کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

پرخرج‌ترین ارگان‌های دولتی کدامند؟ + جدول


کد خبر : ۳۱۶۱۷سه شنبه، ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۳:۴۳:۴۷۳۵۴۳ بازدید

خرج و مخارج بهداشت و درمان مردم کشور به بودجه وزارتخانه های اقتصادی می چربد. بر اساس لایحه بودجه ای که دولت برای سال آینده تنظیم کرده است بودجه ...
پرخرج‌ترین ارگان‌های دولتی کدامند؟ + جدولپرخرج‌ترین ارگان‌های دولتی کدامند؟ + جدول

شهروند| خرج و مخارج بهداشت و درمان مردم کشور به بودجه وزارتخانه های اقتصادی می چربد. بر اساس لایحه بودجه ای که دولت برای سال آینده تنظیم کرده است بودجه تمام وزارتخانه های اقتصادی به استثنای وزارت کار کمتر از بودجه وزارت بهداشت و درمان است. بر این اساس بودجه ٩٩ هزار میلیارد ریالی وزارت بهداشت و درمان حدود ٣٣ برابر بودجه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ١٩,٨ برابر بودجه وزارت صنعت و ٣ برابر بودجه وزارت کشاورزی است.

این موضوع در حالی رخ می دهد که در میان وزارتخانه های اقتصادی نیز وزارت کار، راه و شهرسازی و نیرو بیشترین بودجه را در میان وزارتخانه های اقتصادی دریافت می کنند. بررسی بودجه سایر دستگاه های کشور نیز نشان می دهد که بودجه ای که سازمان صدا و سیما دریافت می کند از تمام بودجه ای که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می گیرد، بیشتر است. این موضوع در حالی رخ می دهد که سقف منابع عمومی لایحه بودجه ٩٦ معادل  ٣٢٠ هزار میلیارد تومان است همچنین رقم پیش‌بینی شده برای درآمدهای دولت به ١٥٩ هزار میلیارد تومان می‌رسد که از این میزان ١١٣ هزار میلیارد تومان مالیات و حقوق ورودی و ٤٦ هزار میلیارد تومان مربوط به سایر درآمدهاست. بر این اساس دولت بنا دارد بالغ بر ٧٠ درصد درآمدهای مورد نظر خود در بودجه ٩٦ را از مالیات تامین کند که این رقم شامل ١١٢ هزار میلیارد تومان می شود. همچنین بر این اساس بیشترین افزایش مالیات مربوط به مالیات بر ثروت  با سهم ٥٠ درصد و مالیات کارمندان و اصناف با سهم ٢١ درصد بوده است. این در حالی است که بنا برلایحه بودجه ٩٦ حقوق کارمندان برای سال آینده تنها ١٠ درصد افزایش داشته است.

بودجه وزارت ارشاد کمتر از بودجه صداوسیما

بودجه‌ای که دولت در لایحه ٩٦ برای بخش‌های فرهنگی کشور درنظر گرفته، شامل بودجه‌هایی است که برای نهادهای فرهنگی غیردولتی درنظر گرفته است و درمجموع بیشتر از یک هزار و ٧٨٧‌میلیارد ریال است. بنیاد دعبل خزعلی، مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی، موسسه تحقیقاتی اسرا، دانشگاه امام صادق، جشنواره مردمی عمار و مدارس معارف اسلامی صدرای نور ازجمله این نهادها به شمار می‌روند. بودجه نهادهای فرهنگی کشور اما محدود به این رقم نمی‌شود. بودجه صداوسیما از ١٣‌هزارو٣٥٨‌میلیارد ریال در‌سال ٩٥ به ١٥‌هزارو٩٨٦‌میلیارد ریال افزایش یافته است. به این ترتیب مجموع بودجه فرهنگی نهادهای غیردولتی و صداوسیما حدود ١٧‌هزارو٧٧٣‌میلیارد ریال است. این میزان از کل بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بیشتر است. درصورت تصویب مجلس بودجه‌ای که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در‌سال ٩٦ می‌گیرد ،حدود ١١‌هزار‌میلیارد ریال است که این رقم حتی از بودجه ١٥‌هزارو٩٨٦‌میلیارد ریالی صداوسیما کمتر است. علاوه براین بودجه‌های فرهنگی، دستگاه‌های زیادی وجود دارند که بودجه فرهنگی از دولت دریافت می‌کنند. براین اساس، در‌سال ٩٦ جامعه المصطفی العالمیه ٢‌هزارو٦٧٦‌میلیارد ریال، شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه خواهران ٢‌هزارو٢٩٠‌میلیارد ریال، سازمان تبلیغات اسلامی ٣‌هزارو٧٧٥‌میلیارد ریال، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ٢٣٠‌میلیارد ریال، کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی ٦٨‌میلیارد ریال، مرکز خدمات حوزه‌های علمیه قم ٧‌هزار‌میلیارد ریال، موسسه نشر آثار حضرت امام(ره) ٧٦٩‌میلیارد ریال، شورای برنامه‌ریزی مدیریت حوزه‌های علمیه خراسان قم ٨٨٠‌میلیارد ریال، شورایعالی حوزه‌های علمیه قم ٣‌هزارو٦٧٠‌میلیارد ریال، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ٤٣٢‌میلیارد ریال و دفتر تبلیغات اسلامی حوزه‌های علمیه قم یک‌هزارو١١٩‌میلیارد ریال اعتبار دریافت می‌کنند. همچنین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مشتمل برمجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مجمع جهانی اهل بیت، دانشگاه اهل بیت، دانشگاه مذاهب اسلامی و بنیاد سعدی بیش از ٢‌هزارو٨٥١‌میلیارد ریال پول دریافت خواهند کرد.

نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها بیش از یک‌هزارو٢٤٦‌میلیارد ریال، دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی ٥٦٧‌میلیارد ریال، سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی ٢٤٤‌میلیارد ریال، بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس ٨٣١‌میلیارد ریال و سازمان بسیج نیز ١١‌هزارو٥٥٠‌میلیارد ریال بودجه دریافت می‌کنند. بودجه فرهنگستان علوم ایران، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، فرهنگستان علوم پزشکی ایران، بنیاد ایران‌شناسی و فرهنگستان هنر به‌عنوان نهادهای فرهنگی زیرمجموعه نهاد ریاست‌جمهوری نیز، بیش از ٦٢٠‌میلیارد ریال است.

خرج بهداشت و درمان بیشتر از خرج اقتصاد کشور

بودجه‌ای که دولت برای وزارت بهداشت درنظر گرفته، از بودجه تمام وزارتخانه‌های اقتصادی به استثنای وزارت کار بیشتر است. براین اساس بودجه وزارت بهداشت ٩٩‌هزار‌میلیارد ریال تعیین شده است که درمیان وزارتخانه‌های اقتصادی تنها وزارت کار با بودجه ٢٤٠‌هزار‌میلیارد ریالی بالاتر از این وزارتخانه از نظر بودجه قرار می‌گیرد. براین اساس، همچنین بودجه وزارت بهداشت حدود ٣برابر بودجه وزارت کشاورزی، ٣٣برابر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و ١٩,٨برابر وزارت صنعت است.

کمترین بودجه وزارتخانه‌های اقتصادی از آن وزارت ارتباطات

در لایحه ٩٦ بیشترین بودجه وزارتخانه‌های اقتصادی به ترتیب به وزارت کار، راه‌وشهرسازی و وزارت نیرو اختصاص یافته است. کمترین بودجه نیز به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت صنعت رسیده است. مقایسه میزان افزایش بودجه وزارتخانه‌های اقتصادی با‌ سال گذشته نیز نشان می‌دهد تنها بودجه وزارت ارتـباطـــات و فناوری اطلاعات است که افزایش خاصی نداشته است.

بر این اساس در لایحه بودجه ٩٦ بودجه وزارت راه‌و‌شهرسازی ٨٦‌هزار‌میلیارد ریــال، وزارت کار ٢٤٠‌هزارو ٤٦٧‌میلیارد ریال، وزارت صنعت ٥‌هزارو ٨٩٨‌میلیارد ریال، وزارت جهاد کشاورزی ٣٣‌هزارو ٩٠٥‌میلیارد ریال، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ٣‌هزارو ١٢٤‌میلیارد ریال، وزارت نیرو ٧٥‌هزار‌میلیارد ریال و وزارت اقتصاد ١٥‌هزارو ٩٩٠‌میلیارد ریال تعیین شده است.

این در حالی است که برای ‌سال جاری، بودجه وزارت راه‌و‌شهرسازی ٧٥‌هزار‌ میلیارد ریال، وزارت کار ٢١٦‌هزار‌میلیارد ریال، وزارت صنعت ٦‌هزارو٤٠٠‌میلیارد ریال، وزارت جهادکشاورزی ١٢‌هزارو ٤٤٩‌هزار‌ میلیارد ریال، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ٣‌هزارو ٧٤٥‌میلیارد ریال، وزارت نیرو ٧٢‌هزار‌میلیارد ریال و وزارت اقتصاد ٨‌هزارو ٦٧٥‌میلیارد ریال تعیین شده بود. این آمار از تحولی اساسی در عملکرد حوزه‌های اقتصادی کشور خبر نمی‌دهد، به‌خصوص که علاوه بر بودجه تقریبا ثابت وزارتخانه‌های اقتصادی، نیروی انسانی آنان از رأس تا ذیل تغییر ویرانگری نمی‌کند.

yca8rr17ft7qvqsp5r8s.jpg

smkqqranpwqf0fzf2g1.jpgاخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها