کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

خودروسازان حق افزایش خودسرانه قیمت را ندارند


کد خبر : ۳۶۹۵چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۰:۲۳:۲۳۳۳۵۵ بازدید

عضو ناظر مجلس در شورای رقابت از تجدید نظر در دستورالعمل قیمت گذاری خودرو در جلسه هفته آینده این شورا خبر داد و گفت: خودورسازان باید تابع این دستورالعمل باشند و حق افزایش خودسرانه قیمت را ندارند.

عیسی امامی در واکنش به اظهارات دبیر انجمن خودروسازان مبنی بر اینکه در سال آینده با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه همانند فولاد و پتروشیمی مجبوریم افزایش قیمت هایی را انجام دهیم، گفت: خودروسازان نمی توانند خودسرانه نسبت به افزایش قیمت خودرو اقدام کنند.

نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی افزود: هر چند که ممکن است دستگاه هایی مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت از جهاتی منافع تولید کننده و از جهاتی نیز منافع مصرف کننده را مد نظر داشته باشند اما از طرفی ساختاری که از همه قوا حتی از فعالان بخش خصوصی در آن عضویت دارند، شورای رقابت است.

وی ادامه داد: شورای رقابت نیز به عنوان یک مرجع کارشناسی در حال آمادسازی دستورالعمل قیمت گذاری خودرو برای سال آینده است که در سال گذشته نیز با استفاده از ظرفیت بانک مرکزی، موسسه سازمان استاندارد و حتی نقطه نظرات خودرسازان دستورالعملی برای قیمت گذاری خودرو از سوی شورای رقابت تهیه شد.

امامی تاکید کرد: اخیرا موضوعی مطرح است که علاوه بر تعیین دستورالمعل قیمت گذاری، قیمت خودرو نیز براساس دستورالعملی که تهیه می شود از سوی این شورا تعیین شود؛ این موضوع جدیدی است که به صورت جدی در دستور کار شورای رقابت است.

عضو ناظر مجلس در شورای رقابت با بیان اینکه اعتقاد داریم قیمت خودرو باید بر اساس مکانیزم و دستورالعملی باشد که در شرایط مشخص و قانونی از سوی شورای رقابت تعیین شود، تاکید کرد: خودرو سازان حق افزایش قیمت ندارند و باید تابع دستورالعمل قیمت گذاری خودرو باشند.

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به تهیه دستورالعمل قیمت گذاری خودرو برای سال آینده از سوی شورای رقابت تصریح کرد: تجدید نظر بر دستورالعمل قیمت گذاری خودرو در جلسه چهارشنبه هفته آینده شورای رقابت مورد بررسی قرار می گیرد.

وی افزود: با توجه اینکه در راستای اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها قیمت قیمت حامل های انرژی در سال آینده افزایش می یابد، ضمن اینکه دولت و مجلس برای شیب ملایم این افزایش قیمت مراقبت دارند اما این افزایش قیمت قطعا روی همه موضوعات از جمله خودرو تاثیر دارد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: البته در کنار افزایش نرخ سوخت و تاثیر آن بر قیمت خودرو، کاهش تعرفه واردات نیز باید مد نظر باشد که در این راستا شورای رقابت وارد مسئولیت جدیدی شد که پیشنهادی اخیرا از سوی این شورا ارائه شد تا سطح استاندارهای خودرو افزایش یابد تا ضمن ایجاد فضای رقابتی، سطح کیفیت خودروی داخل نیز افزایش یابد.

عضو ناظر مجلس در شورای رقابت تصریح کرد: از این رو نظر شورای رقابت این است که دولت در قالب لایحه ای برای کاهش تعرفه واردات خودرو به مجلس ارائه دهد.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها