کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

عربستان بالاخره به موضع ایران احترام گذاشت

کدخبر:۲۸۳۰۶شنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۲:۳۸۳۶۰۲ بازدید

اگرچه هیچ‌کس انتظار نداشت مواضع ایران و عربستان درخصوص فریز نفتی به یکدیگر نزدیک شود اما نظر به جلسات محرمانه قبلی و هماهنگی‌هایی ...

اگرچه هیچ‌کس انتظار نداشت مواضع ایران و عربستان درخصوص فریز نفتی به یکدیگر نزدیک شود اما نظر به جلسات محرمانه قبلی و هماهنگی‌هایی که از سوی برخی کشورها نظیر روسیه صورت گرفت، مواضع این دو کشور در نهایت با این توافق و مستثنی شدن ایران از کاهش تولید، همگرایی را در بازار نفت و بین همه اعضا پدید آورد.

سیدحمید حسینی - کارشناس ارشد بازار انرژی - در روزنامه «ایران» نوشته است: توافق کاهش تولید اعضای اوپک از چند منظر قابل بررسی است. اول اینکه ایران و عربستان نشان داده‌اند که می‌توانند همچنان به عنوان دو بازیگر اصلی اوپک نقش محوری و جایگاه تعیین‌کننده در تصمیمات اعضا داشته باشند. عربستان در جریان این توافق بالاخره به موضع ایران احترام گذاشت و برای تثبیت بازاری که در حالت آشفته‌ای به سر می‌برد، به همراه سایر اعضای اوپک سه عضو این سازمان و از جمله ایران را از کاهش تولید نفت معاف کردند.

اگرچه هیچ‌کس انتظار نداشت که مواضع دو کشور در خصوص فریز نفتی به یکدیگر نزدیک شود اما نظر به جلسات محرمانه قبلی و هماهنگی‌هایی که از سوی برخی کشورها نظیر روسیه صورت گرفت، مواضع این دو کشور در نهایت با این توافق و مستثنی شدن ایران از کاهش تولید، همگرایی را در بازار نفت و بین همه اعضا پدید آورد.

بُعد دوم به تأثیر این توافق بر کلیت سازمان اوپک برمی‌گردد. بعد از سال‌ها همگرایی اعضای اوپک این امید را به وجود آورده است که نظام سهمیه‌بندی احیا شود، دبیرخانه از یک نماد مطالعاتی و تحقیقاتی به نهادی پویا برای تأثیرگذاری بر بازار انرژی دنیا تبدیل شود و زمینه برای نقش‌آفرینی اوپک در تحولات جهانی پدیدار شود. ایران در چارچوب نظام سهمیه‌بندی طبق مواضع همیشگی خود قائل به سهم 14.5 درصدی از کل تولید اوپک است. تحقق این سهم به معنای تولید افزون بر 4 میلیون و دویست هزار بشکه‌ای در روز از سوی ایران است که بیژن زنگنه وزیر نفت کشورمان نیز بر آن تأکید ورزیده است. زمانی که تولید کل اوپک 8 میلیون بشکه بود، این میزان سهمیه در اختیار ایران بود و از این پس هم با تکیه بر این موضع می‌توان به احقاق حق خود امیدوار بود.

بُعد سوم این توافق فارغ از نتیجه، به دیپلماسی فعال انرژی ایران مربوط است. طی چند ماه پس از اجرای برجام، فشردگی کار حوزه نفتی در دو حیطه دنبال می‌شد. اول در حوزه افزایش تولید و تلاش برای دستیابی به میزان تولید قبل از اعمال تحریم‌ها که این مأموریت به خوبی انجام شد و طبق گفته مسئولان وزارت نفت کشورمان بیش از 80 درصد سهمیه تولید پیش از اعمال تحریم‌ها توسط ایران احیا شده است. همزمان هم بازاریابی برای نفت تولید شده اهمیت بیشتری داشت که به نحو خوبی توسط کارشناسان و مسئولان صنعت نفت در بازارهای بین‌المللی به نتیجه رسید. صادرات نفت ایران به ژاپن، کره جنوبی، کشورهای اروپایی و... به بیش از دو برابر رسید و با رایزنی‌های انجام شده توانستیم بازار‌های نوظهوری برای نفت تولیدی خود در دنیا پیدا کنیم. از این منظر، توافق نفتی اعضای اوپک کاملاً همراستا با دیپلماسی انرژی ایران در چند ماه گذشته و بویژه در چند ماه اخیر در جریان مباحث مربوط به فریز نفتی نمود پیدا کرد.

بُعد چهارم این توافق فرصت‌های ایجاد شده برای ایران است. ایران در پرتو این توافق و با مشروعیت یافتن عملی موضعش مبنی بر دستیابی به سهمیه قبل از تحریم‌ها می‌تواند به افزایش بیش از پیش صادرات نفت خود پرداخته و ضمن دستیابی به تولید افزون بر 4 میلیون بشکه‌ای، با رایزنی به بازارهای جدید صادراتی بیندیشد. همچنین با افزایش قیمت نفت که به تبع این توافق صورت می‌گیرد، شاهد این خواهیم بود که در میزان درآمدهای نفتی نیز منافعی عاید کشور شود. این منافع هم ناشی از افزایش قیمت خواهد بود و هم از وجه دیگر با افزایش تولید به سطح بیش از 4 میلیون بشکه به خلق منابع درآمدی جدید منجر خواهد شد.

بُعد پنجم این توافق به همگرایی اعضای اوپک و غیر اوپک برمی‌گردد. از منظر بازار تأثیر این توافق وقتی بیشتر ملموس خواهد شد و به تثبیت اوضاع کمک می‌کند که تولید‌کنندگان بزرگ غیر اوپکی نیز به آن بپیوندند و با کاهش تولید نفت خود زمینه را برای یک بازار تثبیت شده و مؤثر فراهم آورند. کشورهایی مانند روسیه که خود از حامیان اصلی ایده فریز نفتی به حساب می‌آید، با حمایت از این توافق می‌توانند زمینه عملی همگرایی تولید‌کنندگان نفت دنیا را فراهم سازند. البته باید منتظر روزها و تحولات آتی ماند تا ببینیم که به چه مقدار می‌توان این توافق حاصل شده را در همراهی تولید‌کنندگان غیر اوپکی و همچنین تأثیر بر قیمت نفت ارزیابی کرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

همدان: 1395/7/1010:42:45،
56
134
چقدر سیاست عجیبه!!!! الان مواضعشون فقط در مورد نفت به هم نزدیک شده؟؟؟ پس تکلیف غرامت اون عزیزانی که رفتند و به دست حکومت بی تدبیر آل سقوط عزیزانشون رو سیاه پوش کردن چی میشه؟؟؟
عادل: 1395/7/1011:45:05،
148
37
اون عزیزان نمیرفتن خب
ینی تو 4دهه گذشته هنوز متوجه نشدین اینجا کسی مسئولیت جان مردمو به عهده نداره
اونا که برا زیارت رفته بودن
اونایی که هشت سال برای دفاع رفتن و ببینید الان شدیم دوست و برادر با دشمن هشت سالمون
کوکی: 1395/7/1015:03:32،
41
11
اون ها میدونن که اگه مردمشون گرسنه بشن کار مقاماتشون با کرم الکاتبین هستش.نه اینکه مثل ایران همه برن تو شبکه های اجتماعی و سایت ها و از هر اتفاق وحشتناک و گرونی و معضلات اجتماعی جک درست کنن و بخندند.
حالا هی برو به تمدن 2500 سالت و کشور گشایی های پادشاهانت افتخار کن.
سعید: 1395/7/1011:24:04،
129
32
این تغییر موضع عربستان نشون میده که مقامات اون کشور ادمای باهوشی هستن و منافع خودشون وکشورشون رو با لج و لجبازی های الکی نابود نمیکنن.
d: 1395/7/1012:20:19،
31
52
خیلی امیدوار نباش
فا: 1395/7/1019:23:23،
26
23
اتفاقا خیلی نادانن که به امید ضربه زدن به ایارن و روسیه اینهمه به خودشون ضرر زدن تازه قراره محمد بن سلمان جای ملک سلمان و بگیره شاهزاده جنگ طلب از وزارت دفاع به پادشاهی برسه خدا میدونه چه بر سر خاورمیانه میاد البته این احتمالم هست که در رقابتهای درونی کشته بشه
بهزاد تحریم: 1395/7/1012:29:02،
50
23
چه میکنه این دستای پشت پرده. همه جا هست.
علی: 1395/7/1012:48:03،
74
22
خب گیریم که توافق حاصل شد ونفت هم مثل قبل شد 120 دلار
حالا چی گیر مردم میاد اینقدر جیبهای خالی هست که چیزی به ملت بدبخت نمیرسه من و شما باید ماشین 5 ملیونی رو 20 ملیون بخریم .....والسلام
مهندس نفت: 1395/7/1013:05:09،
70
20
اگر با ايران به توافق رسيده براي اينه که درآمد نفتي عربستان اومده پايين و چاره اي جزاين نداشته و دنبال تامين منافع ملي خودشه وگرنه عاشق چشم ابروي مشکي ايران نيست
مردم: 1395/7/1018:25:14،
25
28
فقط خدا میدونه چی دادیم که راضی شدن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار