کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نرخ سود وام‌های بانکی نیز کاهش می‌یابد

کدخبر:۴۰۵۷۰یکشنبه، ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۵:۵۰۴۰۰۲ بازدید

با ابلاغیه اخیر بانک مرکزی در رابطه با تکلیف بانک‌ها به عملیاتی کردن نرخ‌های سود مصوب سپرده در شورای پول و اعتبار، انتقاداتی نسبت به عدم ...

با ابلاغیه اخیر بانک مرکزی در رابطه با تکلیف بانک‌ها به عملیاتی کردن نرخ‌های سود مصوب سپرده در شورای پول و اعتبار، انتقاداتی نسبت به عدم کاهش سود تسهیلات و هماهنگی آن با سودهای سپرده و اینکه چرا کاهش نرخ سود تسهیلات مورد توجه قرار نگرفت مطرح شد. این در حالی است که بانک مرکزی تاکید دارد هدف اصلی از این بخشنامه کاهش هزینه مالی شبکه بانکی بوده و اگر سقف‌های سود تعیین شده رعایت شود، کاهش هزینه تجهیز پول بانک‌ها و درنهایت کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی را به همراه خواهد داشت.

از هفته گذشته بانک مرکزی طی بخشنامه‌ای شبکه بانکی را به اجرایی کردن سودهای مصوب شورای پول و اعتبار در بخش سپرده مکلف کرد. به گونه‌ای که ملزم شدند نرخ‌های متفاوتی که برای سپرده و خارج از ۱۵ درصد تعیین شده پرداخت می‌کردند را کاهش داده و حساب‌های سپرده جدید را با سود علی الحساب حداکثر ۱۵ درصد سالانه و کوتاه مدت ۱۰ درصد برای مشتریان باز کنند.

در این بخشنامه اشاره‌ای به تغییر سود تسهیلات یا تکلیف برای رعایت نرخ ۱۸ درصدی موجود نشده است. این موضوع در نهایت موجب ایجاد بحث‌ها و انتقاداتی شده و برخی کارشناسان و حتی مسئولان پیشین بانک مرکزی معتقدند که باید اولویت اعمال سقف برای نرخ سود تسهیلات به جای نرخ سود سپرده باشد.  

کاهش هزینه مالی بانک‌ها سود تسهیلات را هم کاهش می‌دهد

اما در رابطه با اینکه چنین مباحثی تا چه اندازه قابل تایید بوده و اینکه سود تسهیلات در چه زمانی قابلیت کاهش دارد موضوعی است که مهدی‌زاده - مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی - در رابطه با آن توضیحاتی به ایسنا ارائه کرده است.

وی با بیان اینکه ابلاغیه هشت‌ بندی بانک مرکزی در واکنش به بالا بودن نرخ سود بانکی صادر شد و در توجیه این سیاست باید بیش از هر چیز به دلایل بالا بودن نرخ سود در شبکه بانکی توجه کرد گفت: تقریبا این اجماع کلی در میان کارشناسان پولی و بانکی ایجاد شده که ریشه اصلی نرخ سود بالا در شبکه بانکی به شکل‌گیری تنگنای اعتباری در این بخش مربوط می‌شود.

مهدی‌زاده با بیان اینکه واقعیت این است که حجم بالای دارایی‌های منجمد در ترازنامه بانک ها مانند مطالبات غیرجاری، مطالبات بانک‌ها از بخش دولتی و همچنین دارایی های غیرمالی، گردش سالم نقدینگی در شبکه بانکی کشور را مختل کرده است، توضیح داد: به این معنی که بخش قابل توجهی از منابع بانکی از گردش خارج شده که همین امر به بروز فشار نقدینگی در شبکه بانکی منجر شده است. در چنین شرایطی بانک ها و موسسات اعتباری با هدف کاهش فشارهای نقدینگی و جلوگیری از خروج سپرده‌ها یا کاهش سهم خود از بازار پول به نوعی رقابت ناسالم قیمتی در بخش تجهیز منابع روی آوردند که نتیجه نهایی آن بروز بی‌انضباطی در بازار پول و افزایش قابل توجه نرخ سود سپرده‌های بانکی بوده است.

وی ادامه داد: افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی نیز به واسطه افزایش هزینه تجهیز پول در بانک‌ها، به افزایش نرخ سود تسهیلات بانکی منجر شده است. بنابراین، هر چند که در شرایط عادی تعیین سقف نرخ سود تسهیلات بانکی تضمین کننده محدودیت نرخ سود سپرده‌های بانکی و همچنین سطحی از رقابت‌پذیری میان بانکها است، اما این رویکرد در شرایط کنونی و با توجه به تنگنای اعتباری در شبکه بانکی توجیه ندارد.

مهدی‌زاده تاکید کرد که متناسب با شرایط بازار پول و دلایل اصلی بالا بودن نرخ سود در شبکه بانکی، هدف اصلی بخشنامه اخیر بانک مرکزی نیز کاهش هزینه تامین مالی از شبکه بانکی بوده است و می‌توان امید داشت که با برقراری سقف‌های تعیین شده برای سود سپرده در شبکه بانکی و کاهش هزینه تجهیز پول بانک‌ها، نرخ سود تسهیلات نیز به تدریج کاهش یابد.


فاصله برای اعلام تا اجرای سود ابداع جدیدی نبود

مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی در رابطه با اینکه فاصله زمانی از اعلام تا اجرای بخشنامه سود بانکی موجب ایجاد مسایلی در برخی بانکها و مشکلاتی برای مشتریان شد نیز توضیحاتی ارائه کرد و گفت: تاجایی که به خاطر دارم، بانک مرکزی در ابلاغیه‌های نرخ سود خود همواره یک فاصله زمانی را برای اجرا لحاظ کرده است و این موضوع ابداعی جدید در نحوه سیاستگذاری بانک مرکزی به حساب نمی‌آید. در سالهای گذشته، این رویکرد عمدتا با هدف لحاظ یک دوره زمانی کوتاه برای آماده‌سازی شعب و اصلاح نرم‌افزارهای بانکی از سوی بانک مرکزی اتخاذ شده است.

وی با بیان اینکه باید توجه داشت که اجرای غافل‌گیرانه سیاست پولی و تغییر نرخ بهره در اقتصادهای توسعه یافته در بستر یک بازار بین‌بانکی کارآمد (از طریق تغییر نرخ بهره سیاستی) و عمدتا با هدف اثربخشی اجرای سیاست بر بازار سایر دارایی‌ها به ویژه بازار بدهی و نرخ ارز انجام می‌شود ادامه داد: این در حالی است که ابلاغیه اخیر بانک مرکزی صرفا بر اجرای مصوبات قبلی شورای پول و اعتبار تمرکز داشت و با ملاحظاتی در خصوص اثرپذیری منفی سایر بازارهای دارایی همراه بود. در عین حال این ملاحظه نیز وجود داشت که اجرای ناگهانی بخشنامه سود و کاهش نرخ سود بانکی ممکن است به تلاطم در بازار پول و انتقال این تلاطمات به سایر بازارهای دارایی منجر شود.

مهدی زاده با اشاره به اینکه در طول یک سال گذشته دامنه رقابت ناسالم در شبکه بانکی به سپرده‌های کوتاه‌مدت عادی یا روزشمار کشیده شده و نرخ سود این سپرده‌ها به شدت افزایش یافته بود افزود: افزایش نرخ سود و همچنین قابلیت برداشت قبل از سررسید سپرده‌های کوتاه‌مدت عادی باعث افزایش جذابیت سپرده‌ها و این امر باعث شده بود تا سهم قابل توجهی از سپرده‌های بانکی به سپرده‌های روزشمار اختصاص یابد که این سیاست  تهدیدی جدی برای آرامش در سایر بازارها به شمار می‌رفت.

 مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی رویکرد اتخاذ شده مبنی بر تاکید بر سقف مصوب نرخ سود سپرده‌های کوتاه‌مدت عادی (۱۰ درصد)، جریمه برداشت قبل از سررسید از سپرده‌های یک ساله (۵  درصد) و همچنین لحاظ فرصت زمانی برای اجرای بخشنامه بانک مرکزی در شبکه بانکی را زمینه مناسبی برای انتقال این سپرده‌ها به سپرده‌های با سررسید معین به ویژه سپرده‌های یک ساله دانست و گفت: با اتخاذ این رویکرد علاوه بر جلوگیری از بروز تلاطم در بازار ارز، ماندگاری سپرده‌های بانکی نیز افزایش یافت. بدین معنی که در حال حاضر بانکها در مقایسه با گذشته از شرایط بهتری برای مدیریت منابع سپرده خود برخوردار هستند. ضمن آن که به افرادی که مایل به سپرده‌گذاری بلندمدت در بانک‌ها هستند این فرصت داده شده تا سپرده خود را در سه فصل صحیح طبقه‌بندی کنند.

این مقام مسئول بانک مرکزی الزامات رعایت نرخ سود بانکی را نیز تشریح کرد و با اعتقاد به اینکه باید ریشه اصلی بالا بودن نرخ سود بانکی را در بروز تنگنای اعتباری و مشکلات ترازنامه‌ای بانک‌ها جست‌وجو کرد گفت: بر همین اساس رویکرد اساسی در حل این مشکل حل مسایل موجود و اصلاح ترازنامه بانکها خواهد بود که باید در چارچوب یک برنامه جامع اصلاح نظام بانکی دنبال شود. در این شرایط ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی را باید به عنوان یک رویکرد عاجل برای جلوگیری از تشدید مشکلات دانست.

مهدی زاده با بیان اینکه البته این اقدام در چارچوب یک برنامه جامع‌تر تنظیم و اجرا شده و اقدامات بانک مرکزی فقط به ابلاغ بخشنامه محدود نمی‌شود، یادآور شد: در این زمینه، می‌توان به اقداماتی نظیر ساماندهی موسسات اعتباری غیرمجاز، تبدیل اضافه برداشت بانکها به خطوط اعتباری و هماهنگی‌های به عمل آمده برای داد و ستد اوراق سخاب در بازار سرمایه، توافق با خودروسازها برای تعیین سود قراردادهای مشارکتی پیش‌فروش خودرو در سقف‌های تعیین شده و حضور فعال در بازار بین‌بانکی اشاره کرد. علاوه بر این، نظارت بانکی از ابعاد مختلف، جهت اطمینان از اجرای کامل بخشنامه نرخ سود نیز تقویت شده و می‌توان امیدوار بود که با رفع موقت زمینه‌های بروز رقابت ناسالم در شبکه بانکی، زمینه بهتری برای پایدارسازی نرخ‌های سود سپرده‌های بانکی و در ادامه نرخ سود تسهیلات فراهم شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رویا: 1396/6/1915:27:09،
51
22
برای نجات از این اقتصاد فروپاشیده و نابود شده
یکی از کارهای مهمش اینه که
نرخ سپرده های مردم بشه 2 درصد
نرخ سود وام بشه 3 درصد
اینگونه همانند چین که هر انباری شده کارخونه و جنس به دنیا صادر میکنن
با کلک دامپینگ
ایران هم میشه کارخونه
رضا ص: 1396/6/1916:13:39،
30
10
اول یاید زمینه را برای تولید فراهم کرد بعد نرخ سود وتسهیلات را پایین اورد درکشور ما که مبنا بر دلالی و سوداگریست در صورت کاهش بیش از حد سودبانکی تمام پولها وارد بازار ارز ومسکن می شود و یک تورم لجام گسیخته ایجاد می کند
ایرانی واقعی نه شناسنامه ای: 1396/6/1916:17:15،
36
3
آره فقط با کاهش نرخ سود و بهره بانکی و تغییر ندادن سیاست مرگ بر این و آن و سرمایه گذاری خارجی (سرمایه داخلی رو فراری ندن سرمایه گذاری خارجی پیشکش!) و ادامه انحصار و اختلاس و بی قانونی و بی لیاقتی و پارتی بازی!، نمیدونم برنامه راه ابریشم رو که شبکه 4 پخش میکرد دیدی یا نه، به هر حال وضع راه ها، خانه ها، خودروها و زندگی اسفبار چینی ها رو قبل از عادی شدن روابط با آمریکا بدون اینکه اشاره مستقیمی به اون بکنه چون نباید هم اشاره ای میکرد به خوبی نشون میداد!، احتیاجی به دیدن اون برنامه هم نیست تو اینترنت جستجو کن تا سر و وضع و زندگی چینیهای دوچرخه سوار گونی پوش رو پیش از عادی شدن روابط با آمریکا ببینی!، حالا برن سود بانکی رو بکنن صفر ولی بگن مرگ بر آمریکا و اقتصاد ورشکسته ایران اسلامی رو هم بر مبنای دلار آمریکای جهانخوار تنظیم کنن!، یه عده میگفتن تا شاه کفن نشود، این وطن وطن نشود!، حالا وطن شد!
فرزاد: 1396/6/1916:21:51،
10
22
دقيقا همينجوره . اميدوارم روند كاهش سودهاى بانكى ادامه پيدا كنه.
علی: 1396/6/1916:23:59،
31
2
یک بار در دوران احمدی نژاد شاهد کاهش سود بانکی بودیم و بعد هم ادعا شد نرخ سود تسهیلات نیز کاهش یافته است اما هیچ خبری از چنین تسهیلاتی نشد که نشد .
پاسخ به رویا: 1396/6/1920:20:51،
6
9
پاسخ به رویا : شما هم منفعت خودت در کاهش سود بانکی وگرنه عمرن دلت واسه مردم و مملکت نسوخته
M: 1396/6/1921:25:54،
5
2
این سودهایی که شما اشاره کردید مربوط به کشورهایی است که گرداننده اقتصاد ان ژن های خوب نباشد در ضمن قوامین تا بیست وپنجم حساب بیست درصدش باز است یعنی اینهمه بگیر و ببند بانک مرکزی کشکه
Ali: 1396/6/1915:35:44،
11
11
سلام
دوستان بيشترين سود مربوط به چه بانك هايي هست؟.
ممنون
قاسم: 1396/6/1916:44:08،
6
10
موسسه نور
الف: 1396/6/1915:44:17،
28
3
راست میگه...
از 25 میرسه 24...
عوضش 3درضد میکشن رو دیر کرد تا این بانکهای طفل معصوم ورشکست نشن...
کارمندبانک ملی: 1396/6/1915:49:19،
26
52
پولا بدجور داره میره به سمت ملک خودم به وضوح تو شعبه میبینم کلی از مشتریامون که سالها تو شعبه ما سپرده داشتن رفتن ملک خریدن میان سپرده هاشونو میبندن
سارا: 1396/6/1916:34:16،
45
12
کارمند عزیز وقتی پولو نمیدید ببریم یه بانک دیگه، آدم مجبور میشه دروغ بگه که خونه یا ماشین خریدم که پولو از چنگتون در بیاره. خودم همیشه برای گرفتن پول زیاد همین دروغها رو میگم!!!
بانک ملی هم که بجز بی احترامی به مشتری چیزی نمیده.
من که پولمو از سه تا بانک بردم به یه بانک معتبر خصوصی و سهامشو خریدم.
21 درصد سود میده. در صورت نیاز به پول هم اینترنتی درخواست ابطال میدید و ساعت 4 بعد از ظهر پول اصلی همراه با سود روز شمارش به کارتتون واریز میشه.
اسم بانک رو نگفتم تا باز بعضیها هوس نکنن توو تلگرام براش فیلمهای دروغی بزارن و الکی سرمایه گذارها رو نگران کنن. این بانک چند ماه پیش که براش توو تلگرام شایعه ساخته بودند بدون هیچ حرف و بهانه ای پول همه سرمایه گذارها رو پرداخت کرد الان هم اکثر سرمایه گذار ها دوباره دارن برمیگردن.
بانکهای دولتی نه مشتری مداری بلدند نه خدمات درست و حسابی ارائه میدند.
کوکی کو: 1396/6/1919:07:28،
8
4
عزیزم تو راست میگی...
ایمان: 1396/6/1916:02:49،
13
2
امروز برای وام 18% با بانک سامان تماس گرفتم، گفتند تلفنی نمیتونیم شرایط رو بگیم، حضوری بیاید، وقتی رفتم چون گردش حساب خوبی تو همون بانک داشتم گفتند سقف 100 میلیون به شما تعلق میگیره، اما 20% از وام نزد بانک امانت میمونه، یعنی 80 میلیون وام میگیرید اما قسطها رو برای 100 میلیون و 18% سود پرداخت میکنید!
بوش میاد: 1396/6/1916:04:45،
4
11
میخوان دلارو تک نرخی کنن که سود رو پایین اوردن
حسن : 1396/6/1917:22:08،
8
4
این حرفها توی اقتصاد هیچ کدوم راهگشا بصورت جدی نیست
لازمه توسعه اقتصادی توسعه سیاسی است و لاغیر
همون راهی که همه کشورهایی که میخواستن توسعه پیدا کنن انتخاب کرد
مثل چین و شوروی سابق و....
که همه دیدن چی شدن
بقیه کشورهایی که نمیخوان و یانتونستن به هر دلیلی توسعه سیاسی و رو تو اولویت قرار بدن مثل ایران ، کوبا، ونزولا،کره شمالی،و....رو ببینین


مسعود خان قاجار: 1396/6/2002:50:01،
4
2
راستی کدوم کشورها میخواستن ما را بکنن الگوی اقتصادی خودشون؟؟
ببخشید پرسیدم آخه اسم هاشون یادم نمیاد؛))))
فلفل: 1396/6/2007:49:11،
5
3
جواب به (( کارمند بانک ملی)) میشه آدرس بنگاهتان را بدهید ، چرا شایعه درست میکنی0
بهزاد: 1396/6/2011:02:26،
2
4
موسسه نور سود روزشمار چنددرصدمیده
مقتدر: 1396/6/2011:05:54،
2
3

ما سپرده گذاران موسسه کاسپین از شما قوه قضاییه انتظار داریم پشت پرده فساد ، پولشویی و غارت اموال مردم در موسسه کاسپین را رو کنید از تاریخ ۹۴/۱۲/۱۰ الی ۹۵/۰۴/۱۵ منابع مردم در موسسه کاسپین (آرمان ایرانیان یا فرشتگان سابق) از موسسه خارج شده مبالغ سنگینی پولشویی شده و مبالغ سنگینی وام بی بازگشت داده شده ، انتظار داریم بعد از دو سال که از مجوز موسسه کاسپین می گذرد و نزدیک یه یک سال است که سپرده های مردم بلوکه شده و مردم با هزاران مشکل دسترسی به سرمایه خویش ندارند ، شما بزرگواران مشخص می کردید این منابع به چه افراد خاص ، شرکت های خاص ، بانک های خاص بصورت وام بی بازگشت پرداخت شده و چرا تراز مالی موسسه مثبت شده و با داشتن زیان عملیاتی مجوز دریافت کرده ، مردم بواسطه اعتماد به مجوز بانک مرکزی در فاصله ۸ ماه اول سال ۹۵ بیش از ۶۶۰۰ میلیارد تومان سپرده گذاری کردند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار