کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

اعلام غیر رسمی قیمت گندم و اعتراض گندم‌کاران


کد خبر : ۳۱۴۱۶دوشنبه، ۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۱:۰۰۱۰۹۴ بازدید

نرخ خرید تضمینی گندم که تا کنون ابلاغ نشده بار دیگر از سوی رییس سازمان برنامه و بودجه 1300 تومان به صورت غیر رسمی اعلام ...
اعلام غیر رسمی قیمت گندم و اعتراض گندم‌کاراناعلام غیر رسمی قیمت گندم و اعتراض گندم‌کاران

نرخ خرید تضمینی گندم که تا کنون ابلاغ نشده بار دیگر از سوی رییس سازمان برنامه و بودجه 1300 تومان به صورت غیر رسمی اعلام شد اما این بار گندمکاران "این نرخ را صدقه به کشاورزان" می دانند و نمی خواهند آن را بپذیرند که دبیر اجرایی بنیاد توانمندسازی گندم‌کاران در این باره اظهار کرد که نامه گندم‌کاران به رهبری را تا جشن خودکفایی نگه داشتیم و ارسال نکردیم اما کشاورزان نسبت به قیمت و حفظ پایداری تولید نگرانند.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از ایسنا، مراسم جشن شکرگزاری برداشت محصول یا همان جشن خودکفایی گندم برای چهارمین بار و پس از ۱۰ سال این بار با رنگ و بوی دیگری برگزار شد و حاشیه هایی نیز به همراه داشت. در این مراسم خبری از نرخ های خرید تضمینی محصولات کشاورزی به ویژه گندم که چند ماهی است کشت آن آغاز شده، نشد.

اما در حاشیه این جشن و پس از سخنرانی رئیس جمهور، محمد باقر نوبخت - رییس سازمان برنامه و بودجه - مجدادا به صورت شفاهی و البته غیر رسمی نرخ خرید تضمینی ۱۳۰۰ تومانی برای خرید هر کیلوگرم گندم در سال زراعی جاری را اعلام کرد و گفت که فردا در نشست خبری نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی را به صورت رسمی ابلاغ می‌کند.

در این میان نه فقط وزیر کشاورزی و کابینه حجتی، بلکه گندم‌کاران هم از این قیمت راضی نیستند و علی خان‌محمدی – دبیر اجرایی بنیاد ملی توانمندسازی گندم‌کاران نمونه – در این باره به ایسنا گفت: تا امروز و به امید آنکه نرخ های خرید تضمینی محصولات کشاورزی به ویژه گندم از سوی مسئولان در جشن خودکفایی گندم اعلام شود نامه‌ اعتراض‌آمیز خود به رهبری را که حاوی نگرانی‌های گندم کاران نسبت به قیمت گندم و حفظ پایداری تولید این محصول استراتژیک است را نگه داشتیم و به دفتر ایشان ارسال نکردیم اما همه کشاورزان نمونه گندم کار نسبت به این مسائل نگرانند.

وی افزود: نظر گندم‌کاران نمونه پس از یکسال کار کارشناسی و ارزیابی دقیق برای قیمت گندم در سال زراعی ۹۶- ۹۵ کیلویی ۱۴۸۰ تومان بود و همه کشاورزان در این زمینه خواستارند و اگر قرار باشد قیمت ۱۳۰۰ تومانی برای گندم تصویب و ابلاغ شود گندم‌کاران این نرخ را نمی‌پذیرند و آن را صدقه‌ای غیر قابل قبول می‌دانند، چرا که حداقل باید نرخ تورم و هزینه های تمام شده کشاورزان دیده شود.

دبیر اجرایی بنیاد ملی توانمندسازی گندم‌کاران نمونه تصریح کرد: گرچه در این بازه زمانی العام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی ارزشی ندارد و دیر شده است اما دولت اگر این نرخ را برای خرید تضمینی گندم در نظر گرفته بهتر است تضمین کند برای حفظ پایداری تولید نهاده‌های تولید را با قیمتی مناسب و تسهیل شرایط در اختیار کشاورزان قرار می‌هد تا گندم‌کاران امیدی برای ادامه تولید داشه باشند و پیشنهاد می‌شود که تسهیلات را بر اساس میزان بهره‌وری تولید برای کشاورزن ارزان‌ قیمت‌تر کند و به عنوان مثال به ازای هر تن افزایش تولید و برداشت در واحد سطح به کشاورزان با نرخ بهره‌ کمتری تسهیلات ارائه بدهد.

همچنین کورش غلامی - کارشناس ارشد کشاورزی و گندم‌کار نمونه غرب کشور - در این زمینه معتقد است که حتی اگر این نرخ بتواند مورد قبول کشاورزان قرار گیرد دولت باید متعهد شود که بهای محصول کشاورزان را به صورت نقدی و در اسرع وقت پرداخت می‌کند و مانند سال گذشته پس از چهار ماه گندم‌کار به پولش نمی‌رسد، چرا که با این روش پرداخت و احتساب حداقل سود بهره‌بانکی پول واقعی که به دست کشاورزان می‌رسد بسیار کمتر از ۱۳۰۰ تومان است.

باید منتظر ماند و دید که حجتی در آخرین رایزنی‌های خود می‌تواند این نرخ را برای گندم افزایش دهد یا گمانه‌زنی ها برای نرخ گندم درست از آب در می‌آید و فردا نرخ ۱۳۰۰ تومانی برای خرید تضمینی گندم اعلام می‌شود؟اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو