کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پیش‌بینی رونق به مسکن در نیمه دوم سال 95 درست است؟

کدخبر:۲۸۲۰۱چهارشنبه، ۷ مهر ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۳:۴۷۴۹۲۳ بازدید

در حالی که برخی پیش‌بینی‌ها نشان می‌داد بخش مسکن که بیش از سه سال است در رکود قرار دارد، بالاخره رونق را در نیمه دوم سال 95 تجربه ...
پیش‌بینی رونق به مسکن در نیمه دوم سال 95 درست است؟

در حالی که برخی پیش‌بینی‌ها نشان می‌داد بخش مسکن که بیش از سه سال است در رکود قرار دارد، بالاخره رونق را در نیمه دوم سال 95 تجربه خواهد کرد، اما سکته معاملات مسکن در آخرین ماه تابستان این نگرانی را ایجاد کرد که روند رو به رشد این بخش متوقف شده است. بررسی‌‌ها نشان می‌دهد معاملات مسکن در آخرین ماه تابستان کاهش ۱۵ درصدی را تجربه کرده است. این در حالی است که اظهار نظر‌های زیادی در این باره منتشر شده بود که هر چه به پایان سال نزدیک می‌شویم مسکن پر رونق‌تر خواهد شد. اگر رکود مسکن که موتور محرک اقتصاد به شمار می‌آید ادامه یابد، می‌توان عنوان کرد که سیاست‌های دولت در این بخش به ویژه پرداخت وام‌های متنوع شکست خورده است.

رکودی که امروز اقتصاد ایران به آن دچار شده یکی از عمیق‌ترین رکودهای چند دهه گذشته است. رکود نه تنها در بخش مسکن، بلکه در تمام بخش‌های اقتصادی کشور حاکم شده است. البته باید توجه داشت که رکود عمیق شکل گرفته به دولت روحانی مربوط نمی‌شود و باید همه شهروندان دست به دست هم دهند تا این پدیده را از بین ببرند. متاسفانه اقتصاد ایران به بیماری دچار شده است که برای بهبود آن نیازمند یک بسیج ملی هستیم. برای اینکه بتوانیم به اقتصاد کشورمان رونق دهیم باید مانند زمان جنگ تحمیلی، همه یک هدف را دنبال کنند؛ هدفی که بتواند تمام مشکلات امروز ما را به تنهایی برطرف کند. به عنوان مثال، همه برای ایجاد اشتغال قدم بردارند. امروز اقتصاد ما نیازمند تولید است. آمارها از نظام تولیدی کشور حکایت از آن دارد که اگر این بخش را سامان ندهیم چند سال دیگر با مشکلات بزرگ‌تر رو به رو هستیم. متاسفانه اوضاع بخش‌های مولد ما خوب نیست. البته تلاش‌های دولت با وجود کمترین درآمدها جای تقدیر دارد. اقتصاد کشور در سال‌های اخیر وضعیت منحصربه‌فردی را تجربه کرده است.

تدابیر غیرکارشناسی دولت‌های قبلی، آثار ناشی از تحریم‌ها و کاهش قیمت نفت در رکود بی‌سابقه‌ بخش واقعی و مالی اقتصاد نمایان شده است. در این سال‌ها شاهد آن بودیم که نرخ بیکاری به طرز وحشتناکی افزایش پیدا کرده و بازار مسکن در حالی از شرایط رونق بازار دور شده است که میلیون‌ها متقاضی خانه در کشور می‌بینیم. بخش‌های مولد مانند صنعت، معدن، مسکن و تمام بخش‌های اقتصادی کشور امروز در وضعیت خوبی به سر نمی‌برند. در بخش پولی و مالی کشورمان پیمانکارانی را می‌بینیم که در حدود ۹۴ هزار میلیارد تومان به دولت بدهکارند. از یک طرف دولت بیش از 100 هزار میلیارد تومان به بانک‌ها بدهکار است؛ بانک‌هایی که خودشان بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان به بانک مرکزی بدهکارند. بانک مرکزی هر روز برای تامین نیازهای نقدینگی بانک‌ها پول بیشتری چاپ می‌کند و بدون پشتوانه به اقتصاد تزریق می‌کند. حجم نقدینگی از حجم یک تریلیون گذشته و پایه پولی به طرز غیرمتعارفی متزلزل شده است.

به هر حال در این گزارش این موارد را بررسی نمی‌کنیم، بلکه قصد داریم به رکود طولانی مدت مسکن که این روزها حتی پیش‌بینی می‌شود حجم معاملات آن افزایش داشته باشد، بپردازیم. مهم‌ترین مشکل امروز مسکن به گفته کارشناسان نبود تقاضا و عرضه است. بیماری هلندی که امروز بخش مسکن ما به آن دچار شده روز به روز عمیق‌تر شده و با شوک‌های موقتی دولت نیز حل نمی‌شود. بر اساس بررسی‌‎هایی که مراکز آماری کشور از رشد جمعیت، هرم سنی، میزان ازدواج و طلاق و... ارائه کرده‌اند، کشور برای ۱۰ سال آینده به ۱۰ میلیون واحد مسکونی احتیاج دارد. در نگاه اول این مقدار عرضه برای تقاضای جمعیت ۱۰ ساله قدری زیاد است.

پس‌انداز، راه‌حلی مرده برای رونق مسکن

راهکارهای زیادی برای برون‌رفت از رکود مسکن از سوی کارشناسان و مسئولان ارائه می‌شود.

به گزارش ایسنا، به گفته وزیر راه و شهرسازی مطرح‌شدن نظام پس‌انداز به عنوان اصلی‌ترین راه خانه‌دارشدن، موضوعی است که باید در طول سال‌های آینده در جامعه ایران پیگیری شود. خرید خانه امری است که باید برای آن از سال‌ها قبل برنامه‌ریزی و هدفگذاری کرد. عباس آخوندی می‌گوید:«خرید خانه برای بخشی از مردم سخت و دشوار است و بدون شک این موضوع به شرایطی برمی‌گردد که باید فکری جدی به حال آن کرد. متاسفانه در ایران پس‌انداز طولانی مدت برای مسکن چندان مورد توجه نبوده و این امر باعث می‌شود زمانی که متقاضی برای خرید اقدام می‌کند منابع مالی چندانی در اختیار نداشته باشد.» درست است که نظام پس‌انداز بلند مدت یکی از راه‌هایی است که خانه‌دارشدن اقشار متوسط و کم درآمد را محقق می‌سازد، اما در شرایط کنونی این امر غیرممکن است؛ به این دلیل که کشور در سال‌های اخیر دچار رکود تورمی بسیار شدیدی شده است و این موضوع فشار مضاعفی را هم از بابت افزایش سطح عمومی قیمت‌ها و هم از بابت کاهش درآمدها، بر قدرت خرید خانوارها وارد کرده است. به طوری که علائم کاهش قدرت خرید عمومی نه تنها در بخش مسکن، بلکه در تمام بخش‌ها به خوبی قابل مشاهده است. بنابراین عموم مردم پولی در اختیار ندارند که بتوانند پس‌انداز کنند. اگر در دهه ۷۰ و یا ابتدای دهه گذشته، خانواده‌های ایرانی می‌توانستند مبلغی را برای پس‌انداز در نظر بگیرند، امروز دیگر آن مبلغ به قدری ناچیز شده است که پس‌اندازی شکل نمی‌گیرد تا خانواده‌ها روی آن حساب کنند.

یافته‌های مرکز آمار از میزان درآمد و هزینه سالانه خانوار‌ها در سال گذشته نشان می‌دهد متوسط درآمد یک خانوار شهری حدود ۲۴ میلیون تومان و هزینه متوسط آن حدود ۲۳ میلیون و ۴۸۶ هزار تومان بوده است که به‌طور متوسط هر خانوار شهری توانسته نزدیک به ۶۴۵ هزار تومان(ماهانه ۵۳ هزار تومان) پس‌انداز کند. این در حالی است که از کل هزینه‌های سالانه خانوارهای شهری، حدود شش میلیون تومان آن مربوط به هزینه‌های خوراکی و اندکی دخانی و حدود ۱۸ میلیون تومان نیز مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی بوده است. از سهم ۲۵ درصدی هزینه‌های ‌خوراکی و دخانی، ۲۱ درصد مربوط به هزینه‌های گوشت و از سهم بیش از ۷۵ درصدی هزینه‌های غیرخوراکی، 4.44 درصد مربوط به مسکن بوده است. در چنین شرایطی که می‌توانیم فقط چند هزار تومان به پس‌انداز اختصاص دهیم، چگونه در بلندمدت صاحب خانه شویم؟ در نظر داشته باشید با پولی که هر روز از ارزش آن کاسته می‌شود و تورمی که نوسان دارد چگونه پول‌ پس‌انداز شده ما که مطمئنا بی‌ارزش می‌شود،‌ ارزش خود را در بلندمدت حفظ کند؟

بن‌بستی به نام شوک‌درمانی در مسکن

مکانیزم‌های تحریک تقاضا یکی دیگر از روش‌هایی است که می‌توان به اتکای آن مسکن را از خواب خرگوشی بیدار کرد. شوک‌های موقتی فقط بحران را در بخش مسکن به عقب می‌اندازد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که حتی وام‌های ۱۶۰ میلیونی هم باعث نشده است مردم به خانه‌دار شدن روی خوش نشان دهند. در طرح صندوق پس‌انداز مسکن یکم که تا سقف ۱۶۰ میلیون تومان تسهیلات رهنی در اختیار زوجین خانه‌اولی قرار گرفت، طی یک‌ سال گذشته تنها حدود ۵۰ هزار نفر ثبت نام کردند که بسیار پایین‌تر از میزان موردانتظار بود. وزارت مسکن پیش‌بینی کرده بود که حداقل و در بدترین حالت ۱۰۰ هزار متقاضی در هر سال در این طرح ثبت نام می‌کنند. با وجود آنکه دولت میزان تعیین شده برای بازپرداخت این وام را کاهش داد، اما دوباره ما شاهد بی‌توجهی مردم به این طرح بودیم.

این در حالی است که پیش‌بینی‌ها نشان می‌داد قرار است در نیمه دوم امسال رونقی هر چند اندک به مسکن بازگردد، اما شوک دوباره معاملات مسکن در آخرین ماه تابستان این نگرانی را در دل مسئولان و کارشناسان ایجاد کرد که رشد این بخش متوقف شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد معاملات مسکن در شهریور سال جاری کاهش ۱۵ درصدی را تجربه کرده است. متاسفانه باید گفت سیاست‌های دولت با پرداخت وام‌های متنوع شکست خورده است و باید بپذیریم که شوک‌درمانی دیگر پاسخگوی اقتصاد ما نیست و تنها بروز مشکلات مسکن را به تاخیر می‌اندازد. کارشناسان بر این باورند اگر دولت بتواند مسکن را رونق دهد، مشکلات دیگر بخش‌ها برطرف می‌شود. باید ببینیم دولت برای به راه‌انداختن موتور محرک اقتصاد کشور چه برنامه‌هایی را در نظر گرفته است؟ آیا مسکن در پاییز امسال پوست می‌اندازد؟
 


آرمان امروز - حجت صالحی

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضا: 1395/7/708:10:45،
173
42
هر موقع حقوق و دستمزد مردم با تورم یکسان شد و قدرت خرید مردم بالا رفت مسکن هم روتق می گیرد بیخودی جو ندهید لطفا.
مزدک: 1395/7/708:50:47،
136
34
واقیت اینه که ۵۰ درصد خریداران مسکن برای سرمایه گذاری ملک میخریدن، الان چون سود نداره پس نمیخرن
۵۰ درصد باقیمونده یا پولشون نمیرسه، یا محتاط عمل مکنن یا با ترس میخرن
کوکی: 1395/7/710:01:04،
54
27
اولین قدم رو دولت باید برداره.که اون هم با بیمه تامین اجتماعی و مالیات بر درآمد و ارزش افزوده کمر همه مشاغل رو شکسته.بنده تو سال 90 دفتر پیشخوان داشتم.به زور بهم مالیات میزدن و بیمه تامین اجتماعی.کارمندی که 2 سال بود از پیش ما رفته بود رو به زور من رو به پرداخت 2 سال حق بیمه با جریمش محکوم کردن.دستشون واسه انسداد حساب هاتون هم که باز هستش.
این دولت واسه ایجاد اشتغال و کارآفرینی به هیچ عنوان قابل اعتماد نیست...
البته منظورم فقط با این دولت نیست منظور تو ایران هستش.چون دولت دیگه ای هم که بیاد همین داستان خواهد بود.
رسول: 1395/7/710:11:50،
41
14
همه مشكلات زير سر بانكا و سيستم پولي اونا هست ، بانكا تو كشور ما همشون دلالي ميكنن
تمام ساختموناي خاص و ساخت وسازاي بزرگ ي طرفش به بانك يا اينكه سازنده از بانك وام گرفته و درصد دلالي بانك رو ميده
تو دوران رونق سالهاي گذشته تمام كارهاي ساخت و ساز خاص ي طرفش به بانكا برميگشت ، نمونش همين چند تا موسسه اي كه دچار مشكل شدن حتمأ تو مسكن سرمايه گذاري درشت كردن ولي محاسباتشون درست از اب در نيومد و دولت هم ازشون حمايت نكرد ، سياست پولي تو ايران كاملأ شكست خوده هست و دير يا زود صداش در مياد
محمد: 1395/7/711:29:07،
28
42
سال ۹۰ دفتر داشتی؛چه ربطی به این دولت داره؟
امین: 1395/7/712:26:50،
26
46
رونق بگیره یا نگیره , مهم اینه که هیچوقت هیچ چیزی مخصوصا مسکن تو ایران ارزون نشده.نباید انتظار داشت که خونه تو زعفرانیه بشه متری 3 تومن.گرون نشه فقط.ارزونی نخواستیم
کوکی: 1395/7/713:31:01،
23
26
پاسخ به محمد:

لطفا جمله آخر رو بخونید.
خنگ : 1395/7/715:31:39،
24
27
امين جان وقتي چيزي تو ايران گرون نميشه يعني بنا بر نرخ تورم هر ماه از قيمتش كم ميشه اين رو ياد بگير
مهندس: 1395/7/708:19:35،
105
69
با توجه به تحاربی که در زمینه مسکن دارم،
اگر قیمت مسکن نصف قیمت فعلی شود، شاید شاهد رونق آن باشیم در غیر اینصورت خرید و فروش مسکن رونق نخواهد گرفت.
حسین: 1395/7/710:55:43،
48
59
از توصیه ای که کردی معلوم شد چقدر تجربه در بخش مسکن داری مهندس !!!!! توصیه ات توی حلقم بسه بابا توصیه نکن دیگه همین حالا با این قیمتها برای سازنده ساخت و ساز مقرون به صرفه نیست اونوقت میگی قیمتها نصف بشه . پس فشار هزینه ها را کی باید قبول کنه حتما سازنده ؟!!!
مهدی: 1395/7/722:11:16،
19
22
خب عزیز دل شما که با تجربه هستی چرا؟
شانس بیاری دلار گرونتر نشه ارزون تر شدنش پیش کش همین الان قیمت دلار از تورم عقبه!!!
چرا دلار رو گفتم؟
چون کل مصالح استفاده شده تو ساخت یه مسکن از لوله و تاسیسات و آجر و سیمان و حمل و نقل و... بر حسب دلار سنجیده میشه.
مسکن طبق چه محاسبه و معیاری نصف بشه و قتی قیمت دلار از تورم عقبه!!!
امیر: 1395/7/708:23:08،
95
30
هرکسی که کمی اطلاعات کارشناسی داشته باشد می فهمد تقاضا از قشر متوسط جامعه شکل خواهد گرفت و امروز هم
که مردم توان خرید مسکن که از سال 84 تاکنون بیش از 6
برابر افزایش قیمت داشته است را ندارند!!
سمیه: 1395/7/711:13:18،
49
77
خواهید دید که وقتی در حال گرون شدن باشه توان دارند یا نه !! موضوع توان خرید نیست موضوع اینه که جای دیگه ( بانک) سود خوبی میدن .بذار سو ها کم بشه میبینی که همه مسکن های بنجل رو هم رو هوا می برن. حالا هی منفی بدید
دکتری اقاصاد نظری: 1395/7/712:25:10،
44
28
فکد کردی سود بانکی کمتر بشه ،ملک رونق میگیره
2%هم بشه ربطی به ملک نداره
ولی خیالت راحا سود بانکی از 15%کمتر نمیشه
بیتا: 1395/7/708:27:10،
56
73
اگه روحانی باشه همه چی تو رکود خواهد ماند.
بازی برد برد هست
ما: 1395/7/708:27:20،
56
28
تولید؟!؟!خخخخخخخخخخ
amir: 1395/7/708:32:25،
30
82
هیچوقت مثل قبل نمیشه
ملک تجاری بخرین
مزدک: 1395/7/708:47:50،
89
36
تجاری بدتر میشه به زودی
بدتر از مسکونی
امیررضا: 1395/7/708:40:19،
59
21
واقعا با این حقوق ها چیزی هم برای پس انداز میمونه
گرونیه گرونی
دادا: 1395/7/708:51:38،
88
47
شك نكنيد مسكن مررررد...رشد جمعيت متوقف شده..ازدواج كم شده..ساخت و ساز هم زياد شده عملا چند سال ديگه عرضه چنديد برابر تقاضا هست و وووو
224: 1395/7/711:46:31،
43
23
امار مهاجرت از ایران را که خودش کلی مسکن خالی در پی داره و زاد ولد در کشور بیگانه که با رفنن یک خانواده ایرانی یک مسکن خالی و نیاز به چند مسکن دیگه
هم کم میشه
ناشناس: 1395/7/709:02:32،
67
44
دیروز رفتم بانک سرمایه گف اگر پول بالای 500میلیون بیاری حساب 22.5در صد برات باز میکنیم با سود هایی که بانکها میدن طرف مگه خوله پولشو ببره خونه بخره
224: 1395/7/710:42:10،
31
57
دو باره سود بانکی سود بانکی راه انداختین هیچ بانکی سود22.5 درصد نمیده چرا الکی میاین دروغ میگین من خودم بانک تجارت بودم گفت نمیخواهین ور دارین برین ما که از خودمون نمیتونم کاری کنم وقتی وارد سیستم میکنیم دست ما نیست مگر طرح ویژه که تا چند سال دست
بهش نزنی و نخواهی انصراف بدی لطفا جو الکی خراب نکنید
ارشد: 1395/7/711:25:02،
29
56
دروغ نگو من پرسیدم گفت 1میلیاردم بیاری نهایت 16%
محمد: 1395/7/711:30:57،
42
30
ایشون درست میگن؛بانک سرمایه برای همچین مبالغی تا ۲۲.۵ سود میده؛میتونین خودتون بپرسین

حداقل سود ۲۰ درصد برای مبالغی که باهاش میشه خانه خرید در بانک قابل دسترسی هست؛

برای مبالغ خرد هم سود ۱۵-۱۸ درصد داریم

پس خرید خانه برای سزمایه گذتزی اصلا توجیه نداره
مهدی: 1395/7/709:25:39،
58
33
من کارمند شرکت نفت هستم.تازه بعد از هفت سال کار تونستم پس انداز 60 میلیون جور کنم و بزار بانک مسکن.آنوقت از کارمند های عادی و قراردادی چه انتظاری دارید.آخه همکارای پیمانکاری ما بعضی پول خوراک درست و حسابی هم ندارن چه برسه فکر خونه باشن. تو مملکت ما عدالت علی حکمفرماست.غصه هیچی رو نخورید!!!!!!!!
کوکی: 1395/7/715:51:27،
24
31
ببخشید این رو میگم.واقعا عذر میخوام.عبارت جایگزین بهتری نتونستم جاش پیدا کنم.
شما بی عرضه بودید.
تو شرکت نفت باشید و پس اندازتون ۶۰ تومن باشه؟
من یکی که اصلا نمیتونم باور کنم.بنده رشته تحصیلیم مهندسی شیمی صنایع گاز هستش.دوستم تو شرکت حفاری شمال با ۵سال سابقه خالص دریافتیش ۴تومنه.خداشاهده دارم راست میگم.خودم فیشش رو واسش پرینت گرفتم.حالا بنده با حقوق ۸۰۰هزار تومنی به هر مشقتی بوده تا الان دقیقا از صفر مطلق حدود ۱۵۰تومن پس انداز دارم.
شما بیشتر رو درآمدتون مدیریت کن.
مهدی: 1395/7/723:57:58،
23
15
آقای کوکی عزیز.بی عرضه شما هستید که نتونستید از دوستتون که حقوقش رو میدونی بپرسی توی شرکت نفت کارمندآن به چند دسته تقسیم میشن.ستادی یا عملیاتی.جنوب یا شمال.ثابت یا اغماری.پس اول بپرس بعد توهین کن بی ادب
رضا: 1395/7/709:32:40،
71
26
رونق مسکن تا 3 سال دیگه بعید است.
Abtin: 1395/7/709:33:50،
38
29
چرا فقط مردم بسیج شن وقتی مردم بتونن با یه پس انداز نهایتا ۵ساله خونه بخرن بازار مسکن بخرن بازار مسکنم رونق میگیره...قیمت مسکن خودرو و کالا با دخل واقعی اکثر مردم فاصله نجومی داره...وقتی کسی واسه خریده یه خودرو نهایت متوسط و ۳۰میلیونی نمیتونه نقد بخره و میره زیر بار وام وقسط آقایان چجوری انتظار دارن همین مردم بیان مسکن به معنای واقعی نه زاغه نشینی و حلبی آبادی که ازدوران شاه هم بدتره و فقط شکل مدنریته به خودش گرفته با قیمتای نجومی بخرن...وام مسکن ۸۰میلیون میدن بعد جالبه بانک مسکن واسه مشارکت در ساخت با پیمانکارا در هر واحد ۹۰میلیون میده...خودشونم میدونن با ۸۰میلیون نمیشه خونه دار شد...مگز در حلبی آبادهای اطراف تهران که بیشتر آدما رو یاد فیلمای هندی میندازه...پلیساش رشوه بگیر شهرداری رشوه بگیر بهداشت صفر آموزش صفر...بجای اینکه قیمتا روبا جیب واقعی مردم یکی کنن مسکنای ضعیف به بازار میزن
محسن: 1395/7/709:44:30،
49
31
تدابیر غیرکارشناسی دولت‌های قبلی، آثار ناشی از تحریم‌ها و کاهش قیمت نفت در رکود بی‌سابقه‌ بخش واقعی و مالی اقتصاد نمایان شده است
با جمله تدابیر نادرست دولتهای قبلی مخالفم چون دولت کنونی هم گلی به سرمون نزده
نادر: 1395/7/710:30:25،
40
32
من متوجه نميشم رونق مسكن يعني چه ؟
يعني گرون شدن آن .اين فقط باعث گروني مسكن ميشه هر تسهيلاتي هم باشه به نفع سازندست
بهتر نيست دولت تو اين زمينه دخالت نكنه تا تواين تثبيت قيمت (وبقول شما ركود ) بلكه چند نفري بعد چند سال بتونن خونه بگيرن
فقط با اين طرحها يه تكوني به قيمت خونه ميديد و امكان خريد را كمتر كمتر ميكنيد
سهیل: 1395/7/710:47:10،
48
40
دقت هرکدید اول هر فصل هی میگن رونق میگیره و این حرفا ولی دماغشون میسوزه ؟
سعید : 1395/7/711:02:18،
50
34
پولایی که میره به سمت سوریه و عراق و لبنان رو تو همین مملکت خرج کنید تا رونق اقتصاد رو ببینید.
پریناز: 1395/7/711:23:03،
48
35
آقاجان چرا نمیخواین قبول کنین که مسکن اشباع شده!
در دراز مدت بدتر هم میشه،الان همه تک فرزندن.در اینده برای هر زوج دو باب منزل مسکونی وجود خواهد داشت(به هرکدام از زوجین یک خونه به ارث میرسه)
رضا : 1395/7/711:25:50،
33
27
سلام
چطوری بازار مسکن قرار از رکورد خارج بشه وقتی شهرداری بابت جواز ساختمان که در سال ۹۰ میشده ۸۰ ملیون امسال میگیره ۵۰۰ میلیون بعداز پایان ساخت بابت پایان کار جرایم میلیاردی میگیره اینها رویه میز هستن زدو بندهای زیره میز بماند وقتی خود دولت امده از سازنده اینچنین پول میگیره قیمت مسکن بالا میره
از طرفی بانک مسکن بابت اعوراق بانک هر یک ملیون ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزارتومان بعد ۸۰ میلیون وام میدهد با سود ۱۷ درصد یه حساب و کتاب ساده نشون میده بانک مسکن وام با بهره ۳۴ درصدی داره وام میده این اوله راه بعد باز پرداخت همین وام در حدود ۲۰۴ میلیون میباشد.
وقتی دولت و ارگانهای وابسته همچون یک شریک در امر ساختو ساز هستن البته بدون آورده این مبالغ دریافتی خودشونرا در بالا رفتن بیرویه قیمت مسکن نشان میدهد و در نهایت به روکد اقتصاد در این بازار و ۲۵۰ شغل وابسته مستقیم و غیره مستغیم و بالا رفتن نرخ بیکاری و...
علی: 1395/7/711:46:01،
36
27
باسلام دوستان 90درصد مردم درهزینه های روزمره خودبا مشکل مواجهند وگرنه هرکسی دوست دار صاحب خانه وماشین وشغل مناسب ودرامد خوب باشند
سجاد: 1395/7/711:50:48،
35
38
بندي خدا كارشنااااااس محترم توكه هيچ وزيرمسكنم نتونست باحرفاش رونق بده به مسكن چندين بار گفت مسكن گران خواهد شد مگه رونق گرفت ديگه مردم خودشون ميدونن چي ميشه
Abtin: 1395/7/713:04:31،
29
35
تو کویت بانک به مردم مسکن میده قسطشو میگیره بجای اینکه مردم اجاره بدن و پول پیش همینو مردم به بانک میدن یه نوع اجاره به بانک میدن ولی قسطشون حساب میشن..تو ایران یه هزارم پول مسکنو بهت وام میدن با سودش پول یه مسکنو ازت میگیرن..عزیز تا زمانی بنگاه و دلال و و ربا..تو این مملکته هیچی درس نمیشه..پاونا مثلا وهابین ما شیعه..کارشناسامونم پولکی شدن فقط،خیال خام به خورد مردم میدن
شیب ملایم: 1395/7/715:36:50،
20
42
رشد جمعیت شیعه مسکن را از رکود خارج میسازد
امير: 1395/7/715:52:43،
33
30
تعيين كننده عرضه و تقاضا است و با توجه كه آب رفتن شديد بعد خانوار ها و عدم ازدواج جوانان نياز به مسكن بسيار كمتر شده است
تو كوچه نيست كه ده واحد خالي رودست سازنده نمونده باشه
از طرف ديگه قدرت نقد شوندگي مسكن كم شده و كسي براي سرمايه گذاري هم روش حساب نميكنه
کفترچاهی: 1395/7/910:46:08،
20
24
مسکن رونق گرفته میخوان کسی تو بازیشون نیاد.دارن یواش یواش ملکها رو میخرن.من یه خونه از تیرماه تو دیوار گذاشتم یه نفر هم زنگ نزد الان یه هفته است مدام ملاک و دلال دارن زنگ میزنن.رانت مگه چیه.تو بورس هم همینه تو خودرو هم همینه.اینقدر کامنت گذاشتن استپ وی زشت وبدرد نخوره و داچیا رومانی قالب میکنه بهتون تو بیست دقیقه چهار هزارتا فروش رفت.پس به حواشی توجه نکنید تو زمین بازی حواستون باشه.
متین: 1395/7/915:41:31،
12
30
با سلام آمارشهریور95از 15درصد کاهش خرید و فروش صحبت میکنه و در ضمن ملک اگه خرید فروش بشه خوبه نه اینکه اگه گرون بشه بگیم رونق افتاده،متا سمانه در ایران رونق از گرانی نمیدونن در ضمن هر چه به پاییز و نزدیک انتخابات نزدیک بشیم رکود بیشتر میشه مطمئنا،و مورد مهمتر قدرت خرید مردم کاهش یافته سطح درآمدها خیلی مهمه و اقتصاد ضعیف ایران مردم را وادار میکنه به جای سرمایه‌گذاری در اقتصاد به مسکن رو بیارن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار