کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

اقتصاد ایران جزو 20 اقتصاد برتر دنیاست


کد خبر : ۲۸۵۱۴چهارشنبه، ۱۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۶:۵۲۲۴۲۷ بازدید

معاون اول رئیس‌جمهور اقتصاد ایران را اقتصادی بزرگ و جزو 20 اقتصاد برتر دنیا برشمرد.

معاون اول رئیس‌جمهور اقتصاد ایران را اقتصادی بزرگ و جزو 20 اقتصاد برتر دنیا برشمرد.

با حضور معاون اول رئیس‌جمهور نهمین جشنواره فناوری نانو در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران کار خود را آغاز کرد. 

اسحاق جهانگیری عصر امروز (چهارشنبه) با حضور در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران ضمن افتتاح این نمایشگاه از آخرین دستاوردها در حوزه فناوری نانو  بازدید کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین در آئین افتتاح این جشنواره با تاکید بر لزوم کاهش وابستگی اقتصاد به منابع طبیعی گفت: دانش باید اصلی‌ترین جایگزین درآمدهای نفتی باشد و تنها ذخیره و منبعی که تمام نشدنی است، دانش و مغز انسان است.

جهانگیری با تسلیت ایام سوگواری امام حسین (ع)‌ اظهار داشت: ایران کشوری است که از پیشینه مهمی در تولید علم برخوردار بوده است و دانشمندان ایرانی در تاریخ نقش مهمی ایفا کرده اند اما متاسفانه در یک دوره تاریخی فاصله ای ایجاد شد و ایران از چرخه علم و دانش قدری عقب ماند.

وی افزود: خوشبختانه در سال های اخیر موضوع تولید علم و فناوری به یک گفتمان غالب در کشور تبدیل شده و انصافاً بانی اصلی این حرکت مقام معظم رهبری بودند که همواره نسبت به این موضوع حساسیت نشان دادند و دولت ها را تشویق نمودند که به این عرصه ورود کنند و امروز آثار آن در کشور قابل مشاهده است و امیدوارم که روز به روز سرعت و شتاب تولید علم و فناوری در کشور بیشتر شود.

جهانگیری تصریح کرد: بر همه ما و به خصوص نخبگان و دانشمندان کشور واجب است که از این گفتمان در کشور حراست کنیم و اجازه ندهیم که سرعت این حرکت کاهش پیدا کند.

معاون اول رئیس‌جمهور یکی از مسائل و چالش های پیش روی کشور را وابستگی اقتصاد به منابع طبیعی و درآمدهای نفتی عنوان کرد و گفت: پیش از تحریم های نفتی باورمان نمی شد که کشورهای صنعتی قادر باشند از خرید نفت ما امتناع کنند. تصور می کردیم که نفت یک محصول استراتژیک است و این ما هستیم که می توانیم آنها را به عدم فروش نفت تهدید کنیم ولی در دوران تحریم ها نفت کشور ما را نخریدند و نشان دادند که می توانند این تهدید را عملی کنند.

وی با اشاره به بیماری هلندی که در دهه 50 گریبانگیر کشورهای نفتی شد افزود: پس از این اتفاق بسیاری از کشورها تصمیم گرفتند راهکاری برای جبران این مشکل پیدا کنند و عمدتاً به سمت ایجاد صندوق هایی رفتند که درآمدهای نفتی را در آن پس انداز کنند و در مواقع کاهش درآمدها از این صندوق استفاده نمایند.

جهانگیری ادامه داد: در این میان هیچ کشوری به دنبال جایگزین کردن درآمدهای نفتی و کاهش اتکاء اقتصاد به این درآمدها نرفت.

معاون اول رئیس‌جمهور اقتصاد ایران را اقتصادی بزرگ و جزو 20 اقتصاد برتر دنیا برشمرد و گفت: باید اقتصاد کشور را به سمت اقتصاد دانش بنیان سوق دهیم و تجربه تاریخی، سابقه ایران، تعداد نیروی انسانی تحصیلکرده و وضعیت مطلوب دانشگاه های کشور نشان می دهد که تحقق این امر کاری شدنی و امکانپذیر است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر 4 میلیون و 600 هزار دانشجو در سطح کشور وجود دارد و تعدادی از دانشگاه های کشور حرکت رو به رشدی را در پیش گرفته اند و به سمتی می روند که در سطح جهان مطرح باشند.

جهانگیری با تاکید براینکه این ظرفیت ها و وجود نیروی انسانی پرانگیزه و توانمند می تواند ما را به سمت اقتصاد دانش بنیان رهنمون سازد گفت: آنچه در این مسیر مهم است این است که نقشه راه مشخصی در اختیار داشته باشیم.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر ضرورت ثبات و عدم تغییر در سیاست های صحیح و مهم کشور گفت: متاسفانه گاهی با تغییر دولت ها و حتی یک مقام دولتی، برخی سیاست ها دچار تغییر می شوند اما خوشبختانه برای دانش بنیان شدن اقتصاد کشور اراده ای جدی شکل گرفته و مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تاکید کرده اند.

وی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، به رویکردهای پنج گانه این سیاست ها اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از این پنج رویکرد، دانش بنیان کردن اقتصاد است که تا حد زیادی جهت گیری اقتصاد کشور را نشان می دهد و اقتصاد را به سمتی هدایت می کند که از اتکا و وابستگی به درآمدهای نفتی به سمت اقتصادی با محوریت علم و دانش حرکت کنیم.

جهانگیری با اشاره به ایجاد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: خوشبختانه در کنار فعالیت های این معاونت، شرکت های دانش بنیان نیز شروع به فعالیت کرده اند و علاوه بر تلاش در جهت دانش بنیان شدن صنایع کشور، استفاده از دانش و فناوری های روز در صنایع و کشاورزی کشور را دنبال می کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید براینکه دولت از برنامه‌های معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور و شرکت‌های دانش بنیان حمایت می‌کند گفت: از تلاش‌های شرکت های دانش بنیان در حوزه فناوری های نانو قدردانی و رشد بوجود آمده در این حوزه را تحسین کرد.

وی با تاکید بر ضرورت ایجاد بازار 10 هزار میلیارد تومانی برای صنایع برتر کشور گفت: در 10 ساله دوم سند چشم‌انداز بیست ساله یکی از کارهای مهم این است که از بازار داخلی حراست کنیم و برای صنایع برتر کشور بازارهای بین المللی نیز پیدا کنیم.

جهانگیری افزود: این پذیرفته نیست که بازارهایی که در دوران تحریم در کشور ایجاد شد و در روزهای سخت با کمک و همت جوانان این کشور بوجود آمد، حالا که تحریم‌ها برداشته شده این بازارها را نادیده بگیریم و از محصولات خارجی در صنایع داخلی استفاده کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: امیدوارم که در برنامه‌هایی که در آینده تدوین خواهیم کرد بتوانیم با ایجاد هماهنگی در میان دستگاه‌های مختلف از بازارهای داخلی حمایت کنیم.

در این مراسم با حضور معاون اول رئیس‌جمهور از محصولات و مراکز رشد برتر با اهداء تندیس و لوح سپاس قدردانی شد.

در این مراسم معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور نیز در سخنانی گزارشی از اقدامات صورت گرفته در حوزه فناوری نانو ارائه کرد و به تشریح برنامه‌های این معاونت برای توسعه علم و فناوری و حمایت از اقتصاد دانش بنیان پرداخت.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
شب