کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

ابراز تمایل دکتر روحانی به واردات برنج تایلندی


کد خبر : ۲۸۷۰۰دوشنبه، ۱۹ مهر ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۸:۴۷۱۷۰۰ بازدید

علی‌رغم تراز منفی تجاری 125 میلیون دلاری میان ایران و تایلند در سال گذشته، ریاست‌جمهوری کشورمان در سفر اخیر به این کشور برای افزایش ...
ابراز تمایل دکتر روحانی به واردات برنج تایلندیابراز تمایل دکتر روحانی به واردات برنج تایلندی

علی‌رغم تراز منفی تجاری 125 میلیون دلاری میان ایران و تایلند در سال گذشته، ریاست‌جمهوری کشورمان در سفر اخیر به این کشور برای افزایش سطح مبادلات تجاری به 3 میلیارد دلار نسبت به واردات برنج تایلندی ابراز تمایل کرده است.

بانکوک پست نوشت: ایران به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای تقویت روابط دوجانبه با تایلند طی 5 سال آینده نسبت به خرید دوباره برنج از این کشور ابراز تمایل کرده است.

وراچون سوکوندهاپاتیپاک، سخنگوی دولت تایلند گفت حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در گفتگوها با نخست‌وزیر کشور نسبت به خرید برنج تایلندی ابراز تمایل کرده است.

تایلند پس از تشدید تحریم‌های ایران، فروش برنج به این کشور را متوقف کرده است. با این حال، دو کشور یادداشت تفاهمی برای ازسرگیری خرید 300 هزار تن برنج تایلندی به ارزش 4.3 میلیارد بات (واحد پول تایلند)در اوایل امسال به امضا رساندند.

وی افزود آقای روحانی گفته است که تصویب مبادلات در انتظار بررسی‌های استانداردهای بهداشتی ایران برای واردات برنج است.

در حالی که تایلند در نظر دارد صادرات برنج خود را افزایش دهد، ایران به عنوان یک مشتری بالقوه هدف گرفته شده است. تایلند در نیمه نخت امسال 4.8 میلیون تن برنج صادر کرده است که 9.3 درصد بیش از مدت مشابه سال گذشته است.

به منظور تقویت تجارت دوجانبه و فروش برنج، دو کشور با هدف افزایش مبادلات تجاری از 300 میلون دلار به 3 میلیارد دلار طی 5 سال آینده، امروز کمیته تجارت مشترک در وزارت اقتصاد تایلند برگزار می‌کنند.

ایران با جمعیت 80 میلیون نفری، یک هدف بالقئه در غرب آسیا برای گسترش روابط تجاری محسوب می‌شود. این کشور یازدهمین شریک تجاری تایلند به لحاظ ارزش در غرب آسیا و شصت و پنجمین کشور از نظر جهانی به شمار می‌رود.

سال گذشته ارزش مبادلات تجاری دو کشور به 309 میلیون دلار رسید. صادرات تایلند به ایران 217 میلیون دلار و واردات این کشور از ایران 92 میلیون دلار عنوان شده است.

سخنگوی دولت تایلند ادامه داد هیئت ایرانی شامل وزرای تجارت، کشاورزی و انرژی است. «این ملاقات روی جدیدی از روابط میان دو کشور خواهد بود.»

در زمینه موضوعات مالی، آقای روحانی خواستار همکاری بیشتر میان بانک‌های تجاری دو کشور برای تسهیل روابط تجاری است و نخست‌وزیر تایلند نیز دستور داد تا نهادهای دولتی در این زمینه بررسی های لازم را انجام دهند.

به گفته سخنگوی دولت تایلند، دو کشور نسبت به همکاری در پروژه‌های انرژی به ویژه ازسرگیری اکتشاف نفت توسط شرکت‌های تایلندی در ایران ابراز تمایل کردند.



اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

سایت شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
سایت شب