کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

توزیع نخستين سبد کالایی


کد خبر : ۳۱۰۰دوشنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۲ - ۰۷:۵۲:۵۸۵۲۹۳ بازدید

در حالی فردا مهلت توزیع اولین سبد کالایی فرامی‌رسد که چگونگی توزیع آن همچنان با ابهاماتی همراه است.

براساس وعده داده شده اولین سبد کالایی باید از ابتدای بهمن آغاز شود. این در حالی است که تا یک هفته پیش اطلاعات کامل جامعه هدف به دست بخش فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت نرسیده بود. از سوی دیگر چگونگی تامین منابع مالی این طرح نیز هنوز با ابهاماتی مواجه است. هرچند محمود ملکوتی خواه، رئیس امور تولیدی در معاونت برنامه‌ریزی و راهبردی ریاست‌جمهوری از واریز 750 میلیارد تومان اعتبار تامین نخستین سبد کالایی خبر داد، اما تصریح کرد: اینکه این پول به وزارت صنعت داد شده یا خیر؟ اطلاعی در دست نیست.

گروه بازرگانی- براساس وعده‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، اول بهمن‌ماه روز آغاز توزیع سبد کالایی نوبت اول به جامعه هدف است. این در حالی است که تا یک هفته پیش از این، هنوز اطلاعات کامل جامعه هدف به دست بخش فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت نرسیده بود. از روزهای گذشته خبرها حاکی از توزیع کالاهای سبد کالایی در فروشگاه‌های مورد نظر بود و مسوولان اعلام کرده بودند که روغن در حال توزیع است و پنیر سبد کالایی نیز دو روز مانده به توزیع به فروشگاه‌ها ارسال می‌شود. در حالی که هنوز خبر جدیدی از ارسال پنیر سبد کالایی به فروشگاه‌ها در دست نیست، اما در مقابل اخبار ضد و نقیضی درباره توزیع مرغ منجمد برزیلی و ترکیه‌ای شنیده می‌شود. 

روز گذشته رییس انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی اعلام کرد که استفاده دولت از مرغ منجمد برزیلی و ترکیه‌ای در سبد کالایی از سر ناچاری است و رئیس اتحادیه تعاونی مرغداری‌های کشور اعلام کرد: برخی مسوولان کشور هفته گذشته در ترکیه به سر می‌بردند و شایع است قراردادی برای خرید مرغ از ترکیه منعقد کرده‌اند. این در حالی است که بهمن حاج‌علی، مدیر اجرایی سبد کالایی در بخش تامین و توزیع در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد»، اعلام کرد: به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی مرغ خارجی در سبد کالایی توزیع نمی‌شود.  وی درباره اطلاعات مربوط به جامعه آماری هم توضیح داد: هرچند که تا زمان توزیع سبد کالا زمان چندانی باقی نمانده، اما درباره اطلاعات جامعه آماری اخباری در دست است که در روزهای آینده منتشر خواهد شد. وی همچنین تاکید وزارت صنعت را بر تامین و توزیع کالاهای تولید داخل برشمرد و گفت: بخش عمده کالاهای سبد کالایی از ذخایر و تولیدات داخلی تامین می‌شود و تنها برنج را به دلیل محدودیت در بسته‌بندی از محصولات هندی استفاده می‌کنیم. مدیر اجرایی سبد کالایی در وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین با تاکید مجدد بر رایگان بودن سبد کالایی، از مردم، کسبه و عمده فروشان خواست مراقب سودجویی برخی افراد کلاهبردار باشند. حاج علی تصریح کرد: در صورت بروز خرید و فروش این سبد کالایی، این کار تخلف است که با متخلفان برخورد قانونی صورت خواهد گرفت. 

تامین بودجه سبد کالا 

روز گذشته همچنین رئیس بودجه امور بازرگانی معاونت برنامه‌ریزی از واریز ۷۵۰ میلیارد تومان اعتبار تامین نخستین سبد کالایی دولت به خزانه خبر داد و به خبرگزاری تسنیم، گفت: پول سبد کالایی از طریق کارت پرداخت می‌شود. محمود ملکوتی‌‌خواه در مورد آخرین وضعیت تامین سبد کالای دولت، اظهار کرد: دو نفر از معاونت برنامه‌ریزی ریاست جمهوری، در جلساتی که با وزارت صنعت برگزار می‌شد حضور داشتند و در مورد تامین و نحوه توزیع آن صحبت‌ها و هماهنگی‌های لازم انجام شد. در ابتدا قرار بود این سبد کالا به صورت کوپن یا بن به مردم پرداخت شود، اما در نهایت، مقرر شد از طریق کارت‌های هوشمند و الکترونیکی این سبد در اختیار مردم قرار گیرد. وی در مورد تامین و تخصیص بودجه سبد کالا به وزارت صنعت، گفت: بودجه در نظر گرفته شده برای دو سبد کالایی که دولت قرار است به مردم تحویل دهد، 1500میلیارد تومان بود که معاونت برنامه‌ریزی 750میلیارد تومان را برای سبد نخست به خزانه‌ واریز کرده و اینکه حال این پول به وزارت صنعت داده شده یا خیر، اطلاعی ندارم. 

اجبار دولت به استفاده از مرغ وارداتی 

به نظر می‌رسد اقدامات مقتضی برای توزیع سبد کالایی به‌رغم همه قول و قرارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت هنوز اجرایی نشده است. چرا که هنوز تکلیف پنیر و مرغ توزیعی این سبد مشخص نیست. روز گذشته رئیس انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی به «ایسنا»، گفت: اگر دولت در توزیع سبد کالایی خود از مرغ‌های ترکیه‌ای و برزیلی استفاده می‌کند، از سر ناچاری است که در گذشته حجم بسیاری واردات بی‌رویه صورت گرفته، اما اکنون با لغو قرارداد بزرگ واردات مرغ از برزیل دولت نشان داد که تمایلی به ادامه این روند ندارد. محمد یوسفی افزود: هنگامی که دولت گذشته بدون حساب و کتاب به واردات بی‌رویه و بیش از حد گوشت مرغ می‌پرداخت، به ناچار باید این گوشت مرغ وارد شده را در سبد کالای دولت کنونی یا ایام و مناسبت‌هایی مانند ماه رمضان امسال بین مردم توزیع کرد که تاریخ مصرف آن‌ نگذرد. رئیس انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی افزود: دولت کنونی روند مناسبی را پیش گرفته و با عملکرد و تصمیماتی که اتخاذ کرده، نشان می‌دهد اراده‌ای برای واردات بی‌رویه گوشت مرغ به کشور ندارد، چراکه اخیرا قرارداد بزرگ واردات گوشت مرغ از برزیل که توسط دولت گذشته امضا شده بود، لغو شد که امیدواریم واردات گوشت مرغ از ترکیه هم که همچنان ادامه دارد، متوقف شود. 

یوسفی ادامه داد: در حال حاضر بیش از 80هزار تن گوشت مرغ از منابع تولید داخلی خریداری و در انبارهای شرکت پشتیبانی امور دام ذخیره شده که نشان می دهد برای تامین گوشت مرغ مصرف‌کنندگان داخلی هیچ نیازی به واردات نیست، اما به‌رغم اینکه ماه رمضان امسال برخلاف سال گذشته قیمت مرغ به دلیل تولید مناسب در حد متعادلی قرار داشت، دولت گذشته همچنان به واردات خود ادامه داد و حتی ادامه واردات گوشت مرغ تاکنون نیز براساس ثبت سفارش‌های گذشته صورت گرفته است. وی تاکید کرد: در حال حاضر مرغداران با کاهش قیمت فروش محصول خود مواجه‌ هستند، چراکه قیمت مرغ زنده در مرغداری‌ها به پایین‌ترین حد خود در سال جاری رسیده و کیلویی حدود 4200 تومان فروخته می‌شود و البته با کاهش قیمت کیلویی حدود 6000 تومان در بازار مصرف عرضه می‌شود. رئیس انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ گوشتی پیشنهاد کرد: با توجه به تولید مناسب و بیش از نیاز داخلی گوشت مرغ، بهتر است دولت بخشی از سبد کالای خود را به گوشت مرغ تولید شده در داخل کشور اختصاص دهد تا مرغداران متضرر نشوند. 

ابهام در آلودگی برنج‌های وارداتی 

برخی کارشناسان معتقدند به‌رغم قول و قرارهایی که برای استفاده از تولیدات داخلی برای توزیع سبد کالایی داده شده، اما عمده کالاهای این سبد وارداتی هستند. مرغ، برنج و ماده اولیه روغن مواردی است که به آن اشاره می‌شود. موضوع برنج در کنار وارداتی بودن، شائبه آلوده بودن را نیز به ذهن‌ها متبادر می‌کند. در این رابطه عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس، با اشاره به اینکه بیشتر واردات برنج از کشور هند انجام می‌شود، گفت: به دنبال این موضوع هم اکنون تیمی متشکل از کمیسیون بهداشت، کمیسیون کشاورزی و سازمان غذا و دارو به هندوستان اعزام شدند تا منشا آلودگی برنج‌های آلوده را شناسایی کنند. رحمت‌اله نوروزی در واکنش به استفاده از کالاهای وارداتی از جمله برنج هندی و مرغ منجمد شده برزیلی در سبد کالایی دولت به «خانه ملت»، گفت: درست است سطح زیر کشت برنج در کشور پایین است و بر اساس سرانه مصرف فقط 400 تا 500 هزارتن کسری وجود دارد، اما در هر شرایطی برنج داخلی بسیار مطلوب‌تر از برنج هندی، پاکستانی و اروگوئه است. 

عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس با تاکید بر اینکه دولت نباید فقط شعار حمایت از تولید داخلی و حماسه اقتصادی دهد و باید از کشاورز داخلی حمایت کند، افزود: دولت در وهله‌ اول باید از تولید داخلی استفاده کند. نوروزی در واکنش به واردات بی رویه برنج گفت: در حال حاضر برنج ایرانی در انبارها به میزان بسیار زیادی وجود دارد و ذخیره‌سازی انبارها بسیار مطلوب است، اما متاسفانه همچنان واردات برنج از کشورهایی چون هند، پاکستان و اروگوئه ادامه دارد. این در حالی است که مدیرکل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های خوراکی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو نیز ضمن هشدار درباره مصرف برنج فله گفت: برخی سودجویان برنج‌های نامرغوب را با برنج‌های ایرانی مخلوط و به اسم برنج ایرانی به مردم می‌فروشند. اما بهمن حاج‌علی، مدیر اجرایی سبد کالایی در بخش تامین و توزیع تاکید کرد: 5 تا 6 دستگاه کنترلی واردات برنج را زیر نظر دارند و قطعا ضوابط لازم در این زمینه اجرا می‌شود و امکان ندارد که اجازه عرضه برنج‌های آلوده داده شود؛ ضمن اینکه در سبد کالایی برنج هندی از نوع کیفی درجه یک پیش‌بینی شده است.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

سایت شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
سایت شب