کانال تلگرام ایران جیب

تب سرد تجاری سازی و لوكس‌سازی در شمال تهران

کدخبر:۳۰۱۱۰شنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۲:۴۱۱۵۵۰ بازدید

رييس انجمن انبوه‌سازان تهران از افزايش ساخت واحدهای لوكس و تجاری در سه سال گذشته در پايتخت خبر داد و گفت: بيشتر ساختمان‌های تجاری در ...

رييس انجمن انبوه‌سازان تهران از افزايش ساخت واحدهاي لوكس و تجاري در سه سال گذشته در پايتخت خبر داد و گفت: بيشتر ساختمان‌هاي تجاري در شمال تهران وجود دارد.

حسن محتشم در گفت‌وگو با تعادل، با اعلام اينكه در چند سال اخير سرمايه‌گذاري قابل توجهي براي ساخت و ساز واحدهاي لوكس و تجاري در شهر تهران انجام شده است، گفت: اما به دليل شرايط اقتصادي، خريداري براي اين واحدها وجود ندارد.

محتشم تصريح كرد: برخلاف كاهش صدور پروانه‌هاي ساختماني و افت ساخت و ساز واحدهاي مسكوني معمولي طي سه سال گذشته، ساخت واحدهاي لوكس و تجاري افزايش داشته است كه اين واحدها به دليل مشكلات اقتصادي و عدم گردش نقدينگي، به فروش نمي‌روند. وي افزود: در تهران ساخت و ساز واحدهاي لوكس و تجاري بيش از ساير شهرهاي كشور است و همه به دنبال مجوز واحدهاي تجاري هستند به‌طوري‌كه طبقه اول و همكف بسياري از ساختمان‌هاي مسكوني نوساز در اين شهر به واحد تجاري اختصاص يافته است اما خريداري براي اين واحدها وجود ندارد.

رييس انجمن انبوه‌سازان تهران ادامه داد: از آنجايي كه به‌طور معمول آمارها از سوي مركز آمار، شهرداري يا بانك مركزي منتشر مي‌شود متاسفانه آمار دقيقي از ميزان ساخت و سازهاي لوكس و تجاري در شهر تهران وجود ندارد. حسن محتشم تاكيد كرد: اما آنچه از شواهد و قراين پيداست، بيشترين فشار مربوط به لوكس‌سازي در شمال تهران است.

محتشم تصريح كرد: از آنجايي كه در مناطق شمالي تهران قيمت زمين گران است و درواقع حدود 50 درصد قيمت آپارتمان را قيمت زمين تشكيل مي‌دهد، فرد سازنده سعي مي‌كند ساخت و ‌سازي در اين زمين‌ها انجام دهد كه جاذبه داشته باشد. رييس انجمن انبوه‌سازان تهران ادامه داد: درنتيجه سازندگان بيشتر به دنبال آن هستند تا در زمين‌هاي گران تجاري‌سازي، لوكس‌سازي و در برخي مواقع حتي سوپرلوكس‌سازي كنند و به دنبال آن باشند تا اضافه كردن بخش‌هاي لوكس انگيزه‌هاي بيشتري در خريدار براي خريد اين واحدها ايجاد كنند. حسن محتشم افزود: از طرف ديگر بسياري از انبوه‌سازان و سازندگان با هجوم يك‌باره براي خريد بلوك‌هاي قديمي به دنبال آن بودند و هستند تا سود بيشتري ببرند.  رييس انجمن انبوه‌سازان تهران تصريح كرد: درواقع حجم ساخت و ساز در بخش‌هاي تجاري و لوكس تا اندازه‌يي افزايش پيدا كرده كه موجب شده امروز به موقعيتي رسيده‌ايم كه در اين بخش‌ها هم دچار مازاد نياز شده‌ايم. حسن محتشم گفت: در حال حاضر در بسياري از پاساژها و ساختمان‌هايي كه در طبقات پاييني آنها تجاري‌سازي شده است اكثر مغازه‌ها با چراغ روشن آماده فروش هستند. به گفته اين فعال حوزه ساختمان، با توجه به افزايش ساخت و ساز واحدهاي تجاري و لوكس و عدم تعادل بين عرضه و تقاضا، پيش‌بيني مي‌شود اين واحدها در سال آينده شاهد افزايش قيمت نباشند؛ چراكه هم املاك تجاري بيش از تقاضا ساخته شده‌اند و هم بسياري از واحدهاي لوكس بدون مشتري هستند، بنابراين جهش يا حتي رشد قيمتي در اين واحدها مشاهده نخواهد شد.

رييس انجمن انبوه‌سازان تهران تاكيد كرد: باز هم مي‌گويم كه از تعداد واحدهاي لوكس‌سازي شده يا واحدهاي تجاري در تهران آمار دقيقي وجود ندارد و من بعيد مي‌دانم كه هيچ سازمان يا تشكيلاتي بتواند آمار دقيقي از حجم سرمايه‌گذاري‌هاي انجام‌شده در ساخت و سازهاي لوكس بدهد. محتشم ادامه داد: نبود آمار دقيق تجاري‌سازي و لوكس‌سازي در پايتخت به دليل آن است كه سرمايه‌گذاري تجاري به عوارض شهرداري بستگي دارد، چون ميزان اين عوارض در نقاط و بخش‌هاي مختلف تهران و براساس موقعيت زماني و مكاني واحدهاي تجاري متفاوت و متغير است.


واحد تجاری متری 200 ميليون تومان

رييس انجمن انبوه‌سازان تهران همچنين درخصوص قيمت واحدهاي تجاري ساخته شده در شهر تهران نيز گفت: قيمت واحدهاي تجاري در پايتخت از متري 10 ميليون تومان در فرعي‌ها و مناطق پايين شهر آغاز مي‌شود و تا حدود متري 200 ميليون تومان در بخش‌هاي شمالي شهر مي‌رسد. محتشم بيان كرد: واحدهاي لوكس همواره حاشيه سود خوبي داشته‌اند و به نظر نمي‌رسد كه بازار مسكن، افزايش سودي بيش از اين مقدار را پذيرا باشد مگر اينكه شاهد بهبود شرايط اقتصادي كشور و افزايش درآمد مردم باشيم، در چنين شرايطي مي‌توان انتظار رشد قيمت را هم در واحدهاي لوكس و هم تجاري داشت. رييس انجمن انبوه‌سازان تهران گفت: اگرچه با رونق شرايط اقتصادي، قيمت واحدهاي تجاري و لوكس افزايش مي‌يابد، اما اين رشد با شيب ملايم خواهد بود و جهش قيمت در اين واحدها نخواهيم داشت. حسن محتشم افزود: باز هم تاكيد مي‌كنم درست است كه آمار دقيقي از ميزان لوكس‌سازي و تجاري‌سازي در شهر تهران وجود ندارد، اما مي‌توان به جرات گفت كه تهران هم در بخش ساخت و ساز مسكوني و هم در تجاري‌سازي و لوكس‌سازي به مرز اشباع رسيده است. رييس انجمن انبوه‌سازان تهران تاكيد كرد: لازم است تا شوراي عالي ساخت، شرايط ساخت و ساز در تهران را بار ديگر مورد بررسي جدي قرار دهد تا بارگذاري جمعيت در تهران كنترل شود.

bq6k0re1h0a5829hqa2.png

کارگزاری فارابیاخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
ایسام

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
کارگزاری فارابی