کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

انتقاد مراجع تقليد به فعاليت‌هاي ربوي بانك‌ها


کد خبر : ۳۱۵۱۵پنجشنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۳:۴۷۲۴۴۲ بازدید

ديدار اعضاي كميسيون اقتصادي مجلس با آيات عظام از آن جهت حايز اهميت است كه در روزهاي گذشته لايحه بانكداري جمهوري اسلامي، در دولت مورد بررسي ...

ديدار اعضاي كميسيون اقتصادي مجلس با آيات عظام از آن جهت حايز اهميت است كه در روزهاي گذشته لايحه بانكداري جمهوري اسلامي، در دولت مورد بررسي قرار گرفته و تاكنون يكي از بندهاي آن‌كه مربوط به تغيير واحد پولي كشور از ريال به تومان است در دولت تصويب شد. الياس حضرتي و  اعضاي كميسيون اقتصادي مجلس روز گذشته براي ديدار با تني چند از مراجع عظام راهي قم شدند.

در اين ديدار نمايندگان مجلس با ارايه گزارش از وضعيت اقتصادي كشور نظر مراجع تقليد را جويا شدند و آيات عظام قم هم روي نكاتي مانند تجاري شدن بانك‌ها و فعاليت‌هاي ربوي خواستار برخورد فعالانه‌تر نمايندگان مجلس شدند. رييس كميسيون اقتصادي در رابطه با دلايل اين ديدار گفت: براي بررسي ابعاد و زواياي فقهي طرح بانكداري اسلامي و استماع نظرات علما در خصوص اين طرح امروز ديدارهايي با تعدادي علماي قم به همراه اعضاي هيات رييسه كميسيون اقتصادي داشتيم و خواهيم داشت.

به گزارش ايسنا، محمدرضا پورابراهيمي با اشاره به بررسي طرح نظام جامع بانكداري اسلامي و جمع‌بندي نظرات علما در خصوص ابعاد فقهي اين لايحه دیروز در دو نوبت صبح و بعدازظهر ديدارهايي با آيات عظام علوي‌گرگاني، مكارم شيرازي، جوادي آملي و سبحاني داشتیم. وي افزود: با توجه به ضرورت بهره‌گيري از نظرات مراجع عالیقدر تقليد طرح بانكداري بندهایي از اين طرح براساس نظرات علما و مباني فقهي مورد بررسي قرار گرفت.

مسائل اقتصادي مردم رفع شود
احمد اناركي، يكي از اعضاي كميسيون اقتصادي مجلس در رابطه با ديدار نمايندگان با آيت‌الله العظمي مكارم‌شيرازي گفت: جمعي از اعضاي كميسيون اقتصادي امروز با آيت‌الله العظمي مكارم‌شيرازي ديدار و گفت‌وگو كرده و گزارشي از عملكرد اين كميسيون به مرجع عاليقدر تقليد ارايه دادند. رييس كميسيون اقتصادي در اين جلسه اظهار داشتند كه در طرح بانكداري جمهوري اسلامي نظرات مراجع عاليقدر تقليد لحاظ خواهد شد. نماينده مردم رفسنجان در مجلس ادامه داد: در اين نشست آيت‌الله مكارم شيرازي بر رفع مسائل اقتصادي مردم و مشكلات در سيستم بانكي كشور تاكيد كردند و اظهار داشتند كه بايد علاوه بر قانون در زمينه بانكداري اسلامي روي اجرايي شدن قوانين در بانك‌ها كار شود. آيت‌الله مكارم شيرازي روي موضوع تبيين بانكداري اسلامي از طريق رسانه‌ها به مردم و كاركنان بانك‌ها تاكيد كردند.

انتقاد به ربا در سيستم پولي
سيدكاظم دلخوش اباتري، نماينده مردم صومعه‌سرا درباره سفر اعضاي كميسيون اقتصادي به شهر مقدس قم گفت: اعضاي كميسيون با آيت‌الله‌العظمي جوادي آملي از مراجع عاليقدر تقليد ديدار و گفت‌وگو كردند. در اين ديدار، رييس و اعضاي كميسيون اقتصادي گزارشي از عملكرد كميسيون به آيت‌الله العظمي جوادي آملي ارايه دادند.

سخنگوي كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت: در اين ديدار، آيت‌الله العظمي جوادي آملي از اخذ جريمه‌هاي ديركرد و موضوع ربا در سيستم پولي انتقاد و به كميسيون اقتصادي تاكيد كرد كه به دغدغه‌هاي شرعي در موضوعات مالي و پولي توجه جدي شود. اين نماينده مجلس در رابطه با ديدار نمايندگان با آيت‌الله سبحاني گفت: در اين ديدار اعضاي كميسيون اقتصادي مجلس گزارش‌هايي از روند فعاليت‌هاي اين كميسيون به آيت‌الله العظمي سبحاني ارايه دادند و خواستار نظرات ايشان در رابطه با طرح قانون بانكداري جمهوري اسلامي ايران شدند. سخنگوي كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي افزود: موضوع نحوه رسيدگي به طرح بانكداري جمهوري اسلامي ايران در كميسيون اقتصادي در اين نشست مطرح شد. دلخوش اباتري ادامه داد: آيت‌الله العظمي سبحاني در اين ديدار از تجارت بانك‌ها و افزايش تعداد شعب بانكي در كشور انتقاد كردند و خواستار رسيدگي به اين موضوع شدند.

همچنين سيد حسن حسيني‌شاهرودي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري خانه ملت، درخصوص نشست امروز جمعي از اعضاي كميسيون اقتصادي مجلس با آيت‌الله‌العظمي علوي‌گرگاني از مراجع عاليقدر تقليد گفت: با توجه به اينكه مشكلات سيستم بانكي در كشور مسائلي را براي مردم و فعالان اقتصادي به وجود آورده است و اينكه شبهات ربوي بودن عمليات بانكي يكي از دغدغه‌هاي مراجع تقليد است است،

امروز اعضاي كميسيون به دليل بررسي شدن طرح بانكداري جمهوري اسلامي در كميسيون براي شنيدن نقطه نظرات مراجع تقليد به خدمت اين مراجع عظام و علماي قم رسيديم. نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: در اين نشست رييس كميسيون اقتصادي مجلس گزارشي از عملكرد و برنامه‌هاي آتي اين كميسون به آيت‌الله العظمي علوي گرگاني ارايه داد. حسيني شاهرودي افزود: اعضاي كميسیون اقتصادي در اين نشست اظهار داشتند كه از نقطه نظرات مراجع عاليقدر در رسيدگي به طرح بانكداري جمهوري اسلامي بهره خواهند برد.

اين عضو هيات رييسه كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي افزود: آيت‌الله‌العظمي علوي گرگاني تاكيد داشتند كه اين يك مطالبه مردمي است كه سيستم بانكي در راستاي موضوعات اسلامي فعاليت كند و همچنين ايشان اظهار داشتند علاوه بر اينكه قراردادهاي بانكي نبايد حرام باشند، بايد دراين قراردادها جزيياتي لحاظ شود كه به مردم فشار اقتصادي وارد نشود.

كميسيون اقتصادي از نظرات فقها استفاده خواهد كرد
علاوه بر اين محمدرضا پورابراهيمي داوراني درگفت‌وگو با خانه ملت، درخصوص سفر اعضاي كميسيون اقتصادي مجلس به شهر مقدس قم ديروز گفت: با توجه به اينكه رسيدگي به طرح بانكداري جمهوري اسلامي ايران در كميسيون اقتصادي مجلس آغاز شده است، بنابراين اعضاي اين كميسيون برخود تكليف ديدند با مراجع عاليقدر تقليد و علماي ديني ديدار و گفت‌وگو كنند.

نماينده مردم كرمان و راور در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: ازصبح ديروز اعضاي كميسيون اقتصادي با آيت‌الله‌العظمي سبحاني، آيت‌الله العظمي جوادي آملي، آيت‌الله علوي بروجردي و آيت‌الله شهرستاني ديدار و گفت‌وگوهايي داشتند و گزارشي در رابطه با نحوه رسيدگي به طرح بانكداري جمهوري اسلامي ارايه دادند. پورابراهيمي داوراني با اشاره به ديدارش با آيت‌الله العظمي جوادي آملي گفت: در اين ديدار از اين مرجع عاليقدر تقاضا شد تا نقطه نظرات و دغدغه‌هاي خود را در رابطه با طرح بانكداري جمهوري اسلامي بيان كند و ايشان نيز توصيه‌هايي در رابطه با مقابله جدي با ربا در سيستم پولي و بانكي كشور داشتند كه كميسيون در جريان بررسي طرح بانكداري جمهوري اسلامي از تمامي نقطه نظرات فقها در اين موضوع استفاده خواهد كرد.

رييس كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با بيان ضرورت بهره‌گيري از نظرات مراجع عاليقدر تقليد درباره طرح بانكداري جمهوري اسلامي، افزود: بخشي از بندهاي طرح بانكداري جمهوري اسلامي بايد با لحاظ مباني فقهي مورد بررسي قرار بگيرد و كميسيون اقتصادي از تمامي نقطه نظرات فقها و مراجع عاليقدر تقليد استفاده خواهد كرد.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها