کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

معرفی برترین صادرکنندگان جهان در سال 2016


کد خبر : ۲۹۱۷۷شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۳:۵۲۱۹۳۱ بازدید

کشورهای برتر صادراتی جهان در حالی رقابت تنگاتنگی در سال 2015 داشتند که بر اساس آمار سازمان تجارت جهانی در این سال، سهم صادرات کالاهای ...

کشورهای برتر صادراتی جهان در حالی رقابت تنگاتنگی در سال 2015 داشتند که بر اساس آمار سازمان تجارت جهانی در این سال، سهم صادرات کالاهای ساخته شده و صنعتی از مجموع صادرات کالایی جهان با 3 واحد درصد افزایش نسبت به سال 2014، به بیش از 70 درصد رسید.

سهم صادرات محصولات کشاورزی نیز در این سال حدود 10 درصد افزایش پیدا کرد اما ارزش صادرات سوخت و محصولات معدنی با افتی 18 درصدی مواجه شد. به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران طی گزارشی، وضعیت صادرات جهان در سال 2015 را تحلیل کرده و با استناد به آمار سازمان تجارت جهانی، کشورهای برتر صادراتی را معرفی کرده است.

بر اساس این گزارش، اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا و چین در اغلب گروه‌های کالایی جزو مبادی عمده صادراتی جهان بوده است.

برترین صادرکنندگان صنعت

ارزش صادرات محصولات صنعتی جهان در سال 2015 برابر با 11.57 تریلیون دلار بوده که ده کشور برتر این حوزه، نزدیک به 82 درصد از این صادرات را انجام داده اند. در میان این کشورها، اتحدایه اروپا با حدود 4.2 تریلیون دلار صادرات، بیشترین سهم بازار را در اختیار داشته است و پس از این منطقه، کشور چین با 2.1 تریلیون دلار و ایالات متحده آمریکا با 1.1 تریلیون دلار صادرات صنعتی، کشورهای بلامنازع در این عرصه بوده اند.

نمودار و آمار سازمان تجارت جهانی نشان می دهد که طی سال 2015 میلادی، بزرگترین کشور صادرکننده صنعتی جهان، چین بوده است. سهم این کشور از صادرات جهانی محصولات صنعتی از 4.7 درصد در سال 2000 میلادی به 18.6 درصد در سال 2015 رسیده است. ژاپن، جمهور کره، هنگ کنگ، مکزیک، سنگاپور چین تایپه و کانادا دیگر کشورهای برتر جهان در عرصه صادرات محصولات صنعتی طی سال 2015 میلادی بودند.


ده صادرکننده برتر کشاورزی

کل ارزش صادرات محصولات کشاورزی در سال 2015، برابر با 1.57 تریلیون دلار بوده که ده کشور بزرگ صادراتی این بخش، سهم 73 درصدی از آن را در اختیار داشته اند.

با این حال، تمامی کشورهای عمده صادرکننده محصولات کشاورزی در سال 2015 میلادی در مقایسه با سال پیش از آن با افت ارزش صادرات مواجه بوده اند که بخشی از این اتفاق می تواند ناشی از کاهش قیمت جهانی مواد غذایی در این سال باشد. اتحادیه اروپا با صادرات 585 میلیارد دلار محصولات کشاورزی، در رتبه تخست برترین صادرکننده این بخش قرار دارد و پس از آن آمریکا با 163 میلیارد دلار و برزیل با 80 میلیارد دلار دیگر کشورهای برتر این حوزه هستند. چین، کانادا، اندونزی، تایلند، استرالیا، هند و آرژانتین دیگر کشورهای ده گانه این بخش را تشکیل می دهند.


برترین‌های سوخت و محصولات معدنی

ارزش صادرات سوخت و مواد معدنی در سال 2015 میلادی برابر با 2.8 تریلیون دلار بود که حدود نیمی از این ارزش صادراتی را ده کشور اتحادیه اروپا، روسیه، عربستان، ایالات متحده آمریکا، استرالیا، کانادا، قطر، امارات متحده عربی، نروژ و چین در دست داشته اند. ارزش صادرات محصولات معدنی و مواد سوختی اتحادیه اروپا 440 میلیارد دلار، روسیه 195 میلیارد دلار و عربستان 153 میلیارد دلار بوده است.


برترین کشورهای آهنی جهان

مجموع ارزش صادرات آهن و فولاد جهان در سال 2015 برابر با 382 میلیارد دلار بوده که 84 درصد از ارزش صادراتی این بخش توسط ده کشور اتحادیه اروپا، چین، ژاپن، جمهوری کره، آمریکا، روسیه، برزیل، چین تایپه، اوکراین و هند صورت گرفته است. اتحادیه اروپا با 139 میلیارد دلار در جایگاه نخست این گروه قرار دارد و کشورهای چین با ارزش صادراتی 64 میلیارد دلاری، کره با صادرات 23 میلیارد دلاری و روسیه با صادرات 15 میلیارد دلار در رتبه های بعدی جای دارند.


10 صادرکننده برتر مواد شیمیایی جهان

ارزش صادرات محصولات شیمیایی جهان در سال 2015 میلادی حدود 1.87 تریلیون دلار بوده که ده کشور برتر صادرکننده، نزدیک به 86 درصد از کل صادرات در سال سال را انجام داده اند. 28 کشور عضو اتحادیه اروپا با صادراتی به ارزش 901 میلیارد دلار در صدر این جدول قرار دارند و پس از آن، آمریکا با 206 میلیارد دلار و چین با 130 میلیارد دلار در جایگاه دوم و سوم کشورهای برتر صادرکننده محصولات شیمیایی جای دارند. سوئیس، ژاپن، جمهوری کره، سنگاپور، کانادا، هند و چین تایپه در رده های بعدی این فهرست قرار دارند.

برترین صادرکنندگان خودرو جهان

در سال 2015 میلادی، اتحادیه اروپا بزرگترین صادرکننده خودرو در جهان بوده است. ارزش صادرات محصولات خودرویی از این اتحادیه طی سال 2015 میلادی، 653 میلیارد دلار بوده است. پس از این منطقه، ژاپن با 137 میلیارد دلار و آمریکا با 129 میلیارد دلار بزرگترین کشورهای صادرکننده خودرو در جهان بوده اند.

کشورهای مکزیک، جمهوری کره، کانادا، چین، تایلند، ترکیه و هند در رده های بعدی این فهرست قرار دارند. ترکیه در سال 2015، صادراتی معادل 17 میلیارد دلار را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که این کشور 20 میلیارد دلار نیز واردت خودرو طی سال 2015 به ثبت رسانده که نشان از رقابتی بودن بازار صنعت خودرو در این کشور است.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
لاماری