کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

یادداشت | انتخابات 96 و کاندیدای همیشه بازنده ای به نام قالیباف


کد خبر : ۳۰۶۱۳چهارشنبه، ۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۲:۵۲۶۳۶ بازدید

بالاخره جریان اصولگرا به نامزد خود نزدیک شده و گفته می شود محمد باقر قالیباف شهردار تهران احتمالا نامزد واحد همه جریانات اصولگرا خواهد بود . این ...

مردمانه نوشت: بالاخره جریان اصولگرا به نامزد خود نزدیک شده و گفته می شود محمد باقر قالیباف شهردار تهران احتمالا نامزد واحد همه جریانات اصولگرا خواهد بود . این آرزویی بود که در سال های ۸۴ و ۹۲ نیز قالیباف داشت اما محقق نشد و ظاهرا این بار او شرط کرده حاضر است مطابق معمول انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود اما این بار شرطش این است که همه از او حمایت کنند ، از جبهه پایداری تا جامعه اسلامی مهندسان.
اینکه گرایش های مختلف و حتی متضاد سال های گذشته ، دور قالیباف متحد شوند از جهات مختلفی باید مورد حمایت قرار گیرد :

یک : عمر فعالیت سیاسی قالیباف دوازده ساله است و تمام این دوازده سال هیچ گاه صاحب هیچ گفتمان سیاسی و برنامه مدون و جامع اجتماعی ، فرهنگی و حتی اقتصادی نبوده است . او بیش از اینکه صاحب گفتمان باشد دارای ستاد انتخاباتی بوده است . در واقع قالیباف یک گفتمان یا یک جریان اصیل سیاسی را نمایندگی نمی کند بلکه صرفا یک نامزد بالقوه انتخابات ریاست جمهوری بوده و هست . بنابراین خوب است که مردم یک بار و به صورت قاطع تکلیف کسانی که بدون داشتن گفتمان مشخص و صرفا با هدف پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری در حال چرخش میان جریانات سیاسی هستند را روشن کنند . در واقع انتخابات این دوره می تواند برای سال ها، انتخابات ریاست جمهوری را از حضور جریانات غیراصیل سیاسی بیمه کند و هر دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا و حتی جریانات احتمالی صاحب گفتمان بعدی صرفا به کسانی روی آورند که واقعا بدنه و عقبه فکری و گفتمانی داشته و صاحب برنامه واقعی برای اداره کشور باشند .

دو:جریان اصولگرا پس از پایان دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد از وی و دولتش ابراز برائت کرد . شاید تعدد نامزدهای انتخاباتی اصولگرایان در سال های ۸۴ و ۸۸ سبب شده که آنان بتوانند پس از پیروزی احمدی نژاد راه گریز داشته باشند و بگویند نامزد ما احمدی نژاد نبود . بلکه قالیباف ، رضایی ، جلیلی و یا دیگران بوده اند . اتحاد اصولگرایان حول محور قالیباف و تک نامزدی بودن آنان سبب می شود که مسولیت و عواقب شکست یا پیروزی را کل جریان اصولگرا بپذیرد و زمینه چرخش نداشته باشد .

سه:در تمام دوازده سال گذشته که از عمر سیاسی و انتخاباتی قالیباف می گذرد وی شهردار تهران بوده است . بسیاری از کارشناسان معتقدند عملکرد قالیباف در شهرداری تهران همواره تحت الشعاع حضور احتمالی وی در انتخابات ریاست جمهوری بوده است . از منظر بسیاری از همین کارشناسان ، تبدیل شدن شهرداری تهران به سکویی برای پرش یک نفر از خیابان بهشت به خیابان پاستور همواره محل نقد بوده است . زیرا شهرداری که می خواهد رئیس جمهور شود همواره متهم است به اینکه اولویت او نمایش های انتخاباتی و کمپین های سیاسی است و بنابراین تمام فعالیت های اجتماعی ، سیاسی ، فرهنگی و عمرانی شهرداری تهران تحت تاثیر نامزدی شهردار قرار می گیرد. بنابراین به نظر می رسد اکنون پس از چند دوره نامزدی شهردار تهران ، مردم به دیدگاهی روشن در این زمینه رسیده اند و البته در سال ۹۲ نیز واکنش نشان داده اند اما لازم است بار دیگر پاسخ خود را محکم تر به شهردار تهران بدهند و تاکید کنند مایل نیستند هیچ جریان سیاسی به شهرداری تهران به عنوان سکوی پرش برای انتخابات ریاست جمهوری نگاه کند. این پاسخ دوباره مردم به شهردار فعلی تهران می تواند برای همیشه شهرداری تهران را از نگاه اشتباه جریانات سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا به شهرداری تهران بیمه کند و هر دو جریان در انتخابات شورای شهر و شهردار تهران فقط دنبال چهره های کارآمد جهت حل مشکلات شهر باشند نه کسانی که سودای ریاست جمهوری در سر دارند .

چهارـ برخی نامزدهای انتخاباتی اصولگرا همواره علت شکست خود را عدم وحدت اصولگرایان و تعدد نامزدها اعلام می کنند . خوب است که این بار جریان اصولگرا حول یکی از همین نامزدها وحدت کند و نتیجه اش را ببیند . بالاخره اصولگرایان دو تجربه متفاوت از تعدد نامزدها دارند ، یکی در سال ۸۴ که همه این نامزدها بودند و اتفاقا مطابق معمول می گفتند قالیباف در نظرسنجی ها ازبقیه بالاتر است و احمدی نژاد پایین تر ، اما در نهایت احمدی نژاد پیروز انتخابات شد و بار دیگر در سال ۹۲ که باز همین نامزدها بودند ، احمدی نژاد هم نبود و نظرسنجی ها هم نشان می داد قالیباف شانس اول اصولگرایان است ، اما باز هم این نظرسنجی ها جواب نداد و مردم کار خود را کردند . یک بار اتحاد حول محور قالیباف می تواند وزن این ائتلاف و اعتبار نظرسنجی ها را روشن کند و جریان اصولگرا را از بدهی به قالیباف راحت کند .

پنج ـ تا زمانی که یک بار همه حول قالیباف ائتلاف نکنند او باز هم نامزد بالقوه انتخابات ریاست جمهوری است و فرصت به هیچ فرد جدید دیگری در جریان اصولگرا داده نمی شود . پس بهتر است یک بار و برای همیشه بدهی اصولگرایان به قالیباف در این انتخابات تسویه شود تا شاید برای انتخابات بعدی این جریان بتواند از چهره های جدید و کارآمدتر و با برنامه تر خود رونمایی کند . پس چه فرصتی بهتر از انتخابات ۹۶ که برخی اصولگرایان از الان خود را برای باختن آماده کرده اند و چه نامزدی بهتر از قالیباف که تجربه چند بار باخت را در کارنامه خود دارد؟اخبار مرتبط


کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها