کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

تب وام مسکن فروکش کرد


کد خبر : ۳۲۹۵پنجشنبه، ۱۰ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۰:۴۸:۴۵۷۲۹۳ بازدید

پایان 18روز تورمی در بازار تسهیلات خرید مسکن؛ قیمت اوراق در چهار روز 14درصد کاهش یافت
تب وام مسکن فروکش کردتب وام مسکن فروکش کرد

دنياي اقتصاد- موجي كه 22 روز پيش، در بازار مبادله امتياز وام ‌خريدمسكن، همزمان با اعلام افزايش سقف‌وام، به‌راه افتاد و باعث شد قيمت اوراق در فاصله 18 روز، 79 درصد متورم شود، طي 4 روز اخير فروكش كرده و سطح قيمت‌ها را به بازه مورد انتظار كارشناسان -دامنه تعادلي- برگردانده است. قيمت اوراق مسكن با همان سرعتي كه افزايش پيدا كرده بود، رو به كاهش گذاشته است؛ به‌طوري‌كه هر فقره اوراق 500 هزار توماني ديروز با نرخ 60 هزار تومان مبادله شد. كارشناسان مي‌گويند: برگشت قيمت اوراق از بالاترين سطح، نشانه‌اي از رفع «هيجان و سفته‌بازي» و مصرفي‌شدن شرايط در بازار وام است.


قیمت اوراق وام‌ خرید‌ مسکن مصرفی شد 
تب وام‌مسکن افتاد
 
 پایان 18روز تورمی در بازار تسهیلات خرید مسکن؛ قیمت اوراق در چهار روز 14درصد کاهش یافت 
 «سفته‌بازی با وام» چگونه مهار شد؟ 

گروه مسکن- فرید قدیری: واکنشی که متقاضیان وام خرید مسکن به جهش ‌قیمت‌ تسهیلات جدید نشان دادند، باعث شد بازار مبادله تسهیلات‌ بانکی خرید مسکن –فرابورس- زودتر از آنچه انتظار می‌رفت، در دامنه «تعادل‌قیمت» قرار بگیرد. 


موجی که 22 روز پیش در بازار رسمی خریدوفروش امتیاز وام ‌خرید مسکن همزمان با اعلام افزایش سقف وام راه افتاد و باعث شد قیمت اوراق در فاصله 18روز 79درصد متورم شود، طی چهار روز اخیر فروکش کرده و سطح قیمت‌ها را به بازه مورد انتظار کارشناسان برگردانده است. 


قیمت اوراق وام خرید مسکن در روزهای اخیر با همان سرعتی که پیش‌تر افزایش پیدا کرده بود، رو به کاهش گذاشته، طوری که هر فقره اوراق 500 هزار تومانی این تسهیلات دیروز با نرخ 60هزار تومان بین دارنده اوراق و متقاضی اوراق مبادله شد. 


در اولین روز هفته‌جاری، ارزش معاملاتی این اوراق به بیشترین سطح در طول یکسال اخیر رسید و با قیمت 70هزار تومان مبادله شد، اما بعد از آن و در طول ایام این هفته، نوسان قیمت اوراق همواره کاهشی بوده است. 


قیمت اوراق وام‌ مسکن تقریبا از ابتدای امسال به خاطر کارکرد ضعیف وام 20میلیونی خرید، از تحرک افتاده بود و به‌صورت ممتد روند کاهشی را طی می‌کرد به طوری که در روزهای نیمه‌اول دی‌ماه که هنوز سقف وام افزایش نیافته بود، به پایین‌ترین سطح -39هزار تومان- رسید. 


هم‌اکنون هزینه خرید هر فقره اوراق تسهیلات مسکن در شرایطی به 60 هزار تومان رسیده که کارشناسان بازار سرمایه، نوسان منطقی قیمت آن را باتوجه به مبلغ وام و اوضاع بازار مسکن، بین 60 تا 70هزار تومان پیش‌بینی می‌کنند.به این ترتیب، ارزش معاملاتی اوراق مسکن در حال‌حاضر در دامنه تعادلی قرار دارد.  با قیمت‌های روز گذشته در فرابورس، متقاضیان تسهیلات 45میلیون تومانی خرید مسکن باید رقمی معادل 5میلیون و 400 هزار تومان بابت خرید اوراق این تسهیلات هزینه کنند. 


تقاضا پشت کرد، وام ارزان شد 
به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، ماه گذشته درست یک هفته بعد از اعلام خبر افزایش سقف وام 20 میلیونی خرید مسکن به 45 تا 60 میلیون تومان، قیمت اوراق نزدیک به 60 درصد افزایش پیدا کرد و 15 روز بعد رشد‌کل به 79 درصد رسید و آنچه باعث این جهش قیمت شد، ناشی از رفتار عجولانه طرف تقاضا و خروج سریع طرف عرضه از فرابورس بود. 


در روزهای ابتدایی تصویب وام جدید، به‌دلیل مراجعه متقاضیان به بازار فرابورس جرقه رشد قیمت اوراق روشن شد و در روزهای بعد عدم عرضه این وام از طرف دارندگان اوراق که با هدف شعله‌ورتر شدن التهاب قیمت اتفاق افتاد، شتاب رشد قیمت را بیشتر کرد. 


اما در روزهای اخیر عاملی که باعث تغییر مسیر نوسان قیمت اوراق تسهیلات مسکن شد، عکس‌العملی بود که از ناحیه متقاضیان نسبت به قیمت اوراق سر زد. بررسی‌ها از میزان حجم عرضه و تقاضا در بازار وام مسکن طی روزهای اخیر نشان می‌دهد: زمانی که قیمت هر فقره اوراق به سطح 70 هزار تومان رسید، صرفه‌اقتصادی این تسهیلات برای متقاضیان مصرفی و البته برای گروه‌هایی که با هدف سفته‌بازی دنبال خرید اوراق بودند، کاهش یافت و باعث تخلیه صف سنگین تقاضایی که از روز اعلام افزایش سقف‌ وام تشکیل شده بود، شد. این واکنش که اولین ضربه را به صعود قیمت اوراق زد و باعث توقف آن شد، در عین حال منجر به نگرانی دارندگان اوراق بابت آینده قیمت‌ها نیز شد طوری که در دو، سه روز اخیر حجم عرضه اوراق بیشتر شده و همین تغییر باعث تندی در کاهش قیمت اوراق مسکن شده است. 


ذبیح‌اله نعمتی مدیر اداره اعتبارات بانک‌مسکن در این باره به «دنیای‌اقتصاد» گفت: هم‌اکنون بازار عرضه و تقاضای وام‌ خرید مسکن به تعادل نسبی رسیده و هیجانات روزهای اول افزایش‌وام تاحدودی تعدیل شده است. 


همچنین یک کارشناس فرابورس نیز اعلام کرد: در چند روز اولی که سقف وام خرید افزایش یافت، سفته‌بازی شکل گرفت اما با سطح جدید قیمت اوراق، عمده تقاضا برای این اوراق جنبه مصرفی دارد.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو