کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

تعبیر جالب فایننشال‌تایمز درباره مرد شماره یک روزنامه کیهان


کد خبر : ۳۱۷۱۲پنجشنبه، ۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۶:۳۶۱۱۴۱ بازدید

«حسین شریعتمداری» در خبرسازی، هم صاحب سبک است و هم صاحب‌نام. شهرتش به دو دلیل است؛ اول افشای پشت پرده‌ها و دوم هم به واسطه ...

«حسین شریعتمداری» در خبرسازی، هم صاحب سبک است و هم صاحب‌نام. شهرتش به دو دلیل است؛ اول افشای پشت پرده‌ها و دوم هم به واسطه تحلیل‌های تند و گزنده‌اش علیه رقبای سیاسی‌اش به‌ویژه اصلاح‌طلبان.

کمتر چهره اصلاح‌طلب یا همسو با اصلاحات را می‌توان یافت که نامش به گزندگي و گاه کنایه، آماج انتقادات و کنایه‌های تحریریه کیهان قرار نگرفته باشد. ستون اخبار ویژه کیهان نقطه مشترک اصلاح‌طلبان در گلایه‌مندی و تکدر خاطر از حسین شریعتمداری و روزنامه کیهان است.

بهانه: مدیرمسئولی حسین شریعتمداری بر کیهان ٢٣ساله شد
دیروز حکم حسین شریعتمداری به عنوان مدیرمسئول و نماینده ولی‌فقیه در روزنامه کیهان ٢٣ساله شد. اول دی ماه سال ٧٢ بود که او به عنوان جایگزین محمد اصغری، مديرمسئول كيهان شد. محمد اصغری به دلیل اختلاف ‌نظر با مهدی نصیر، سردبیر روزنامه، از سمتش استعفا کرد.

شناسنامه:صادره از دماوند
٦٩ساله است و متولد شهرستان دماوند. پدرش حاج شيخ سيف‌الله شريعتمداري، خطیب بود. اطلاعات رسمی زيادي درباره زندگی شخصی او در دست نیست. گفته می‌شود همسرش عصمت باروتی است که در دولت نهم معاون دانشجویی و فرهنگی وزیر بهداشت بود. درباره تعداد فرزندانش هم خبر دقیقی در دست نیست. در راهپیمایی روز قدس سال ٨٧ خبرهایی از پسرش ابوالفضل شریعتمداری منتشر شد. شفاف‌نیوز همان روز گزارش داد که رئیس دولت اصلاحات که برای راهپیمایی به میان مردم آمده بود، با واكنش تند گروهی روبه‌رو شد که رهبری آن را ابوالفضل شریعتمداری، فرزند حسین شریعتمداری برعهده داشت.

کارنامه:انتقاد بی‌ خط قرمز
شاید معاونت اجتماعی وزارت اطلاعات در سال ٦٨ تا ٧٢ در زمان وزارت علی فلاحیان اولین سمت رسمی او پس از انقلاب باشد. اما شهرت او در عالم خبر و رسانه که جهانی هم شده است، بیشتر به سکان‌داری‌اش در روزنامه کیهان بازمی‌گردد. آنچنان که ١٤ سال پس از انتصابش به عنوان مدیرمسئول کیهان- سال ٢٠٠٦ میلادی- روزنامه فایننشال‌تایمز او را به‌عنوان «تأثیرگذارترین تفسیرگر» ایرانی معرفی کرد.

اقدامات او اما محدود به کیهان نمی‌شود. سه سال بعد از حضورش در کیهان بود که گفته شد در تهیه مستند تلویزیونی «هویت» كه در چندین قسمت روی آنتن صداوسیما رفت، همكاري داشت. در این برنامه عبدالحسین زرین‌کوب، هوشنگ گلشیری و بسیاری دیگر مورد انتقاد قرار گرفتند و همچنین در برخی قسمت‌ها اعترافات سعیدی سیرجانی، عزت‌الله سحابی، غلامحسین میرزاصالح و... به‌صورت سریالی پخش شد. سال ١٣٨٢ هاشمی‌رفسنجانی در مصاحبه‌ای با روزنامه «کیهان» درباره برنامه «هویت» گفت: «برنامه هویت را از تلویزیون دیدیم و اصلا خبر نداشتیم. شما از آقای شریعتمداری بپرسید که چه کسی به او گفته که آن برنامه را بسازد. تیپ فکری من این‌گونه نبوده و نیست».

در کنار شهرت او به‌خاطر یادداشت‌های روزنامه کیهان، شائبه بازجوبودن او بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت؛ اولین‌بار فرهاد بهبهانی در کتاب «مهمانی حاج‌آقا» از شریعتمداری به عنوان بازجوي خود نام برد که در زندان «برادر حسین» نامیده می‌شده ‌است. در مناظرات انتخاباتی سال ٨٨ اين بحث باز هم در صدر اخبار قرار گرفت. به‌دنبال مطرح‌شدن مجدد این شائبه، شریعتمداری در سرمقاله‌ای در سیزدهم اردیبهشت سال ٨٨ در روزنامه کیهان بازجوبودنش را تکذیب کرد و نوشت: «بنده هیچ‌گاه بازجو نبوده‌ام ولی بارها ابراز تأسف کرده و می‌کنم که چرا ثواب بازجوبودن در نظام جمهوری اسلامی ایران در نامه اعمال من ثبت نشده ‌است».

اين ماجرا چنان خبرساز شد که حتی روزنامه نیویورک‌تایمز در مصاحبه‌ای که ٩ سال پیش با او انجام داد، از او در‌این‌باره پرسید و نوشت: «او در موارد خاصی که از او برای صحبت با زندانیان درخواست شده، همکاری کرده است و می‌گوید البته، این موضوع که من بازجو نبوده‌ام، به این معنی نیست که کار بازجویان را تأیید نمی‌کنم و متأسفم که موفق به چنین خدمتی نشده‌ام».

از دیگر مباحث خبرساز درباره شریعتمداری، می‌توان به ماجرای بیماری او اشاره کرد؛ هجدهم اسفند ماه سال ٨٨ بود که شریعتمداری در بیمارستان بستری شد. برخی سایت‌های خبری از ابتلای او به سرطان مری خبر دادند اما یک روز بعد از انتشار این اخبار شریعتمداری به فارس گفت: «پزشکان علت بیماری‌ام را ‌استراحت‌نکردن و فعالیت زیاد اعلام کرده بودند که به لطف خدا امروز از بیمارستان مرخص شدم... براي ضدانقلاب‌هايي كه براي من آرزوي مرگ كرده بودند، بايد بگويم زندگي و مرگ در دست خداست و خداوند است كه تصميم مي‌گيرد چه كسي زنده بماند و چه كسي بميرد...».

موضع روزنامه کیهان در زمان مدیریت شریعتمداری همواره بر مدار خاستگاه و اندیشه‌های جناح راست و نقد بی‌محابای رقبای سیاسی است؛ در همین راستا در زمان ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد، چه در دولت نهم و چه دولت دهم، با وجود همه انتقاداتی که اصولگرایان به احمدی‌نژاد و یارانش داشتند، کیهان همواره در دفاع از دولت می‌نوشت و اگر نقدی بود، به برخی یارانش نشانه می‌رفت و نه به رئیس دولت. كيهان در فرداي انتخابات سوم تير ٨٤ با تيتر «ملت كار را تمام كرد» به استقبال پيروزي محمد احمدي‌نژاد رفت.

حمايت از دولت اصولگراي احمدي‌نژاد البته برخلاف رویه‌ای بود که کیهان شریعتمداری در قبال دولت اصلاحات در پیش گرفته بود. حمایت کیهان از دولت نهم و دهم به مذاق محمود احمدی‌نژاد خوش آمد و جالب اینکه حسین شریعتمداری موفق شد به همراه محمدکاظم انبارلویی، سردبیر روزنامه رسالت، جایزه بهترین و منصف‌ترین منتقد دولت محمود احمدی‌نژاد را در مراسم اختتامیه نمایشگاه مطبوعات از آن خود کند.

کیهان اما در انتخابات یازدهم ریاست‌جمهوری حامی اصلی اصولگرایان در مقابل کاندیدای اعتدال‌گرایان، حسن روحانی، بود.

شریعتمداری پیش از برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در سرمقاله‌های کیهان خواستار وحدت نامزدهای اصولگرا بر سر یک گزینه برای شكست حسن روحانی شد كه اصلاح‌طلبان براي حمايت از او متحد شده بودند. فردای روز انتخابات اما رویه‌اش مقابل حسن روحانی تغییر کرد و ادعا کرد رأی به حسن روحانی گرایش‌های سیاسی اصولگرایانه دارد؛ در همین راستا هم اول تیرماه سال ٩٢ در سرمقاله کیهان نوشت: «...گفتمان اصولگرایی پیروز شده است. ... مدعیان اصلاحات شکست سختی را متحمل شده‌اند. اصلاح‌طلبان این شکست را از قبل پیش‌بینی می‌کردند و به همین علت نامزد اختصاصی خود را برای پیشگیری از وزن‌کشی در انتخابات، مجبور به کناره‌گیری کردند». یک سال بعد از روی‌کارآمدن دولت روحانی، شریعتمداری در سال ۱۳۹۳ نشان جهادگر عرصه فرهنگ و هنر را دریافت کرد.

این نگاه او اما خیلی پایدار نبود و انتقادات او از روحانی با مطرح‌شدن اسامی کابینه پیشنهادی‌اش و دیده‌شدن نام چهره‌های نزدیک به اصلاحات در آن بازهم به روال قبل از انتخابات برگشت. انتقاد‌های او که بعضا مجلس را هم نشان می‌گرفت، باعث موضع‌گیری برخی نمایندگان مانند علی مطهری، غلامرضا تاجگردون و عوض حیدرپور علیه مواضع روزنامه کیهان در صحن علنی بهارستان شد.

حضور شریعتمداری در عالم فرهنگ و رسانه به روزنامه کیهان محدود نمی‌شود؛ او نخستین کتاب خودش با نام «متهم ردیف اول» را که مجموعه خاطراتش از دوران دادگاه در زمان حکومت پهلوی بوده‌ است، در اردیبهشت ۱۳۹۲ و در بیست‌و‌هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران رونمایی کرد.

مواضع:

* دعوت از اینجانب برای بحث و گفت‌وگو با زندانیان گروهکی از جانب حجت‌الاسلام مجید انصاری صورت گرفته بود... آن هنگام را اینجانب جزء پربرکت‌ترین ایام عمر خود می‌دانم که بر اثر آن تعداد قابل‌توجهی از عناصر گروهکی بریده از انقلاب و مردم به آغوش انقلاب و ملت بازگشتند./ روزنامه کیهان، دی ٧٨.

*آیا نمی‌بینید که وطن‌فروشان فتنه آمریکایی- اسرائیلی ۱۳۸۸ در باشگاه مدعیان اصلاحات کباده می‌کشند و نامزد آنها به حضور و حمایت این عده که در فتنه ۸۸ آشکارا نقش ستون پنجم دشمن را بر عهده داشتند و از جرج سوروس صهیونیست، تیموتی اش، مایکل لدین و... دستورالعمل می‌گرفتند، افتخار هم می‌کند؟!/ روزنامه کیهان، خرداد٩٢

*بر اساس مدارکی که وی در اختیار دارد، ایده اولیه اجرای تحریم‌ها علیه ایران را سران فتنه به آمریکا پیشنهاد داده‌اند/ روزنامه کیهان، آذر ٩٣.

*کلاه ‌گشاد توافق ژنو را در پوشش بیانیه مطبوعاتی بر سر فعالیت هسته‌ای کشورمان گذاشت./ روزنامه کیهان، فروردین ٩٤.

* به هر اصلاح‌طلب و مدیر دولتی که مایل باشد وکالت محضری می‌دهم تمام مبلغ فیش حقوقی‌ام را برای خود دریافت کند./ خبرگزاری فارس، تیر ٩٥.اخبار مرتبط

سایت شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
سایت شب