کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

ثروت بی‌شمار + قدرت سیاسی = دونالد ترامپ


کد خبر : ۳۰۰۱۵چهارشنبه، ۱۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۲:۴۵۷۷۵۱ بازدید

تصور کنید کسی از سرمایه‌داران بزرگ باشد، اما مردم او را جزو ساختار قدرت ندانند. میلیاردها دلار ثروت داشته باشد، آن‌قدر که هزینه کارزار انتخاباتی‌اش ...

دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواهان

دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواهان در با سخنرانی در میان هوادارانش اعلام کرد در انتخابات پیروز شده و رئیس جمهور جدید آمریکا است. ترامپ گفت هیلاری کلینتون تلفنی به او تبریک گفته است. کمتر تحلیلگر مستقلی پیش‌بینی می‌کرد که دونالد ترامپ با چنین قاطعیتی پیروز انتخابات شود.

تصور کنید کسی از سرمایه‌داران بزرگ باشد، اما مردم او را جزو ساختار قدرت ندانند. میلیاردها دلار ثروت داشته باشد، آن‌قدر که هزینه کارزار انتخاباتی‌اش را از جیب خودش بدهد، آن‌وقت بین اقشار کم‌درآمد و طبقه کارگر محبوب‌ترین باشد. میلیون‌ها آمریکایی دونالد ترامپ را روحی تازه در کالبد سیاست می‌دانند، و میلیون‌ها آمریکایی دیگر تهدیدی برای امنیت جهانی. چطور شد که پسربچه‌ای از حومه‌ نیویورک به یک ملاک بزرگ بدل شد و به یک قدمی کاخ سفید رسید؟
 

خانه پدری ترامپ در کویینز، نیویورک
خانه پدری ترامپ در کویینز، نیویورک


۱۴ ‌ژوئن ۱۹۴۶، تولد در کویینز

دونالد اندکی پس از پایان جنگ جهانی دوم به دنیا آمد، در دوران اوج رشد جمعیت آمریکا و رونق بازار مسکن. پدرش،‌ فرد ترامپ،‌ معاملات ملکی خودساخته‌ای بود که دوست داشت دو لیموزین با راننده داشته باشد. مادر دونالد، مری، یک مهاجر اسکاتلندی بود. پدر و مادر دونالد سخت‌گیر بودند. کسی حق نداشت در خانه حرف بد بزند. با اینکه ثروتمند بودند، بچه‌ها باید تابستان‌ها کار می‌کردند و پول‌توجیبی خودشان را درمی‌آوردند. دونالد از همان کودکی یاغی بود. یک بار در دبستان به معلمش مشت زده بود چون، آن‌طور که خودش می‌گوید، "چیزی از موسیقی نمی‌فهمید."

دونالد ترامپ (نفر دوم از چپ) در سال ۱۹۵۹، همان سالی که او را به مدرسه نظامی فرستادند​
دونالد ترامپ (نفر دوم از چپ) در سال ۱۹۵۹، همان سالی که او را به مدرسه نظامی فرستادند​

۱۹۵۹، دوران نوجوانی

سیزده ساله بود که پدرش یک چاقوی ضامن‌دار توی اتاقش پیدا کرد. اسمش را در مدرسه نظامی نوشت که درستش کنند. آکادمی نظامی نیویورک از آن مدرسه‌های شبانه‌روزی بود که مسئله اولش نظم است و بعد آمادگی جسمانی. دونالد کاپیتان تیم بیس‌بال مدرسه شد و یک بار هم مدال 'نظم و ترتیب' را برد، اما با کسی دوست نبود. سال ۱۹۶۴ فارغ‌التحصیل شد. اول می‌خواست به مدرسه فیلم برود، اما نهایتا از مدرسه بیزینس وارتون در دانشگاه پنسیلوانیا سر درآورد.
 

ترامپ در سال ۱۹۷۶، درست پس از اینکه جواز بازسازی هتل کومودور را گرفت​
ترامپ در سال ۱۹۷۶، درست پس از اینکه جواز بازسازی هتل کومودور را گرفت​

۱۹۷۱، موفقیت در منهتن

سه سال پس از فارغ‌التحصیلی به منهتن رفت. با کمک مالی پدرش هتل کومودور را ۷۰ میلیون دلار خرید و بازسازی کرد. سال ۱۹۸۰ هتل را با نام گرند هایت بازگشایی کرد. پروژه بسیار موفق بود، و دونالد که سهمی ۵۰ درصدی از هتل داشت، پولی هنگفت به دست آورد. و این تازه آغاز راه بود.

۱۹۸۲، برج ترامپ

برج ترامپ یکی از مشهورترین برج‌های نیویورک است. روز افتتاحش ۷۰۰ مهمان، از جمله اد کخ شهردار نیویورک، آمده بودند. ده هزار بادکنک در خیابان مدیسون رها کردند. ترامپ با این برج نامش را به معنای واقعی کلمه بر چهره منهتن حک کرد. او همچنان همان‌جا زندگی می‌کند.

نوامبر ۱۹۸۷، هنر معامله

هنر معامله نام اولین کتاب ترامپ بود که سال ۱۹۸۷ چاپ شد. مردم کتاب را می‌خریدند که ببینند راز موفقیت ترامپ چیست. کتاب ۴۸ هفته جزو لیست پرفروش‌های نیویورک‌تایمز بود؛ ۱۳ هفته در صدر.

۱۹۹۰، روزهای بد

دهه نود میلادی از آغاز برای ترامپ خوش نبود. ابتدا همسرش، ایوانا، به خاطر خیانت ترامپ از او جدا شد. کمی بعد رکود اقتصادی بازار ملک نیویورک را فلج کرد. کار به جایی رسید که در یک مقطع ترامپ دو-سوم بهره پول‌هایی را که بدهکار بود نتوانست به موقع بدهد.

۱۹۹۷، 'دختر شایسته' و هنر 'دوباره بلند شدن'

ترامپ ناچار شد کشتی و هواپیمای شخصی‌اش را بفروشد. بعد ناگهان خط عوض کرد و وارد دنیای سرگرمی شد. حق برگزاری رقابت‌های 'دختر شایسته' را خرید و آن را دگرگون کرد. حتی از مشکلات مالی‌اش پول درآورد: کتابی نوشت به نام هنر دوباره بلند شدن.
 

دونالد و پدرش، فرد ترامپ، بیرون پلازا هتل، ۱۹۸۸​
دونالد و پدرش، فرد ترامپ، بیرون پلازا هتل، ۱۹۸۸​

۲۵ ژوئن ۱۹۹۹، مرگ پدر

فردریک کرایست ترامپ، پدر دونالد ترامپ، روز ۲۵ ‌ژوئن ۱۹۹۹ در سن ۹۳ سالگی از دنیا رفت و حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار ارث به جا گذاشت. حتی جان اف کندی جونیور هم برای دونالد نامه تسلیت فرستاد. در آن تسلیت نوشته شده بود "فرق نمی‌کند کجای زندگی باشی، مرگ پدر و مادر آدم را عوض می‌کند."
 

ترامپ در مصاحبه تلویزیونی در مورد حزب اصلاح
ترامپ در مصاحبه تلویزیونی در مورد حزب اصلاح
 

۱۹۹۹، حزب اصلاح

رقابت ترامپ با هیلاری کلینتون نه اولین که در حقیقت دومین تلاش او برای رسیدن به کاخ سفید است. سال ۱۹۹۹، هرچه می‌توانست کرد که نامزد حزب اصلاح برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۰۰ باشد. حتی می‌گفت اپرا وینفری، مجری سرشناس آمریکایی، معاونش خواهد بود. سرفصل برنامه‌های انتخاباتی‌اش این بود: مالیات ۱۴/۲۵ درصدی از ثروتمندان برای کاهش کسری بودجه دولت، اصلاح قانون حقوق مدنی ۱۹۶۴ و منع تبعیض علیه هم‌جنس‌گراها، و ارایه خدمات درمانی همگانی از محل افزایش مالیات شرکت‌ها. اما چند ماه پیش از انتخابات (در فوریه ۲۰۰۰) ترامپ به خاطر درگیری‌های داخلی از حزب اصلاح کناره گرفت.


پرچمی با نشان برنامه تلویزیونی 'کارآموز' بیرون برج ترامپ، پیش از پخش اولین قسمت برنامه
پرچمی با نشان برنامه تلویزیونی 'کارآموز' بیرون برج ترامپ، پیش از پخش اولین قسمت برنامه

ژانویه ۲۰۰۴، کارآموز

کمی پس از تلاش ناموفق در عرصه سیاست، ترامپ دوباره به دنیای سرگرمی برگشت. تهیه‌کننده‌ای به نام مارک برنت به او پیشنهاد داد برنامه‌ای بسازند که در آن شرکت‌کنندگان برای اینکه با ترامپ کار کنند با هم رقابت می‌کنند. سال ۲۰۰۴ اولین دوره پخش شد، و آن چنان محبوب شد که قسمت آخرش پس از فینال فوتبال آمریکایی دومین برنامه تلویزیونی پربیننده سال شد.


روز افتتاح دانشگاه ترامپ، دونالد ترامپ و مایکل سکستون، رئیس دانشگاه
روز افتتاح دانشگاه ترامپ، دونالد ترامپ و مایکل سکستون، رئیس دانشگاه

۲۰۰۵، دانشگاه ترامپ

هنوز هیجان برنامه 'کارآموز' نخوابیده بود که ترامپ سراغ ماجراجویی بعدی رفت: این بار در عرصه آموزش. خبر تاسیس دانشگاه ترامپ جنجال‌آفرین بود و نقدهای بسیاری همراه داشت. قرار بود دانشگاه در مورد خرید و فروش و سرمایه‌گذاری در ملک "مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد" بدهد. ادعای ترامپ این بود که مردم عادی می‌توانند رمز موفقیت او را در دانشگاهش یاد بگیرند. مدتی بعد دانشگاه با شکایت دانشجویانی که می‌گفتند کلاهبرداری بوده، تعطیل شد.

۱۶ ژوئن ۲۰۱۵، به دنبال ریاست‌جمهوری

ترامپ بیست‌وسه سال بعد از افتتاح برج خود، در همان ساختمانی که نامش را سر زبان‌ها انداخته بود اعلام کرد می‌خواهد وارد رقابت‌های ریاست‌جمهوری بشود. از همان آغاز قول داد که هزینه کارزار انتخاباتی را خودش بپردازد و وامدار گروه‌های فشار و حامیان مالی نباشد. بعد مهاجران مکزیکی را تجاوزکار و قاچاقچی خواند و گفت دیواری در مرز مکزیک می‌کشد که جلوی ورود مهاجران غیرقانونی را بگیرد. از وعده‌های دیگرش تغییر قراردادهای تجاری خارجی آمریکا و لغو قانون خدمات درمانی اوباما بود.

۷ دسامبر ۲۰۱۵، 'منع کامل ورد مسلمانان'

شش ماه بعد از ورود به انتخابات، ترامپ یک بمب دیگر در فضای سیاسی آمریکا منفجر کرد. در جمع هوادارانش در ایالت کارولینای جنوبی گفت ورود مسلمانان به آمریکا باید کامل متوقف شود - تا وقتی که "نمایندگان کشور بفهمند چه خبر است".

۱۹ ژانویه ۲۰۱۶، شکاف در حزب جمهوری‌خواه

ترامپ که به انتخابات ریاست‌جمهوری قدم گذاشت، حزب جمهوری‌خواه دو دسته شد. سارا پیلین، که سال ۲۰۰۸ معاون نامزد حزب جمهوری‌خواه بود،اعلام کرد ترامپ را به تد کروز، رقیب اصلی خود، ترجیح می‌دهد. یک ماه بعد، کریس کریستی، فرماندار نیوجرسی که از چهره‌های شاخص حزب است، به سارا پیلین پیوست و گفت ترامپ "دارد دفتر سیاست آمریکا را از نو می‌نویسد.". از سوی دیگر، میت رامنی که سال ۲۰۱۲ رقیب اوباما بود، شدیدا به ترامپ حمله کرد و گفت او مناسب ریاست‌جمهوری نیست.


ترامپ همراه ملانیا، همسرش، و بارون ترامپ (سمت چپ)، و مایک پنس، معاونش (راست) پس از اعلام رسمی نامزدی ترامپ از طرف حزب جمهوری‌خواه
ترامپ همراه ملانیا، همسرش، و بارون ترامپ (سمت چپ)، و مایک پنس، معاونش (راست) پس از اعلام رسمی نامزدی ترامپ از طرف حزب جمهوری‌خواه

۱۹ ژوئیه ۲۰۱۶، نامزد جمهوری‌خواهان

در یک روز گرم تابستانی در ایالت داکوتای شمالی، معلوم شد دونالد ترامپ ۱۶ رقیب جمهوری‌خواه را شکست داده و نماینده حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری شده. در نطق پیروزی بار دیگر وعده دیوارکشی در مرز مکزیک را تکرار کرد؛ در حالی که هوادارانش پلاکاردهای 'هیلاری باید زندانی شود' و 'آمریکا را دوباره بزرگ خواهیم کرد' به دست داشتند.

دونالد ترامپاخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها