کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

یارانه نقدی یک ماه، از فروش دلار توسط دولت تامین شد


کد خبر : ۳۲۰۳۵یکشنبه، ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۷:۲۸۴۳۰۲ بازدید

فروش حداقل 6 میلیارد دلاری ارز با نرخ‌های جدید در بازار آزاد برای فروکش کردن نرخ ارز با احتساب افزایش حدود 500 تومانی نرخ دلار در هفته های اخیر ...
یارانه نقدی یک ماه، از فروش دلار توسط دولت تامین شدیارانه نقدی یک ماه، از فروش دلار توسط دولت تامین شد

فروش حداقل 6 میلیارد دلاری ارز با نرخ‌های جدید در بازار آزاد برای فروکش کردن نرخ ارز با احتساب افزایش حدود 500 تومانی نرخ دلار در هفته های اخیر، حداقل 3000 میلیارد تومان درآمد جدید نصیب دولت کرده که با این رقم می تواند یارانه یک ماه را پرداخت کند.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از تسنیم، دو روز پیش برای نخستین بار جمعی از مسئولان اسبق بانک مرکزی به موضوع فروش ارز در بازار آزاد اشاره کردند. به این ترتیب برآورد اولیه ای از روند فروش ارز در مرکز مبادلات ارزی بانک مرکزی و بازار آزاد اعم از صرافی ها و سیستم بانکی بدست آمد.

بر اساس لایحه بودجه 96، ارقام مبنای محاسبات منابع حاصل از نفت به این شرح است: قیمت هر بشکه نفت خام و میعانات گازی 55 دلار، نرخ برابری دلار3300 تومان، صادرات نفت خام 2.175 میلیون بشکه در روز، صادرات میعانات گازی 245 هزار بشکه و فروش میعانات گازی به پتروشیمی‌ها حدود 113 هزار بشکه در روز است. همچنین سهم دولت از این منابع 111 هزار میلیارد تومان است.(این منابع در سال جاری برای نفت خام 72 هزار میلیارد تومان و منابع نفت و فراوردهای نفتی 74 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است) به این ترتیب برای سال آینده درآمد نفتی 33 میلیارد دلاری در نظر گرفته شده است.

همچنین سید کمال سید علی معاون اسبق بانک مرکزی در این خصوص گفته است، در سال جاری 1,5 برابر افزایشِ عرضه ارز داشتیم و در 9 ماهه ابتدای امسال حدود 20 میلیارد دلار در اتاق مبادلات ارزی فروخته شد.

وی با تاکید بر اینکه در سال جاری باید 31 میلیارد دلار ارز برای واردات تامین شود، گفت: همچنین 22 میلیارد دلار نیز قاچاق داریم که می شود 53 میلیارد دلار و این مبلغ باید از سوی بانک مرکزی تامین شود.

با توجه به اظهارات این مقام مسئول در دولت یازدهم می‌توان گفت، سالانه بانک مرکزی به عنوان تنظیم کننده بازار ارزی کشور حدود 20 میلیارد دلار ارز به مرکز مبادلات ارزی و حدود 30 میلیارد دلار نیز به بازار آزاد تزریق می‌کند. مشخص شدن عدد 30 میلیارد دلار از عرضه ارز در سیستم بازار آزاد می تواند پاسخگوی سوالات متنوعی در خصوص عدد نرخ ارز و فروش نفت در بودجه‎های سالیانه باشد.

هر چند دولت اعلام کرده که دخالتی در افزایش اخیر نرخ ارز نداشته است ولی افزایش 500 تومانی نرخ دلار در یکی دو ماه اخیر سود سرشاری را نصیب دولت کرده و به این ترتیب بخشی از کسری بودجه هایش را می تواند جبران کند.

همچنین سیف رئیس کل بانک مرکزی در جلسه ارزی دیروز با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از عرضه اخیر حدود 6 میلیارد دلار ارز در بازار آزاد خبر داده است تا از این طریق افزایش نرخ دلار را کنترل کند.

اگر این 6 میلیارد دلار در بازار آزاد با قیمت های جدید فروخته شده باشد، نشان می‌دهد، دولت با فروش همین 6 میلیارد دلار، از محل افزایش حدود 500تومانی نرخ ارز در هفته های اخیر حدود 3 هزار میلیارد تومان درآمد جدید بدست آورده است که تقریباً معادل یک ماه یارانه نقدی است. این رقم به آن اندازه جذاب است که هر دولتی را برای بدست آوردن درامدهای بیشتر ترغیب به افزایش عرضه ارز در بازارهای آزاد می کند. البته اگر فروش ارز دولت به بانک‌ها در هفته های اخیر را هم اضافه کنیم، افزایش ریالی درآمد دولت بیش از این رقم خواهد بود.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
لاماری