کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

تبلیغات غیرواقعی درباره یارانه 100 هزار تومانی


کد خبر : ۲۸۶۶۶یکشنبه، ۱۸ مهر ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۶:۴۹۱۷۴۸ بازدید

اقتصاد ایران در حالی هر ماه بار مالی 3400 میلیارد تومانی بابت یارانه نقدی متحمل می شود که با بحران کاهش بهای نفت و بدهی‌های قبلی روبروست.

اقتصاد ایران در حالی هر ماه بار مالی 3400 میلیارد تومانی بابت یارانه نقدی متحمل می شود که با بحران کاهش بهای نفت و بدهی‌های قبلی روبروست.

در حالی که دولت ایران از سه سال قبل تاکنون بحران‌های ناشی از پرداخت یارانه 45 هزار و 500 تومانی به تمامی شهروندان ایرانی گوشزد کرده است، این روزها در محافل سیاسی و اقتصادی شعارهایی در خصوص پرداخت یارانه صدهزار تومانی از سوی برخی از کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری به گوش می رسد . 

 این در حالی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند لازم است تدابیری برای عدم مانور کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری آتی بر مساله یارانه ها اندیشیده شود، چرا که این اقدام می تواند زمینه ساز بروز بحران های آتی نیز باشد. از سویی ادامه بار مالی یارانه‌های کنونی از عهده اقتصاد ایران خارج است به این دلیل که منابعی برای پرداخت این یارانه ها وجود ندارد.به طوری که دولت ناچار است از منابع بودجه های عمرانی بکاهد و پول نقد در اختیار مردم قرار بدهد، در حالی که تکمیل پروژه‌های عمرانی نه تنها موجب توسعه اقتصاد بلکه موجب ایجاد اشتغال و افزایش تولید ناخالص داخلی کشور می شود که ای موضوع مصداق بارز یاددادن ماهی‌گیری به جای ماهی گرفتن است.

اقتصاد ایران درحالی هر ماه بار مالی بیش از 3 هزار و 400 میلیارد تومان بابت یارانه نقدی را تحمل می‌کند که بررسی‌ها نشان می‌دهد این رقم، هزینه‌های سنگینی را به بودجه‌های عمرانی و همچنین اعتبارات زیرساختی کشور تحمیل کرده است. 

شعارهایی در خصوص پرداخت یارانه 100 هزار تومانی در حالی از سوی برخی مطرح می شود که طرفداران رییس‌جمهور سابق چندی پیش از طرحی برای رسیدن رقم یارانه ها به 250 هزار تومان سخن می گفتند که با واکنش منفی بسیاری از کارشناسان و دست‌اندکاران اقتصاد روبرو شد.

بررسی ها نشان می دهد مانور بر مساله افزایش یارانه ها در شرایطی که تدابیری برای راضی کردن برخورداران از انصراف در دستور کار دولت قرار دارد، می تواند اثرات مخربی را بر جامعه ایران به جا بگذارد.

بر اساس این گزارش، شعارهایی از این دست حتی اگر عملی نشود، افکار عمومی را نسبت به آنچه حق تلقی نمی شود، طلبکار می‌نماید و همین امر می تواند بحرانی را در اقتصاد و سیاست و اجتماع ایران پدید بیاورد.

ایران در شرایط کنونی با هزینه بسیار سنگینی که بابت یارانه ها می پردازد ، در عین کاهش قیمت نفت ، با خشکسالی مالی و اقتصادی روبروست که این امر خود موید بحرانی جدی در این زمینه است.

برخی کارشناسان معتقدند لازم است محدوده‌هایی برای مانور کاندیداها و طرفدارانشان برای تبلیغات انتخاباتی مشخص شود تا پس از پایان کارزار جامعه دچار مشکلات ناشی از تبلیغات غیرواقعی نشود. این نکته که اقتصاد ایران کشش پرداخت صد هزار تومان یارانه به هر شهروند را در ماه ندارد، امری پوشیده نیست، چراکه در صورت اجرایی شدن این طرح لازم است هر ماه مبلغی معادل هشت هزار میلیارد تومان در ماه پرداخت شود این در حالی است که پرداخت هزینه های یارانه 45 هزار و 500 تومانی خود مشکلاتی جدی را متوجه اقتصاد ایران کرده است.

سخنگوی دولت در واکنش به این شعارها گفته است لازم است کسانی که چنین طرح‌هایی ارائه می‌دهند محل پرداخت را مشخص کنند، چراکه در صورت وجود شرایط کنونی باید قیمت ارز به 12 هزار و 500 تومان برسد تا امکان پرداخت یارانه صد هزار تومانی فراهم شود.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

سایت شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
سایت شب