کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

هندوانه و انار مشمول تنظیم بازار دولت نمی‌شوند


کد خبر : ۳۱۴۹۷چهارشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۸:۵۱۸۳۶ بازدید

مدیرعامل سازمان تعاون روستانی با اشاره به اینکه هندوانه و انار شب یلدا مشمول تنظیم بازار توسط دولت نمی‌شوند گفت: برای جبران خسارت باغدارا ن براساس مصوبه دولت هر کیلوگرم کیوی ...

مدیرعامل سازمان تعاون روستانی با اشاره به اینکه هندوانه و انار شب یلدا مشمول تنظیم بازار توسط دولت نمی‌شوند گفت: برای جبران خسارت باغدارا ن براساس مصوبه دولت هر کیلوگرم کیوی به قیمت ۶۰۰ تومان خرید تضمینی می‌شود.

به گزارش تسنیم، حسین صفایی امروز در حاشیه بازید از جشنواره میوه‌های شب یلدا اظهار کرد: هفته گذشته سرمای بی‌سابقه‌ای در استانهای شمالی کشور بویژه در استان مازندران شاهد بودیم که این امر باعث شد که مرکبات مازندران که 60 درصد نیاز کشور را تامین می‌کند 20 تا 25 درصد آسیب ببیند.

وی افزود: برخی باغات که در دامنه‌ها هستند در این حادثه صددرصد آسیب دیدند اما باغاتی نیز در مازندان گزارش شده است که هیچگونه آسیب‌دیدگی ندارند. 

مدیر عامل سازمان تعاون روستایی ادامه داد: به دلیل عرضه گسترده پرتقال از طرف باغداران امکان نگهداری آنها وجود نداشت همچنین باغداران نگران سرمازدگی دوباره محصولات خود بودند که در این شرایط سازمان تعاون روستایی خرید تضمینی این محصول را آغاز کرد.

صفایی افزود: خرید تضمین پرتقال در کشور بی‌سابقه بوده و این امر صرفا برای حمایت از کشاورزان صورت می‌گیرد. 

وی گفت: پرتقالهایی که در این طرح خریدداری می‌شوند عمدتا به مصرف صنایع تبدیلی می‌رود و قابلیت نگهداری کوتاه مدت دارد. 

مدیر عامل سازمان تعاون روستای کشور در خصوص سرنوشت این پرتقالهای خریداری شده توسط دولت گفت: این پرتقالها برای گرفتن کنستانتره به کارخانه صنایع تبدیلی می‌رود و پرتقالی درجه 3 هستند که به قیمت 550 تومان خریداری می‌شوند. 

صفایی اضافه کرد: 16 مرکز خرید پرتقال در استان مازندران دایر شده است و کشاورزان می‌توانند محصولات مازاد را که در بازار خریدار ندارد در این مکانها عرضه کنند.

وی در پاسخ به این پرسش تسنیم مبنی بر اینکه نرخ 550 تومانی تعیین شده توسط دولت برای خرید تضمینی این محصول توجیه اقتصادی برای کشاورزان ندارد، شما چرا راهکاری را به باغداران ارائه می‌دهید گفت: صنایع پرتقال کنستانتره‌ای را کیلویی 300 تومان از کشاورزان می‌خرد و خرید بیشتر از این توسط دولت توجیه ندارد به همین منظور دولت برای هر کیلوگرم پرتقال یارانه‌ای نیز اختصاص می‌دهد و ما تنها با این شرایط می‌توانیم پرتقال کشاورزان را خریداری کنیم. 

* خرید میوه شب عید از ابتدای دی‌ماه آغاز می‌شود

مدیر عامل سازمان تعاون روستایی همچنین گفت: دولت مصوب کرده که برای باغهایی که خسارت سنگین دیده‌اند و پرتقال آنهابه طور کامل از بین رفته است نیز خرید تضمینی صورت گیرد براین اساس برای خرید این محصولات که غیرقابل مصرف و ضایعاتی بوده کیلویی 400 تومان پرداخت می‌شود. 

صفایی در خصوص ذخیره سازی مرکبات شب عید گفت: ما خرید و ذخیره مرکبات شب عید از ابتدای دی‌ماه آغاز می‌شود و این محصول از مناطقی جمع‌آوری می‌شود که آسیب‌دیدگی ندارند تا بتوانیم آنها را در انبار نگهداری کنیم. 

*کیوی خسارت دیده باغداران 600 تومان خرید تضمینی می‌شود

وی با اشاره به خسارت دیدگی تولیدکنندگان کیوی نیز گفت: براساس مصوبه اخیر هیئت وزیران تصمیم گرفته شده است که هر کیلوگرم کیوی آسیب‌دیده نیز به قیمت 600 تومان از باغداران خریداری شود تا برای تولید پوره مورد استفاده قرار گیرد. 

صفایی افزود: 3 مرکز برای خرید تضمینی کیوی در استان مازندران احداث شده که یک مرکز نیز هفته آینده در استان گلستان ایجاد می‌شود تا محصول باغداران را به صورت تضمینی خریداری و با انتقال به کارخانه‌ها به صورت حق‌العملی فرآوری شود.

* هندوانه و انار مشمول تنظیم بازار دولت نمی‌شوند

مدیر عامل سازمان تعاون روستایی در پایان در خصوص وضعیت تنظیم بازار میوه شب یلدا نیز گفت: هندوانه و انار که در شب یلدا بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد مشمول تنظیم بازار توسط دولت نیست اما انتظار داریم که با ایجاد جشنواره‌ عرضه میو‌های شب یلدا بتوانیم با عرضه مستقیم محصول باغداران از قیمت این محصول در و واسطه‌ها در بازار بکاهیم.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

سایت شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
سایت شب