کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

آپ (آسان پرداخت) چهارشنبه این هفته به بورس تهران می‌آید


کد خبر : ۲۸۴۲۵دوشنبه، ۱۲ مهر ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۴:۵۵۱۹۵۲ بازدید

در مراسم معارفه شرکت آسان پرداخت که بعداز ظهر امروز در تهران عنوان شد که این شرکت روز چهارشنبه در بورس عرضه می‌شود و سهامدار عمده نیز بر عدم ...

در مراسم معارفه شرکت آسان پرداخت که بعداز ظهر امروز در تهران عنوان شد که این شرکت روز چهارشنبه در بورس عرضه می‌شود و سهامدار عمده نیز بر عدم حفظ 51 درصد سهام شرکت تاکید دارد.

معارفه سهام شرکت آسان پرداخت پرشین برای عرضه اولیه و کشف قیمت سهام در بورس تهران بعدازظهر امروز دوشنبه در هتل اسپیناس تهران برگزار و طی آن نسبت به وضعیت بنیادین این شرکت به عموم مردم و سهامداران توضیحاتی ارائه شد. 

روح الله حسینی مقدم معاون اداره نظارت بر ناشران بورس تهران در حاشیه این جلسه در گفت‌وگو با فارس از عرضه سهام «آپ» در روز چهارشنبه هفته جاری خبر داد و گفت: عملیات سپرده گذاری سهام این شرکت در سمات طی روز گذشته انجام گرفته و مشکلی برای عرضه اولیه و کشف قیمت این سهم در بورس تهران وجود ندارد. 

وی در ابتدای جلسه معارفه سهام آپ با استقبال از عرضه اولیه سهام این شرکت در بورس تهران گفت: این شرکت در حالی تصمیم به شفافیت بیشتر عملکرد خود در اقتصاد کشور از طریق ورود به بورس گرفته که از هم اکنون عموم مردم می‌توانند از طریق سامانه کدال عملکرد این شرکت را رصد کنند. 

این مقام مسئول افزود: در تمام اقتصادهای دنیا و بازارهای سرمایه گذاری همواره تلاش می‌شود تا پذیرش ریسک در اقتصاد افزایش یابد. این موضوع باعث می‌شود تا اشخاص با به خطر انداختن سرمایه خود کسب و کاری را راه اندازی کنند، بنابراین با پذیرش ریسک بنگاه اقتصادی می‌تواند خود را به اقتصاد ثابت کند.

حسینی مقدم یادآور شد: از این پس سهامداران شرکت در کنار نظارت‌های بورس در زمینه رعایت دستورالعمل‌ها و مقررات باید با رصد اطلاعات شرکت و ارتباط خوب با این ناشر بتوانند روند شفافیت را دنبال کنند. در این حال این شرکت نیز باید همچنان تلاش کند تا رتبه خود در روند اطلاع رسانی را در بالاترین درجه قرار داده و به برنامه‌هایی که وعده داده پای‌بند باشد.

در ادامه این جلسه منصوری مدیرعامل شرکت آسان پرداخت پرشین با ارائه توضیحاتی از جایگاه شرکت‌های ارائه دهنده خدمات تراکنش در دنیا عنوان کرد: شرکت آپ در حوزه خدمات psp امروز در شمار یکی از 12 شرکت ارائه دهنده خدمات ussd می‌باشد. این شرکت با بیش از 6 میلیون تراکنش در سال 1388 تاسیس شده و هم اکنون سهم 46 درصدی را در بازار تراکنش های بانکی به خود اختصاص داده است. 

وی افزود: حجم تراکنش‌های این شرکت روزانه بالغ بر 2 میلیون بوده و بیش از 30 درصد سهم فروش اپراتورها برای آپ می‌باشد. 

منصوری با بیان اینکه عمده درآمدهای آپ از محل خدمات پوز و کارمزدهای دریافتی حاصل از تراکنش‌های موبایلی و درگاه پرداخت اینترنتی است عنوان کرد: در ترکیب سهامداری این شرکت هم اکنون بانک کشاورزی و صندوق تابعه کارکنان این بانک سهم 40 درصدی سهام و 60 درصد مابقی برای مدیرعامل و قائم مقام مدیرعامل این شرکت می‌باشد.

به گفته وی شرکت آسان پرداخت پرشین تاکنون 450 دستگاه پوز در سراسر کشور نصب کرده که 65 درصد از درآمدهای شرکت از محل این خدمات می‌باشد. 

این مقام مسئول با اشاره به 40 نمایندگی آپ در کشور مدت قراردادهای این شرکت را 3 الی 5 ساله عنوان کرد و گفت: آپ از برند محبوبیت بالایی در کشور برخوردار است و در سال مالی 94 ، 34 درصد از درآمدهای این شرکت از محل تراکنش‌های موبایلی و 65 درصد از محل خدمات پوز بوده است که این موضوع نشاندهنده سه برابر شدن سهم بازار این شرکت نسبت به سال مالی 92 می‌باشد. به این ترتیب سهم بازار خدمات آپ از کل تراکنش‌های کل کشور هم اکنون 14.6 و رتبه سوم را پس از شرکت‌های پرداخت ملت و سامان به خود اختصاص داده است. 

شهیدی قائم مقام مدیرعامل آسان پرداخت پرشین نیز با بیان اینکه آپ در رتبه 30 دنیا میان شرکت‌های خدمات تراکنشی ایستاده است، عنوان کرد: شرکت‌های کارت اعتباری ایران کیش و خدمات پرداخت بانک پارسیان از جمله رقبای بورسی این شرکت هستند.

در ادامه این مقام مسئول در پاسخ به پرسش یکی از سهامداران مبنی بر دلیل تعداد پرسنل 500 نفری این شرکت و در عین حال تلاش برای کاهش ریسک از محل ایجاد درآمد از طریق قبوض آب و برق در حالی که پی منت‌ها در حال توسعه هستند، گفت: هیچ گاه پیمنت‌های ایران به این زودی با اپل و یا اپل پی یا گوگل پی به اشتراک گذاشته نخواهند شد. از نظر نیروی انسانی نیز برای آنکه 500 هزار مشتری را پیدا کرد و در عین حال ماهانه به هر یک از آنها سرکشی کرد نیازمند کارکنانی هستیم که فراتر از حقوق پایه هستند که این چیز عجیبی نیست، اما در مجموع نیروهای اصلی شرکت هم اکنون 150 نفر بیشتر نیستند.

منصوری در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه چه توضیحی برای استمرار درآمد این شرکت در سالهای آینده وجود دارد و اینکه در صورت قطع خدمات ussd چه اتفاقی برای رشد سودآوری این شرکت رخ داد و در عین حال از نظر تعامل با شرکت ایرانسل و سایر قراردادها از جمله حق استفاده از شبکه امن ، فروش شارژ الکترونیکی و قراردادهای منعقد شده آتی در سالهای آینده چه تمهیداتی اندیشیده شده است، گفت: درآمد ناشی از خدمات usssd با فرض صفر ریال در صورت‌های مالی در نظر گرفته شده است و این در حالی است که شرکت در 6 ماهه دوم این سال درآمدی پیش بینی نکرده است.

وی افزود: می‌توان فرض کرد که اگر به حدود 8 سال قبل برگردیم مردم برای دریافت پول و یا خدمات شارژ باید از خانه‌های خود به بیرون می‌رفتند هم اکنون روزانه 4 میلیون نفر از سرویس تراکنشی استفاده می‌کنند. هم اکنون آپ با کسب و کار مردم گره خورده و امکان قطع آن وجود ندارد به طور مثال اگر ایرانسل که زحمات زیادی برای برند شدن *733# کرده به راحتی از این خدمات دست نخواهد کشید، چون در اولین گام 30 درصد از درآمدهای خود را از دست خواهند داد. 

وی تاکید کرد: بررسی‌ها حاکی است موضوع جمع آوری ussd از سوی بانک مرکزی منتفی شده و قرار شده چاره‌ای برای افزایش امنیت آن اندیشیده شود. 

مدیرعامل آپ با بیان اینکه پوزهای این شرکت تا پایان سال مالی 95 540 هزار دستگاه پیش بینی شده است گفت: هم اکنون 450 هزار دستگاه پوز در اختیار شرکت است.

وی در مورد عمده درآمدهای هر پوز گفت: با توجه به نیاز بازار هم اکنون یک سوم پوزها بی سیم و دو سوم بی سیم می‌باشند که میانگین هزینه هر یک از این دستگاه‌ها 300 دلار می‌باشند. تاکنون آسان پرداخت ظرفیت نصب و جابه جایی 30 هزار پایانه را به خود اختصاص داده است و برنامه نصب و راه اندازی حدود 800 هزار پوز را تا اواسط سال 96 در دستور کار قرارداده است.

به گفته وی شاخص‌های کارآمدی پوزهای آپ 31 درصد بالاتر از سایر دستگاه‌هاست و برای این شرکت هر دستگاه حدود 48 هزار تومان پوز ازطریق شاپرک و کامزد و اجاره آنها درآمد دارد.  

وی در برابر این پرسش که کارمزد هر تراکنش چقدر محاسبه می‌شود گفت: حداقل هر خرید در تراکنش‌ها 25 تومان و حداکثر 225 تومان می‌باشد در عین حال در حوزه بانکداری هیچ گاه بانکها نمی‌توانند در حوزه psp ها تصدی داشته باشند چرا که حداکثر سهم برای بانکها 10 درصد است. 

مدیرعامل این شرکت با بیان اینکه اغلب مشتریان آپ بانکهای کشاورزی و سپه هستند عنوان کرد هم اکنون 150 هزار پوز با بانک کشاورزی براساس دریافت درصد از مبلغ قرارداد بسته شده که بزرگترین قرارداد آپ تا سال 1398 است، در مورد قرارداد بانک صادرات نیز تمدید قراردادهای قبلی با این شرکت به دلیل اینکه اقدام به خرید سهام psp کرده بعید به نظر می‌رسد. 

وی با بیان اینکه برنامه‌ای برای افزایش سرمایه مجدد این شرکت وجود ندارد عنوان کرد: آسان پرداخت مجموعه آی جوان و مبتنی بر استارت آپ می‌باشد که نرم افزارهای تولیدی و چاپخانه‌های خودش را دارد که در آتیه به نفع شرکت تمام می‌شود. هم اکنون درآمدهای شرکت شامل 3 تا 3 و نیم درصد از محل شارژ pin و 75 تومان نیز به عنوان کارمزد دریافت می‌شود که با توجه به حدود 2 میلیون تراکنش موبایلی در روز درآمد قابل توجهی را برای شرکت تامین می‌کند از محل فروش شارژ از بستر شاپرک نیز درآمدی 50 تا 55 تومانی به ازای هر تراکنش تامین می‌شود. در ترکیب قراردادها نیز هم اکنون بیش از 260 هزار پوز با بانک کشاورزی قرارداد بسته شده و یکصد هزار پوز نیز در بانک سپه نصب شده است. 

وی در پایان افزود: به دلیل دانش بنیان بودن آپ از معافیت مالیاتی 20 ساله برخوردار است اما دلیل شناسایی مالیات در صورت های مالی 95 این است که شرکت نمی‌خواهد سهامدار خرد و عمده خود را با در باغ سبز مواجه کند، اما به احتمال زیاد حدود 90 درصد از درآمد شرکت از مالیات معاف می باشد، همچنین در مورد عرضه مجدد سهام در بازار نیز باید گفت، سهامداران عمده این شرکت بنا ندارند از مالکیت 50 درصدی فعلی خود به درصد کمتری برسند. اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها