کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سبقت زنان از مردان در کاریابی

کدخبر:۴۰۳۱۳یکشنبه، ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۶:۳۷۱۱۳۳ بازدید

در شرایطی که لزوم تمرکز دولت دوازدهم بر حل مشکلات اقتصادی کشور بیش از پیش احساس می‌شود، استفاده از ظرفیت‌های مغفول مانده و ...

در شرایطی که لزوم تمرکز دولت دوازدهم بر حل مشکلات اقتصادی کشور بیش از پیش احساس می‌شود، استفاده از ظرفیت‌های مغفول مانده و پنهان یکی از راهکار‌هایی است که از طریق آن می‌توان اقتصاد و معیشت ایرانیان را به سمت توسعه و پیشرفت سوق داد. در حال حاضر نرخ مشارکت اقتصادی زنان در ایران از سال 92 تا بهار 96 معادل چهار‌درصد افزایش یافته و دلیل این افزایش نیز تقاضای شغل از سوی انبوه زنان تحصیلکرده دانشگاهی است. در همین راستا، روز گذشته، مسعود نیلی با بیان این مطلب که افزایش ورود زنان در کنار جوان گرایی و تحصیلکردگی سه ویژگی بازار کار ایران در سال‌های آینده است، از پیشی‌گرفتن زنان در ورود به بازار کار خبر داد. هرچند که درمجموع، ظرفیت اقتصاد ایران در بهترین حالت ممکن، بنا به اظهار وزیر کار، 500‌هزار شغل در سال است و این مهم نیازمند در پیش گرفتن سیاست‌های مبتنی بر مدیریت بازار کار خواهد بود.

زنان از مردان پیشی گرفتند

رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی، سه ویژگی بازار کار ایران در آینده را جوان گرایی، تحصیلکردگی و افزایش ورود زنان در سال‌های آینده دانست و گفت: زنان در ورود به بازار کار از مردان پیشی گرفته‌اند. مسعود نیلی اظهار کرد: ورود به بازار ایران مقیاس بزرگی یافته و سهم دانشجویان در جمعیت کشور در حال کاهش است که نشان می‌دهد بازار کار در آینده از نظر تناسب و تطبیق با مسائلی همچون تحصیلات تحت تاثیر خواهد بود به نحوی که هم با فارغ التحصیلان دانشگاهی سال‌های قبل که انباشته شدند و می‌خواهند وارد بازار کار شوند و هم کسانی که علاقه‌ای به ورود به دانشگاه ندارند و متقاضی ورود به بازار کارند، مواجه خواهیم شد.

او افزود: به‌رغم آنکه سهم اشتغال زنان ۱۷‌درصد است ولی سهم ورود زنان به بازار کار بیش از ۵۰‌درصد است. رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ادامه داد: کسانی که تحصیلات عالی دارند، با شدت بیشتری وارد بازار کار می‌شوند و این یعنی توجه به مهارت آموزی ضروری است. نیلی گفت: افزایش تحصیلات مستقل از نرخ رشد و افزایش تعداد زنان در بازار کار از ویژگی‌های مشترک بازار کار ایران و کشورهای منطقه است. او با تاکید بر اینکه سالانه باید بیش از ۸۰۰‌هزار شغل در کشور ایجاد کنیم، افزود: در طول سال‌هایی با رشد بدون اشتغال و با اشتغال بدون رشد مواجه بودیم از این رو نیازمند رشد فراگیر هستیم و باید با برنامه‌ریزی جمعیت، بیش از سه‌میلیون بیکار در کشور را مدیریت کنیم. نیلی افزود: هر یک‌درصد رشد ۱۰۰‌هزار شغل ایجاد می‌کند و برای تحقق آن باید به رشد بالا و باکیفیت برسیم.

ظرفیت اقتصاد ایران، سالی ۵۰۰‌ هزار شغل است

همچنین وزیر کار از اجرای طرح رسته‌های پرکشش منطقه‌ای در طول چهار سال آینده خبر داد و گفت: این طرح زمینه ایجاد ۴۰۰‌هزار شغل در کشور را فراهم می‌کند. علی ربیعی اظهار کرد: اقتصاد ایران در بهترین حالت ممکن می‌تواند ۵۰۰‌هزار شغل در سال ایجاد کند، لذا باید سیاست‌های مبتنی بر مدیریت بازار کار را در پیش بگیریم. او تصریح کرد: این تفکر که باید اول تولید شکل بگیرد تا اشتغال ایجاد شود، تفکر غلطی است چون کشورها به سمت جذب سرمایه‌ها رفته‌اند و به رشد اقتصادی و رونق تولید و اشتغال رسیده‌اند.

وزیر کار بر ضرورت جلب و جذب سرمایه‌های خارجی برای رشد اقتصاد تاکید کرد و افزود: باید سرمایه‌های خارجی را وارد کشور کنیم و ۱۰ برابر سرمایه‌ای که در ۱۰ سال گذشته وارد کردیم، سرمایه جذب کنیم. ربیعی تاکید کرد: از سال ۱۳۹۳ تا به امروز این تفکر را با همکاری دکتر نیلی داشتیم که بر اساس شواهد علمی به مدیریت بازار کار نیاز داریم و خوشبختانه امروز در مرحله‌ای هستیم که با مدیریت بازار کار، ظرفیت‌هایمان را بزرگ‌تر کنیم. او افزود: علاوه بر اینکه این وزارتخانه را برعهده دارم، حوزه بحران‌های اجتماعی در تخصص من بوده است و پیشی گرفتن جمعیت بر ظرفیت، بازار کار را با تحولات مختلفی روبه‌رو می‌کند.

وزیر تعاون ادامه داد: ۲۰ سال است در کشور درباره بیکاری جدی‌تر صحبت می‌کنیم به نحوی که در دو سال اخیر بیکاری به منازعات سیاسی هم کشیده شده است، ولی آنچه بیشتر مورد بحث قرار می‌گیرد، در مورد تعداد بیکاری و موضوع یک ساعت کار در هفته است و گاهی اشتغال درگیر سیاست زدگی می‌شود. ربیعی متذکر شد: ما ناچاریم امروز به‌طور علمی و با توجه به دستاوردهای کشورهای مختلف در مورد سیاست‌های بازار کار و کیفیت بازار کار حرف بزنیم و ببینیم کدام ظرفیت‌های خالی در اقتصاد است تا اشتغال را به آن سمت ببریم. باید ببینیم کجای عرضه نیروی کار در حال کاستی است و با کدام رشد اقتصادی می‌خواهیم به اشتغال برسیم؟ او ادامه داد: پنجره جمعیتی در ایران امروز یک واقعیت است و معتقدم در کوتاه‌مدت این پنجره جمعیتی موجب افزایش بیکاری می‌شود، لذا فشار جمعیت در حوزه بازار کار را باید به فرصتی در جهت رشد سوق دهیم.

به گفته ربیعی، برای آنکه آینده‌ای فقیر را تجربه نکنیم، باید روی سیاست‌های بازار کار متمرکز شویم. او افزود: امروز ۸۰‌میلیون نفر جمعیت ماست و یک‌درصد جمعیت دنیا را داریم، در حالی که دو برابر نسبتمان با جمعیت دنیا افرادی داریم که در پنجره جمعیتی قرار دارند و ما نیازمند آن هستیم که هم به رشد بزرگ دسترسی پیدا کنیم و هم برای مدیریت بازار کار تلاش کنیم. ربیعی خاطرنشان کرد: چالش امروز ما نرخ مشارکت است، از یک سو باید نرخ رشد اتفاق بیفتد تا مشارکت رخ دهد و از سوی دیگر مشارکت افزایش یابد تا رشد حاصل شود. اگر ۴۰‌درصد جمعیت در بازار کار مشارکت دارند، باید به ۷۰‌درصد مشارکت برسند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حقیقت: 1396/6/1208:53:13،
97
12
در همه جا بر خلاف تصور همه به مردها بیشتر از زنها ظلم شده از سربازی بگیر تا یک تنه نان آور خانه بودن و...
وطنی: 1396/6/1209:19:21،
81
4
پیشی بگیرن
چه اهمیتی داره
نتیجش همین میشه که امار ازدواج اومده پایین
کار نباشه کسی ازدواجم نمیکنه
mosi: 1396/6/1209:26:50،
67
10
بازار کارو همین خانوما متاسفانه خراب کردن
حسین : 1396/6/1209:33:41،
83
12
ایران برای زنها بهشته، چون مسولیت زندگی، مهریه، عروسی و تمام توقعات به عهده مردهاست و آخر هم محکوم هستند به تبعیض!!!
در ضمن همین آمار نشون میده تعداد خانومها خیلی بیشتر آقایونه ولی با اینکه سناشون رفته بالا توقعاشون هم بالاتر رفته!!!!
خانوما تخفیف.......
کاظم: 1396/6/1210:00:59،
35
4
خب معلومه به زن ها هم حقوق کمتری میدن هم مزایا و پاداش و .... کلا" نیروی کار ارزانی هست از نظر کارفرما ها .
راستی چه خبر از منــشور حــقوق شهـــروندی ....
بهرام: 1396/6/1211:12:01،
7
6
كار كنيد كه كار خوب است
سارا: 1396/6/1212:46:24،
26
26
دیگه گذشت اون زمانی که مردها یک تنه نان آور خانه بودند. در این دوره و زمانه زن و شوهر از صبح تا شب کار کنند نمیتونند از پس هزینه های زندگی بر بیایند مخصوصا اگر بچه داشته باشند که وضعیت خیلی بدتر و زندگی سخت تر میشود.

مردهای ایرانی باید یاد بگیرند که مثل کشورهای پیشرفته باید فرصت های شغلی یکسان برای مردها و زنها وجود داشته باشه.

زنهای ایرانی هم باید یاد بگیرند که دور مهریه و نفقه و مفت خوری را خط بکشند و مثل مردها سر کار بروند و از شوهرانشان توقع نداشته باشند که یک تنه بار خرج های سرسام آور زندگی امروزی را به دوش بکشند.

شریک زندگی یعنی در همه چیز شریک بودن هم در پول در آوردن و هم در خرج کردن.
دارال: 1396/6/1213:29:59،
26
15
دولت بايد جلوي كار خانم ها رو بشدت بگيره
majid: 1396/6/1214:21:24،
10
3
اقتصاد انقدر باید پویا باشه که مشکل اشتغال رو به گردن خانمها ننداخت ،خیلی از خانمها از که در مشاغل پایین و حقوق کم شاغل هستند از خداشونه کار نکنن اما مشکل مالی اجازه نمیده یا پسرها با این شرایط نمیتونن ازدواج کنن و دخترها هم نمیتونن چند سال بیکار خونه بشینن ،مشکل اقتصاد خراب هستش و با این راهکارها نه اینکه منصفانه باشه ولی برای بهبودی کم وصعیت موجود هستش که غیر عادلانه هستش و دلیل اصلی بی کفایتی مسئولان در 40 سال اخیر است
mosi: 1396/6/1215:22:35،
13
3
خانوم سارا شرایط برابر نیست چون آقایون نمی تونن با اون مقدار حقوق ناچیزی که شما میگیرین یک زندگی و زنو بچه رو بگردونن
فراری: 1396/6/1220:53:34،
4
4
متاسفانه تعدادمون زیاده 80 میلیون نفر جمعیت برای این کشور خیلی زیاده فرزند آوری بی حساب و کتاب و نتیجشم که همتون شاهدشین.
بیشتر از 70% کارخونه ها خانومان چرا؟ چون با حقوق کم راضین مورد بوده به زنه گفتن چرا با حقوق 200 تمن میای کارخونه ج داده که اینجا سرم گرم میشه خونه حوصلم سر میره .
همیشه زن و بچه نیروی کار ارزانی برای تولید و بهره وری بودن .
قانون کار ما از اساس غلطه و ناظری نداره .
رضا: 1396/6/1209:11:21،
47
3
از پس مردها دنبال کار گشتن بریدن
دیگه از سن ازدواجشون گذشت
پویا: 1396/6/1209:14:54،
34
5
نتیجه افزایش اشتغال زنان........!
mm: 1396/6/1209:22:03،
58
19
تو شرايط امروز ديگه گير كردن تو سنتهاي قديمي معنا نداره من خودم يه خانم شاغلم وظيفه خودم ميدونم نصف اقساط و مخارج زندگيمون رو بپردازم يا كمال ميل كل درآمدم رو تو زندگي شخصيم هزينه ميكنم من به عنوان يه انسان بالغ توقع ندارم همسرم بهم پول توجيبي بده بر اساس نجربه شخصيم فك ميكنم همونطور كه من مسوليتهام رو پذيرفتم همسرمم به اين بلوغ فكري رسيده كه ما با هم برابريم واز هيچ نظر كسي بر ديگري برتري نداره
برابري حقوق زن و مرد به نفع هر دو نفره نه زن تبديل به يه آدم خودخواه مصرف كننده ميشه كه توقع داره همه چيز براش فراهم بشه نه تمام مسوليتها رو شونه مرد آوار ميشه در نتيجه مشلغه فكريشم كمتر ميشه اينجاست كه هر دو نفر به بلوغ اجتماعي ميرسن
استاااد: 1396/6/1211:04:32،
34
48
حرف شما كاملا درسته. بيشتر كامنت هاي اينجا از طرف مردان سرخورده اي است كه اصولا بدون داشتن تخصص و يا سابقه كار انتظار شغل در سطح مديريت با حقوق چند ميليوني هستن ! ولي كاش سطح شعور و فرهنگ جامعه به حدي ميرسيد كه مردها بفهمن اولويت بالاتري نسبت به زنها ندارن و زنها هم بفهمن كه قرار نيست مردها توليد كننده كامل و آنها تنها مصرف كننده باشند ...
مهاجر: 1396/6/1212:51:27،
18
5
احسنت به شما خانم محترم
من هم به عنوان یه آقای شاغل و دقیقا با طرز فکر خودتون آرزومندم همه خانم های این سرزمین به این بلوغ فکری برسن که زن و مرد کاملا با هم برابر هستن
بابک : 1396/6/1209:39:15،
42
1
کدام مردی با حقوق پانصد ششصد هزار کار میکنه؟،صحبت سبقت نیست صحبت سو استفاده از وضعیت کاری و برده داری هستش
آرش: 1396/6/1209:45:55،
73
22
در آخرالزمان مردها در خانه می نشینند و زنان به سر کار می روند
ر: 1396/6/1212:14:34،
18
3
دقیقا...اگه مسئولین فکری نکنند به مسئله شغل مردها داریم به سوی آخرالزمان میریم
ایکس باکس: 1396/6/1209:56:37،
31
1
چون صاب کارا تو شرایط کاملا یکسان به خانوما پول کمتری میدن نسبت به آقایون !
اصغر کلنگ: 1396/6/1210:00:54،
27
8
زنها بدبخت تر از مردها، مردها بدبخت تر از زنها
هر کسی لیاقت داشته باشه کار گیرش بیاد حالا می خوام زن باشه یا مرد
رضا: 1396/6/1213:39:46،
15
1
بحث لیاقت نیست برادر عزیز. خانوما چون دغدغه کمتری دارن با حقوق کمتری حاضرن کار کنن که همین امر باعث سوء استفاده کارفرماها شده.
رهگذر: 1396/6/1210:25:11،
33
18
مرد اگه کار کنه میره زندگی تشکیل میده ازدواج میکنه مایحتاج زنشو تامین میکنه و فساد کم میشه و خیلی چیزا...

اما زن کار کنه دقیقا برعکس اینا اتفاق میوفته...

چرا گذشته فساد کم بود چون زنها به شغل اصلیشون یعنی خانه داری و تربیت فرزند سالم مشغول بودند اما الان وضع جامعه خراب شده چون با یک نفر استخدام زن یک نفر مرد بیکار میشه و این یعنی افزایش فساد

مسئولین لطفا فکری کنید
ویرو گردی: 1396/6/1211:16:35،
38
6
ما که همه چیمونو داریم از غرب کپی می کنیم نباید ناراحت بشیم
نمی شه که تیپ و غذامون عین خارجی ها باشه بعد اشتغال زیاد زنان نباشه(عین غرب) و بگیم یه بخشی که به نفع مونه بگیریم بقیه ش رو نه؟
خلاصه این مسیریه که داریم می ریم و به ناکجا آباده
ازدواج ایران از آلمان کمتر شده
شما الان برو خواستگاری هر دختری می گه من هم می خوام درس بخونم هم سرکار برم و مهریه هم 1000 برابر قبل می خوام و ...حق طلاقم می خوام
آفرین به این زندگی سگی
سروش: 1396/6/1212:23:33،
16
2
تا وقتي خانوما زير قيمت كار ميكنن و همزمان هم منشئ هستن هم حسابدار هم آبدارچي با ماهي ٩٠٠ هم خيلي خوشحالن هيچ مردي كار نداره ، مبارك خودشون باشه
Arash: 1396/6/1214:40:07،
5
4
دولت تدبیر وخخخ کار رو به اینجا رسونده وگرنه هیچ زنی دوست نداره منشی یا کار کنه
کار به جایی رسید که هم مرد هم زن از کاری که ازش بیزارن انجام میدن
آریا: 1396/6/1217:58:21،
6
2
کلا ایران شده بهشت زنها! از نداشتن خدمت اجباری بگیر تا سهمیه ویژه کنکور و استخدام در شرکتها و ارگانهای دولتی و پروپاگاندای رسانه ای در همه جا برای فرشته سازی از خانم ها و هیولا نشون دادن آقایون و برخورداری همزمان زنان ایرانی از حقوق اسلامی مثل نفقه و مهریه و... و امتیازات زن غربی همچون تحصیل و اشتغال و حضور سیاسی و اقتصادی در جامعه و... همه و همه نشون میده که سر و صدا و مظلوم نمایی الکی زنها در خصوص تحت ستم بودن در ایران فقط دعوا زرگری بیش نیست و برای خالی نبودن عریضه است!
رضا: 1396/6/1219:08:58،
6
2
زن ها رو با حقوق کمتر استخدام می کنند و از مردها استفاده نمی کنن. اونوقت میگن حقوق زن ها پایمال شده. الان هر جا بری زن ها رو استخدام می کنن. حتی اگهی رشته برق قدرت دیدم که زن میخواستن!!
رضا: 1396/6/1219:29:33،
6
3
یه زن میتونه بره جلوی کوره کار کنه؟ یه زن میتونه بالای دکل کار کنه؟ یه زن میتونه توی معدن کار کنه؟ یه زن میتونه مثل مرد انرژی بزاره؟ شغل زن ها همش پشت میز نشینیه. اصلا قابل مقایسه نیست با مردها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار