کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

حذف 6 موسسه اعتباری و 2 بانک از سایت بانک مرکزی


کد خبر : ۲۹۰۱دوشنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۲ - ۰۸:۰۹:۱۷۱۸۱۱۶ بازدید

بانک مرکزی در تازه ترین تغییرات در سایت خود،اسامی شش موسسه اعتباری و دو بانک را از لیست خود حذف کرد.

سایت بانک مرکزی که در آن اسامی بانکها،موسسات اعتباری،صرافی ها،لیزینگ ها و تعاونی های اعتبار منتشر می شود منبع رسمی و مرجع مهمی برای اطلاع رسانی به سپرده گذاران به شمار می رود.

طی سه سال گذشته بانک مرکزی طرح ساماندهی تعاونی های اعتبار را کلید زد و در نهایت تعاونی های اعتبار آزاد را در قالب 14 تعاونی تجمیع و ساماندهی کرد.با بروز برخی تغییرات و حذف تعدادی از این تعاونی ها،در نهایت شش موسسه اعتباری با دستور بانک مرکزی شکل گرفتند.

موسساتی چون آرمان،نور،ثامن،ثامن الحجج،عسکریه و کوثر در سایت بانک مرکزی بعنوان موسسات در شرف تاسیس درج شدند.

در کنار این موسسات دو بانک خصوصی مهر اقتصاد(موسسه مالی و اعتباری سابق مهر) و آینده (از ادغام موسسه صالحین،آتی و بانک تات شکل گرفته است) که در بانک مرکزی با عنوان بانکهای در شرف تاسیس درج شده بودند.اما در تازه ترین تغییر و تحول در سایت بانک مرکزی،نام شش موسسه اعتباری در شرف تاسیس حذف و تنها یک موسسه (توسعه) وجود دارد.

در بخش بانکهای غیر دولتی نیز نام دو بانک آینده و مهر اقتصاد نیز حذف شده است.نکته جالب توجه در بخش بانکها،حذف نام بانک آینده است که چند هفته پیش موفق شده بود از شورای پول و اعتبار مجوز مشروط خود را دریافت کند.

در بازار فعلی بانکی کشور بسیاری از مردم و سپرده گذاران با مراجعه به سایت رسمی بانک مرکزی و دیدن نام این موسسات و بانکها اقدام به سپرده گذاری می کردند.حال معلوم نیست که بانک مرکزی چه برنامه ای برای ساماندهی موسسات اعتباری و دو بانک مذکور دارد.گفتنی است که بانک مهر اقتصاد در شرف تاسیس نیز بدون اخذ مجوز نهایی از شورای پول و اعتبار و بدون تذکر و اخطار بانک مرکزی تابلوهای خود را از موسسه مالی و اعتبار مهر به بانک مهر اقتصاد تغییر داده است!

شاید بانک مرکزی قصد دارد تمامی این موسسات اعتباری را در یک یا دو بانک تجمیع کند و اگر مجوز موسسه فعلی اعتباری توسعه برای بانک شدن نیز صادر شود،دیگری خبری از این موسسات رنگارنگ در کشور نخواهد بود و با تشکیل یک یا دو بانک قوی نظام بانکی سر و سامانی پیدا کند.به گفته سیف رئیس کل بانک مرکزی بخش بزرگی از نقدینگی کشور اکنون تحت نظارت بانک مرکزی نیست.وی گفته بود که می خواهد این بخش را ساماندهی کند .اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
لاماری