کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

خیمه‌شب‌بازی بانک‌ها با بخشنامه سود/ آیا نرخ سود وام‌ هم کم می‌شود؟

کدخبر:۴۰۳۳۷یکشنبه، ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۵:۳۶۶۹۱۴ بازدید

برخی بانکها با رفتار عجیب در هفته گذشته، سپرده‌ بانک‌های سالم‌تر را باوعده پرداخت سود بیشتر جذب خود کردند و اکنون پیامک‌هایی را در فضای ...

برخی بانکها با رفتار عجیب در هفته گذشته، سپرده‌ بانک‌های سالم‌تر را باوعده پرداخت سود بیشتر جذب خود کردند و اکنون پیامک‌هایی را در فضای مجازی رد و بدل می‌کنند که حاوی تقدیر ازبانک مرکزی است.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از مهر، بیشتر از بیست و چهار ساعت است که رسما، نرخ سود بانکی برای قراردادهای جدید سپرده کاهش یافته است، نرخی که دعوا بر سر اجرای آن، اجرای مصوبه شورای پول و اعتبار را با چند ماه تاخیر مواجه کرد. سال گذشته بود که شورای پول و اعتبار تصمیم گرفت تا در یک اقدام هماهنگ با نظام بانکی، نرخ سود را کاهش دهد و به حد ۱۵ درصد در مورد سپرده های بلندمدت و ۱۰ درصد در مورد سپرده های کوتاه مدت برساند؛ اما به دلیل وجود برخی موسسات غیرمجاز یا بانکهایی که به گفته مقامات ارشد بانکی، نرخ شکنی می کنند و رقابت منفی برای پرداخت سود بیشتر به راه انداخته اند، این نرخ عملیاتی نشد.

اما دوباره بانک مرکزی در حدود ده  روز پیش اعلام کرد که می خواهد نرخ سود بانکی را به مصوبه اصلی خود در شورای پول و اعتبار برگرداند و بنابراین به بانکها فرصت داده شد تا در نهایت تا تاریخ یازدهم شهریورماه، خود را با نرخ سود جدید تطبیق دهند، موضوعی که حداقل بانکها در همین مهلت ده روزه، چهره خوبی از خود در مورد اجرای آن به جای نگذاشتند.

داستان هر چه که بود، نظام بانکی یکی از بداخلاق‌ترین دوره های خود را سپری کرد و صحنه هایی از خود به جای گذاشت که همه را متعجب کرده بود، از سوی دیگر البته مردمی بودند که به دلیل وجود رکود در اقتصاد، هنوز هم هیچ کاری را به اندازه سپرده گذاری در بانک، برای سرمایه های خود جذاب نمی بینند و البته مطمئن تر نمی دانند.

اکنون اما با گذشت یک روز از اجرای بخشنامه کاهش نرخ سود، همان بانکهایی که برای جذب سپرده بیشتر با وعده ارایه سودهای جذاب به مردم، تلاش می کردند و سبب شدند تا سپرده ها از برخی بانکها خارج شده و جذب آنها شود، اکنون سردمدار تبریک و تمجید از بانک مرکزی برای اجرای این بخشنامه شده و تاکید دارند که خود را برای اجرای این بخشنامه آماده کرده اند.

آنها با پیامک هایی که در فضای مجازی رد و بدل می کنند، می خواهند رفتار روزهای گذشته خود را جبران کرده و خود را در چارچوب بخشنامه نظام بانکی نشان دهند، موضوعی که باید زمان بگذرد تا بتوان راجع به آن قضاوت کرد؛ به خصوص اینکه یک بار دیگر  هم تجربه چنین رویکرد و رفتاری از سمت برخی بانکها وجود داشت و در نهایت، آنها نرخ ها را در بازار به هم زدند و تلاش کردند تا به هر قیمتی که شده، سودهای بالاتر از عرف و مصوبه را به مردم بپردازند.

در این میان، اکبر کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی می‌گوید که همه بانکها ملزم هستند تا بخشنامه را رعایت کنند و اگر این کار را نکنند، حتما تنبیه خواهند شد. البته روی دیگر صحبت‌های کمیجانی با سپرده گذاران هم هست. او می گوید: سپرده گذاران نباید خود را در موضوع کاهش نرخ سود، متضرر بدانند. این در حالی است که کاهش نرخ سود، در سوی دیگر، به افزایش قدرت خرید سرمایه سپرده گذاران منجر می شود.

وی می افزاید: به دلیل ریسک ناپذیری سپرده های بانکی، سرمایه های مردمی به سمت بانکها رفته است در ادامه، منجر به ایجاد انتظارات غیرواقعی برای پرداخت سود بالا از سوی سپرده گذاران شده است که با واقعیت شاخص های اقتصادی ناسازگاری دارد. این در حالی است که سپرده گذار نباید به نرخ اسمی بالا عادت کند؛ چرا که این درآمد، بخشی از توان خرید او را تامین می کند.

کمیجانی معتقد است که بالا بودن نرخ سود سپرده در نهایت به صورت نرخ بالای تسهیلات بروز خواهد کرد.

اما نکته حائز اهمیت آن است که با کاهش نرخ سود سپرده، مردم انتظار دارند که نرخ بهره وام ها هم کاهش یابد، موضوعی که هنوز در بخشنامه بانک مرکزی ردپای جدی از آن  وجود ندارد؛ ضمن اینکه مراجعه مردم به شعب بانکی برای پیگیری در خصوص نرخ سود تسهیلات هم، به جواب مشخصی نمی رسد و بسیاری از آنها با کج خلقی متصدیان و باجه نشینان مواجه می شوند که در این رابطه، هنوز به آنها دستورالعمل ابلاغ نشده است.

یکی از کارمندان بانکی وقت در مقابل پرسش خبرنگار مهر در مورد نرخ فعلی وام های بانکی با توجه به بخشنامه بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود می گوید: اگر وامی اعطا شود، شما با هم نرخ قبلی دریافت کنید هم خوب است؛ اما موضوع این است که اکنون بانک منابعی برای پرداخت وام ندارد و تنها کسانی که از قبل تشکیل پرونده داده اند، در اولویت قرار گرفته اند.

او می افزاید: هنوز دستورالعملی برای کاهش نرخ سود وام ها ارایه نشده است، اما اگر بخشنامه بیاید و منابع داشته باشیم که به عنوان وام بدهیم، طبق ضوابط جدید عمل خواهیم کرد.

یکی دیگر از کارمندان شعب بانکی در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: اکنون نقدینگی در دست بانکها بسیار کم است و اگر قرار باشد که وامی هم پرداخت شود در قالب همان طرح هایی است که دولت و بانک مرکزی به شبکه بانکی ابلاغ می کند؛ همانطور که اکنون هم پرداخت وام ازدواج و تسهیلات به تولید در اولویت قرار دارد، اما برای کاهش نرخ سود آنها هیچ دستورالعمل جدیدی با توجه به بخشنامه نداریم.

وی می افزاید: اکنون پرداخت وام برای خرید کالا نداریم و کارت اعتباری هم به ندرت پرداخت می شود؛ به هرحال مردم باید منتظر باشند تا منابع بانکها بهبود یابد، اما پرداخت وام ازدواج تا آخر شهریورماه، در اولویت است.

بر این اساس به نظر نمی رسد که بخشنامه کاهش نرخ سود بانکی که مسئولان دولتی از  آن به عنوان یکی از عوامل کاهش دهنده نرخ سود تسهیلات یاد می کنند، بتواند نرخ های بهره تسهیلات را کاهش دهد. حال باید دید که تدبیر بانک مرکزی برای این بخش از کاهش نرخ های سود چیست؟

