کانال تلگرام ایران جیب
گیوه زنجان

اینترنت گریزی 55 درصد ایرانی‌ها!

کدخبر:۳۶۴۰۲دوشنبه، ۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۵:۰۱:۳۱۱۲۷۹ بازدید

55 درصد ایرانی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند که از این میان غالب افراد اینترنت‌گریز هیچ‌گونه شناختی نسبت به اینترنت ندارند یا دانش بسیار پایینی ...
اینترنت گریزی 55 درصد ایرانی‌ها!

شهروند- 55 درصد ایرانی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند که از این میان غالب افراد اینترنت‌گریز هیچ‌گونه شناختی نسبت به اینترنت ندارند یا دانش بسیار پایینی دراین زمینه دارند و 25 درصد دیگر به دلایل فرهنگی ترجیح می‌دهند دور اینترنت را خط بکشند. نتایج حاصل از طرح آمارگیری، دسترسی خانوار به فناوری اطلاعات مرکز آمار ایران همچنین نشان می‌دهد که فعالیت کاربران اینترنت درشبکه‌های اجتماعی در سال ۹۵ نسبت به ۳سال قبل، به ۳برابر رسیده است. براساس نتایج حاصل از آمارگیری دسترسی خانوار ایرانی به فناوری اطلاعات و ارتباطات که توسط مرکز آمار ایران برای ‌سال ۹۵ انجام شد، ٤٥‌درصد ایرانیان به اینترنت دسترسی دارند.

45 درصد افراد بالای ٦‌ سال از اینترنت استفاده می‌کنند

دراین طرح، یکی ازموارد بررسی‌شده، میزان دسترسی خانوار ایرانی به فناوری اطلاعات و ارتباطات اندازه‌گیری شده و وضع دسترسی تجهیزات و خدمات درخانه برای همه افراد خانوار است. براساس آمار اعلام‌شده، بیش از ۴۵‌درصد ایرانی‌ها کاربر اینترنت‌اند. مرکز آمار اعلام کرده که بالغ بر ۴۵.۳‌درصد از افراد بالای ۶‌سال از اینترنت استفاده می‌کنند و نسبت استفاده و دسترسی کاربران به اینترنت، نسبت به‌ سال ۹۲ که آمارگیری انجام شده، بالغ بر ۵۰‌درصد رشد داشته است.

81 درصد از افراد نیازی به اینترنت نمی‌بینند

برآوردها از مشاهدات اولیه درطرح آمارگیری دسترسی خانوارها به فناوری اطلاعات و ارتباطات نشان می‌دهد که مهمترین دلیل عدم استفاده و نداشتن دسترسی به اینترنت درمیان خانوار ایرانی این است که حدود ۸۱‌درصد از افرادی که اینترنت ندارند، نیازی به داشتن این سرویس احساس نمی‌کنند.

37 درصد اینترنت‌گریزان اینترنت را نمی‌شناسند

درهمین حال، مشخص شده است که ازمیان افرادی که کاربر اینترنت نیستند، ۳۷درصد شناختی نسبت به اینترنت ندارند و ۲۹‌درصد نیز سطح دانش پایین داشته و مهارت استفاده از اینترنت ندارند. دراین میان، ۲۵‌درصد افرادی که درکشور از اینترنت استفاده نمی‌کنند، ملاحظات فرهنگی را دلیل آن می‌دانند. این درحالی است که بررسی‌ها حاکی از آن است که تناوب استفاده روزانه از اینترنت نسبت به دوره قبل آمارگیری صورت گرفته، به میزان زیادی افزایش یافته است.

شکاف جنسیتی اینترنت ایران در چه وضعی است؟

با این حال، در رابطه با کاربری اینترنت و رایانه، هنوز بین مناطق شهری و روستایی فاصله وجود دارد. به نحوی که در رابطه با کاربری اینترنت، شکاف جنسیتی بسیار پایین‌تر از میانگین جهانی است. برمبنای برآوردهای صورت‌گرفته، توسعه مناسب شبکه‌های تلفن‌همراه در سال‌های اخیر، سیاربودن کاربران، کاربری تلفن‌همراه و استفاده از اینترنت سیار (اینترنت موبایل) را افزایش داده است، اما با این وجود، دغدغه‌های کاربران در رابطه با حریم خصوصی و مسائل فرهنگی در استفاده از اینترنت افزایش یافته است.

فعالیت کاربران در شبکه‌های اجتماعی 3 برابر شده است

ازسوی دیگر، فعالیت کاربران اینترنت درشبکه‌های اجتماعی به سه‌برابر دوره قبل رسیده، اما آنچه مسلم است، این است که آموزش‌های عمومی فناوری اطلاعات و ارتباطات و فرهنگ‌سازی درجامعه به‌خصوص برای رده‌های سنی بالاتر از ۵۰‌ سال امری ضروری است و تولید محتوای بومی فاخر، ارزنده و قابل استفاده یکی از اولویت‌های موجود است.
این طرح پیش از این نیز، در سال‌های ۸۷، ۸۹ و ۹۲ توسط مرکز آمار ایران و با حمایت سازمان فناوری اطلاعات ایران انجام شده بود و هدف از آن مطابق با طرح موردنظر اتحادیه جهانی مخابرات، دستیابی به نتایج چگونگی استفاده ایرانیان از ICT عنوان شده است.

گفتنی است؛ دراین بررسی‌ها ابزارهای قابل حمل مورد استفاده کاربران برای استفاده از اینترنت، مالکیت تلفن‌همراه، دلایل عدم استفاده افراد از اینترنت و انواع کالاها و خدمات خریداری‌شده توسط کاربران در اینترنت، اندازه‌گیری شده است.

علی بابااخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
ایسام

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها