کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

کم‌درآمدها از دولت اجاره‌بها می‌گیرند


کد خبر : ۳۱۹۸۶شنبه، ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۷:۴۱۴۸۴۶ بازدید

کم‌درآمدها از دولت اجاره خانه می‌گیرند. جواد حق‌شناس معاون مسکن شهری بنیاد مسکن اعلام کرد، ماهانه 200 تا 400 هزار تومان کمک بلاعوض ...

کم‌درآمدها از دولت اجاره خانه می‌گیرند. جواد حق‌شناس معاون مسکن شهری بنیاد مسکن اعلام کرد، ماهانه 200 تا 400 هزار تومان کمک بلاعوض در قالب طرح جامع مسکن به کم درآمدها پرداخت می‌شود. به این ترتیب، اگر کسی بخواهد از واحدهای اجاری استفاده کند و جز دهک‌های کم درآمد جامعه به حساب بیاید، در شهرهای کمتر از ۵۰۰‌هزار نفر ۲۰۰‌ هزار تومان و شهرهای بالای ۵۰۰‌ هزار نفر ۴۰۰‌ هزار تومان در ماه بن اجاره دریافت خواهد کرد. به گفته جواد حق‌شناس، معاون مسکن شهری بنیاد مسکن در قالب برنامه مسکن اجتماعی به چهار دهک کم‌درآمد در شهرهای کمتر از ۵۰۰‌ هزار نفر و بالاتر از ۵۰۰‌ هزار نفر به ترتیب ماهیانه ۲۰۰ و ۴۰۰‌ هزار تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌شود.

جزییات طرح جامع مسکن

در قالب «طرح جامع مسکن» دو برنامه حمایتی و اجتماعی در نظر گرفته شده که در برنامه اجتماعی، روش‌هایی غیراز ساخت پیش‌بینی شده است. این را جواد حق‌شناس به ایسنا گفته و توضیح داد: بدین ترتیب اگر کسی بخواهد از واحدهای اجاری استفاده کند و دارای شرایط باشد در شهرهای کمتراز ۵۰۰‌هزار نفر ۲۰۰‌هزار تومان و شهرهای بالای ۵۰۰‌هزار نفر ۴۰۰‌هزار تومان در ماه بن اجاره دریافت خواهد کرد. این رقم نیز از ارقام تأمین هزینه‌های مسکن مرکز آمار استخراج شده که متوسط پرداختی اجاره بها به چهار دهک پایین جامعه را تعیین کرده است.

تسهیلات 7 میلیون تومانی برای شهرنشینان

کمک دیگری که در قالب اجتماعی پیش‌بینی شده این است که متقاضیان در شهرها بتوانند تا ۷.۵‌میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه برای رهن خانه دریافت کنند. معاون بنیاد مسکن تصریح کرد: همچنین متقاضیان اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، نهادهای اجتماعی، کمیته امداد، بهزیستی یا هر دستگاه دیگری می‌توانند با بنیاد مسکن درخصوص خرید یا ساخت مسکن برای محرومان توافق کنند. بدین ترتیب به سازندگان و خریداران تسهیلات با نرخ سود ۷‌ درصد پرداخت می‌شود و به‌طور مثال در کلان‌شهرها می‌توانند از ۱۰۰‌میلیون تومان وام با بهره ۷‌درصد برای خرید یا ساخت یک واحد مسکونی استفاده کنند و آن را به مدت ۱۰‌سال به محرومان اجاره دهند. مبلغ اقساط هم تقریبا معادل اجاره‌ای می‌شود که دریافت می‌کنند و بعد از ۱۰‌سال می‌توانند خانه را در تملک خود بگیرند.

اگر دولت زمینی هم داشت و خواست در اختیار بگذارد، متقاضیان یا سازمان‌های حمایتی می‌توانند تا ۶۰‌درصد این زمین‌ها را بسازند و بفروشند و ۴۰‌درصد باقی‌مانده را در قالب توافق با بنیاد مسکن به دهک‌های پایین اجاره دهند.  حق‌شناس همچنین درخصوص برنامه حمایتی که به خرید مسکن دهک‌های پایین اختصاص دارد، گفت: قالب حمایتی این طرح شامل ساخت مسکن می‌شود. دولت در این خصوص تسهیلاتی را پیش‌بینی کرده که در کلان‌شهرها تا ۵۰‌میلیون تومان، در شهرهای زیر ۲۰۰‌هزار نفر ۴۰‌میلیون تومان و در شهرهای کوچک ۳۰‌میلیون تومان تسهیلات با نرخ سود ۷‌درصدی در قالب یارانه به متقاضیانی که دارای زمین هستند و زمینشان قابل دریافت پروانه از شهرداری است، پرداخت شود. اگر بخواهند خرید مسکن انجام دهند نیز بتوانند خرید کنند. عمر ساختمان‌ها نیز تا ۲۰‌سال در نظر گرفته شده است.

مسکن‌های مهر بدون متقاضی ساماندهی می‌شوند

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن اظهار کرد: در برنامه حمایتی، طرح دیگری پیش‌بینی شده که متقاضی در صورت تمایل می‌تواند از مسکن مهر فاقد متقاضی با ۷‌میلیون تومان کمک بلاعوض به اضافه تسهیلات مسکن مهر استفاده کند. بدین ترتیب ممکن است مقداری از واحدهای فاقد متقاضی مسکن مهر نیز به فروش برسد. به گفته حق‌شناس، بعد از مسکن مهر، پیرو طرحی که در قالب «طرح جامع مسکن» برای اقشار کم‌درآمد و نیازمند تهیه شده، وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزارت رفاه، بانک مرکزی طرحی با عنوان مسکن حمایتی و اجتماعی برای گروه کم‌درآمدها تهیه کردند.


کارگزاری فارابیکارگزاری فارابی


اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

لاماری