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ارشد: 1396/6/1214:59:27،
67
5
سود وام باید کم شه
کورش: 1396/6/1216:08:42،
42
50
برای اینکه از این وضعیت اقتصادی
بلبشو
و بازاری کار و کارخانجات ناکارامد و
در حال تعطیل و .... جدا بشیم
باید سود سپرده های مردم در بانک همانند کشورهای پیشرفته 2 درصد بشه
و نرخ وام 3 درصد بشه
اینگونه مردم پولشون را در بازار کار و کارگاههای تولیدی و ... میگذارند و
براحتی نیز برای کسب و پیشه و اشتغالزایی و ...
براحتی وام میگیرند
میرزا: 1396/6/1216:45:39،
6
32
جانم دلار وسکه
احمدرضا: 1396/6/1217:13:34،
9
18
این اتفاق بیفته من پولم را از بانک بر می دارم و ارز می خرم چون حداقل از ۲ یا ۳ درصد سود بانکی فرضی بیشتره سودش
جواب کوروش: 1396/6/1218:45:56،
27
2
فقط پایین آوردن سود بانکی بدون پشتوانه و زیر سازی به نتیجه نمیرسه اولین کاری که بعد از پایین آوردن سود بانکی باید انجام بشه پایین آوردن نرخ دلاره
نیما: 1396/6/1215:05:48،
39
5
به نظر میاد این کارها یک حرکتی ژالگوری برای جذب پول های مردم باشه

با دست پس می زنند مردم رو می ترسونند

با پا پیش می کشند پولشون رو جذب می کنند !

مهدی: 1396/6/1215:07:12،
29
6
بانک باعث و تنها دلیل دلال بازیه والا مملکتو به حال خودش رها کنید بیشتر پیشرفت میکنه
سوال: 1396/6/1215:09:38،
49
4
روز به روز دارید دلار و طلا رو گرون میکنید با این کاهش قدرت خرید لوازم خانگی چطوری میگید تورم تک رقمیه؟
ت: 1396/6/1215:11:27،
56
8
سرمایه ها رفته به سمت دلار وسکه-این هست تصمیمات اشتباه
عرفان: 1396/6/1215:34:54،
52
7
من كه نفهميدم آقاي كميجايي چي گفته ولي اينو ميدونم زماني كه سود بانكي بالاتر بود من راحتر خرج ميكردم الان بايد صرفه جويي كنم چون قدرت خريدم كم شده
سهيل: 1396/6/1215:54:54،
50
3
اون از بستن سايت سفارش خودرو خارجي كه قيمتا رو برد بالا...
اون از سود سپردهاااا...

اينم از سكهه ٢ روزه ٥٠ تومن رفت رو قيمتش....
والا معلوم نيس چه خبره....

جالب اينجاس هيشكيم جوابگو مردم نيست.

برجام ميخواييم چكار شعار شعار شعار.
عبدالله: 1396/6/1215:58:54،
75
5
ایرانجیب عزیز چرا از گرانی دلار و سکه گله نمیکنی فقط گیر داده بودی به سود بانکی یه عده پیرمرد و پیرزن. انصاف داشته باشید
علي: 1396/6/1216:04:32،
56
9
اقاي روحاني عزيز موقع انتخابات خوب هواي مردمو دارين لطفا يه خودي نشون بدين
روحانی: 1396/6/1217:15:45،
42
3
علی جان ۴ سال دیگه وقت انتخابات هواتو دارم!
مجید: 1396/6/1216:44:31،
56
5
سیف و دولت روحانی نشان دادن که همه وعده هاشون دروغ بوده...هر روز داره تورم بیشتر میشه اونوقت دارن میگن که چون تورم اومده پایین سود بانکی باید کم بشه...خنده داره و بازنده مثل همیشه مردم هستند...الان تورم بالای سی درصد هست به گفته کارشناسها نه دولت دروغگو
کیوان: 1396/6/1217:17:48،
46
6
یک ضرب المثلی ما داریم میگه تا بزرگتر آبی رو زمین نریزه کوچیکتر پاش رو خیس نمیکنه.این ینی جناب سیف یه بخشنامه داده و با توجه به غیر قانونی بودن و اینکه تعیین نرخ سود دستوری نیست باعث بداخلاقی بانکها شده در حالی که بداخلاقی اصلی رو بانک مرکزی انجام داده.دکتر روحانی عزیزم منتظر برکناری جناب سیف هستیم تا از این بیشتر باعث شوک بازار و تورم نشوند.
رسول: 1396/6/1217:29:18،
34
5
بابا چرا گیر دادین ب این سو مردم که اگه بتونن با پولشون کار میکنن خوب نمیتونن پیرمرد پیرزن امیدشون ب همین سود بانکیه چون کار دیگه ایی نمیتونن بکنن شما هم گیر دادین ب این سود
سلطان کوچولو: 1396/6/1307:00:41،
5
3
عزیز من
قصه اینه که بانکها با پرداخت سود های سالهای پیش ضرر کردند و چون بیشتر منابعشون زمین و ملک خریده بودند تا به موقعش که گرون تر شد ، بفروشن به خلق ا... ولی از اونجایی که خدا خواست و زمین و خونه راکد شد، الان پولاشون گیر افتاده، یه سری هم که وام کلان بی پشتوانه داشتن و پولاشونو خوردن، یه سری هم که وام گرفتن قسط ندادن و ضامنش اون خونه و زمینه که بانک نمیتونه نقدش کنه و.....
الان با این کار فقط میخان جبران ضرر بانکارو بکنن

همیشه نتیجه جذب سپرده توسط بانک، یه جهش قیمتی توی بازار بوده
اینبار بببینیم چی میشه
سعیدوارونه: 1396/6/1217:47:01،
24
5
سکه که قیمت جهانی رشد داشته
دلار هم تا حالا خیلی نقدینگی طرفش نرفته اگه بره که کاری به قیمتش ندارم نایاب میشه مثل ابتدای دهه کنونی
این طرح در ابتدا شکست خورد
اول به دلیل بلوکه شدن پولها به مدت ۱سال
دوم هم قدرت خرید مسکن افزایش نداشت(وام مسکن و اوراق مناسب)پولها از بانک خارج نشده و هیچ بازاری جذابیت و کشش این نقدینگی رو نداره
سرمایه خارجی باید وارد بشه مشکل سیاست خارجه هست نه سود بانکی
حقيقت: 1396/6/1301:04:28،
21
3
اقايون
خانمها
اخه وقتي به خاطر حجاب اجباري تو كشور ما توريست نمياد
هتلها
حمل و نقل
رستورانها و كافي شاپها(البته با محدوديت غذاونوشيدني)
مراكز تفريحي و ابي
و به خصوص فروشگاه هاي ما
و خيلي موارد ديگه
همه بيكارند و أجاره وهزينه هاي جانبي از جمله
اب
برق
تلفن
دارايي
گاز
حق عضويت اتحاديه ها
و......
در نمياد
اخه به جز بانك و سود راهي ديگه هم هست
فرض ١نفر پولشو از بأنك بياره و ١كارگاه توليدي با ٢ كارگر بزنه
خوب ..حال به فرض توليد كنه
كو مشتري
اين بنده خدا ١سال بعد ورشكست ميشه
مگر اينكه درب كشور باز بشه و از تمام دنيا براي تفريح بيايند
اخه تمام توريستها كه اثار باستاني نميخواهند
مسجد و مناره و پل و ميدان قديمي نميخواهند
اونها ازادي
تفريح
احترام
امنيت
اسايش ميخواهند مثل همه كشورهاي توريستي
به خدا اونوقت بيشتر مشكلات كشور مثل
بي كاري
ورشكستگي
و فقركم ميشهمستضعف ایرانی: 1396/6/1410:54:22،
3
2
آقای اکبر کمیجانی در کجای دنیا وقتی ارز یک شب گران میشوند بدلیل کاهش نرخ سود بانکی، به این معنی می باشد که قدرت خرید مردم افزایش یافته است؟ وقتی خودتان میدانید نظام بانکی و اقتصادی ایران از پایه ویران است اینکه بگویید با کاهش نرخ سود قدرت خرید مردم هم افزایش می یابد، این چیزی جز توهین به شعور مردم نیست!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار