کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

انتقال اموال فرشتگان نقطه آغاز یا پایان حل بحران؟


کد خبر : ۳۲۱۲۵سه شنبه، ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۳:۱۳۷۰۵۸ بازدید

مسئولان موسسه کاسپین قطعی شدن انتقال اموال تعاون اعتبار فرشتگان را به عنوان رفع گره بحران نقدینگی عنوان می‌کنند اما به نظر می‌رسد این اقدام ...

مسئولان موسسه کاسپین قطعی شدن انتقال اموال تعاون اعتبار فرشتگان را به عنوان رفع گره بحران نقدینگی عنوان می‌کنند اما به نظر می‌رسد این اقدام مثبت، نقطه آغاز فرایند حل این بحران است.

موسسه کاسپین در اواخر اسفند ماه سال 94 مجوز مشروط فعالیت خود را از بانک مرکزی دریافت کرد.

در متن اطلاعیه بانک مرکزی آمده بود:‌ این موسسه اعتباری در حال حاضر به عنوان پنجمین موسسه اعتباری غیربانکی مجاز شناخته می‌شود، مقرر است دارایی‌ها و بدهی‌های قابل تجمیع شرکت‌های تعاونی اعتبار «فرشتگان»، «الزهراء مشهد»، «حسنات اصفهان»، «دامداران و کشاورزان کرمانشاه»، «بدرتوس مشهد»، «پیوند»، «امید جلین گرگان» و «عام کشاورزان مازندران» را که تا به حال تحت عنوان آرمان ایرانیان فعالیت می‌کردند طبق روش مشخص به حساب های خود انتقال دهد.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از فارس،‌ آرمان ایرانیان که به کاسپین تغییر نام داد، خود از پس از دستور بانک مرکزی برای ادغام سه تعاونی اعتبار فرشتگان، افضل توس و فردوسی راه‌اندازی شد. اما در این میان موسسه فرشتگان 4 هزار میلیارد تومان از سپرده 8 هزار میلیارد تومانی خود را در بخش املاک سرمایه‌گذاری کرده بود و همین مساله برای موسسه تازه تاسیس کاسپین مشکل‌ساز شد.

این کسری منابع هم‌اکنون موسسه کاسپین را با چالش نقدینگی مواجه کرده به طوری که در ماه‌های اخیر مشتریان این موسسه امکان دریافت بیش از 2 میلیون تومان در روز را ندارند. البته شعبه مرکزی این موسسه در موارد خاص تا 5 میلیون تومان هم پرداخت می‌کند.

سهمیه‌بندی بازپرداخت سپرده‌ها موجی از نگرانی در بین مشتریان این موسسه ایجاد کرد و باعث شد تعداد زیادی از سپرده‌گذاران کاسپین برای دریافت اصل سپرده خود به شعب مراجعه کنند. 

در همین گیر و دار بود که موسسه کاسپین اعلام کرد با انتقال اموال تعاونی اعتبار فرشتگان به کاسپین مشکل نقدینگی برطرف خواهد شد. کاسپین به‌تازگی خبر از نهایی شدن انتقال این اموال و تجمیع همه تعاونی‌های زیرمجموعه خبر داده است.

اما به نظر می‌رسد انتقال این اموال به کاسپین مشکل را به‌طور کلی برطرف نخواهد کرد و برای فروش این اموال باید ماه‌ها صبر کرد.

شنیده‌ها حاکی است مسئولان شعب کاسپین برخی مشتریان اعلام کرده‌اند پس از انتقال اموال فرشتگان به کاسپین، این موسسه می‌تواند برای بازپرداخت تعهدات خود از بانک مرکزی خط اعتباری دریافت کند اما پیگیری خبرنگار فارس از بانک مرکزی نشان می‌دهد بانک مرکزی فعلا برنامه‌ای برای اعطای خط اعتباری به کاسپین ندارد.

دورنمای چالش نقدینگی‌ موسسه کاسپین با توجه به عدم شفافیت اخبار و اطلاعات فعلا نامشخص است و تنها می‌توان به این مساله اشاره داشت که در صورت انتقال قطعی اموال فرشتگان به کاسپین، بیش از 50 درصد دارایی‌های این موسسه را اموال فرشتگان تشکیل خواهد داد و قطعا در صورت فروش این اموال، کاسپین می‌تواند تعهدات خود را ایفا کند اما فروش این اموال در شرایط رکود در خرید و فروش ملک، بسیار سخت به نظر می‌رسد.

 اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

سایت شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
سایت شب