کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نرخ سود کنونی تسهیلات سبب ورشکستگی بانک‌ها می‌شود؟

کدخبر:۲۸۳۰۲شنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۹:۰۰۲۷۹۲ بازدید

بانک مرکزی در خصوص نرخ سود تسهیلات نرخی را در نظر دارد که عملاً اجرای آن برای بانک‌ها میسر نیست .

بانک مرکزی در خصوص نرخ سود تسهیلات نرخی را در نظر دارد که عملاً اجرای آن برای بانک‌ها میسر نیست .

یک کارشناس ارشد بانکی گفت: در حال حاضر بانک مرکزی در خصوص نرخ سود تسهیلات نرخی را در نظر دارد که عملاً اجرای آن برای بانک‌ها میسر نیست و در پایان این فرآیند بانک‌ها با ورشکستگی روبه‌رو خواهند شد.

 احمد مجتهد در رابطه با اینکه برخی از فعالان اقتصادی معتقدند باید شرایطی را ایجاد کرد که تسهیلات‌گیرندگان از کارشناسان مالی بهره برده تا مکانیسم محاسبه نرخ سود کاملاً شفاف شود گفت: در حال حاضر بانک مرکزی در خصوص نرخ سود تسهیلات نرخی را در نظر دارد که عملاً اجرای آن برای بانک‌ها میسر نیست و در پایان این فرآیند بانک‌ها با ورشکستگی روبه‌رو خواهند شد.

رئیس پیشین پژوهشکده پولی و بانکی افزود: در حال حاضر اگر وضعیت بانک‌ها را در بازار سرمایه رصد کنید، قیمت سهام این بانک‌ها در سال‌های اخیر به پایین‌ترین حد ممکن رسیده است. این موضوع نشان می‌دهد در حال حاضر بانک‌ها سوددهی مشخصی ندارند. نکته‌ای که در خصوص کارشناسان باید عنوان کنم این است که این کارشناسان هم در بانک مرکزی به عنوان نهاد ناظر وجود دارند و هم خود بانک‌ها نیز از کارشناسان برجسته و با تجربه‌ای استفاده می‌کنند.

او بیان کرد: در واقع این موضوعی نیست که از چشمان مشتری دور بماند و مشتریان با محاسبات خود نیز می‌توانند، میزان پرداخت‌های خود را حساب کنند. اما بحثی که عنوان می‌شود نرخ سود در بانک‌ها بالاتر از حد ممکن عرضه می‌شود، به نظر می‌رسد ادعای درستی نیست. زیرا هنوز نرخ سود تسهیلات بانکی از نرخ سود بازار سرمایه ارزان‌تر است و این فاصله در حدود دو تا سه درصد برآورد می‌شود. 

مجتهد افزود: بنابراین در حال حاضر نیز مشتریان ترجیح می‌دهند که از تسهیلات بانکی استفاده کنند. البته یک سیاست بهینه‌ای که پیشنهاد شده این است که تامین مالی بنگاه‌های بزرگ و شرکت‌های تولیدی که در حدود 60 درصد از منابع بانکی تامین منابع مالی را انجام می‌دهند، راهی بازار سرمایه شوند و در نتیجه بانک‌ها بتوانند تامین مالی بنگاه‌های کوچک و تسهیلات خرد را در اختیار گیرند.

این کارشناس ارشد بانکی گفت: اما در حال حاضر، مقررات بازار سرمایه باعث ایجاد مشکلاتی شده است که تامین منابع بنگاه‌های بزرگ برای آنها در حال حاضر سخت‌تر از بانک‌هاست و این بنگاه‌ها ترجیح می‌دهند تسهیلات خود را از بانک دریافت کنند. در صورت خروج این بنگاه‌ها از بازار پول، شاهد کاهش سطح تعادلی نرخ تسهیلات نیز خواهیم بود و امکان فعالیت برای موسسات کوچک‌تر نیز در بازار پول بیش از گذشته مهیا خواهد شد.

او در ادامه بیان کرد: دولت قصد دارد که بدهی‌های خود را از طریق بازار سرمایه، تسویه کند. این کاری است که شروع شده و تاخیری که صورت گرفته به این دلیل بود که مجلس قبلی همکاری لازم را در خصوص تصویب مصوبه مرتبط نداشت، این کار نیز در مجلس جدید با تاخیر صورت گرفت و مصوبات اصلاحی بودجه سال 1395، به تازگی از سوی رئیس‌جمهوری ابلاغ شده است. 

او افزود: با اجرای این مصوبه دست دولت بازخواهد شد که بخشی از بدهی خود به بانک‌ها را از این طریق تسویه کند تا مشکلات تامین منابع بانک‌ها تا حدودی رفع شود. همچنین دولت در سال جاری افزایش سرمایه بانک‌های دولتی را در دستور کار دارد که می‌تواند این موضوع نیز، بخش دیگری از چالش‌های بازار پول را از میان بردارد. البته این مصوبه دارای اشکالاتی نیز است و سود کسانی که دارای مطالبات معوق هستند از محل دارایی‌های دولت، تامین شده و جریمه‌ها نیز از سوی بانک‌ها بخشیده شود و این موضوع باعث می‌شود که افراد خوش‌حساب، به نوعی جریمه و افراد بدحساب برنده شوند.

مجتهد در پاسخ به این سوال که جریمه دیرکرد در بانک‌ها از چه الگویی پیروی می‌کند؟ آیا این رویه در همه بانک‌ها شفاف است؟ گفت: همان‌طور که اطلاع دارید این جریمه‌ها شامل افرادی است که در پرداخت مطالبات خود، کوتاهی کردند و این مکانیسمی است که در تمام دنیا نیز وجود دارد.

او افزود: البته موضوع جریمه دیرکرد نیز پس از انقلاب اسلامی همواره با چالش‌هایی روبه‌رو بوده است. من خاطرم هست در زمان آقای دکتر نوربخش یک نامه‌ای خطاب به امام خمینی (ره) ارسال کردند مبنی بر اینکه اگر مکانیسم مناسبی برای جریمه وجود نداشته باشد، در نتیجه میل به بازپرداخت تسهیلات‌گیرندگان از بین می‌رود. 

این کارشناس ارشد بانکی در ادامه بیان کرد: در نتیجه راه‌حلی برای این امر در نظر گرفته شد که وجه التزام، از نظر شرعی کاملاً جایز است. به این معنی که کسی که وفای به عهد نکند، مشمول جریمه می‌شود تا الزامی برای رعایت عهد وجود داشته باشد. در حقیقت این نرخ است که باعث می‌شود مشتریان تعهد خود را انجام دهند.

او در پاسخ به این سوال که آیا مکانیسم این جریمه دیرکرد کاملاً مشخص و شفاف است؟‌ گفت: بله، این مکانیسم کاملاً مشخص است. در حال حاضر این نرخ در تمامی بانک‌ها تعیین شده است و به این شکل نیست که بانک‌ها در این خصوص رفتار سلیقه‌ای داشته باشند. در قانون نیز این مساله را با نرخ تورم مقایسه کرده که بازپرداخت بدهی‌ها باید بر اساس نرخ تورم صورت گیرد و اگر تعهدات خود را در زمان مقرر انجام دهند، طبیعتاً هیچ جریمه‌ای صورت نمی‌گیرد.

رئیس پیشین پژوهشکده پولی و بانکی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر بانک مرکزی در خصوص نحوه و چگونگی محاسبه جریمه دیرکرد، نظارت کافی دارد و انحرافی در این مساله صورت نمی‌گیرد؟‌ گفت: بله، بانک مرکزی کاملاً نظارت می‌کند و همان‌طور که عنوان کردم نرخ جریمه دیرکرد در قانون مشخص شده است. اما بانک‌ها می‌توانند بنا به شرایط خود و ارتباط با مشتری، همه یا بخشی از جریمه دیرکرد را ببخشند و جزو اختیاراتی است که هیات‌مدیره بانک‌ها بر عهده دارد. 

او افزود: نحوه محاسبه نیز به شکلی است که با یک نرم‌افزار مشخص و مورد تایید بانک مرکزی صورت می‌گیرد و بانک‌ها هیچ‌گاه در این خصوص، خارج از مکانیسم مشخص‌شده عمل نمی‌کنند. رصد و دسترسی به این اطلاعات بانک مرکزی نیز به شکل آنلاین است و نهاد ناظر تخلفات را در این خصوص توسط بازرسان خود بررسی می‌کند.

مجتهد گفت: در برخی از کشورها فاصله نرخ سود سپرده و تسهیلات پایین است، اما باید توجه کرد که سایر شاخص‌های نظام بانکی در این کشورها به چه شکلی است. آیا این حجم از مطالبات غیرجاری در بانک‌های خارجی نیز وجود دارد؟ آیا نسبت کفایت سرمایه زیر حد استاندارد وجود دارد؟ آیا تسهیلات تکلیفی در بانک‌های اروپایی و آمریکایی در این مقیاس در نظر گرفته می‌شود؟ آیا موسسات غیرمجاز به این راحتی می‌توانند در بازار پول فعالیت کنند و با نرخ‌های بالا حجم قابل توجهی از منابع را جذب کنند. 

این کارشناس ارشد بانکی افزود: بنابراین نمی‌توان فقط یک‌سوی مشکلات را دید و به بقیه جوانب کار توجهی نداشت. در حال حاضر و با این شرایط، فاصله نرخ سود و تسهیلات توجیه منطقی ندارد و نرخ تعادلی بازار بالاتر از سطح تعیین‌شده در مصوبات است. 

او در ادامه بیان کرد: بنابراین اگر بتوانیم همه مشکلات بازار پول را مرتفع کنیم، در آنجا مقایسه بانک‌های ما با بانک‌های دیگر کشورها منطقی خواهد بود. در خصوص کاهش هزینه‌ها بانک‌های کشور نیز با مشکلاتی روبه‌رو هستند، به عنوان مثال اگر بخواهند تعداد شعب خود را کاهش دهند و تمرکز خود را بر بانکداری الکترونیک بگذارند، برخی از فشارهای محلی از سوی نهادها بر روی بانک‌ها وجود دارد که نرخ بیکاری در آن منطقه افزایش نیابد. بنابراین بانک‌ها با این مشکلات نیز دست و پنجه نرم می‌کنند و در این خصوص بانک‌ها استقلال عمل کامل ندارند. اما به هر حال، ما نیز باید به سمت بانکداری الکترونیک حرکت کنیم، کمااینکه در سال‌های گذشته نیز این اتفاق افتاده و بانک‌ها بخشی از هزینه‌های خود را کاهش دادند. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کوکی: 1395/7/1010:05:19،
113
28
اصلا همچین چیزی نیست.بانک در واقع یک واسطه بین پول های سپرده و تسهیلات هستش.در واقع یک محل برای اینکه یه تعداد از مردم یه سری پول ها رو بیارن و سپرده بزارن و از اون طرف همون پول ها در قالب تسهیلات با چند درصد بالاتر به صاحبان صنایع و تولید اختصاص پیدا کنه.وقتی سود سپرده گذاری معادل با 15 درصد هستش و سود تسهیلات معادل با 18 درصد چطوری میگید که بانک ضرر میکنید.شما این اختلاف 3 درصدی رو در مقیاس چند صد هزار میلیارد تومن حساب بکنید بعدش ببینید بانک ها ضرر میکنند یا خیر.
تورو خدا مردم رو گول نزنید اگه میخواید باز پیادشون کنید خیلی رک بگید میخوایم باز مردم رو پیاده کنیم.
حسینقلیخان: 1395/7/1014:59:41،
33
40
کوکی جان شما درست میفرمائید اما مشکل بانکها این است که نتوانستند سپرده 15 درصدی جذب کنند و خبر موثق دارم انها که پافشاری روی این نرخ سود یکساله 15 درصد را داشتند بالای 80 درصد منابع خود را از دست دادند .
بلاخره بانک باید سپرده گذار داشته باشد تا بتواند تسهیلات بدهد یا نه . بفول یارو ممه رو لولو برد .
اینها فکر میکردند سپرده گذار اینقدر تو سری خور شده که به هر ظلمی راضی میشه عنقریب منتظر در رفتن فنر قیمت ارز باشید .
[d: 1395/7/1107:38:13،
33
33
با سلام
فرمایش شما کاملا صحیح اما
وقتی نرخ بهره بیشتر باشد مسلما حضرات سود بیشتری میبرند و تمام
خیابن های اصلی شهر را می خرند و تبدیل بانک می کنند و کاسب ها هم بروند تو کوچه و پس کوجه

چون اصل ب
کسب و کار و اصول کاسبی را صرقا بانک ها یاد گرفته اند
م ش: 1395/7/1107:49:58،
15
28
در تایید حرف دوستمون نرخ سود 18 درصد و 25 درصد هم مسدود می کنند وام میشود 43 درصدو حقوق های نجومی هم به مدیران و کارکنان خود هم می دهند و به دروغ می گویند ورشکسته هستند
ایران دوست: 1395/7/1010:17:10،
120
37
آقای "کار نشناس"!
کسانیکه علم بانکداری رو به شما آموخته اند، امروز با نرخ منفی در کشورهایی مثل ژاپن بانکداری میکنند اونوقت شما میگید کاهش نرخ باعث ورشکستگی بانک ها میشود؟ معنی این حرف فقط "مریض بودن نظام بانکداری و رباخواری بانک هاست"

برای مثال اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، تنهابا قطع تسهیلات قرض الحسنه کارکنان رده بالای بانکی میسر شد، این یعنی تا حالا تمام منابع قرض الحسنه ملت ساده دل ما صرف پر کردن جیب شماها شده است!
کوکی: 1395/7/1012:05:01،
62
21
مرسی از کامنتتون.بسیار واقع بینانه بود.
اراکو: 1395/7/1019:48:55،
51
40
عزیز من وقتی اطلاعات نداری حرف نزن نرخ منفی در ژاپن به سپرده هاست نه وام ها یعنی شما که میری پول میزاری در بانک باید چند درصد هم به بانک کارمزد بدی بابت پولت
فرزاد: 1395/7/1109:00:08،
33
24
آقای اراکو خود شما حتی سواد خوندن نداری بعد کلاس درس میزاری ؟ ایشون هم درباره سود تسهیلات صحبت نکرد . ضمنا بانکهای ایرانی به همون نرخ پایین سود سپرده معترض هستن در حالیکه بانکهای ژاپن با سود منفی سپرده دارن بانکداری و به پیشرفت کشور کمک میکنن و با وجود سود منفی سپرده مشکل جذب منابع ندارن . ضمنا چند درصد منفی نیست استاد !!! 0.1 درصد هست !!! و ضمنا سود تسهیلات رو هم سال گذشته به صفر رسوندن اونم قبل از اینکه سود سپرده رو کم کنن و امسال تازه سود تسهیلات رو به 0.1 درصد رسوندن !!! دود گیر شدی اصل قضیه رو نفهمیدی !!!
اراکو: 1395/7/1111:23:04،
42
41
اقای فرزاد با سواد مردم لیران را با ژاپن مقایسه نکن ایرانی ها با توپ و تانک باید مطالباتشون رو وصول کرد
ارکو: 1395/7/1111:34:41،
35
39
فرزاد خان من لازم نیست سوادم رو به شما نشون بدم چون درکتون در همین حده که ایران و با ژاپن مقایسه میکنید باسواد در ژاپن تورم وجود نداره پس سپرده گذار لازم نیست نگران ارزش پولش باشه در ایران پانزده درصد در حال حاضر مردم میگیرن بانک هم مجبوره باتوجه به نرخ تمام شده پول نرخ تسهیلات رو تعیین کنه
فرزاد: 1395/7/1115:59:35،
34
29
ضمنا مگه نرخ تمام شده پول و تسهیلات رو کی بالا برده ؟ جنابعالی و امثال شما . شما عوض بانکداری رفتی املاک خریدی و احتکارش کردی که بره بالا بعد بفروشی . بازار مسکن و پول رو بهم ریختین واسه همین ریخت و پاشاتون . یه عامل مهم بهم ریختن اقتصاد و صنعت همین خود شما و همکاراتی بعد اومدی از مقایسه مردم ایران و ژاپن حرف میزنی که اشتباهه !!! خوبه که همین تازه آمار تسهیلات قرض الپس نده خودتون در اومد که عمده منابع رو بین خودتون خیرات کردین . ملت دیگه خودشون همه این چیزا رو میدونن سیاه بازی دیگه جواب نمیده.
فرزاد: 1395/7/1116:04:06،
39
35
حالا من کارم با اینترنت و کامپیوتره و در کنارش یه گشتی هم میزنم . شما که به قول خودتون مفید ترین کارمندایین موقع اوج شلوغی کاری از کجا وقت کردی بیای واسه همه انشا بنویسی ؟ گفتم که دود گیر شدی ولی نفهمیدی دود چی بوده !!! یه خبری هم از ژاپن بلد بودی دیگه مقیاس اندازه گیریت همون خبره ! متاسفانه توانایی تحلیل هم در شما نیست که بخوای یاد بگیری خودت .
اراکو: 1395/7/1116:41:51،
20
36
فرزاد عزیز من پشت باجه نیستم تو قسمت انفورماتیک کار میکنم ولی جالبه کسایی در مورد بانکداری میایین نظر میدین که در حد صفر هم سواد بانکداری ندارن عزیز من بانکداری به دلیل دخالت دولت در بانکها در ایران به این روز در اومده وقتی دولت شما رو مجبور کرد با نرخ بالا سپرده بگیری و مجبورت کرد بدون پشتوانه وام کم بهره به اقازاده ها بدی و پول بانک برنگرده و سوخت بشه و بابت وامی که به سفارش خودش دادی و پس ندادن به بانک مرکزی جریمه بدی ناچاری برای فرار از ورشکستگی نرخ تسهیلات رو ببری بالا برادر گلم یقین بدون بیشتر بانکها الان زیان ده هستن به لطف دخالت در کارهاشون املاک بانکها ثبت شده هستند هیچ بانکی درگیر خرید و‌فروش نیست و تمامی خرید و فروش بانکها مزایده است و اعلام میشه
اراکو: 1395/7/1116:54:24،
36
31
برادر‌من من که نماینده بانک نیستم که من رو مسول همه کارهای بانک بدونید ولی بانک ربا خور میشه وقتی مردم دارن ربا خوری میکنن عشق من وقتی سپرده گذار سود میخواد بانک هم ناچاره بخواد وگرنه منابع قرض الحسنه که وام قرض الحسنه داده میشه باور کنید الان منابع قرض الحسنه در اون حد نیست که بانکها بتونن وام ازدواج این همه جوان رو بدن از بس که مردم عادت به گرفتن سود از بانک کردن و حاضر نیستن بی دلیل پولشون بخوابه و همه حساب سپرده گذاری دارن ملت همینن حاضر نیستن از هیچی شون بگذرن فقط توقع دارن.
بانک حساب کتاب داره وقتی منابع ارزان نداری از کجا باید بیاری وام ارزان بدی شما که گفتی تو کار کامپیوترم حاضری یه لپ تاپ که خودت گرفتی دو تومن به من بفروشی یک و پونصد مردم که وام ارزان میخوان باید بگن اقا سود سپرده ها رو قطع کنید ما سود نمیخوایم با پولمون کارافرینی میکنیم و سود تسهیلات هم باید یکی دو درصد باشه
آيدين: 1395/7/1010:28:13،
63
40
والا ما كه اصلا نميفهميم بانكها چطور سود از ما مي گيرند فقط ميريم وام ميگيرم و قسط ميديم
OMID: 1395/7/1010:50:03،
66
28
بانک ها اگه یکم ارحقوق میلیونی و تسهیلات چند صد میلیونی کارمندای محترمشون بزنن خطر ورشکستگی ندارن حالا کاری به سود ده درصد سپرده های مردم ندارم
ابوالفضل: 1395/7/1010:50:16،
39
53
سود تسهیلات تا اواخر سال میشه ۱۲ درصد هر کی وام میخاد صبر کنه
lll: 1395/7/1010:59:22،
36
27
تاالان انقدر بانكها با اين نرخ سود تسهيلات، بهره ها بردند و مزه شو حسابي چشيدن كه حالا كه كمي نرخ پايين اومده(اونم به ظن خودشون در حاليكه واقعيت چيزه ديگه ايه) طاقت ندارن و چون دائماً با سودهاي كلاني كه از گذشته بردن دارن وضعيت رو مقايسه ميكنن معلومه كه حالشون از روند كنوني بد ميشه
ربا: 1395/7/1011:00:14،
46
35
شما اول بگين چطور فرمول سود را تغيير دادين كه مثلا يه وام 18 درصد قبل ، الان به اندازه 22 درصد سود بگيرين.... خب بگين اين چه منطقيه آقاي كارشناس!
متاهل: 1395/7/1011:09:14،
46
28
نرخ قبلی تسهیلات هم سبب ورشکستگی کمر ملت شده بود .
معلم: 1395/7/1011:44:47،
52
44
اگر بانک با پول پس انداز ما به کارکنان خودوام های خرید خانه و خودرو 4 درصدی میده حرامه من به شخصه راضی نیستم درصورتی که یک بنده خدایی بخواد وام 5 تومنی بگیره دچار هزاران مشکل میشه واین اصلا عدالت نیست گناه بزرگی هست
اراکو: 1395/7/1020:29:18،
48
38
اقای معلم منم راضی نیستم شما پنج ماه بیکار باشی و‌حقوق بگیری خدایی حرامه
شاکی: 1395/7/1012:36:14،
49
43
لابد برای همینه که این همه شعبه های رنگ و وارنگ میزین . دوباره چه نقشه ای برای پس اندازهای مردم دارین. خودتون هستید
شهیاد: 1395/7/1013:18:25،
35
31
آخه مردم تا کی باید تاوان بی کفایتی شما مدیران رو بدن اون از خودرو این از بانک و.....
هزینه تمام شده همه چیزتون بالاست بعد مردم باید تاوان بدن
اراکو: 1395/7/1018:50:42،
52
30
مردم ایران اصلا در مورد بانکداری هیچ اطلاعی ندارن اولا بیشتر منابع قرض الحسنه که صرف وام قرض الحسنه میشود بعدش قیمت تمام شده پول برای بانکها بسشتر از هیجده درصد است ملت همیشه در صحنه ایران اصلا حساب مطالبات سوخت شده که به بانک پس داده نمیشود را نمیکنند بخصوص دولت که دست از سر بانکها برنمیدارد و بانک رو ملزم به پرداخت وامهای کلان بدون پشتوانه میکند ضمنا مردم عزیز فقط در ایران تمام خدمات بانکی از جملع افتتاح حساب رایگان است در همین امارات همین که یک سوال ساده بپرسید باید کارمزد بدید بعدش وتم کارمندان بانک به هیچ عنوان قرض الحسنه نیست و شایعه و ساخته ذهن مردم است وام مسکن و خریذ خودرو هفده درصد است که همه مردم میتونن بگیرن فقط وام ضروری قرض الحسنه است که اون هم همه ادارات دارن میدن مردم کمتر به کارمندان بانک حسودی کنند چون به اندازه کافی به خاطر شما مردم و تسریع در انجام کارهایتان زیر فشار هس
کوکی: 1395/7/1020:03:35،
33
33
وام هاتون رو قطع کردن بدجور داغ کردیا.اشکال نداره.در عوض بن کارت و پول برنج سالانه و پول لباس و اماکن رفاهی و و و و و.... همچنان به قوت خود باقیست.به همینا قانع باش
کوکی: 1395/7/1020:07:21،
41
27
زحمت اصلی رو بازنشسته های عزیز تو این بانک ها کشیدن بعدش الان پولش رو یه عده مقت خور اومدن و دارن میخورن.اینقدر کارمند بانک کارمند بانک نکن.همه از دم کاسبن.از خونه و زمین گرفته تا ماشین.سر همین اوزاق تسه که برای وام مسکن بود.خبر موثق دارم که تعداد زیادی از کارمندان که در جریان افزایش قیمتش بودند شبینه ۱۰۰ میلیون و ۲۰۰میلیون اوراق خریدن دوست عزیز.بدون هیچ استرسی از کاهش و با داشتن خبر موثق در مورد افزایش قیمت.۴۵هزار تومن خریدن ۱۰۰هزار تومن فروختن.این اسمش کاسبی نیست؟
اراکو: 1395/7/1020:21:19،
36
41
کوکی جان داغ نکردیم فعلا که شما دارید از حسادت به کارمندان بانک میترکید ماکه داریم زندگی خودمونو میکنیم
اراکو: 1395/7/1020:53:52،
43
31
پس‌شما رفتی بانک به بازنشسته های عزیز بجو کارت رو راه بندازن این چه حرفیه مرد حسابی به هر کی بگی مفت خور به یه بانکی نگو چون در طول روز چند دقیقه هم وقت اضافه نداره ضمنا بانکی ها ادم های محترم و صادقی هستند درست در موردشون صحبت کن شما که حتی به خانوادت اعتماد نداری پول بزاری راحت میری بانک و خیلی وقتها مشتریها حتی رسید هم نمیگیرن اینقدر که اعتماد دارن
مش رجب: 1395/7/1022:26:54،
36
38
مطالبات سوخت شده خرد رو ببشتر باید ته جیب خوده مسعول شعب و زیره میزا پیدا کرد و مطالبات کلان رو هم دست ازما بهترونی که مسعول شعب ها بدون ضامنو سند ملکی هبه میکنن.ختم کلام اگر نمیتونید گل بگیرید بانکای خارجی بیان شعبه بزنن دیگه کاره ما از امنیت مالی و منافع ملی گذشته.
اراکو: 1395/7/1019:23:33،
48
23
ضمنا اینکه میگن نرخ در ژاپن منفی است نرخ وام رو نمیگن نرخ سپرده رو‌نیگن یعنی شما که میرید پول توی بانک میزارید باید چند درصد هم کارمزد بدید نرخ بهای تمام شده پول در بانکهای ایران حدود بیشت درصد است چون هر وامی که مردم پس نمیدهند علاوه بر اینکه به بانک ضربه میزند در دو ماه پس از سر رسید بانک مرکزی ۲۰ درصد بعد از ۶ ما ۵۰ درصد و بعد از ۱۸ ماه صد در صد مبلغ وام را از ان بانک بلوکه میکند هزینه پرسنلی و هزینه های شعب هم روش حساب میشه
کارمند بانک: 1395/7/1019:27:11،
50
33
مردم خیلی دارن به کارمندان بانک حسودی میکنن خدا شاهده بیشتر ادارات پرداختی شون بیشتر ازبانکهاست میمونه وامها که شخصا ارزو دارم منم مثل سایر ادارات ساعتها وقت اضافه داشتم و ترس کسر صندوق و پول جعلی و کلاهبرداری رو ندااشتم و وام هم نمیگرفتم
در جواب کارمند بانک: 1395/7/1022:55:24،
38
44
دیگه دروغ نگو همه میدونن که چه وامهای مفتی بهتون میدن و چه مزایای زیادی و اضافه کتابهای بیش از حد بهتنون میدن خداوکیلی مرد باش و دروغ نگو خوب شانسه دیگه مگه نشنیدی اگه شانس برگردد خر در طویله اسب گردد
کارمند بانک: 1395/7/1112:09:27،
42
24
عزیزم منم نگفتم وام نمیگیریم میگم میگیریم ولی ترجیح میدادم تو اداره های دیگه که مگس میپرونن و بیشتر از ما میگیرن و استرس کار ندارن کار میکردم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار