کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ماهی فقیر چینی در ایران!

کدخبر:۲۸۲۰۲چهارشنبه، ۷ مهر ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۸:۴۷۷۰۴۸ بازدید

پرورش ماهی جنجالی تیلاپیا که گفته می‌شود در تجارت جهانی به ماهی فقرا مشهور است در ایران کلید خورد. این موضوعی است که ...
ماهی فقیر چینی در ایران!

پرورش ماهی جنجالی تیلاپیا که گفته می‌شود در تجارت جهانی به ماهی فقرا مشهور است در ایران کلید خورد. این موضوعی است که حسن صالحی، رئیس سازمان شیلات دیروز در نشست خبری خود اعلام کرد و گفت این ماهی در یزد و در شرایطی تولید می‌شود که به آب‌های آزاد دسترسی نداشته باشد و برای گونه‌های دیگر ایجاد خطر نکند اما این تمام ماجرا نیست.

ماهی تیلاپیا که واردات آن از دولت گذشته سیر صعودی خیره‌کننده‌ای به خود گرفت، به‌عنوان یک ماهی بی‌کیفیت و حتی لجن‌خوار! در رسانه‌های ایران مطرح شد. بنا به گفته منتقدان تیلاپیا، مقالات علمی متعددی در دسترس است که نشان می‌دهد این ماهی نه‌تنها کیفیت مناسب و هم‌رده سایر ماهیان ندارد که به دلیل تغذیه نازل و همه چیز خواری ممکن است مصرف آن برای انسان مضراتی نیز به دنبال داشته باشد. ماهی جنجالی که گفته می‌شود از فاضلاب مزارع در چین تغذیه می‌کند حالا قرار است در ایران تولید شود.

تولیدی که البته بیشتر ناظر به منافع اقتصادی و تجاری قابل توجه آن است تا مباحث بهداشتی، زیرا تیلاپیا با تغذیه ارزان و کم کیفیت رشد سریع و قابل توجهی دارد و ارزش افزوده اقتصادی بالایی ایجاد می‌کند. با این حال ارسلان قاسمی، رئیس اتحادیه آبزی پروران به «شهروند» می‌گوید در شرایطی که ایران غنی‌ترین گونه‌های ماهی را در اختیار دارد تولید ماهی بی‌کیفیت چه توجیهی دارد؟ آن هم در شرایطی که مردم ایران از همین گونه‌های موجود نیز به اندازه کافی تغذیه نمی‌کنند و سرانه مصرف ماهی در ایران یک سوم میانگین جهانی است. او البته تولید این ماهی در ایران را وسیله توجیه واردات تیلاپیا می‌داند و به شرکت‌های صوری اشاره می‌کند که در پوشش تولیدکننده واردات انجام می‌دهند.

تولید ماهی چینی در یزد کلید خورد

معاون وزیر جهاد کشاورزی از پرورش ماهی «تیلاپیا» در ١٠ مرکز مداربسته در شهرستان بافق واقع در استان یزد خبر داد. «حسن صالحی» روز گذشته در نشستی خبری از توافق این وزارتخانه با سازمان محیط‌زیست برای راه‌اندازی ۱۰ مرکز مداربسته تولید تیلاپیا در شهرستان بافق استان یزد خبر داد و گفت: ماهیانی که در این مکان تولید می‌شود تک جنسی بوده و ماهیتی متفاوت با انواع مهاجم دارند. این مقام دولتی درحالی از پرورش ماهی تیلاپیا خبر می‌دهد که پیش از این واردات این ماهی از کشور چین با انتقادهای جدی پرورش‌دهندگان ماهی و فعالان محیط‌زیست مواجه شده بود. ناسازگاری این ماهی با اکوسیستم ایران و خطر نابودی سایر گونه‌های آبزی ازجمله هشدارهای فعالان محیط‌زیست بوده است. اما معاون وزیر جهادکشاورزی می‌گوید پرورش ماهی تیلاپیا در محلی مداربسته انجام می‌شود و امکان ورود این ماهی به آب‌های کشور وجود ندارد و در صورتی که وارد شود با توجه به ماهیت آن در دمای زیر ۱۰ درجه از بین می‌رود.

تهاجم یک گونه تیلاپیا به آب‌های خوزستان

 او البته از تهاجم یک گونه خاص تیلاپیا به آب‌های آزاد ایران نیز خبر داد و گفت: براساس گزارش‌هایی که به دست ما رسیده است ماهی تیلاپیای زیلی وارد آب‌های استان خوزستان و حتی مزارع پرورش ماهی کشاورزان شده و برای آنان نگرانی‌هایی بابت از بین رفتن گونه‌های محلی ایجاد کرده است. صالحی از ارایه گزارش این موضوع به سازمان محیط‌زیست خبر داد و گفت: آلودگی این نوع ماهی سبب از بین رفتن گونه‌های محلی می‌شود، اما هنوز اقدام عملی صورت نگرفته است. صالحی با بیان این‌که این نوع از ماهی تیلاپیا فضا را برای گونه‌های محلی تنگ کرده و آنها را تهدید می‌کند، گفت: این ماهی از عراق به ایران آمده و احتمالا مبدا اولیه آن ترکیه یا سوریه بوده است.

پرورش ماهی بی‌کیفیت توجیه ندارد

«ارسلان قاسمی»، رئیس اتحادیه تکثیر و پرورش صادرات آبزیان با بیان این‌که مخالفت با پرورش ماهی تیلاپیا دلایل فراوانی دارد، به «شهروند» گفت: این ماهی‌ها با اکوسیستم ما هماهنگ نمی‌شوند و کیفیت غذایی لازم را نیز ندارند. تنها حسن آنها این است که در حجم وسیع و در تیراژ بالا تولید می‌شوند. در دنیا به دلیل هزینه و کیفیت پایین این ماهی به آن ماهی فقرا می‌گویند.

او ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی نیز می‌داند ورود این ماهی به اکوسیستم ایران زیان‌های جبران‌ناپذیری وارد می‌کند، به همین خاطر پرورش این ماهی را به یزد منتقل کرده است. ما ماهی قزل‌آلا را داریم و از تولیدکنندگان بزرگ این ماهی محسوب می‌شویم. می‌توانیم تولید این ماهی را گسترش دهیم. گونه ماهی خاویار برای ما است، اما چین درحال حاضر بزرگترین تولیدکننده این گونه به شمار می‌رود. بنابراین تمرکز بر این حوزه‌ها به جای تمرکز بر پرورش ماهی که از نظر کیفی و سازگاری با اکوسیستم توجیه منطقی ندارد، یک ضرورت است.

می خواهند واردات تیلاپیا را منطقی نشان دهند

قاسمی تأکید کرد: تنها دلیل راه‌اندازی این پروژه توجیه سیاست واردات بی‌رویه این ماهی‌هاست. چینی‌ها در دولت گذشته دندان ما را خوب شمردند و این ماهی را به صورت فیله وارد بازار کردند. پرورش این ماهی در داخل کشور فایده‌ای ندارد، چراکه ما فناوری عرضه ماهی به بازار به صورت فیله (بدون تیغ) را در اختیار نداریم، وگرنه می‌توانستیم قزل‌آلا را به صورت فیله در بازار عرضه کنیم. او افزود: ‌سال گذشته فقط ٦٠‌میلیون دلار تیلاپیا وارد کشور شد. این ماهی‌ها به قیمت ارزان تولید و گران به مردم فروخته می‌شوند. واردات تیلاپیا دقیقا مخالف سیاست اقتصاد مقاومتی است، چراکه به جای اشتغالزایی،  شرکت‌های چینی را فعال می‌کند.

تولید تیلاپیا بیشتر جنبه تجاری دارد

«آراسب دباغ مقدم»، نايب‌رئيس كميته تخصصي بهداشت مواد غذايي جامعه دامپزشكان ايران در واکنش به شائبه‌های طرح شده در رابطه با مصرف ماهی تیلاپیا به «شهروند» گفت: در مورد ماهی تیلاپیا دو موضوع مطرح است. یکی بحث زیست‌محیطی است که این ماهی گونه مقاومی محسوب می‌شود و اگر وارد آب‌های داخلی شود، ممکن است بر سایر گونه‌ها غلبه کند، به همین دلیل نیز برای پرورش این ماهی استان یزد را انتخاب کرده‌اند که با آب‌های داخلی کشور ارتباطی ندارد. بحث دیگر کیفیت ماده غذایی یا گوشت این ماهی است. بحث‌هایی که مطرح شده است مبنی بر این‌که این ماهی لجن‌خوار است و‌ درصد امگا ٦ آن بسیار بالاست.

او ادامه داد: در مجموع می‌توان مدعی شد تیلاپیا جزو ماهی‌های خوب است و اگرچه شاید تغذیه سهل‌گیرانه و همه چیز خواری داشته باشد اما برخلاف شایعات لجن‌خوار نیست. با این حال تولید این ماهی بیشتر جنبه تجاری و اقتصادی دارد زیرا این ماهی با تغذیه ارزان به سرعت رشد می‌کند و می‌تواند درآمدزایی خوبی ایجاد کند.

افزایش 51 درصدی صادرات آبزیان ایران

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین در ادامه نشست دیروز گزارش‌هایی درباره تجارت ماهی ارایه داد و اگرچه از وضع واردات ماهی به کشور گزارشی نداد، اما در رابطه با صادرات گفت در ‌سال گذشته یک‌هزار تن از انواع آبزیان به روسیه صادر شده است که طی برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است، این رقم به ٥‌هزار تن برسد. صالحی در توضیح بیشتر این موضوع گفت: تعرفه ورود آبزیان ایران به روسیه ١٩‌درصد بود که با رایزنی‌های انجام شده به ٣,٥‌درصد کاهش پیدا کرده است که می‌تواند تأثیر مثبتی برای صادرات این محصول باشد.

رئیس سازمان شیلات همچنین با بیان این‌که در پنج ماهه امسال ۳۲‌هزار و ۸۲۴ تن انواع محصولات شیلاتی به ارزش ۹۵‌میلیون دلار از کشور صادر شده است، اظهار کرد: میزان صادرات پنج ماهه نسبت به مدت مشابه‌ سال گذشته از نظر وزنی ۵۱‌درصد و از لحاظ ارزشی ۳۶‌درصد افزایش داشته است. او با بیان این‌که طی این مدت ۴۰۰ کیلوگرم خاویار از کشور صادر شده است، افزود: این عدد نسبت به مدت مشابه ‌سال گذشته ۹۰‌درصد افزایش دارد.

رئیس سازمان شیلات ایران ادامه داد: ‌سال گذشته کشورهای ویتنام، امارات و عراق بزرگترین وارد‌کننده محصولات شیلاتی ایران بوده‌اند اما میزان صادرات ما به روسیه تنها ‌هزار تن بوده است که امیدواریم در سالجاری با برنامه‌های ایجاد شده این رقم به ٥‌هزار تن افزایش یابد.

قرارداد شیلاتی با آمریکا، انگلیس و کانادا

او درخصوص کشورهایی که در شرایط پس از اجرای برجام اقدام به همکاری با ایران در بخش شیلاتی کرده‌اند، گفت: کشورهای نروژ، فرانسه و چین پس از اجرای برجام با ایران همکاری‌های خود را شروع و سرمایه‌گذاری کرده‌اند. همچنین در این مدت مذاکراتی با کشورهای کانادا، انگلستان، آمریکا و تایلند صورت گرفته که هنوز به مرحله سرمایه‌گذاری نرسیده است.

صالحی ادامه داد: کشور چین سرمایه‌گذاری خود را به صورت ٥١ به ٤٩ و فرانسه با توجه به این‌که سرمایه‌گذار آن اصلیتی ایرانی دارد حدود ٩٠‌درصد سرمایه‌گذاری داشته است اما کشورهای آمریکا و انگلیس به صورت مشارکتی با ایران همکاری داشته و میزان سرمایه‌گذاری آنها کمتر از ٥٠‌درصد است.

او افزود: تمام قراردادهایی که با کشورهای خارجی در بخش شیلات صورت گرفته است در چارچوب انتقال تکنولوژی بوده و با آمریکا و انگلیس درخصوص تکثیر و پرورش آبزیان همکاری خواهیم داشت. صالحی در ادامه سخنان خود با اشاره به تراز تجاری ما در‌ سال ١٣٩٤ حدود ٣٥٠‌میلیون دلار به نفع صادرات بود و به میزان ١٥٠‌میلیون دلار نیز واردات داشته‌ایم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

فرد: 1395/7/708:39:17،
462
39
خب ما هم فقيريم.اگر نبوديم كه ماشين چيني وارد نميكرديم!لباس چيني ،اسباب بازي،خلاصه تو امارات از اين خبرانيست.عربها امريكايي سوار ميشند ايتاليايي ميپوشند وسبد تغذيشون از بهترين هاست.چون ثروتمندند.اونا هم نفت دارند ما هم داريم.
فقط ما خود خر پنداريمون ركورد زده.
محرم در راه است و اسلام اين مملكت را زنده نگاه داشته.
ميفهمي؟
امین: 1395/7/709:11:35،
148
32
ما که همه چیمون چینیه.اینم روش.آب که از سرگذشت, چه یک وجب چه چند وجب
ایرانی: 1395/7/709:16:25،
183
40
عزیز دل عربها آمریکایی سوار میشن اشتباه میکنن دیگه.ماشینهای آمریکایی کیفیت ندارن و خودشون هم سوار نمیشن الان ثابت شده خودروهای ام وی ام مخصوصا ام وی ام 110 و لیفان 620 وایکس60 و دانگ فنگ بسیار بهتر ازخودروهای آمریکایی هستن.به این نکته ظریف توجه کن دلبندم.درمورد تغذیه هم به نظرت مهمه ما چی میخوریم؟؟به نظر من ماکزیمم 50 سال عمر کنیم با این وضعیت تو ایران هنرکردیم. یا توجاده میمیریم یا سرطان میگیریم یا سکته میکنیم تو سن پایین
amin: 1395/7/709:19:11،
66
176
هرچی هست خیلی خوشمزست لامصب
محمد: 1395/7/709:48:38،
155
39
توی ایران تبدیل میشه به ماهیه ثروتمندا...مثل ال نود که قرار بود جای پراید رو بگیر...الآن ال نود شده ماشین ثروتمندا
خودمون: 1395/7/710:05:50،
140
36
خبر جديد -كشور جهان چارم به ليست اضافه شد ( خودمون )
7321: 1395/7/712:48:57،
38
33
الان اين خبر رو خوندم ياده يه خاطره افتادم...
چند سال پيش با يكي از دوستان رفته بودم كيش بعد رفتيم يه رستوران خيلي شيك با منوي گرون قيمت گفتم حالا هم واسه كلاسش (چون اولين بار بود اسم تيلا پيلا) رو ميشنيدم هم قيمت خيلي بالايي داشت ، ماهي تيلا پيلا رو سفارش بدم دوستم هم ميگو سفارش داد باور كنيد لقمه اول رو گذاشتم تو دهنم آنقدر طعم و بو و مزه ش بد بود كه نتونستم ديگه ازش بخورم ديگه چون محيط هم يه جور با كلاسي بود هيچي نگفتيم و از ميگو دوستم خوردم.
لولو: 1395/7/713:22:50،
33
31
تا حالا نمیدونستم.از این به بعد دیگه تیلاپیلا نمی خرم.
نیما: 1395/7/715:05:55،
37
35
به هیچ وجه این ماهی رو نخورید که آلوده ترین نوع ماهی هست

الان نمی دونم دقیقا مسئولین بهداشت و نظارتی کجا تشریف دارند و چرا این ماهی ها از توی بازار جمع نمی شه
كاف: 1395/7/708:41:56،
57
81
اين چه حرفيه ؟! بى كيفيت ؟ خوب ممكنه أسيدهاى چرب و آمينه مفيد كمترى داشته باشه ولى اگر تو شرايط مناسب پرورش داده بشه از نخوردن ماهى كه بهتره! علت استقبال از اين ماهى هم ٢ مسئله هست ، قيمت مناسب و حتى مهمتر از اون بدون بوى بد بودن اين ماهى! جورى صحبت مى كنن انگار دارن ملخ پرورش ميدن :/ شما نظرات كنين كه تغذيه ماهى ها خوب باشه ، نميخواد هى بگين ماهى فقرا ، ماهى فقرا! ما فقير زياد داريم داداش!!
آریا: 1395/7/711:11:15،
62
28
از اسمت معلومه کع گاف دادی.. آخه عزیز دل جک میگی؟ پرورش در شرایط مناسب؟ اونم تو ایران؟ از آبلیمو هم ساده تره تولیدش یعنی؟ از ماست که بر ماست.. واقعا ساده لوحیم
علیرضا: 1395/7/708:52:33،
82
35
اونا مشکل ندارند این ما هستیم که مشکل داریم هر چی جلومون بذارن چشممون رو روش می بندیم
Matin: 1395/7/709:34:11،
58
39
مردم نخورن پرورش ابن ماهی هم کنار گذاشته میشه البته اگه مردم همت کنن و جلوی شکمشونو نگه دارن
امید: 1395/7/709:35:19،
43
88
کل دنیا دارن میخورن هیچ چیزیشون نشده حالا ما چه فرقی با اونا داریم؟؟؟
پاسخ به امید: 1395/7/711:03:58،
50
38
آخه ما همه چیمون باید با دنیا فرق کنه. نمیدونم کی میخوایم دست از توهمات خود بزرگ بینیمون برداریم و ببینیم واقعا کجای دنیا وایستادیم.
رضا: 1395/7/713:24:13،
31
28
البته دوستانی که منفی دادن مطلبو نگرفتن شایدم نخوندن منظور نویسنده ماهی تیلاپیاس نه گوشت ماهی تیلاپیای وارداتی از چین . مثله اینه که بگن گوسفند چینی بده و بعدش کلا گوشت هرنوع گوسفندیو رد کنن آخه مگه میشه یه موجود زنده محصول کشور خاصی باشه ؟؟مگه ماشینه؟؟؟مگه خدان که خلقش کرده باشن؟؟ نوع تغزیه مهمه میشه درست تو کشورمون پرورشش بدیم تمام موجودات زنده خاصیت دارن
بابک: 1395/7/709:36:36،
61
39
تاحالا همه جنس و کالای بی کیفیت شنیده بودیم موجود زنده بیکیفیت اولین باره میشنوم
پاسخ به بابک: 1395/7/710:58:01،
39
44
خیلی با حال بود این نظر. آقا تو آمریکا همه جا این ماهیو میفروشن همه هم میخرن میخورن اینقدرم ننه من غریبم بازی در نمیارن. ما ملت تافته جدا بافته نوبر همه چیزو آوردیم!
شهاب: 1395/7/709:50:58،
70
35
وضعیت اقتصادی رو به جلو یا عقب مردم رو میشه در انتخاب غذایی و فرهنگ مصرف کاملا دقیق مشاهده کرد.

وقتی عموم مردم واسه صرف غذای بیرون از منزل شیشلیک و برگ و چنجه بخورند یعنی وضع مالی خوبی دارند ولی امان از زمانی که خانواده ها هجوم ببرند برای فلافل سه هزارتومانی اونم با نوشابه اشی مشی.

درست مثل الان.
غذای محله های فقیرنشین کشورهای عربی شده تفریح و خوشگذرانی بسیاری خانواده ها و یه آخر هفته خوب با فلافل سلف سرویس....

این ننشون میده که شرایط قتصادی خوب نیست و این فقر اقتصادی، فقر غذایی رو به دنبال داره و فردا هزاران بیماری و گرفتاری.

سوء تغذیه مشکل زاست چه فلافل چه تیلاپیا چه سوسیس کیلویی چهارهزارتومان.

پس باید اول و قبل از هر چیز اقتصاد درست بشه.اقتصاد که درست شد فرهنگ و دیانت و ادب و هنر و سلامتی و آرامش و ... همه چی میاد.
889: 1395/7/711:58:18،
27
25
نظرت خیلی زیاد بود چونکه همه مثبت دادند منهم مثبت دادم هه هه هه
رامین: 1395/7/710:17:17،
45
32
نخوردن این ماهی بی مزه خیلی بهتر از خوردن آن است اگر حتی در ماه یک وعده ماهی می خورید سعی کنید بهترین باشد.اگر جنس خوبی بود این همه نگرانی از بابت تولید آن وجود نداشت که مجبور باشند در یک مرکز مداربسته آن را پرورش دهند که خطری برای دیگر ابزیان نباشد.
پاسخ به رامین: 1395/7/711:11:33،
35
42
عزیز من خب شما نخور. اصلا شما قائل به چیزی به نام حق انتخاب هستی؟ خطر این ماهی اون چیزی که شما فکر میکنی نیست بلکه به خاطر رشد سریع و مقاوم بودنش منابع غذایی گونه های دیگه رو محدود میکنه نه اینکه خطر مستقیم داشته باشه.
عدالت کجاست : 1395/7/710:21:05،
40
26
دولت مردان ایرااز موقع ارزش پول ملی ایران ضعیف کردن در واقع مردم ایران که فقیر بودن فقیر تر کردن و الان هم باید ماهی فقرا به ما بخورونن چون ما مردم ایران الان ارزش پولمون اون قدر نیست که ماهی سالم بخوریم. شرمنده واقعیت تلخه.
Saeed: 1395/7/710:55:01،
30
28
سعی میکنم زیاد ماهی بخورم و خوشمزه ترین ماهی به نظرم ماهی زبون باشه که اصلا تیغ نداره؛ فقط مشکل اینه که همیشه در دسترس نیست.
خوشحال میشم اکه ماهی خوب دیگه دارید؛ معرفی کنید.
مجید جان: 1395/7/710:56:03،
45
38
خوردن این ماهی توصیه میشه البته واسه اکثریت مردم ایران منجمله خودم اول درقیاس با دیگر مواد پروتینی قیمت مناسبتره.خوشمزه تره.چربی کمتری داره نسبت به گوشت قرمز.هورمونی نیست نسبت به مرغ.از سوسیس کالباسم سالمتره.درضمن دو میلیارد چینی هم سالهاست دارن میخورن از ماهم سالمترن.گول حرفهای مافیایی رو نخورین
دکتر اسلامی: 1395/7/714:52:12،
32
41
تیلاپیا دومین ماهی پرورشی بعد از کپور ماهیان در جهان
بیش از 140 کشور داره پرورش می ده
بزرگترین مصرف کننده تیلاپیا آمریکاست
بعد ما برای منافع بعضی ها شایعه پراکنی میکنیم بد نیست سری به سایت ها و آمارهای خارجی بزنیم و با آمارو ارقام حرف بزنیم نه با کپی کردن یک مطلب کذب
حسینی: 1395/7/714:53:03،
37
33
بهترین ماهی از نظر طعم و قیمت اینها یک مشت سایعه بیش نیست
محسن: 1395/7/714:59:24،
30
40
دقت کردین که قزل آلا و خیلی گونه های دیگه رو حتی زنده هم میفروشن ولی تیلاپیا فقط فیله است تا مشتری ظاهر زشت و ناخوشایند اون رو نبینه و منصرف نشه. ظاهرش یه جورایی شبیه ماهی گوشتخوار و ترسناک پیرانا ست.
من که ترجیح میدم در ماه یک بار ماهی بخورم ولی دستکم چیزی باشه که به سلامتی ام ضرر نزنه و اما و اگه توش نباشه. حالا هی ملت برن ماهی لجن خوار و مشکوک بخورن و خودشونو قانع کنن که مشکلی نداره ولی چند سال دیگه وقتی هزار جور عوارض و بیماری گرفتن، دیگه نباید کسی رو مقصر بدونن.
پیمان: 1395/7/715:07:09،
30
42
منم اگه قزل آلا پرورش می دادم این شایعات را در می آوردم تا قزل آلارو با قیمت های کذایی بفروشم
فردوس: 1395/7/715:09:32،
31
39
جدیدا پرورش دهندگان قزل آلا چه شایعاته خنده داری رو درست میکنند امان از بی سوادی نمی دونند ملت آگاه تر از این حرفهاا هستند حالا دیگه این ماهی دومین ماهی پرورشی دنیاست بعد از کپور ماهیا
حمید: 1395/7/715:10:50،
28
40
اینها یک سری شایعات هست برای منافع بعضی ها وگرنه آمریکا نمی شد اولین مصرف کننده این ماهی پر طرفدار در دنیا با امارو ارقام جهانی و از روی علم حرف بزنید
دکتر صالحی: 1395/7/715:12:09،
27
41
مگه میشه این ماهی مشکل داشته باشه و آمریکا اولین مصرف کننده این ماهی باشه . امان از نا آگاهی و شایعه پراکنی برای منافع بعضی از آدمها
محسن: 1395/7/716:28:59،
25
39
من پرورش دهنده قزل آلا و ... نیستم و کارم هیچ ارتباطی به صنف تولید و فروش ماهی نداره که بخوام بی جهت از تیلاپیا انتقاد کنم. به هرحال من دوست ندارم هرچیزی که دستم رسید رو بخورم. از اون آدمایی ام که نون و ماست یا تخم مرغ خونه رو به هات داگ و سمبوسه ناسالم ترجیح میدم.
ایران نژاد: 1395/7/715:20:17،
25
43
پرورش دهندگان قزل آلا چه شایعاتی را درست میکنند خنده داره امان از ناآگاهی بد نیست یدونید این ماهی با رشدی که در جهان داره به زودی از رتبه دوم جهانی به رتبه اول راه پیدا میکند
احمدرضا: 1395/7/716:45:46،
32
31
سال ۲۰۰۳ زمانی که قرار بود خودروی تندر۹۰ بعنوان جایگزین پیکان در ایران خودروی ملی خطاب شود یک ایرانی مقیم فرانسه در اقداماتی به ایران اطلاع داد که این اتومبیل فرانسوی نیست و داچیاست و از تکنولوژی اروپای شرقی بهره می برد اما او نمی دانست که همین اتومبیل در میان خیل عظیم ماشین های از رده خارج و بنجل ایرانی با کیفیت ترین محسوب خواهد شد...
شما که اظهار نظر می کنید باید متوجه باشید کجا دارید زندگی می کنید. وجود ماهی تیلاپیلا برای مردمی که ماه تا ماه رنگ گوشت و پروتئن را در قوت خود نمی بینند و چند سالی است بجای برنج وطنی برنج پر ایراد هندی مصرف می کنند خیلی عادی تلقی میشود بعد هم فردی حرف جالبی زد توی این کشور، بهترین غذا را هم بخوری یا با میوه ای ارگانیک نیست یا با مرغی که هورمون غیر استاندارد خورده یا بنزینی که سرطان زاست یا با خودروهای غیر استاندارد مرگ را تو را می خواند...
حسام: 1395/7/716:51:21،
36
41
بنده ساکن هلند هستم تعجب میکنم داخل ایران این شایعات درست شده در تمام سوپر مارکت های اینجا تیلاپیا فروش خوبی داره
رضا: 1395/7/717:56:01،
28
36
خخخخ،خیلی بده که سیاست رو تو هر چیزی دخالت بدیم ،بدتر اینکه علم نداشته امون رو هم بهش اضافه کنیم ، اگه این ماهی رو در چین از فاضلاب تغذیه میدن ،قرار نیست تو ایران هم از فاضلاب تغذیه کنه که آلوده بشه ( نه اینکه تمام سبزیجات تهران از فاضلاب نیست ) ، وقتی ماهی ای کم نیاز به مواد تغذیه ای باشه تولیدش به صرفست
ايوبي: 1395/7/718:32:32،
30
41
اتفاقا گوشت اين ماهي بسيار هم خوشمزه است . به شايعات توجه نکنيد .
معین: 1395/7/719:22:11،
21
24
من اصلا از غذاهای دریایی خوشم نمیاد. اما این ماهی چون بو و استخوان ریزه نداره می خورم. فکر می کنم بشه در شرایط بهداشتی پرورش داد تا مردم بهره ببرند.
کملی: 1395/7/721:16:24،
21
34
من خودم پرورش دهنده قزلم . تیلاپیا جذب سرب بدنش بالاست .نخوریک که سرطان می گیرید .
علی: 1395/7/803:01:18،
23
31
ماهی فقط سرخو و شوریده والسلام .
ادبی: 1395/7/806:40:51،
29
32
زین پس به جای واژه نامفهوم ایران بگویید ”چینوروسو”

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار