کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

افزایش قیمت برنج در خرده فروشی‌ها


کد خبر : ۳۱۶۵۹چهارشنبه، ۱ دی ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۸:۲۷۱۹۵۷ بازدید

در حالی که برخی خرده‌فروشی‌های سطح شهر حتی در جنوبی‌ترین نقطه پایتخت برنج درجه یک ایرانی را کیلویی 14 هزار تومان ...
افزایش قیمت برنج در خرده فروشی‌هاافزایش قیمت برنج در خرده فروشی‌ها

در حالی که برخی خرده‌فروشی‌های سطح شهر حتی در جنوبی‌ترین نقطه پایتخت برنج درجه یک ایرانی را کیلویی 14 هزار تومان می‌فروشند، اما قیمت این محصول در بازار عمده‌فروشان مولوی همچنان کیلویی 11 هزار و 500 تا 12 هزار تومان است.

می‌گوید گران می‌خریم که باید گران بفروشیم، این روزها هر کیلو برنج را از بازار باید 12 هزار و 500 تومان بخریم، تا 14 هزار تومان به شما بفروشیم. این سخنان صاحب سوپرمارکتی در منطقه 19 تهران است که هر کیلوگرم برنج درجه یک ایرانی را 14 هزار تومان قیمت زده است و علت گرانی را افزایش قیمت در بازار عنوان می‌کند. 

اما این سؤال در ذهن ایجاد می‌شود که با عرضه این همه برنج ایرانی که رئیس انجمن برنج ایران اذعان می‌کند که حدود 2.5 میلیون تن برنج به مدد کشت دوم و افزایش بارندگی‌ها وارد بازار شده، این افزایش قیمت چه معنی می‌تواند داشته باشد؟

مگر نه اینکه عرضه و تقاضا قیمت را تعیین می‌کند و با افزایش عرضه باید قیمت کمی تعدیل شود. 

شاهد دیگری بر این مدعا محدود کردن واردات برنج از سوی وزارت جهاد کشاورزی در فصل برداشت برنج ایرانی است تا کشاورزان بتوانند برنج خود را به راحتی در بازار عرضه کنند. 

به گزارش ایران‌جیب به نقل از فارس، از بازار عمده‌فروشان مولوی تهران برخلاف ادعای فروشنده در مرکز شهر، اصلاً خبری از افزایش قیمت برنج نیست و در آخرین گزارشی که تهیه کرده بودیم، قیمت برنج به کیلویی 12 هزار و 500 تومان رسیده بود، اما این بار خبری از افزایش قیمت در این کالا نبوده و حتی در برخی موارد، مغازه‌دارانی که مستقیماً برنج را از شمال به مغازه خود انتقال می‌دهند، با حذف هزینه واسطه‌گری، برنج درجه یک ایرانی را کیلویی 11 هزار و 500 تومان می‌فروشند. 

یکی از فروشندگان بازار مولوی که بهترین برنج خود را نهایتا کیلویی 11 هزار و 500 تومان قیمت زده، در مورد وضعیت قیمت برنج می‌گوید: آن قدر وضعیت بازار کساد و خراب است که حاضریم سود چندانی نبریم، ولی انبارهایی که مملو از روغن، برنج و حبوبات است، را خالی کرده و پول خود را نقد کنیم. 

وی به نکته جالبی اشاره می‌کند که با افزایش قیمت دلار، بازار به یک مرتبه با یک توقف مواجه می‌شود و کسی میل به خرید ندارد. 

به گفته این فروشنده بازار مولوی، به عنوان مثال شرکت تولیدکننده روغن لادن به ازای هر 60 میلیون تومان بار که خرید می‌کنیم، 2 سکه تمام بهار آزادی هدیه می‌دهد و ما هم بسیار خرید کرده‌ایم، اما تمام کالا در انبار مانده است، چرا که مشتری نداریم. 

یکی دیگر از فروشندگان بازار مولوی، توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای را عامل کسادی بازار می‌داند و می‌افزاید: این فروشگاه‌ها تمام مشتریان ما را به خود جذب کرده‌اند و فقط شاید بر روی دو کالای روغن و برنج تخفیف‌های اساسی می‌دهند، اما بقیه کالاهای خرد به شدت قیمت بالاتری دارند، مثلاً ما یک کیلوگرم فلفل را 37 هزار تومان می‌فروشیم، اما 100 گرم از این محصول در فروشگاه‌های زنجیره‌ای 12 هزار تومان است. 

یکی دیگر از نکاتی که در تهیه گزارش جلب توجه می‌کند، افزایش قیمت حبوباتی همچون نخود، لپه و لوبیا چیتی است. قیمت نخود که جزو ارزانترین حبوبه محسوب می‌شود، از کیلویی 6 هزار تومان به 9 هزار تومان و لپه از 8 هزار و 500 تومان به 10 هزار تومان رسیده است. همچنین لوبیاچیتی هم از کیلویی 9 هزار و 500 تا 10 هزار و 500 تومان در بازار عمده‌فروشان مولوی به فروش می‌رسد که قاعدتاً در مراکز مرکز شهر قیمت به مراتب بالاتر است. 

اما قیمت لوبیا قرمز همان کیلویی 7 هزار تومان باقی مانده و عدس ایرانی از کیلویی 8 تا 9 هزار تومان به کیلویی 7 هزار تومان کاهش یافته است که محمدی یکی از فروشندگان بازار مولوی دلیل آن را اجازه واردات عدس از کانادا می‌داند و می‌افزاید: اگر دولت برای سایر حبوبات هم اجازه واردات دهد، قیمت‌ها کمی متعادل‌تر می‌شود. 

البته از روز گذشته نیز خبر آزاد شدن واردات برنج خارجی اعلام شد که این مسئله می‌تواند بر کاهش قیمت برنج ایرانی مؤثر باشد. 

هر کیسه برنج 10 کیلویی درجه یک هندی 47 هزار تومان عرضه می‌شود که در کنار آن برنج اروگوئه نیز وارد بازار شده و بسته‌های 10 کیلویی آن 30 هزار تومان به فروش می‌رود.

برخی از فروشندگان، عامل اصلی افزایش قیمت‌ها به ویژه حبوبات و برنج را فعالیت واسطه‌ها می‌دانند و می‌گویند این واسطه‌ها هستند که کالا را از کشاورز در سرِ زمین به قیمت ناچیز می‌خرند، یکی دو ماه در انبار نگه می‌دارند و افزایش قیمت را دامن می‌زنند. 

مردی میانسال مشغول خرید برنج با حجم زیاد برای خانواده خود است، او می‌گوید: افراد خانواده ما به طور مشترک و یکجا برنج عمده را از مولوی و به طور سالانه خرید می‌کنند و بین افراد تقسیم می‌کنیم تا در هر کیلو حداقل 2 تا 3 هزار تومان برای ما صرفه‌جویی شود. اکنون برنج درجه یک ایرانی را کیلویی 11 هزار و 500 تومان خریده‌ایم که همین برنج در محله ما در غرب تهران کیلویی 14 هزار تومان به فروش می‌رسد. 

یکی دیگر از مشتریان که فقط به قیمت‌ها نگاه می‌کند، می‌گوید: آن قدر برنج ایرانی گران شده که من کارمند با سه فرزند مجبورم برنج خارجی کیلویی 4 هزار تومان را با برنج دودی مخلوط کرده و در خانه استفاده کنیم، اما حبوبات که دیگر ایرانی و خارجی ندارد و هر کیلو حبوبات را باید حدود 10 هزار تومان بخریم که عملاً برایمان مقدور نیست. 

برای تهیه این گزارش سری هم به فروشگاه‌های زنجیره‌ای زدیم. قیمت برنج درجه یک دم سیاه رودسر گیلان هر کیلو 12 هزار و 850 تومان، برنج هاشمی 12 هزار و 200 تومان، برنج مروارید شمال کیلویی 7 هزار تومان و برنج هندی درجه یک در کیسه 10 کیلویی 51 هزار تومان و هندی درجه دو 46 هزار تومان، همچنین برنج اروگوئه در کیسه‌هایی 10 کیلویی 32 هزار تومان قیمت خورده است. 

طی یک سال اخیر قیمت برنج و حبوبات سیر صعودی داشته و 50 تا 70 درصد طبق گزارشات ماهانه میدانی خبرگزاری فارس که آمارهای بانک مرکزی هم آن را تأیید می‌کند، افزایش داشته است. 

هم اکنون نیز با توجه به اتمام فصل برداشت برنج داخلی، به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی واردات برنج آزاد شده است.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
لاماری