کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کارمندان بیشترین مالیات مشاغل را می‌پردازند

کدخبر:۲۸۳۳۴یکشنبه، ۱۱ مهر ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۳:۴۷۹۵۰ بازدید

کارمندان بیشترین مالیات را بین سایر مشاغل می‌پردازند. براساس آمارهای بانک مرکزی دولت در 4 ماه ابتدای امسال 50.1 هزار‌میلیارد ریال درآمد ...
کارمندان بیشترین مالیات مشاغل را می‌پردازند

کارمندان بیشترین مالیات را بین سایر مشاغل می‌پردازند. براساس آمارهای بانک مرکزی دولت در 4 ماه  ابتدای امسال  50.1 هزار‌میلیارد ریال درآمد مالیات بر درآمد کسب کرده است که از این میان کارمندان بخش عمومی با پرداخت کمی بیشتر از یک‌سوم این سهم، بیشترین مالیات را به دولت پرداختند. جالب است که بدانید درآمد مالیاتی دولت از کارمندان در ٤ ماه ابتدای امسال 16.7 میلیارد ریال بوده است که این رقم تقریبا دو برابر درآمدی است که دولت از محل مالیات بر ثروت به دست آورده است.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از شهروند، این در حالی است که مالیات پرداختی توسط بخش خصوصی و سایر مشاغل که شامل پزشکان، وکلا، بازاریان و... می‌شود، نسبت به کارمندان کمتر است. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که نبود عدالت مالیات و ضعف در ساختار نظام مالیاتی کشور بارها مورد انتقاد کارشناسان قرار گرفته است. متولیان معتقدند شفاف‌نبودن بانک‌های اطلاعاتی موجب شده است كه سیستم دریافت مالیات در ایران چندان کارآمد نباشد و سالانه معادل 30 هزار‌میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور رخ دهد. در همین راستا علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد به‌تازگی اعلام کرده است كه دولت تا پایان امسال طرح جامع مالیات را اجرا می‌کند که براساس آن معافیت‌های مالیاتی برخی نهادهای خاص حذف می‌شود و با بستن روزنه‌های فرار مالیاتی موجب می‌شود درآمدهای مالیاتی کشور به چند برابر برسد بی‌آن‌که افزایش مالیات لحاظ شود.

مالیات پزشکان و بازاریان، کمتر از کارمندان

طلافروش‌ها و آهن‌فروش‌ها مالیات کمتری نسبت به کارمندان می‌پردازند؛ ادعایی است که گزارش‌های رسمی آن را اثبات می‌کند و عملکرد مالیاتی و درآمدی دولت در چهارماهه نخست امسال بر این نظریه که کارکنان بخش عمومی بیشترین پرداختی را در بخش مالیات بر درآمد به دولت دارند، صحه می‌گذارد. آمارهای بانک مرکزی از درآمدهای مالیاتی دولت در چهار ماهه نخست امسال نشان می‌دهد که دولت در این مدت ٥٠,١‌ هزار‌ میلیارد ریال درآمد در بخش مالیات بر درآمدها کسب کرده است که یک‌سوم این میزان سهم مالیات حقوق کارکنان بخش عمومی است.

فصل مالیات بر درآمد دولت شامل مالیات حقوق کارکنان بخش عمومی، مالیات حقوق کارکنان بخش خصوصی، مالیات مشاغل (شامل پزشکان، وکلا، بازاریان و ...)  و مالیات مستغلات است که براساس داده‌های بانک مرکزی کارکنان بخش عمومی با پرداخت ١٦,٧‌ هزار‌ میلیارد ریال اندکی بیش از یک‌سوم این فصل را پرداخت کرده‌اند. این در حالی است که سایر مشاغل ١٦.٢‌ هزار‌ میلیارد ريال مالیات به دولت پرداخته‌اند و کارکنان بخش خصوصی نیز ١٤.٨‌ هزار‌ میلیارد ریال مالیات در چهار ماه ابتدای امسال پرداخت کرده‌اند که به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم پرداخت مالیات بر درآمد قرار دارند.سهم مالیات مستغلات از این فصل از درآمدهای دولت فقط ٢.٤‌ هزار‌ میلیارد ریال بوده است.

مالیات چهار‌ ماهه،  بیشتر از پیش‌بینی‌ها

پیش‌بینی دولت برای درآمد از محل مالیات بر درآمد برای کل امسال ١٤٠,٧‌ هزار ‌میلیارد ریال بود که سهم چهار ماهه نخست امسال از این رقم ٤٧.٨‌ هزار‌ میلیارد ریال برآورد می‌شد.
با توجه به عملکرد ٥٠,١‌ هزار‌ میلیارد ریالی دولت می‌توان گفت که دولت فراتر از پیش‌بینی خود از این محل درآمد کسب کرده است.

این در حالی است که در چهار ماهه نخست پارسال دولت ٣٨,١‌ هزار‌میلیارد ریال مالیات از محل مالیات بر درآمد اخذ کرد؛ در حالی‌که رقم مورد نظر دولت در این محدوده زمانی ٤٧.٨‌ هزار‌ میلیارد ریال بود.

دریافت 8.3 هزار‌میلیارد ریال مالیات بر ثروت

همچنین دولت امسال درمجموع پیش‌بینی کرده است که از محل مالیات بر ثروت ٢٥,١‌ هزار‌میلیارد ریال درآمد کسب کند که سهم چهار ماهه نخست امسال از این رقم ٨.٥‌ هزار‌ میلیارد ریال است.

با وجود اين عملکرد چهار ماهه دولت نشان می‌دهد که دولت توانسته ٨,٣‌ هزار‌میلیارد ریال از درآمد مالیاتی خود را از این بخش محقق کند.فصل مالیات بر ثروت شامل مالیات بر ارث و نیز مالیات مرتبط با نقل و انتقال سرقفلی، سهام، املاک، حق تمبر و اوراق بهادار است.

همچنین دولت در مدت یاد شده از محل مالیات اشخاص حقوقی ١٠٧,٨‌هزار‌ میلیارد ریال درآمد مالیاتی داشت؛ در حالی‌که رقم مورد نظر دولت برای این مدت ١١٤‌هزار‌میلیارد ریال و برای کل امسال ٣٣٥.٧‌هزار‌میلیارد ریال است.این بخش شامل مالیات علی‌الحساب اشخاص حقوقی دولتی، معوقه اشخاص حقوقی دولتی، مالیات نهادها و بنیادهای انقلاب اسلامی، مالیات اشخاص حقوقی غیردولتی و مالیات علی‌الحساب شرکت‌های دولتی در حال واگذاری است.
 
افزایش 33.5 میلیارد ریالی مالیات‌های مستقیم در چهار ماه ابتدای سال

در‌مجموع دولت در چهار ماهه نخست امسال در بخش مالیات‌های مستقیم ١٦٦,٢‌ هزار ‌میلیارد ریال درآمد کسب کرد در حالی‌که رقم پیش‌بینی شده برای این مدت ١٧٠.٤‌ هزار‌میلیارد ریال بود.این در حالی است که دولت در چهار ماهه نخست پارسال ١٣٢.٧‌ هزار ‌میلیارد ریال درآمد مستقیم کسب کرده بود.

گفتنی است در بخش مالیات‌های غیرمستقیم تحقق درآمدهای مالیاتی کمتر از پیش‌بینی‌ها بوده است؛ به‌گونه‌ای که در چهار ماهه نخست امسال دولت ١٣٠,٨‌ هزار‌میلیارد ریال درآمد کسب کرده است در حالی‌که رقم پیش‌بینی شده برای این مدت ١٨٢.٤‌هزار‌میلیارد ریال بوده است.دولت امیدوار است تا پایان ‌سال ٥٣٦.٨‌هزار‌میلیارد ریال درآمد مالیاتی از محل مالیات‌های غیرمستقیم داشته باشد که شامل مالیات بر واردات (حقوق ورودی سایر کالاها، مالیات واردات خودرو و حقوق ورودی دستگاه‌های اجرایی) و مالیات بر کالاها و خدمات (مالیات بر فروش فرآورده‌های نفتی، ٢‌درصد مالیات سایر کالاها، مالیات بر ارزش افزوده، عوارض خروج مسافر از مرزهای کشور، مالیات بر فروش سیگار، نقل‌و‌انتقال اتومبیل و شماره‌گذاری خودرو) است. درمجموع در بخش مالیات‌های مستقیم و غیرمستقیم در چهار ماهه نخست امسال دولت ٢٩٧‌هزار‌میلیارد ریال عملکرد مالیاتی داشت در حالی‌که رقم مصوب مورد نظر برای این مدت ٣٥٢.٧‌هزار‌ میلیارد ریال بود.براساس قانون بودجه ١٣٩٥ کل کشور، دولت باید امسال ١٠٣٨.٣‌هزار ‌میلیارد ریال (یک تریلیون و ٣٨‌هزار‌میلیارد و ٣٠٠‌میلیون ریال) درآمد مالیاتی داشته باشد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علی: 1395/7/1107:46:59،
110
51

ایران بهشت پزشکان

با ناچیز ترین مالیات

با حداقل تعهد ها در قبال سلامتی مردم

با افزایش روز افزون کاخ نشینی و تجملات فوق افراطی

برعکس کشورهای اروپایی و آمریکایی

ایران بهشت پزشکان
ناشناس: 1395/7/1108:02:22،
55
96
کارمند کار مفیدش روزی سی دقیقه اس اون مالیاتی که میپردازه کمم هست.
Sib: 1395/7/1108:08:38،
59
71
وارد هر اداره که میشی کارمندش یا جلسه داره...یا ناهار میخوره...یا مرخصیه...یا جیم شده...ووووو
حالا یه مقدار مالیات به جایی بر نمیخوره
آریا: 1395/7/1108:10:40،
68
40
خواهشا تعمق بفرمایید بر این موضوع که جمع بستن آحاد پزشکان در زمره مرفهین بی درد متاسفانه یک کلیشه منسوخ شده است زیرا در جامعه پزشکان صرفا تعدادی کم شمار از پزشکان عمدتا متخصص و فوق تخصص که بلطف رسانه میلی و همچنین محدود نگاه داشتن ظرفیت پذیرش دانشگاه ها گنده شده اند اما در عمل حتی از یک کمک کار تجربی هم کمتر میدانند خود را دارای مقام ربوبیت میدانند و همچون دزدان سرگردنه هر کاری میخواهند با مراجعین بینوا میکنند آنهم درحالیکه نتیجه طبابت ایشان هم هیچ اثری بر بهبود اوضاع بیمار ندارد!!آنها تحت تاثیر اسم و رسم خود قرار گرفته اند والا هیچ دانش بخصوصی ندارند که بدان غره شده اند اما هستند پزشکانی عمومی یا با تخصص های کمتر بولد شده که یک صدم این متخصصان از خود ممنون هم درآمد ندارند!
ایران بهشت شوتبالیست ها و خواننده ها و دلالها و صد البته برخی از اطباست و جهنم سوزان مهندسین...!!
ناشناس: 1395/7/1108:19:29،
56
44
من خانمم پزشکه.واقعا این جور نیست. تو شهر اصفهان با حقوق 2ت و کار تو روستاهای پرت بندرعباس 10ت !
کی حاضره بره جاهایی که حتی توالت هم نداره و میرن تو کوه....!
سالار : 1395/7/1108:34:52،
64
41
همینطور بهشت مدیرا دولتی و خصولتی...
ایران بهشت افراد دارای سهمیه بطوریکه با کمترین زحمت بهترین دانشگاه قبول میشن و بهترین مشاغل دولتی رو پیدا میکنن...
و ایران جهنم 99 درصد الباقی مردم!!!
کمال: 1395/7/1109:07:36،
65
48
من خودم پزشکم
در چند سال اخیر به علت تغییر سبک زندگی مردم مثل: استفاده از انواع غذاهای آماده، روغن پالم ، رواج گسترده قلیان و... باز کار همه دکترا سکه شده یه مطب بزنی راحت ماهی 15 میلیون به بالا درآمد داری اداره مالیات از کجا میتونه بفهمه که یه پزشک چقدر مشتری و چقدر درآمد داره پزشکهایی هستن ماهی بالای 500 میلیون درآمد دارن مثل اکثر ساکنین مجتمع مسکونی پزشکان کامرانیه که تو پارکینیگ ماشین کمتر از پورشه نمیبینی
دوست: 1395/7/1109:56:28،
25
40
دوستان این کارمندانی که مالیات میپردازن همشون مال بخش خصوصی هستن و بخش خصوصی اجازه نمیده کارمند بیکار باشه !!!!!!!!!!
کارمندان دولت هیچ مالیاتی نمی پردازن !!!!!!!!!!
ایرانی: 1395/7/1110:59:23،
30
36
نظام مالیاتی ما یک نظام کاملا فاسد و بیماره. مشکل دریافت مالیات معمای حل نشده نیست که حل نشه. نظام دقیق مالیاتی در حال حاضر تو کشورهای اروپایی در حال اجراست و با اینکه نفت ندارن به راحتی هزینه های کشور رو با عدالت دریافت مالیاتی تامین میکنن.
چون با پیاده کردن نظام دقیق مالیاتی و قانون از کجا آورده اید دست دزدها و رشوه بگیر ها و اختلاص گرها رو میشه البته نباید منتظر اجراش بود. به هر حال این افراد در صدر مدیریت کشور هستن و نونشون آجر میشه
حسین: 1395/7/1107:52:07،
73
41
خودشون نمی پردازن ... بزور و پیش از اینکه حقوقی بگیرند ، جرینگی سر هر ماه از حقوقشون کسر میشه !!!! بقیه اگه دوست داشتن سر سال بعد از اینکه در آمد کسب کردن مالیات میدن ، اگر بدن ....
;hvlkn: 1395/7/1108:08:10،
51
37
همه امکانات کشور هم واسه پولدارا و پزشکانه...کارمندم همیشه یکش گرو دوشه
آریا: 1395/7/1108:14:46،
54
41
بدبخت تر از طبقه حقوق بگیر در ایران موجودی خلق نشده است!!!
ایکاش زمانی که هنوز دیر نشده بود و در ابتدای راه بودیم کسی دست ما را میگرفت و بجای درس و مدرسه میگذاشتمان در مدرسه شوتبالی،کلاس بازیگری ای،دوره آوازی چیزی اما نمی گذاشت خود را وقف درس و دانشگاه کنیم و حالا بعد از سالها تلاش و فسفر سوزاندن بشویم کارمند آنهم از نوع مشمول قوانین وزارت کار یعنی کارگر ساده!!!
وحید : 1395/7/1108:28:09،
40
50
کارگردان بیشتر میپردازند نه کارمندان
رضا: 1395/7/1109:38:27،
29
32
كارگران و كارمندان بخش خصوصي خيلي بيشتر ماليات ميدن. با توجه به تعداد اين افراد و ماليات پرداخت شده، و ميزان پايين دستمزد, نشون ميده كه اين افراد ماليات بيشتري پرداخت كرده اند.
کارگر: 1395/7/1109:58:36،
40
35
گل گفتی والاه؛ من یه کارگر زن هستم با مدرک لیسانس از صبح ساعت 6 که از خونه درمیام عصر ساعت 6 میرم خونه و حدودای 2 میلیون میگیرم که مالیاتم صد هزار تومن هست ، بخدا عصر که میام خونه آهی در بساط ندارم
دولت سقف درآمد سالانه برای مالیات کارگران را سالانه 15 میلیون اعلام کرده، بنظرشما انصافه!!!!
خودشون ماهانه 10 برابر حقوق سالیانه مارو میگیرن صداشون در نمیاد
خدا ازشون نگذره که اینهمه به خلق ظلم میکنن
رافال : 1395/7/1108:29:21،
54
48
چرا پزشکان با اینکه مالیات کم تری می دن ولی دولت بیشتر هواشون رو داره تا من کارمند؟
بعد حقوق من کجا حقوق اینا کجا؟
ما در رتبه حماقت در قانون گذاری و مصوبات(اگه روزی برآورد کنن) رتبه اول رو داریم
سعید: 1395/7/1109:29:46،
37
43
اصلاگرفتن مالیات در کشور ما مسخره است کارمندداره از اون حقوقی که میگیره مالیات پرداخت میکنه وبرای تمام قبض ها آب برق تلفن گاز وخرید وسایل باز هم مالیات بده کجای این کار اسلامی است
رضا: 1395/7/1110:05:29،
26
37
والا اگه نصف حقوقشونم ماليات بدن از حقوق كارگري زيادتره

فرقشم اينه كه ساعت كار مفيدشون خيلي خيلي كمتره از بيمه شده هاي تامين اجتماعي
بهزاد تحریم: 1395/7/1111:55:20،
37
26
به زور میگیرن.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار