کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تولید پوشاک داخلی زیر فشار سنگین قاچاق و رکود بازار

کدخبر:۴۰۴۵۱پنجشنبه، ۱۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۱:۲۵۷۴۶ بازدید

زمانی در لندن ازمنسوجات و پوشاک ایرانی کپی می‌کردند اما سالیان سال است که پوشاک ایرانی اسم و رسم خود را از دست داده است. از وقتی کشورهایی ...
تولید پوشاک داخلی زیر فشار سنگین قاچاق و رکود بازار

زمانی در لندن ازمنسوجات و پوشاک ایرانی کپی می‌کردند اما سالیان سال است که پوشاک ایرانی اسم و رسم خود را از دست داده است. از وقتی کشورهایی چون ترکیه و چین سهم خود را در بازار جهانی افزایش دادند، تولیدکنندگان ایرانی هم از بازارهای جهانی دست کشیدند و به مرور زمان ایران به خریدار تولیدات آنها تبدیل شد. در مقطعی صادرات به صورت رسمی انجام می‌شد اما اکنون قاچاق بیشترین سهم را از آن خود کرده است. این سهم به گونه‌ای در حال افزایش است که جدیدترین گزارش انجمن صنایع نساجی حاکی از کاهش ظرفیت تولیدی واحدها است، واحدهایی که با 60 درصد ظرفیت خود پوشاک ایرانی تولید می‌کردند اکنون با 30 درصد ظرفیت فعال هستند. طی سال‌های اخیر حدود 6 کارخانه نساجی و بیش از 30 تولیدکننده پوشاک که در زمره واحدهای کوچک بودند از این صنعت خداحافظی کردند.

البته آمارها در این حوزه به صورت جست و گریخته وجود دارد. اوایل امسال بود که کارخانه نخ مشهد هم به خاطر قاچاق پارچه و پوشاک بعد از 26 سال مجبور به تعطیلی شد. خداحافظی با تولیدکننده پوشاک ایرانی در حالی کلید خورده است که ایران در این زمینه پتانسیل‌های زیادی دارد و می‌تواند به‌عنوان یکی از صادرکنندگان قوی ظاهر شود. بخصوص در استان‌های شمالی این مزیت چند برابر می‌شود.

در این استان‌ها کارخانه نساجی زیادی متولد شدند که فعالیت آنها قابل توسعه است. از سویی چالش دیگری که بلای جان صنعت پوشاک شده، واردات پارچه از ترکیه و دوخت آن توسط تولیدکننده ایرانی است. در ماکو به علت نزدیکی به ترکیه پارچه‌های ترک وارد ایران می‌شود و واحدهای تولیدی با دوخت انواع پوشاک آن کالا را به نام ترکیه به فروش می‌رسانند. البته فروش کالا به اسم خارجی چند سالی است که به بیماری مزمن در بازار پوشاک تبدیل شده است. تا زمانی که تولیدکننده ایرانی نتواند از بازار خودش سهم بیشتری بگیرد به طور قطع قاچاق همچنان پیشتاز خواهد بود.

قاچاق پوشاک از 2.5 تا 6 میلیارد دلار

 اعداد و ارقام متعددی از پوشاک قاچاق دربازار ایران شنیده می‌شود.  برخی از منابع خبری رقم 5/2 میلیارد دلار را اعلام می‌کنند، گروهی دیگر رقم 4 میلیارد دلار را واقعی می‌دانند.  علی‌اکبر پوراحمدنژاد، دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران هم می‌گوید: «حجم پوشاک قاچاق بر اساس بررسی‌های صورت گرفته حدود 5/2 تا سه میلیارد دلار است؛ هر چند که ممکن است قیمت فروش این کالاها در بازار رقمی متفاوت باشد. » البته برخی‌ها هم رقم‌های عنوان شده را خوشبینانه تصور می‌کنند و می‌گویند قاچاق پوشاک از مرز 6 میلیارد دلار هم عبور کرده است.  آمارهای سال 93 و 94 حکایت از آن دارد در زمان قاچاق 25 میلیارد دلاری کشور، حجم قاچاق پوشاک بیش از 7 میلیارد
دلار بود.

فروش جنس ایرانی به نام خارجی

همین اخبار ضد و نقیض ما را به محله‌هایی که بورس فروش پوشاک است کشاند تا از کسبه، وضعیت بازار را جویا شویم.  تنوع پوشاک در بازار به گونه‌ای است که حتی برخی از تولیدکنندگان هم نمی‌دانند محصول عرضه شده داخلی است یا وارداتی. فروشندگان سهم وارداتی را نسبت به تولیدات داخلی وسیع‌تر می‌دانند و با تأسف می‌گویند پوشاک ایرانی به لحاظ جنس، دوخت و کیفیت بسیار پیشرفت کرده است و نباید نگاه بدبینانه به محصولات وطنی داشت.  یکی دیگر از کسبه به صحبت‌هایی اشاره کرد که شنیدن آن برای همه تکراری شده است. وی گفت:جنس‌های ایرانی با برندهای خارجی به فروش می‌رسد و مردم هم به به و چه چه می‌کنند. اگر همان کالا با برند ایرانی به فروش می‌رسید قطعاً کسی از آن تعریف نمی‌کرد.

فروشنده دیگری از اینکه پوشاک چینی می‌فروشد راضی است. استدلال او این بود که قیمت پوشاک چینی پایین است و افرادی که قدرت خریدشان کم است می‌توانند سراغ این لباس‌ها بیایند. در این بازار پوشاک قاچاق، برند اصل و تولید داخل براحتی قابل تمییز دادن نیست.

مشکلات انبار شده تولیدکننده‌های ایرانی

محمد مروج رئیس هیأت مدیره انجمن صنایع نساجی هم از دومینوی کاهش تولید در واحدهای نساجی صحبت می‌کند و به «ایران» می‌گوید: «کارخانه‌های نساجی از ابتدای سال‌جاری تاکنون حدود ۲۵تا ۳۰ درصد پرسنل خود را به دلایل مختلف از جمله افزایش رکود، تبعات اجرای نادرست قانون مالیات بر ارزش افزوده و...  از دست داده‌اند.  مهم‌ترین مشکل فعلی واحدهای نساجی، قاچاق پوشاک و رکود بسیار شدید در بازار است به نحوی که واحدهای نساجی با ۳۰درصد ظرفیت به فعالیت می‌پردازند.»

تأمین 50 درصد پوشاک توسط داخلی ها

سعید جلالی قدیری، دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایرانی به «ایران» می‌گوید: «اختلاف آمار در زمینه قاچاق پوشاک زیاد است. ستاد قاچاق کالا به‌عنوان منبع رسمی از 12.5 میلیارد دلار قاچاق کالا سهم پوشاک را 2.5 میلیارد دلار می‌داند اما اگر بخواهیم به آمار بانک جهانی در مورد مصرف سالانه پوشاک ایران نگاه کنیم حجم قاچاق بیش از 4میلیارد دلار می‌شود. »

بانک جهانی سرانه مصرف پوشاک هر ایرانی را سالانه 150دلار عنوان کرده است.  با جمعیت 80میلیونی کشورمان مصرف پوشاک کشور 12میلیارد دلار در سال است.  لذا از این میزان 50درصد پوشاک مورد نیاز کشور توسط تولیدکنندگان داخلی تأمین می‌شود و مابقی آن از طریق واردات است.  آمار گمرک میزان واردات رسمی پوشاک کشور را 61میلیون دلار اعلام کرده است حال اگر اعداد را کنار هم بگذاریم به رقم 4 میلیارد دلار قاچاق پوشاک نزدیک می‌شویم. دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایرانی اظهار داشت:«اگر رقم قاچاق 2.5 میلیارد دلار باشد در حقیقت اشتغال برای یک میلیون نفر از بین رفته است و این امر برای کشوری چون ایران چالش دردآوری است. »بیشترین حجم پوشاک قاچاق از کشورهای چین و ترکیه به ایران است.  در حال حاضر 2 هزار و 500 واحد صنعتی در فهرست تولیدکنندگان پوشاک و 25 هزار واحد صنفی در این حوزه فعالیت دارند.  دراین میان تنها 14 نمایندگی اصلی از شرکت‌های خارجی توانستند به ایران بیایند.  طبق بررسی‌های صورت گرفته از2هزار و 976 واحد صنفی عرضه‌کننده پوشاک در بازارتهران که هفته گذشته به پایان رسید، مشخص شد که حدود هزار و 763 واحد با کالای قاچاق درگیر بودند.

قدیری گفت: «طبق دستورالعمل واردات که 17 شهریور سال گذشته تصویب شد تاکنون فقط 10 نمایندگی اصلی وارد ایران شدند و مابقی مجموعه‌ها هنوز نتوانستند نمایندگی اصلی را اخذ کنند. »  این روزها محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت هم موضع‌گیری تندی نسبت به بحث پوشاک گرفته است. وی گفته است: «بازار خود را به صورت مفت در اختیار خارجی‌ها قرار دادیم و برآورد این است که بالغ بر ١٢میلیارد دلار خارج از حوزه‌های قانونی از جمله گمرک وارد کشور می‌شود؛ در حالی که با اشتغال نامناسب در مرزها، تجارت مرزی را فعال کرده‌ایم؛ این مسأله شوخی‌بردار نیست و اگر کار اساسی نکنیم، اشتغال ایجاد نکنیم و تجارت مرزی به این شکل ادامه یابد، سیکل معیوب واردات غیررسمی ادامه می‌یابد.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رسول : 1396/6/1600:56:01،
31
7
اگه قراره با هزینه کارگر ایرانی در خیاط خانه ها که درحدود یک دهم خیاط ترک هست بازم قیمت تمام شده بالا باشه و به تولید کننده صرف نکنه همان بهتر که تولید نکنند با وجود اب و برق و گاز رایگانی که دولت میدهد اگه تولید به صرفه نیست لطف کنند و تولید نکنند برای اینکه قاچاق نشه لطف کنید به اقازاده ها ماهانه مستمری بدهید نه اینکه بهشون مجوز واردات بدهید مثل دختر بیکار وزیر اموزش و پرورش
کاظم: 1396/6/1601:06:28،
28
10
راه نجات اقتصاد : از بین بردن واقعی قاچاق و قاچاقچی - جلوگیری از واردات بی رویه و بی مصرف ها - حذف آقازاده ها و خانم زاده ها ، رانت و رانت خوار ها .....
نیما: 1396/6/1604:36:58،
14
5
مشکل اینجاست که پارچه اونقدری قاچاق نمی شه که ارزون برسه دست تولید کننده

بیشتر همون لباس قاچاق می شه (به راحتی) ولی پارچه قاچاق نمی شه چون سودش برای اون افراد کمتره لابد

وگرنه تولیدی های ایرانی دستمزدشون به مراتب کمتر از تولید کننده های ترک هست که شما مثال زدی
ایرانی واقعی نه شناسنامه ای: 1396/6/1600:56:04،
31
7
تولید پوشاک تکنولوژی بالا نمیخواد، الان شلوار جین دوخت پاکستان و چین و بنگلادش و مراکش و تونس و... تو آشفته بازار ایران اسلامی از 100 تومان تا نزدیک 600 تومان قیمت دارن!، پشتکوهی های بی فکری که از ایرانی بودن تنها شناسنامه اش رو دارن و از در و دیوار خانه کدخدای دهکده جهانی بالا رفتن و کشور و ملت رو منزوی و گرفتار کردن و پشیمون هم نیستن باید هم بازار داخلی و خارجی رو به عاقلانی که چیزی مهمتر از ملت و منافع ملی براشون نیست بدن!، بعضی ها فکر کردن تاریخ همینه که پشت سر همه میگن و خودشون جزئی از تاریخ نمیشن و دیگه آینده ای وجود نخواهد داشت تا آیندگان، تاریخ این دوره رو بخونن و مات و مبهوت بشن!
Ramin: 1396/6/1601:55:36،
35
4
اون زمان که لندن کپی برداری میکرد مملکت دست صابش بود نه دست دزد
MAX: 1396/6/1602:54:27،
19
7
تورو خدا دست از سر بازار پوشاک بردارید. ما خوب می دونیم چرا صنعت خودروسازی برای مسئولین شده الگو!
تولید هر کالایی در داخل زمانی که قیمت نهایش از مشابه خارجیش بیشتر باشه و بدتر اینکه کیفیتش هم از مشابه خارجیش کمتر باشه توجیح اقتصادی نداره و بهتره وارد بشه. اینو ترم اول به هر اقتصاد دانی یاد میدن ولی وزرای ما حالیشون نیست!
در ضمن حساب پوشاک ورزشی رو از سایر پوشاک ها جدا کنید چون کفش و لباس ورزشی تخصص لازم داره و مثل کت شلوار دوختن نیست.
به مکس: 1396/6/1612:50:34،
8
8
یه خودرو رو دیدی هی میکوبی تو سر تولیدات موفق خبر نداری بنده خدا خیلی از لباسهایی که برند ترک خورده ایرانیه
ناشناس: 1396/6/1607:38:19،
18
4
بنده نه كارشناس اقتصادي هستم و نه پوشاك ولي من معني قاچاق رو درك نميكنم ولي به نظر بنده ما از ماشين گرفته تا لباس ،شكلات و ... ميخواهيم توليد كنيم و اينكه همه هم بايد از توليد داخل استفاده كنن مقل اينكه بگيم مردم المان حتما بايد از بنز و بي ام و و ائودي ... بخرن (كه براي ما ارزو هست) كسي حق واردات تويوتا رنو پژو و... رو نداره چون توليد داخل داغون ميشه خوب دادا اينكه نشد كار شما به فكر كيفيت محصولات باش تا بتوني تو اين بازار جهاني رقابتي سهمي داشته باشي مملكتو ايزوله كردن و اينكه بگيم به توليد داخل ضربه ميزنه بكل غلط و راه كشورهاي شرق و با پيشينه كمونيستي هست الانم مثالشو داريم ميبينيم!!!!!
رهگذر: 1396/6/1614:04:43،
4
7
سلام
مردم ما عمدتا در یکی از چهار دسته زیر قرار میگیرند.
1. حقوق بگیرای دولت که از پول نفت تغذیه می شوند.
2. دلالها و رانت خواران که غیر مستقیم به پول حاصل از فروش نفت وابسته اند.
3. متخصصینی که ارزش افزوده از راه علم و خلاقیت تولید می کنند و بخش کوچیکی از جامعه رو تشکیل می دهند.
4. تولیدکنندگان، کارگران بخش خصوصی و تمام کسانی که در چرخه تولید فعالیت می کنند.
عمده کسانی که از تعطیل کردن تولید صحبت می کنند از دو دسته اول هستند. خیلی بدیهی است اگر قرار به این کار بشه باید برای دسته چهارم یا شغل دولتی ایجاد کرد یا جایگاه دلالی، و نفت بیشتری استخراج کرد و فروخت و چند سالی دیگه همگی دور سفره نفت با همدیگر خوش باشیم.
علیرغم تمام جوسازیهایی که دو دسته اول انجام میدند، تنهاکسانی که دارند بصورت واقعی یک قدم مثبت بر میدارند دو دسته 3 و 4 هستند.
کمی منطقی و عاقلانه فکر کنیم.
من: 1396/6/1608:17:44،
18
8
چیکار کنیم پس دختر مظلوم وزیر اموزش پرورش و امثالهم که از بیکاری میلیون میلیون وارد می کنند چیکار کنند.
مظلوم....
امیر: 1396/6/1608:29:36،
9
5
وقتی تولید داخل بی کیفیت و بدون تنوع هستش چه اصراری یرای خرید هستش؟ خارجی کیفیت بهتر قیمت کمتر مگه دیوانه ام که نخرم؟
رضا: 1396/6/1609:15:01،
2
11
من هم قصدداشتم تولیدی خمیردندان راه بندازم امااین شرکتهای تهرانی قیمتهاشون پایینه توان رقابت نداشتم .باعث شدندمن بیکاربمونم.
رضا: 1396/6/1609:19:47،
10
8
وقتی کیفیت جنس داخل بالا رفت و قیمتش مناسب شد چشم میخریم.ولی الان خرید جنس ایرونی حماقته.
علی: 1396/6/1610:30:34،
11
3
شرکت پلی اکریل مادر صنعت نساجی ایران یکسال است تحت حمایت هیات حمایت از صنایع قرار گرفته اما همچنان با مشکل دست و پنجه نرم می‌کند در حالی که دولت محترم به راحتی می‌تواند این واحد عظیم را از بحران نجات دهد اما متاسفانه این واحد با دو هزار اشتغال مستقیم همچنان درگیر مشکلات ایجاد شده توسط مافیای الیاف هست و کمک دولت در بروکراسی اداری هنوز به این صنعت مادر نرسیده است
جعفر: 1396/6/1619:25:43،
3
6
پس نتیجه می گیریم دو طیف می توانند برای عبور از این بحران پوشاک الخصوص نساجی کشور تصمیم جهادی بگیرند که با این حجم بزرگ سرمایه در گردش در داخل کشور مبلغ 12 میلیارد دلار که 6 میلیارد دلار آن به صرف قاچاق منسوجات و پوشاک می شود .درضمن ما برای فروش 2 میلیارد دلار گاز حدود 10 سال با پاکستان رایزنی می کنیم که بیا گاز از ما بخرد .اول دولت است که از تولید کننده نساجی و پوشاک هیچ گونه عوارض و مالیات نگیرد یعنی حمایت صدرصد از همه نوع حمایت پیشرفت تولیدی مثل کشور چین و ترکیه .دوم طیف ما مردم ایران هستیم جز پوشاک درجه یک برند ایرانی دنبال .برند خارجی نباشیم و نخریم یعنی برای ما ایرانیان افتخار بزرگی باشد که برند ایرانی بپوشیم.با پوشیدن برند.خوب ایرانی برای جوانان و فرزندان ایران کار ایجاد کردیم..
علی: 1396/6/1619:53:10،
6
3
اینقدرکالای ایرانی نمیخریم تاقیمت روبیاورندپایین وکیفیت روببرندبالا.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار