و دولت عنوان کرد و گفت: بدون پیش‌بینی درست از نرخ ارز صادرکنندگان نمی‌دانند چه اتفاقی برای تولید و صادرات آنها رخ خواهد داد؛ این در حالی است که مشکل با تک‌نرخی کردن ارز، به شکل دستوری حل نخواهد شد و پایدار نخواهد بود بلکه نرخ  باید براساس ارزش واقعی تک‌نرخی شود.

 رئیس اتاق تهران با یادآوری تلاش‌های بانک مرکزی برای تک نرخی کردن ارز در سال‌های گذشته؛ تصریح کرد: زمان باز و عدم قطعیت در سیاست‌های مالی و پولی مناسب نیست؛ پیشنهاد من این است که برای رسیدن به ارز تک نرخی تک‌تک از اعطای ارز به کالاهای مبادله‌ای کاسته شده و سپس بتدریج و در فاصله زمانی مشخص فاصله بین نرخ ارز مبادله‌ای و آزاد کم شود تا در یک برنامه زمانی معین میان‌مدت به نرخ ارز یکسان براساس ارزش واقعی برسیم.

حال باید منتظر ماند و دید که بانک مرکزی به نمایندگی از دولت، برای یکسان سازی نرخ ارز، چه برنامه مشخصی دارد و تا چه زمانی می‌توان انتظار داشت که دلار به صورت واقعی تک نرخی شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

كام: 1396/6/2008:59:40،
37
30
تا دو ماه ديگه تك نرخي ميشه شك نكنيد
من: 1396/6/2009:50:03،
40
15
فکر کردی اگر تک نرخی شد گیر من و تو میاد ؟
امیر: 1396/6/2010:37:23،
18
5
تک نرخی با ازاد سازی نرخ ارز فرق داره
نشان: 1396/6/2010:37:33،
36
33
دلار ۳۶۰۰ تک نرخی میشه یاعلی
حرف حساب !: 1396/6/2012:24:02،
33
6
افزايش قيمت دلار باعث كاهش ارزش ريال و گراني و فشار به قشر ضعيف جامعه خواهد شد
بازاری: 1396/6/2015:34:41،
20
27
بر عکس
دلار ارزان به نفع پولدارها به عنوان بزرگترین مصرف کننده ارز خارجی است.انهاییکه سفر خارجی می روند،ماشین خارجی می خرند.جنس خارجی می فروشند.می خواهند پول به خارج بفرستند.بچه ها رو برای تحصیل به خارج بفرستند.
ودلار گران به نفع همه مردم ایران به عنوان مالکان منابع ارزی است.
کارمند: 1396/6/2017:34:28،
22
7
از قرار معلوم جناب بازاری دلار خریده اند که هم اکنون طرف دار گران شدن دلار به نفع تمام ملت جان بر کف ایران شده اند !!!!!!!!!!!!
بازاری: 1396/6/2018:10:26،
9
13
دوست عزیز بنده بسته به شرایط سرمایه گذاری می کنم و نظراتم هیچ ربطی به سرمایه گذاریم ندارد.همیشه در بازار های مختلف سرمایه ام را پخش می کنم واتفاقا الان کمترین سرمایه گذاریم در دلار است چون سودش کمتر از سود بانکی است.در تمام شرایط وزمانها اعتقاد دارم دلار ارزان به نفع سرمایه دار ها وبازاری ها وبه ضرر مردم عادی است.
کارمند: 1396/6/2020:54:33،
11
2
بازاری عزیز
بنده بی ارزش شدن پول ملی را به ضرر همه مردم ایران می دانم . منتظر جواب شما هستم .
کارمند دون پایه مالی چی: 1396/6/2009:04:08،
61
24
واقعیت اینه ک اگر دلار رو در کشوری ک اقتصاد پایدار و تولید محور نداشته باشه بخایم تعریف کنیم باید بگیم دلار یک کالاست.وبا فرض قیمت3900تومن در خرداد92وتورم حدود70درصدی توی مملکت در طی این4سال قیمت واقعیه کالای دلار برابر میشه با حداقللللل6630تومان.اماسیاستهای دولتی وحشتناک نگهداشتن فنر نرخ ارز طی این سالها وناتوانی در ادامه این سیاست در مقاطع خاص(مثل سال90و74)ما جامعه متوسط فقیر شده رو عنقریب شوک زده تر و فقیر تر خواهد کرد
امیر: 1396/6/2011:32:47،
45
22
بابا مگه فنر ماشین هست هی فنرفنر یادگرفتید یه نگاه به کشورهای دیگه کنید 10 سالی یه بار شاید یک صدم درصد تکون بخوره گرانی دلار یعنی بدبختی بییشتر و فلاکت و بیکاری بیشتر گرانی دلار یعنی اقتصاد دانان و تصمیم گیرندگان ما کار بلد نیستند اقتصاد یه علم هست اگه بلد نیستید استخدام کنید از کشوری مثل ژاپن بعد ببینید فنر بندی درست میکنه یا اقتصادو ....
همون کارمند دون پایه : 1396/6/2012:10:12،
24
5
امیرخان این ک اقتصاددانای این مملکت باید از بقیه کشوارها یادبگیرن ک تورمو کنترل کنن شکی درش نیس.اماحقیقت مساله رو عوض نمیکنه.فعلاتوواقعیت بایدزندگی کنیم و گ ن هر۵سال ۱بار۱بلایی مث سال۹۰سرمون میاد
هاشم: 1396/6/2012:49:16،
16
10
نرخ ارز و حتي كالا در ايران تابع هيجيك از متغيرهاي اقتصادي معمول نيست بنابراين استدلال شما كاملا غلط است. نرخ ارز، كالاها، مسكن و... در ايران بيشتر تايع شرايط احساسي مردم است و دولتها هم تا بحال از اين موضوع سوء استفاده فراوان كرده اند. بطور مثال همين تغيير قيمت مسكن در اثر پايين اوردن سود بانكي كه عليرغم هيج افزايش واقعي تقاضا براي مسكن، دلالان و بسازوبفروشها با پشتيباني مافياي مسكن با ايجاد يك جو رواني،سعي در جذب (بخوانيد دزديدن) پولهاي مردم كردند. پس مسئله اقتصاد ايران با تمام دنيا متفاوت است. متاسفانه بخشي از بدنه دولت كه بطور كلي در خدمت مافياهاي اقتصاديست با اخذ تصميماتي نظير كاهش سود بانكي و برداشتن قيمتها از روي كالاها و تغيير قيمت دلار، ضمن سرگرم كردن ملت، به دنبال بالا كشيدن تتمه سرمايه ملت است. فلذاست كه شاعر ميفرمايد:دستم بگرفت و پابه پا برد چون كوچولو بودم نميدونم كجا برد!!!
س.ا: 1396/6/2009:05:32،
31
91
ارز با شیب ملایم میره بالا:
تا آخر 96 میشه 4500
تا آخر 97 میشه 6000
و بعد از آن تا 7500 رشد خواهد کرد.
خسرو: 1396/6/2009:22:50،
53
41
بالای 5هزار خواهد رفت و بعد روحانی 4500 تک نرخی میکنه و همه هم راضی و میگن ما چاکریم!
تقی: 1396/6/2009:28:40،
27
40
4200 تا آخر 96
4500 در سال جدید
البته متاسفانه
بزن درو : 1396/6/2009:29:03،
20
51
دلار تا 4300 بالا میره
حبیب بندری: 1396/6/2011:41:56،
22
7
دلار تا 890 تومن پایین میاد معجزه قرن بیستم گفته فقط کافیه یه بار دیگه انتخابش کنید .
هزیان گفتن که مال و خرجی ندارد کوکا
معلم : 1396/6/2009:53:00،
45
19
میگن نرخ ارز تو ایران خیلی پایینه و باید به قیمت واقعی که در حدود 5000 هست برسد نمیدونم این عزیزان از جیب مردم خور چطور قیمت دلار را پیش بینی میکنند قیمت دلار باید بر اساس حقوق کارگر و کارمند تعریف بشه اگه کارگری ماهانه 1500 دریافتی داره الان با دلار 3000 نزدیک پانصد دلار دریافتی داره که این یک چهارم درامد کارگر در همین ترکیه همسایه نزدیک ماست تازه این کارگر خودرو رو دوبرابر جهانی و ترکیه میخره مواد غذایی تقریبا یکی هست ولی مسکن یکم گرانتر میخره پس در نتیجه دلار حداقل دو برابر گرانتراز نرخ واقعی است
م: 1396/6/2011:00:07،
19
11
شما با این تعریف افتصادی مرزهای علم اقتصاد را کیلومترها جا ب جا کردین دوست عزیز قیمت دلار به یه سری شرایط بستگی دارد
به نرخ تورم سالیان اخیر
به شرایط سیاسی و محصوصا عدم احازه امریکا به استفاده دلار توسط ایران
به تولید محور بودن کشور
به صادرات ان کشور
به پشتوانه قوی ذخایر ارزی و طلا بانک مرکزی ان کشور و...
اگر دلار هر لحظه به قیمت واقعی خود برسد خیلی بهتر از ان است که قیمتش مثل سال ۹۰ و ۷۴ یکدفعه دربره
رضا: 1396/6/2012:39:11،
16
4
ترکیه یک کشور صنعتیه نه متکی به نفت، اقتصاد آزاد و پویا داره نه مثل ما ایستا. متاسفانه معنی استقلال در ایران بد تعریف شده، استقلال رو ترکیه داره نه مایی که متکی به قیمت جهانی نفت هستیم.
معلم : 1396/6/2101:03:40،
3
3
پاسخ به م عزیزم میگم بلید براین اساس پایه ریزی میشد نگفتم این طوری هست من موندم اونایی که منفی میدن چه نظر خاصی دارن اگه دلار بشه 5000 نرخ کارگر ایرانی میشه نزدیک سیصد دلار که روزی میشه ده دلار حالا شما تو امریکا برای یک ساعت کار 12 دلار دریافت میشه اونم کارگر دون پایه پس حقوقشون نزدیک ده برابر ایران میشه بعدش اونا ماشین میخرن مثلا سانتافه به قیمت 35000 دلار ما هم میخریم 75000 دلار با حقوق یک دهم حالا دلار الان گران هست یا نیست
ن: 1396/6/2010:34:17،
10
11
ای جان میخوااااد تک نرخی بشه
ناشناس: 1396/6/2015:13:21،
6
1
مطمین باش نه پول نفت به ما میرسه نه پول اقتصاد مستقل از نفت چون نمیخوان به مردم پول برسه
دکتر: 1396/6/2010:36:54،
27
27
دلار تا یه ماه دیگه ۳۷۰۰
و اواخر سال ۳۳۸۰
سال اینده ۳۰۰۰
تا اواخر سال ۱۴۰۰ دلار ۲۰۰۰ خواهد شد
amir: 1396/6/2011:22:52،
30
15
دلار باشرایط ۹۰درصد مردم بالای۲۰۰۰ت
هیچ توجیهی نداره
درضمن هر چی بالاتر فلاکت ذلت منوتو بیشتر
الان اون ۱۰درصد (که یا دلالن یا رانت خور میگن ۵۰۰۰..۶۰۰۰و.....)
پس برجام واسه چی بود
مردم یکم باهم اتحاد وهمدل باشیم .......
کارشناس: 1396/6/2011:29:09،
17
12
دلار هفت تومان و یک قرانی برمیگردد
رضا: 1396/6/2022:41:30،
1
2
بعد از حذف سه تا صفر و واحد تومن
سعید وارونه: 1396/6/2013:19:13،
16
6
کدام فنر موقعی از ۸۰۰کردن ۳۲۰۰ فنر ۱دهه باز شد خیلی توهم نزنید
مسعود: 1396/6/2014:13:12،
12
2
جالبه همه هم کارشناسند
ناشناس : 1396/6/2015:10:37،
14
3
مردمو به گرونی وتورم عادت دادن کدوم کشوری اینهمه ارزش ارز ملیش پایین میاد چرا راجب ارز هزارتومنی صحبتی نمیشه چرا بهانه میان وفقط راجبه گرونی حرف میزنن چرا مردمو هرروز فقیرتر میکنن
محمد: 1396/6/2021:00:13،
8
3
ارز ديگه رشد نميكنه.
بهزاد : 1396/6/2021:37:11،
6
2
بزرگترین خطای استراتژیک دولت یازدهم پذیرش و غلبه نظرات بانک مرکزی بر نظرات وزارتخانه های اقتصاد ، صنعت و تجارت و صاحب نظران اقتصادی بود که منجر به افزایش بیکاری ، رکود اقتصادی و ویرانی اقتصاد خانواده ها شد. ادامه این سیاست منجمد، گسترش فقر و فساد و تباهی است. تا جائیکه حالا بانک مرکزی دستش توو جیب مردم رفته و سپرده های مردم رو چپاول میکنه!!!
کارشناسیان پور: 1396/6/2022:08:18،
5
1
خوشم میاد تو ایران همه کارشناسند مدارک لازمم تحصیلات و تجربه نیست ارزو و تخیله . خدا رو شکر کارم زیاده نماینده مجلس شورای شهر ...

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار