کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چسبندگی متقابل اثر تورمی اقتصاد و مسکن

کدخبر:۴۰۴۸۵جمعه، ۱۷ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۷:۱۰۲۲۱۱ بازدید

این روزها بسیاری از کارشناسان از افزایش نرخ اجاره مسکن در ماه‌های اخیر، سخن گفته و پیش‌بینی می‌کنند در ماه‌های آینده نرخ مسکن افزایش یابد.
چسبندگی متقابل اثر تورمی اقتصاد و مسکن

این روزها بسیاری از کارشناسان از افزایش نرخ اجاره مسکن در ماه‌های اخیر، سخن گفته و پیش‌بینی می‌کنند در ماه‌های آینده نرخ مسکن افزایش یابد.

این موضوع گرچه پس از رکود چند ساله مسکن رخ داده اما از آنجا که تورم مسکن در سال‌های گذشته بیش از ظرفیت واقعی آن بوده افزایش دوباره دوباره مسکن نه‌تنها به تورم عمومی اقتصادی دامن می‌زند بلکه می‌تواند به افزایش رکود در این بخش منجر شود. همان‌گونه که قائم مقام وزارت راه و شهرسازی در امور مسکن مهر نیز اعلام کرده است بیش از ۱۱ هزار مسکن مهر متقاضی ندارد.

به گزارش صمت، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی درباره برنامه‌های دولت دوازدهم برای خداحافظی با رکود در بازار مسکن گفته است: در حوزه مسکن اصلی‌ترین برنامه دولت، تمرکز بر تقاضاست که در ۴ حوزه تقاضای جدی وجود دارد. یکی از این حوزه‌ها مسکن حاشیه‌نشین‌ها است که جمعیت آنها حدود ۱۱ میلیون نفر است. حوزه دیگر بافت‌های‌فرسوده است که ساکنان آن نیز حدود ۸ میلیون نفر هستند و در مجموع ۱۹ میلیون نفر جمعیت هدف این دو حوزه را شامل می‌شود. موضوع دیگر خانه‌اولی‌ها هستند. گروه‌های کم‌درآمد جامعه نیز گروه بعدی هستند که برای تامین مسکن خود با مشکل روبه‌رو هستند. از این رو، در برنامه ششم مطرح کردیم که اگر برنامه توسعه کشور بخواهد وارد بخش مسکن شود باید روی همین ۴ حوزه اصلی متمرکز شود و مجلس نیز در قانون برنامه این موضوع را تصویب کرد.

محمدحسین ادیب، اقتصاددان در گفت‌وگو با ایرنا با اشاره به اینکه نرخ مسکن به ویژه برای قشرهای متوسط و ضعیف در سال‌های ۱۳۹۰و ۱۳۹۱ بیش از قدرت خرید این دو قشر افزایش یافته بود، گفت: وقتی کالایی بیش از قدرت خرید مردم افزایش یابد معاملات آن به شدت کاهش می‌یابد. معاملات مسکن در ۴ماه نخست امسال به‌طور متوسط ماهانه ۳۶ هزار واحد و در سال‌های ۱۳۸۹، ۱۳۹۰، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ به‌طور متوسط ماهانه ۱۱۴ هزار واحد بود. در اقتصاد ابتدا معاملات کاهش پیدا می‌کند و در فاز بعد نرخ می‌ریزد. از این رو، فقط با کاهش نرخ مسکن ویژه قشر متوسط و ضعیف، معاملات واحدهای مسکونی ویژه این دو قشر، به روال عادی بازمی‌گردد.

او با بیان اینکه ۲۶ درصد از عامل ایجاد تورم در دوازده ماه گذشته اجاره املاک مسکونی بوده است، گفت: وقتی در یک بخش تورم ایجاد می‌شود، یعنی در آن بخش تقاضا بیش از عرضه است؛ با وجود سرمایه‌گذاری سنگین در بخش مسکن و چند میلیون واحد مسکونی خالی، تقاضا در بخش املاک مسکونی بیش از عرضه است و این واقعیتی است که ۷ علت دارد: ۱- سالانه ۶۰۰ هزار ازدواج انجام می‌شود اما متناسب با این میزان ازدواج، واحد مسکونی استیجاری مناسب این دسته از متقاضیان ساخته نمی‌شود. ۲- تعداد جوانانی که ازدواج نکرده‌اند اما تمایل دارند در واحد مسکونی مستقل از والدین زندگی کنند، در حال افزایش است.

۳- ۹۵ درصد سرمایه‌گذاری سنگین در بخش مسکن به قصد فروش و نه اجاره است و اجاره دادن آن هم ممکن نیست زیرا تولیدکننده مسکن، بدهی سنگین بانکی دارد و باید مسکن را بفروشد تا بدهی بانکی را پرداخت کند. اجاره دادن واحد مسکونی به ورشکست شدن این دسته از تولیدکنندگان مسکن منجر می‌شود؛ تاکید پیوسته بر اینکه چند میلیون واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد و باید اجاره داده شود بدون توجه به این محدودیت طرح می‌شود. ۴ - به سبب بیکاری، مهاجرت همچنان از روستاها و شهرستان‌ها به کلانشهرها ادامه دارد و مهاجران در دهه نخست مهاجرت، به نوعی اجاره‌نشین باقی می‌مانند.

۵- مهاجرت از مناطق درگیر بحران گرد و خاک به کلانشهرها شتاب گرفته و این تقاضا را برای اجاره بالا برده است. ۶ - مردم در خرید به یک فرمول معتقدند که کالایی که گران شده را باید خرید چون گران‌تر می‌شود و کالایی را که ارزان شده را نباید خرید زیرا ارزان‌تر می‌شود؛ نظر به اینکه نرخ مسکن در معدل کشور ۳۰ درصد نسبت به اسفند ۱۳۹۱ کاهش یافته، بدنه افکار عمومی دارای این دریافت است که نرخ مسکن هنوز به کف نرسیده است. از این رو، هنوز زمان خرید نیست؛ دسته‌ای قابل ملاحظه از متقاضیان خرید مسکن به انتظار کاهش بیشتر مسکن از خرید ابا می‌کنند و این تقاضا برای اجاره را بالا برده است. ۷ - در همه دنیا مسکن با وام بانکی خریده می‌شود و در ایران تنها خرید واحدهای مسکونی بسیار ارزان‌قیمت با وام بانکی ممکن است با توجه به توقف پرداخت وام بالای بانکی برای خرید مسکن، خرید واحد مسکونی برای ۹۰ درصد از متقاضیان خرید مسکن فقط وقتی ممکن است که واحد مسکونی قبلی آنها به فروش رفته باشد به عبارت صریح‌تر به استثنای واحدهای مسکونی ارزان‌قیمت که خرید آن با وام بانکی ممکن است خرید بقیه واحدهای مسکونی در ۹۰ درصد موارد منوط به فروش واحد مسکونی قبلی است و نظر به اینکه این واحد به‌فروش نمی‌رود خرید تازه هم انجام نمی‌شود.


هزینه بالای مسکن برای خانوارها

بیت‌الله ستاریان، کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه نقدینگی که دولت بعد از برجام کسب کرده بود فکر می‌کردیم سال ۱۳۹۵ مسکن رونق بگیرد ولی برجام به کندی پیش رفت، اظهار کرد: کارشناسان احتمال دادند نیمه دوم سال ۱۳۹۶ شروع حرکت‌هایی جزئی را در بخش مسکن شاهد باشیم که با توجه به نشانه‌هایی که می‌بینیم درست از آب درآمده است. بخش مسکن در زمانی که به پایان دوره رکود خود نزدیک می‌شود، ۴ پارامتر افزایشی را همیشه با هم دارد که عبارتند از افزایش قیمت، معاملات، سرمایه‌گذاری و افزایش تولید. این ۴ شاخص همواره با توجه به شرایطی که در بازار مسکن ایران حاکم بوده به طور حتم وجود خواهد داشت.

او در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه هم‌اکنون تحرک نسبی در هر ۴ عامل پیش‌گفته دیده می‌شود، گفت: شرایط کنونی نشان می‌دهد به احتمال تا انتهای امسال تحرکات بازار مسکن بیشتر شده و اوایل سال آینده به اوج خود می‌رسد. پیش‌بینی من تورم بیش از ۲۰ درصد برای بخش مسکن است. بارها به دولت هشدار دادیم رکود در موضوع مسکن نباید فریبتان دهد. مسکن یک کالای زیستی و حیات است و جزو نخستین کالاهایی است که تقاضای مطلق آن سعی می‌کند به تقاضای موثر تبدیل شود. تقاضای موثر بر دوره رکود کاهش می‌یابد ولی تقاضای مطلق قابل کنترل نیست و خود به خود افزایش پیدا می‌کند چرا که خانواده‌ها تشکیل می‌شود، ساختمان‌ها استهلاک پیدا می‌کند و اینها به نیاز کشور اضافه می‌شود. از این رو، تقاضای مطلق در بطن خود افزایش نرخ را خواهد داشت.

وی درباره رشد اجاره‌بها در تابستان امسال که تا ۳۰ درصد افزایش در برخی نقاط رسیده است، اظهار کرد: همیشه قبل از التهاب مسکن، بخش اجاره ملتهب می‌شود و زمینه‌ای برای التهاب مسکن است. بر همین اساس، افزایش نرخ مسکن را در سال آینده خواهیم داشت. کسانی که می‌خواهند وارد مسکن شوند چون نقدینگی کافی ندارند ابتدا به بازار اجاره ورود می‌کنند و سپس مجموعه بعدی وارد خرید و فروش می‌شود. این کارشناس اقتصاد مسکن آمار ارائه شده از مازاد واحدهای مسکونی را غیرواقعی عنوان و تاکید کرد: آمارهای ارائه شده از تعداد مسکن خالی در کشور دقیق نیست زیرا ما بیش از یک میلیون کسری داریم. وقتی کالایی در سبد خانوار چند برابر ضریب واقعی خود را دربر می‌گیرد، نشان‌دهنده کمبود آن کالا در بازار است. هم‌اکنون طبق آمار، سهم مسکن در سبد خانوار ۳۷ درصد است در حالی که در شهرها این عدد به ۷۰ تا ۸۰ درصد هم رسیده است. بنابراین چطور ممکن است که بگوییم تعداد واحدهای مسکونی یک میلیون بیش از تعداد خانوار است؟ اگر ۲۵ میلیون مسکن در برابر ۲۴ میلیون خانوار داشته باشیم یعنی با کشورهای توسعه‌یافته آلمان و فرانسه برابری می‌کنیم؛ حال آنکه در آن کشورها مسکن ۷ تا ۱۵ درصد از سبد خانوار را تشکیل می‌دهد و هیچ مشکلی درباره حاشیه‌نشینی ندارند ولی ما ۱۱ میلیون حاشیه‌نشین داریم و حتی دهک‌های میانی با مشکل مسکن روبه‌رو هستند.


۱۱۰ هزار واحد مسکن مهر بدون متقاضی

احمد اصغری مهرآبادی، قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر دو روز پیش در حاشیه گشایش پروژه مسکن مهر شهرک زاگرس سنندج در جمع خبرنگاران گفته بود: در دولت قبل ۶۹۰ هزار واحد و تاکنون هم افزون بر ۹۰۰ هزار واحد مسکن مهر تکمیل‌شده و تحویل متقاضیان داده شده است. از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد به اتمام رسیده است. از این تعداد عملیات ساخت ۳۰۰ هزار واحد هم به اتمام رسیده ولی به دلیل مشکل زیر ساخت و نبود خدمات زیربنایی به متقاضیان تحویل داده نشده است.

حال باید توجه داشت راه و شهرسازی تنها متولی مسکن مهر نیست و سایر دستگاه‌ها و شرکت‌های خدمات‌رسان هم باید در راستای تکمیل این واحدها ما را یاری کنند. مهرآبادی با اعلام اینکه درحال‌حاضر ۱۱۰ هزار واحد مسکن مهر در کشور متقاضی ندارد، گفت: در دولت دکتر روحانی تمامی شروطی که در دولت گذشته برای تحویل مسکن مهر گذاشته شده بود، برداشته شد تا استقبال بیشتری از این واحدها شود. اکنون امکان خرید و فروش واحدهای مسکن مهر در ارتباط با اشخاص حقیقی و حقوقی وجود دارد. کل اعتبار درنظرگرفته شده برای مسکن مهر در کشور ۵۵ هزار و ۵۰۰میلیارد تومان است که قرارداد افزون بر ۵۰ هزار میلیارد تومان آن منعقد شده است و تاکنون ۴۸ هزار و۶۰۰ میلیارد تومان آن ازسوی بانک مسکن و ۲ هزار میلیارد تومان آن هم از طرف دیگر بانک‌های عامل پرداخت شده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

الف: 1396/6/1717:11:48،
35
11
خرید و فروشی هم باشه مال پولدارها و دلال هایی هست که به طمع کسب سود به بازار میان والا قشر فقیر و متوسط که پول نداره!
تازه این دلالی باعث گرانتر شدن زمین و ملک هم میشه،
استاااد: 1396/6/1800:47:28،
23
19
خيلي ها شايد يادشون نياد ولي سال ٩٠ كه انفجار قيمت مسكن اتفاق افتاد فقط ظرف دو سه ماه بود كه ناگهان هيچ كس فروشنده نبود و تقاضا به شدت رفت بالا و قيمت لحظه اي تغيير كرد و واقعا فرصتي ديگه واسه خريدار رخ نداد كه بتونه به قيمت قبل خونه بخره حتي كساني كه پول نقد داشتن. اين مقاله بسيار كارشناسانه بود و خلاصش اينه كه دولت بايد جلوي افزايش قيمت ناگهاني و بگيره و مسكن همراه با تورم سالي ١٠درصد رشد قيمت داره و اينكه ديگه كسي منتظر ارزوني نشينه
جواب استاااد: 1396/6/1809:47:00،
24
11
جناب عزیز در تمام جهان و در تمام تاریخ جهان وقتی کشوری وارد جنگ ویا تحریم میشود املاکش مفت میشود نه اینکه در چند روز بالا رود !!! علت سکته مسکن هم همین بود چون از بعد از تحریم اقتصاد ضعیف میشود و املاک این کشور جهان سومی در سال ۹۱ باید یک سوم میشد ، تا سکته نزند
اولین ثمره کاهش سود بانکی : 1396/6/1810:47:36،
13
4
تغییر در سود بانکی و کاهش آن باعث شد تا مالکین پول بیشتری را جهت رهن خانه از مستاجر بدبخت طلب کنند و همان را هم مبنای اجاره نقدی قرار دهند
در کشوری که اقتصاد آن بحرانی و ورشکسته است این اولین ثمره کاهش سود بانکی است که فشار آن مستقیماً به مردم کم درآمد و مستاجر بینوا وارد می شد!!!
مسکن وابسته به جمعیت: 1396/6/1811:37:55،
9
6
جناب استاد چندین سردار محترم میشناسم که ماشاالله همه هم جوان
فشار وارد میکردن به قالیباف بیچاره و اکثر زمینهایی رو که در مالکیت شهرداری بود برای فضای سبز در بهترین نقاط تهران رایگان تحویل میگرفتن و ساخت و ساز بعد با سود نجومی میفروختن
حالا با این رکود مسکن که مونده رو دستشون دارن با شایعه گرونی یه عده ساده دل رو گرفتار وام مسکن و ...
مطمئنم خیلی از مردم از نداری مستاجرن نه پولداری!
این همه ملک خالی بدون متقاضی رو دست دلالان مونده
پس منتظر رونق و گرونی نباشید
فقط جو سازی یه عده دلال مسکنه که از سادگی ملت سوء استفاده میکنن
من یک چهارم پولمو میدم رهن میکنم مابقیشم میزارم بانک سودشو میبرم
فعلا بانک بهترین جا برای سرمایست
بانکهای مورد تایید بانک مرکزی
خریداران مسکن هم انشاالله موفق باشن و از خونشون به خوبی و دلخوشی استفاده کنن
A: 1396/6/1717:13:30،
15
20
ما که متوجه نشدیم مسکن گرون میشه یا ارزون
بابک: 1396/6/1723:09:14،
19
33
گرون میشه .
جواب بابک : 1396/6/1810:09:35،
13
9
در ظاهر در چند سال گذشته ۴ یا ۵ درصدی گران شده ولی بعلت تورم ۳۵ درصدی و سود بانکی ۲۸ درصدی این چند سال در اصل بشدت و بسیار ارزان شده مسکن ، حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد ارزان شدن در ۵ سال
آگاه: 1396/6/1717:36:19،
42
28
خرید و فروش و معاملات مسکن افزایش پیدا کرده و هر روز به شدت آن افزوده میشه و احتمال فاجعه سال 91 وجود داره . دولت باید مواظب باشه نقدینگی به این بخش سرازیر نشه وگرنه افزایش قیمت سونامی وار مسکن داریم و پیامد آن رکودی دیگر . بهترین حالت افزایش قیمت متناسب با تورم و 10% سالیانه است ادامه رکود باعث افزایش مجدد نرخ اجاره خونه و پیامد آن افزایش قیمت مجدد مسکن است دولت و مردم بگوش باشند .
سرايدار ساختمان : 1396/6/1801:39:19،
25
19
نه عمويي مردم خيلي با هوش تر و زيرك تر از اوني هستند كه فريب اين ٤ تا داستان ها رو بخورند سبرده تا يك سال ديكه تو بانك ها موند و مردم هم درامد مازاد براي خريد مسكني كه ديكه توجيه سرمايه كذاري ندارد را ندارند جوانان هم كه اكثراً مجرد و فاقد شغل ثابت قيمت نفت هم كه بايين باز هم دليل بيارم؟؟؟ اره عمويي مسكن مردددددددددددددددددد
كام: 1396/6/1717:41:06،
32
36
ايندفعه نوبت مسكنه و بزودي دلار تك نرخي ميشه
عجب: 1396/6/1814:02:46،
11
6
از این ایندفعه ها تو این ۵ سال ۵۰ بار رونمایی شده و مسکن بی ارزش تر شده ، چون ۲/۷ میلیون مسکن خالی همه نوسان ها را درریک روز حنثی میکند و همیشه فروشنده ها بیشترند
عرفان: 1396/6/1718:41:40،
33
27
دلالان و بنگاهان املاک در سال 90 حریصانه و با طمع زیاد باعث افزایش و جهش چند برابری مسکن شدن و حالاحالاها قرارنیست قدرت خرید مردم به سطح خرید خونه برسه و فعلا باید دلالان بنشینن و سماق بمکن. اون موقع که باعث گرونی و بدبختی مردم شدن باید فکر رکود الان هم باشن، با توجه به کم شدن هرم جمعیتی در آینده مسکن بی ارزشترین چیز تو این مملکته
محمد: 1396/6/1718:55:10،
27
17
وقتی کالایی بیش از حد قدرت خرید افزایش یابد ، خرید آن به شدت کاهش میابد.
موش تو سوراخ نمیرفت ،جارو به دمبش مبست
چه ربطی داشت
علی: 1396/6/1720:04:32،
34
26
بیت الله ستاریان...
آخر کارشناسی که 5 ساله سالی دو بار وعده گرونی میده...
کوکی مزدا: 1396/6/1720:13:47،
51
45
مسکن مرد !
دلال ها ، بساز بنداز ها و بنگاهیای دروغگو
لطفا تا میتوانید منفی بدین ببینم چقدر خونه تو دستتون مونده !
۴۵۰ میلیون تو حسابمه ولی گذاشتم ۲۳% یکساله
مخروبه هاتون بزار باد کنه
ایرانی: 1396/6/1723:07:55،
24
24
حالا با مسکن چیکار داری ؟ حتما مشکلی با مسکن داری . خب برو سودتو بگیر تا اسم مسکن میاد میای اظهار نظر میکنی آقای بی خانمان خالی بند .
رسول : 1396/6/1802:18:26،
20
20
خیلی زور زده باشی 150 داری آگه 450 داشتی مدام استرس گرون نشدن داشتی
عجب: 1396/6/1720:39:59،
47
25
از ۲/۷ میلیون مسکن خالی فقط ۱۱ هزار مسکن مهر است و اکثرا لوکس و بدون متقاضی هستند ، در تمام کشورهای جهان سومی ملک و‌مسکن بی ارزش است ، ایران هم استثنا نیست ، فقط دچار توهم است ، در ضمن مسکنی که در سررسید وامهای دولتی و تابستان گران نشد در پاییز و ماه محرم هم گران نخواهد شد ، کارشناسی این کارشناسان مفت نمی ارزد
حسام الدین قداست : 1396/6/1810:34:56،
24
11
داداش بگذار هر چی دلشون میخواد اراجیف ببافند . کف دست مردم مو نداره و جیبها تهی از پول است خودشان هم میدانند که قدرت خرید عامه صفر شده سرمایه دار هم یا تو کار دلالی . سود بانکی و خارج کردن سرمایه از کشور است این کشور با این نابغه های بی خرد رو به نابودی است نه رونق .
محمد: 1396/6/1801:11:35،
29
17
مسكن ديگه رشد نميكنه.
محمد نظری: 1396/6/1810:40:59،
20
16
شیوه ی برخورد درست با مسکن بی کیفیت گرون همینه. نخریدن!
محمد رضا: 1396/6/1810:45:17،
22
19
مسکن از اینم ارزونتر میشه
احسان: 1396/6/1813:28:57،
14
10
چقدر بی خانمان !!!!!
ناشناس: 1396/6/1815:06:24،
22
11
دوستان عزیز از روی احساسات نظر ندید لطفا.شاید یه بنده خدایی قصذ خرید داشته باشه و ما با گفتن این جملات که مسکن ارزون میشه و مسکن مرد و ... باعث بشیم از خرید دست بکشه و یک ماهه دیگه با چند میلیون افزایش قیمت مجبور به خرید بشه.

واقعیت اینه که چشم انداز کاهش قیمت در بازار مسکن دیده نمیشه چون هم مواد اولیه قیمتش رو به صعوده و هم گردش نقدینگی به سمت مسکن شده.پس در بهترین حالت متناسب با نرخ تورم افزایش قیمت خواهیم داشت و در بدترین حالت که امیدوارم رخ نده فنر قیمت در خواهد رفت.
اگر کسی قصد خرید داره منتظر نمونه و خریدش رو انجام بده.

یا علی مدد
مهرداد: 1396/6/1816:09:33،
14
6
من یه چیزی بگم به دوستان من سه ماهه دنبال خونه میگردم خیلی جاهارو گشتم نتیجه بررسی هام این بوده که تورم مسکن نقطه ایه یعنی منطقه با منطقه فرق میکنه . ولی میانگین حدود 10 درصد رشد داشته حالا یه سری،جاها مثل منطقه 22 ارزونم شده . ولی شکی نیست که مصالح و اهن گرون شده . قطعه قطعا تا سال اینده یه 20 درصدی باز گرونی خواهیم داشت
یاحق
الهه: 1396/6/1819:45:31،
13
12
این کارشناس کاملا معلومه خیلی دوست داره مسکن گران تر شود! الان که رکود مسکن هست تورم هم بشود واردفاز رکودتورمی هم میشود. چرا فکر میکنید رونق یعنی گران شدن؟
فوقش در حدتورم گرون میشه. بیشتر جا نداره این جملات برای های و هوی کاذب راه انداختن عده ای خانه روی دست مانده میتواند باشد.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار