کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پارسال ال‌نینو امسال لانینو!

کدخبر:۲۸۳۸۷دوشنبه، ۱۲ مهر ۱۳۹۵ - ۰۶:۳۳:۴۷۵۵۸۱ بازدید

پاییز و زمستان خشک در راه است. این خلاصه خبری است که مرکز اقیانوس‌شناسی آمریکا در آستانه ورود به نیمه سرد‌ سال منتشر کرده ...
پارسال ال‌نینو امسال لانینو!

شهروند| پاییز و زمستان خشک در راه است. این خلاصه خبری است که مرکز اقیانوس‌شناسی آمریکا در آستانه ورود به نیمه سرد‌ سال منتشر کرده است. بنابراین پیش‌بینی می‌شود بعد از وقوع «ال‌نینو» در ‌سال گذشته و افزایش چشمگیر بارندگی، امسال پدیده «لانینو» سالی کم‌بارش را به دنبال بیاورد. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که‌ سال آبی جدید در ایران خشک و بی‌بارش شروع شده است. براساس گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران در نخستین هفته‌ سال آبی ٩٦-٩٥، ٥ حوضه از ٦ حوضه آبریز اصلی کشور بدون بارش گزارش شده‌اند.

هدایت فهمی؛ معاون مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو دراین‌باره به «شهروند» توضیح می‌دهد: گرچه لانینو در آمریکای‌شمالی گزارش شده، اما این پدیده جوی مانند ال‌نینو سایر نقاط کره‌زمین را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و وزارت نیرو هم برای امسال‌ سال کم‌بارشی را پیش‌بینی کرده است. او ادامه می‌دهد: در پدیده ال‌نینو با پدیده «ترسالی» مواجه بودیم و سیلاب‌ها و بارش‌های ناگهانی زیادی در سراسر نقاط جهان رخ داد که ایران نیز از این وضع مستثنی نبود و چنانکه شاهد بودیم، در زمستان و بهار ٢٠١٥ و ٢٠١٦ میزان بارش‌هایی که در اغلب ایستگاه‌های ثبت بارش کشور اندازه‌گیری شده بود، درحد میانگین کشوری و بالاتر بود. علاوه براین، سیلاب‌های ناگهانی درکشور به وقوع پیوست که مطابق با تعریف پدیده ال‌نینو بود. فهمی با تأکید بر این‌که این موضوع برای کشور خشکسال ایران اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند، به «شهروند» گفت: مطابق با پیش‌بینی‌های وزارت نیرو که بعد از نشست‌های کارشناسی با سازمان هواشناسی انجام شده است، در ‌سال آبی پیش‌رو احتمال کاهش حدود ٢٠‌درصدی بارندگی‌ها نسبت به میانگین بلندمدت وجود دارد و این کم‌بارشی بیشتر مناطق شرقی و غربی کشور را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

لانینو بیشتر از نیمی از زمین را در برمی‌گیرد

پس از وقوع «ال‌نینو» در ‌سال گذشته و وقوع سیلاب‌های مخرب و ناگهانی امسال باید منتظر «لانینو» و سردی همراه با خشکی هوا باشیم. مرکز ملی اقیانوس‌شناسی آمریکا NOAA درشرایطی که در آستانه ورود به فصل سرد ‌سال ٢٠١٧-٢٠١٦ قرار گرفته‌ایم، نسبت به بروز پدیده‌ای جوی در آمریکای‌شمالی و سپس سیر آن به دیگر نقاط جهان خبر داده است. «لانینو» اثراتی متضاد با ال‌نینو دارد و در واقع به خاطر تغییرات اقلیم زمین رخ می‌دهد. در این پدیده که بخش مرکزی و شرقی استوایی اقیانوس آرام را تحت‌تأثیر قرار داده، آب سردتر از حالت طبیعی می‌شود و این تغییر دمای اقیانوسی موجب بروز سردی بیشتر هوا درخشکی و کاهش بارش‌ها می‌شود.

معمولا در سال‌هایی که پاییز و زمستان از بروز «لانینو» متأثر می‌شوند، نباید انتظار ترسالی و بارش‌های مناسب داشته باشیم بلکه با کاهش بارش‌ها و ازطرف دیگر سردی بیشتر هوا مواجه می‌شویم.این موضوع درحالی رخ می‌دهد که مرکز ملی اقیانوس‌شناسی آمریکا بار دیگر در تاریخ ٩ جولای ٢٠١٥ اعلام کرد که احتمال وقوع پدیده بزرگ مقیاس «ال‌نینو» در زمستان ٢٠١٦-٢٠١٥ وجود دارد. ال‌نینو که درواقع پدیده متضاد لانینو است،‌ سال پربارش و سیلاب‌های ناگهانی را رقم زده بود. گزارش‌های مرکز ملی اقیانوس‌شناسی آمریکا نشان می‌داد که دامنه پوشش ال‌نینو ٩٠‌درصد است و درواقع تقریبا تمام کره‌زمین را در برمی‌گیرد. این درحالی است که در برگیری پدیده لانینو ٥٥ تا ٦٥‌درصد گزارش شده است.

زمستان خشک و کم‌بارش
 
بارش صفر در 83 درصد حوضه‌های آبریز اصلی

با این وجود گویا لانینو ایران خشکسال را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و دو وزارتخانه درگیر مسأله آب یعنی وزارت نیرو و وزارت کشاورزی برنامه‌ریزی‌های خود را برمبنای ‌سال کم‌بارش قرار داده‌اند. البته پیش‌بینی‌ها در نخستین هفته از ‌سال آبی جدید درست از آب درآمده است. حالا ‌سال آبی جدید درحالی آغاز شده است که درهفته اول، در ٥ حوضه آبریز اصلی کشور از ٦ حوضه میزان بارندگی عدد صفر را نشان می‌دهد. حجم بارش‌های کشور درهفته اول ‌سال آبی ٩٦-٩٥ ازسوی شرکت مدیریت منابع آب ایران یک میلیمتر اعلام شد که این میزان در ‌سال گذشته عدد صفر و درمتوسط بلندمدت همان یک میلیمتر بوده است.

براساس این گزارش، بیشترین ‌درصد تغییرات بارندگی ایستگاهی نسبت به درازمدت مربوط به حوضه قلعه‌جوق در آذربایجان‌غربی بوده که حدود ٢٩١‌درصد افزایش داشته، این درحالی است که در شهرستان میانه آذربایجان‌شرقی با کاهش ١٠٠‌درصد بارندگی روبه‌رو بوده‌ایم. دراین هفته درحوضه‌های ٦گانه آبریز کشور حوضه آبریز دریای خزر ٥میلیمتر بارندگی داشته است، اما بارش در سایر حوضه‌ها عدد صفر را نشان می‌دهد. درحوضه‌های آبریز ٣٠گانه نیز بیشترین میزان بارش نسبت به‌ سال گذشته مربوط به حوضه کل مهران با ٣٠‌درصد افزایش بوده است.کمترین میزان بارش نسبت به‌ سال گذشته درحوضه‌های آبریز ٣٠گانه مربوط به رودخانه‌های بلوچ بوده که عملا هیچ افزایشی نداشته است.

هوا گرم‌تر و بارش‌ها کمتر می‌شود

شاهرخ فاتح رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور درباره پیش‌بینی ‌سال خشک و کم‌بارش به «شهروند» می‌گوید: روند تغییر اقلیم درکشور و تشدید آن در سال‌های اخیر موجب شده است هوا گرم‌تر شود و بارندگی‌های کشور افت داشته باشد. این روند درپاییز امسال منجر به افزایش یک تا ١,٥ درجه‌ای دمای هوا و کاهش ١٠ تا ٢٠‌درصدی بارش‌ها می‌شود».او درباره تأثیر پدیده لانینو به میزان بارندگی‌ها اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و ادامه می‌دهد: در هرصورت ایران دچار یک عقب‌ماندگی و بدهکاری آب طولانی‌مدت به طبیعت است و مسأله خشکسالی ما به این راحتی و در کوتاه‌مدت حل نمی‌شود و برای ترمیم آسیب‌هایی که به منابع‌مان زده‌ایم، نیاز به زمان بلندمدت است. فاتح تأکید می‌کند: افزایش بارندگی و حتی سیل نباید ما را به اشتباه بیندازد و تصور کنیم این فرآیند موجب بهبود منابع آبی ما می‌شود، زیرا ما بخش قابل توجهی از سفره‌های آب زیرزمینی را از دست داده‌ایم و احیای منابع آب‌مان گرچه امکان‌پذیر است، اما به این سادگی و در کوتاه‌مدت غیرممکن است.

سرمای ناگهانی هوا نخواهیم داشت

با این وجود احد وظیفه مدیر مرکز پیش‌بینی سازمان هواشناسی با اشاره به وقوع پدیده لانینو به فارس گفته است؛ لانینو با تأخیر در ایران رخ می‌دهد، زیرا ما با منطقه وقوع فاصله زیادی داریم و حتی ممکن است این پدیده با تأخیر یک فصل درمناطق دیگر رخ دهد. او همچنین توضیح داد: لانینو درواقع حالت برعکس ال‌نینو است‌. سال گذشته هم موضوع ال‌نینو مطرح بود که بخش شرقی اقیانوس آرام از سواحل شرقی استرالیا تا سواحل غربی آمریکا به وسعت ١٥‌هزارکیلومتر مربع گر‌م‌تر ازحد معمول شد. در این پدیده دمای متوسط آب اقیانوس که ٢٦ درجه بود، ٢ درجه گرم‌تر ازحد معمول می‌شود و برحسب شدت این پدیده آنرمالی یا نابهنجاری دمایی متفاوت است که معمولا تا حدود یک درجه به ال‌نینوی ضعیف،‌ تا ١,٥ درجه به ال‌نینوی متوسط و از ٢ درجه به بالا به سوپر ال‌نینو یا ابر‌ال‌نینو معروف است.

وظیفه ادامه داد: در «لانینو» این موضوع برعکس است؛ یعنی دمای آن بخش اقیانوس آرام سردتر ازحد معمول می‌شود و الگوی بارش تغییر می‌یابد و بدین‌ ترتیب اثراتی دارد و این چون یک پدیده بزرگ مقیاس است، تأثیر آن در آب و هوای جهان مشهود است و محدود به آن منطقه نیست، زیرا نیروهایی وجود دارند که توده‌های هوا را جابه‌جا می‌کنند. بنابراین این شرایط ممکن است درنقاط دیگرجهان هم تأثیرگذار باشند و تبادل دمایی وجود دارد.مدیر مرکز پیش‌بینی سازمان هواشناسی درعین‌ حال گفت: بروز سردی ناگهانی هوا در ایران چندان مورد پیش‌بینی نیست و دراین‌باره چندین پایان‌نامه دانشجویی درمقاطع کارشناسی ‌ارشد و دکتری انجام شده و مطالعاتی داریم بر این مبنا که وقوع ال‌نینو یا لانینو نتایج مشخصی برکشور ما نداشته و شناخته‌شده نیست.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

شهروند: 1395/7/1207:56:06،
158
28
نمیدونم چه صیغه ای هست تمام اهالی گوهردشت کرج باید حیات و کوچه هاشونو اب بگیرن؟؟؟شما تو تمام فازهای یک تا سه که برین زن و مردهای میانسالی و پیری رو میبینید که دارن کوچه و حیات رو اب میگیرن!نمیدونم چی جوری میشه روی این قشر فرهنگ سازی کرد؟؟؟؟
بی نام: 1395/7/1209:49:17،
69
41
دوست عزیز زیاد به فکر مصارف خانگی نباش سهم کمی از مصرف اب کشورو تشکیل نیده. پدر مارو کشاورزی سنتی و طمع کشاورزا در اورده. فک کردی ابی که واس کشاورزی استفاده میشه شرب نیست؟ همین چغندر لامصب همه ی سرمایه آبی کشور تموم کرد. فکر کن هفته ای حداقل ۴ بار ۱۲ ساعت یه پمپ اب مرتب کار میکنه. که حداقل میزان آبش ۵اینچ هست.
امیر: 1395/7/1210:00:22،
39
29
با جریمه سنگین ! دوبار جریمه بشن دیگه جرات نمیکنن این کارو بکنن.
معین: 1395/7/1210:45:54،
37
26
کار از فرهنگ سازی گذشته باید اشامیدنی رو جداگانه لوله کشی کنن با قیمت بالا.
هروقت اب کم بود بیان اب غیر اشامیدنی رو جیره بندی کنن
حرکت بعدی باید بساط کشاورزی غیر اصولی رو جمع کنن که 90 درصد اب ما رو هدر میده
حرکت سوم هم میشه ایجاد مراکز اب شیرین کن و کانال کشی از دریاهای جنوب به مرکز ایران که با انرزی خورشیدی و افتاب فراوانی که به این مناطق میتابه هزینه اقتصادی و زیست محیطی کمی داره

حالا چرا کاری نمیکنن ؟؟؟
خوب بحث فساد درمونه دیگه ؛ کی این کارا رو به عهده بگیره ؟ هرکس بتونه میلیاردها پول به جیب میزنه
برای همین هیچ گروهی نمیذاره گروه رقیب وارد بشه پس هیچی به هیچی !!!
فضای سبز: 1395/7/1211:20:00،
30
22
90درصد فضای سبز مشهد داره با آب شربت لوله کشی آبیاری میشه
در تمام بلوارها و پارکها و چمنهای کوچه پس کوچه ها این اتفاق داره میوفته
خیلی شیک شهرداری واسه خودش سیستم مکانیزه گذاشته سر ساعت روشن میکنه و چندین ساعت آب میبنده به خورد چمنها
بعضی جاها هم کارگران شیلنگ به دست ساعتها آب رو هدر میدن
غلامرضا: 1395/7/1208:01:39،
49
27
اول با اشاره به لانینو کلی توضیح میدین بعد میگین به ما تاثیر نداره تکلیف خودتونو مشخص کنین . ملت خودشون میدونن شما هر چی بگین متضادش در میاد
آرش: 1395/7/1208:30:10،
43
29
پارسال گفتن خفن بارون میاد خبری نشد امصالم خبری نمیشه
محمد: 1395/7/1210:30:53،
32
28
پارسال گفتن ال نینو و زمستان سرد و ... وسط زمستون با تیشرت میگشتیم. امسالم میگن خشک و فلان برعکس میشه. والا کلی بارش تو بهار امسال داشتیم میگن خبری نبوده.
amin: 1395/7/1208:08:59،
72
30
شما فقط مصرف اب بخش کشاورزیتونو مدیریت کنین دیگه کاری به جایی نداشته باشبن، بارید که بارید نباریدم چاره ای نیست
pepan: 1395/7/1209:06:37،
35
18
اتفاقا الن پدیده برعکس عمل کرده تو شهر ما از اواخر شهریور تا همین امروز بیشتر از 150 میلیمتر بارندگی داشته که سال پیش یک سوم این بارش هم نبود...پس این تخمین و گزارش و حدث و گمان ها همشون یه حرف روی کاغذ هست..باید تمام زمین های کشاورزی رو بارانی یا تحت فشار کنند تا ببینن چقد آب میتونیم ذخیره کنیم..بیش از 90%آب مصرفی کشور به کشاورزان اختصاص داده می شه...خودم کشائرز هستم.
میشوبالا: 1395/7/1209:12:22،
21
16
بزرگترین خطری که امنییت مملکت را تهدید خواهد کرد بحران اب خواهد بود مسولین باید جدی بگیرند
كارمند سازمان هواشناسي: 1395/7/1209:54:01،
22
17
تا سازمان هواشناسي هست و اطلاع رساني ميكنه هيچ چيزي روي ايران اثر نداره
مسیح: 1395/7/1210:26:16،
24
25
پس ایشالا امسال برخلاف گفته هواشناسی زمستانی پربارش و سرمای شدید خواهیم داشت.حالا ببینین
علي: 1395/7/1213:20:43،
18
40
براي يك هكتار زميني گندم كاشته شده در هر بار آبياري حدود 9000 متر مكعب يعني 9 ميليون ليتر آب مصرف مي شه، براي اينكه روش كشاورزي ايران سنتي و غرق آبي هستش . حالا اين گندم و كم آبياري ميشه ، بقيه محصولات با اين روشهاي كاملا سنتي خيلي بيشتر از اين آب مصرف مي شود . آنچه كه مسلم هستش بايد روشهاي آبياري رو مكانيزه كنيم و آبياري زير سطحي رو بيشتر رواج بديم . چه لزومي داره روي زمين را خيس كنيم در حالي كه ريشه ها در زير خاك هستش . با روش آبياري زير سطحي علف هم در مزارع خيلي كم ميشه و نياز به سمپاشي هم كمتر ميشه ولي براي باغ مصرف آب كاملا متفاوت هستش براي هر درخت شما مي تونين هفته اي 100 ليتر آب زير سطحي مصرف كنيد كه اگه هزار درخت كاشته باشين كه ميشه حدوداً يك هكتار شما در هر هفته تنها به 100 متر معكب آب نياز داريد ، محصولات باغي كجا و مثلا گندم كجا و در كشور عزيزمون در كليه نقاطش ميشه درخت كاشت .
po: 1395/7/1213:45:20،
24
24
کشور عزیزمون الان مدت 10 سال هست که میزبان انواع النینو ها بوده. خشکسالی و قحطی هم که داریم. پس نگران نباشید و سعی کنید از باقی عمرتون لذت ببرید

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار