کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

سخنان آیت‌الله مصباح خلاف بیانات رهبری است


کد خبر : ۳۱۸۹۳سه شنبه، ۷ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۰:۴۹۱۵۷۲ بازدید

شاگرد سابق آیت‌الله مصباح یزدی به سخنان اخیر او علیه دولت و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی واکنش نشان داد.

شاگرد سابق آیت‌الله مصباح یزدی به سخنان اخیر او علیه دولت و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی واکنش نشان داد.

آیت‌الله محسن غرویان در گفت‌و‌گو با «انتخاب» درباره اظهارات اخیر آیت‌الله مصباح یزدی مبنی بر این که «عده‌ای افتخار می‌کنند به امام جام زهر نوشاندند»، گفت: از نظر من امام خمینی(ره) کسی نبودند که کسی بتواند به ایشان جام زهر را بنوشاند یعنی ایشان خود قوی‌تر از اینها بودند و اراده بالاتری داشتند. کسی قدرت این که جام زهر را به امام خمینی(ره) بنوشاند نداشت. ایشان خود به این نتیجه رسیدند که قطعنامه به مقتضای مصلحت جامعه است. شرایط زمان و مکان را لحاظ کردند و قطعنامه را پذیرفتند. این جام زهر توسط کسی به امام خمینی(ره) خورانده نشد. اگر این طور بود که ایشان می‌گفتند که جام زهر را به من خوراندند.

این عضو هیات علمی جامعه‌المصطفی همچنین به اشاره به انتقادات اخیر آیت‌الله مصباح به دولت و برجام ادامه داد: بنده مسئله برجام را آن قدر مهم می‌دانم که بعضی از تحلیل‌ها را نمی‌توانم قبول کنم. رهبری یک مصلحت بالاتری را از مصالح مردم در ذهن داشتند و به خاطر آن اجازه دادند یا دستور پیگیری دادند. رهبری فرموده بودند که «من ظاهر و باطنم یکی است و هر چه در ظاهر می‌گویم در باطن نیز همان است.» بنابراین ما نمی‌توانیم حرف‌هایی را که خلاف ظاهر بیانات رهبری است به ایشان نسبت دهیم. من نمی‌توانم این تحلیل‌ها را بپذیرم.

غرویان تاکید کرد: به نظر من رهبری در آن شرایط مذاکره را به مصلحت مردم و انقلاب و نظام دیدند و دستور دادند. البته ایشان همیشه تذکر می‌دادند که باید با احتیاط عمل کنیم اما خودشان موافق بودند. آقای ظریف هم در طول مذاکرات می‌گفتند ما قدمی برنمی‌داریم مگر با اطلاع و اجازه رهبری.

وی همچنین درباره اظهارات آیت‌الله مصباح در مورد انتخاب کاندیدای اصلح اظهار کرد: بحث این است که مصداق اصلح چیست و این اصلح کیست؟ البته این موضوع هم که فرد از دیدگاه چه کسی اصلح است نیز جای سوال دارد. اصلح برای مردم و زندگی مردم است یا این که مسائل دیگری مد نظر است. اصلح موضوعی عقلانی است و همه عقلا می‌گویند فرد اصلح اما این اصلح معیار و ملاکش چیست و از دیدگاه چه کسی و برای چه اموری است. این جای بحث دارد وگرنه در بحث اصلح، همه با فرد اصلح موافقند. ما هم موافقیم.

عضو هیات علمی جامعه‌المصطفی گفت: باید مشخص شود که آیا اصلح از نگاه ایشان کسی است که اصلا به دنیا و زندگی و اقتصاد و معیشت مردم توجه نکند و فقط به مسئله آخرت بپردازد؟ یا نه اصلح کسی است که هم به مسائل معنوی و هم به مسائل دنیوی مردم توجه کند. بالاخره رئیس‌جمهوری اصلح کسی است که بتواند هم امور فرهنگی و امور دینی و مذهبی را سامان دهد و هم امور دنیوی مردم را.

غرویان بیان کرد: مردم در حکومت اسلامی آب، غذا، اقتصاد، زندگی، راه، کشاورزی، صنعت و روابط تجاری با دنیا می‌خواهند و رئیس‌جمهوری باید کسی باشد که در این مسائل هم اصلح و نگاهش، نگاه خدمت به مردم باشد.اخبار مرتبط


سرزمین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

لاماری