کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

دلار در بازار بازهم صعود کرد/ ماجرای اربعین تکرار شد


کد خبر : ۳۰۳۵۸پنجشنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۲:۴۷۶۷۴۴ بازدید

روند افزایشی قیمت دلار دولتی همزمان با رشد نرخ این ارز در بازار آزاد همچنان ادامه دارد، تحلیل گران ارزی معتقدند که از یک ماه قبل پیش بینی ...

روند افزایشی قیمت دلار دولتی همزمان با رشد نرخ این ارز در بازار آزاد همچنان ادامه دارد، تحلیل گران ارزی معتقدند که از یک ماه قبل پیش بینی تقاضای ارز برای اربعین و روند سال گذشته در این ایام نشان از ورود نرخ به کانال ۳۷۰۰ تومان در بازار داشت.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از ایسنا، در حالی نرخ دلار در مرکز مبادلات ارزی با سرعت بیشتری از قبل مرز ۳۲۰۰ تومان را هم پشت سرگذاشته و تا ۳۲۰۴ تومان پیش رفته است که این روند در بازار آزاد هم به ویژه در چند روز اخیر مشهود بود.

این در حالی است که روند رشد قیمت دلار در بازار غیر رسمی از هفته گذشته که تحت تاثیر نتایج انتخابات آمریکا از حدود ۳۶۲۰ تا ۳۶۷۰ تومان هم پیش رفته بود، باز هم ادامه دار شده و از ۳۷۰۰ تومان هم گذشته و تا ۳۷۲۰ تومان هم در بازار مبادله و تا ۳۷۴۵ تومان هم حواله آن صادر شده است.

این در روند در شرایطی ثبت می‌شود که به اعتقاد تحلیل گران بازار ارز افزایش تقاضای دلار از سوی مسافران اربعین اثر مهمی بر بازار داشته و تجربه سال گذشته نشان داده بود که تکرار این وضع در سال جاری نیز قابل پیش بینی است. این موضوع در حالی عنوان می شود که در سال گذشته و در چنین ایامی هم با افزایش تقاضای دلار، نرخ ها در بازار با روندی صعودی به بیش از ۳۷۰۰ تومان افزایش یافته بود که در این باره انتقاداتی هم از سوی کارشناسان نسبت به بانک مرکزی برای عدم کنترل عرضه و تقاضا مطرح بود. آنهم در شرایطی که با حاکم بودن تحریم ها در آن زمان و عدم دسترسی به ارز لازم، تامین ارز مورد نیاز بازار و پاسخگویی به حجم بالای تقاضا براحتی ممکن نبود.

همچنین کارشناسان معتقدند بازار که در هفته گذشته تحت تاثیر اعلام نتایج انتخابات آمریکا قرار گرفته بود، اکنون نیز بدبینی که از سوی برخی مقامات درباره موقعیت برجام بعد از انتخاب ترامپ مطرح می شود موجب ایجاد اثر روانی بر آن شده است. در عین حال که نباید از تقویت نرخ دلار در روزهای گذشته در بازار جهانی نیز غافل بود که خود می تواند موجب تحریک نرخ در بازار داخلی شود.


کارگزاری فارابیکارگزاری فارابی


اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

لاماری