کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

تردد زائران ایرانی به سامرا ممنوع شد


کد خبر : ۲۹۹۵۰دوشنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۲۲:۴۹:۲۳۳۸۴ بازدید

سخنگوی ستاد مرکزی اربعین حسینی شمار قربانیان ترور سامرا را 8 نفر اعلام کرده است. تعدادی از مجروحان از هرمزگان، اصفهان و سیستان و ...

سخنگوی "ستاد مرکزی اربعین حسینی" شمار قربانیان ترور سامرا را 8 نفر اعلام کرده است. تعدادی از مجروحان از هرمزگان، اصفهان و سیستان و بلوچستان بوده‌اند. همزمان سفر زائران ایرانی به سامرا ممنوع شده است.

drtdawxn6t8f8j7s1c45.png

حمیدرضا گودرزی، سخنگوی ستاد مرکزی اربعین حسینی، روز دوشنبه (۷ نوامبر/ ۱۶ آبان) در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا شمار قربانیان ترور سامرا را ۸ نفر اعلام کرد.

گودرزی در باره هویت مجروحان نیز گفت: «از آنجایی که این زایران جزو کاروان‌های آزاد بوده‌اند، اسامی دقیق تمامی آنها مشخص نیست اما براساس تحقیقات اولیه تیم اعزامی کشور، تعدادی از این زایران از استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان و همچنین اصفهان بوده‌اند.»

ساعاتی پیش از این اظهارات، سازمان حج و زیارت ایران نیز با تصحیح آمار اولیه خود، اعلام کرد که در ترورهای سامرا ۶ زائر ایرانی کشته شده‌اند. نام ۲۵ نفر از مجروحان نیز در این اطلاعیه اعلام شده است.

نماینده سازمان حج و زیارت در عراق پیش از این، تعداد کشته‌شد‌گان ترور سامرا را ۱۰ نفر اعلام کرده بود.

در مورد تعداد مجروحان ترور سامرا نیز آمار دقیقی در دست نیست، اما سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت، صبح روز یکشنبه (۶ نوامبر/ ۱۵ آبان) در یک مصاحبه تلویزیونی شمار مجروحان را ۱۳۲ نفر اعلام کرد. به گفته او ۹۷  نفر از این عده ایرانی هستند.

ممنوعیت رفت و آمد زائران ایرانی به سامرا

اوحدی همچنین از اعلام ممنوعیت برای تردد زائران ایرانی در سامرا خبر داد.

صبح روز یکشنبه به وقت محلی (۶ نوامبر/ ۱۶ آبان) در شهر سامرا واقع در ۱۲۵ کیلومتری شمال بغداد تروری انتحاری روی داد که به کشته و مجروح ‌شدن شماری از زائران ایرانی انجامید. زائران ایرانی در حال پیاده ‌شدن از اتوبوس در پارکینگ سامرا بوده‌اند که به ناگاه آمبولانسی که حامل عامل انتحاری بود، به طرف آنها حرکت کرد و منفجر شد.

پس از سقوط صدام حسین و آزادشدن تردد زائران ایرانی به شهرهای مذهبی عراق ترور و تصادف هم بخشی از این مسافرت‌هاست که هر بار هم با شماری قربان و مجروح همره است. ایران در صحنه سیاسی عراق نقشی فعال ایفا می‌کند و دولت این کشور که اکثریت شیعه در آن دست بالا را دارد از متحدان ایران به شمار می‌رود. برخی نارضایتی‌های قومی و مذهبی از دولت عراق در کنار کشیده ‌شدن جنگ نیابتی کشورهای منطقه به این کشور، به علاوه نقشی که ایران و گروه‌های شیعه وابسته به آن در کمک به دولت عراق برای مقابله با داعش بازی می‌کنند سبب شده‌ است که ناامنی‌ها، چالش‌ها و ترورهای فرقه‌ای گه‌ گاه متوجه زائران ایرانی هم بشود.اخبار مرتبط


کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
لاماری