کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

رکورد تاریخی تولید گندم در ایران ثبت شد


کد خبر : ۲۸۲۰۰چهارشنبه، ۷ مهر ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۲:۰۰۱۸۰۶ بازدید

تولید گندم از ابتدای سال‌جاری تاکنون به 14.5 میلیون تن رسیده است. رسیدن به این عدد بی‌سابقه بوده به گونه‌ای که معاون وزیر جهادکشاورزی از ...
رکورد تاریخی تولید گندم در ایران ثبت شدرکورد تاریخی تولید گندم در ایران ثبت شد

تولید گندم از ابتدای سال‌جاری تاکنون به 14.5 میلیون تن رسیده است. رسیدن به این عدد بی‌سابقه بوده به گونه‌ای که معاون وزیر جهادکشاورزی از رکورد تاریخی تولید گندم در کشور خبر داده است.

از فروردین ماه سال‌جاری دولت یازدهم توانست 11.5 میلیون تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری کند. کشوری که سال‌ها وارد‌کننده گندم بود در مقطع فعلی می‌خواهد به صادرکننده این محصول استراتژیک تبدیل شود. 23 آبان 83 جشن خودکفایی گندم با حضور رئیس جمهوری وقت برگزار شد تا ایران از واردات گندم بی‌نیاز شود، اما طی فعالیت دولت‌ های نهم و دهم، میزان واردات گندم به کشور هر سال بیشتر شد تا خودکفایی در تولید گندم که دستاورد دولت قبلی بود به فراموشی سپرده شود.این در حالی است که ایران در تولید گندم ظرفیت‌های متعددی دارد.حال قرار است دولت یازدهم جشن دوباره خودکفایی تولید گندم را برپا کند.

علی قنبری رئیس سازمان بازرگانی داخلی وزارت جهاد کشاورزی درباره وضعیت تولید گندم و اینکه تا پایان سال میزان تولید در این بخش به چه عددی می‌رسد، گفت:تولید گندم طی سال‌جاری بیش از 14.5 میلیون تن بوده است و دولت در این مدت توانست بیش از 11.5 مییلون تن گندم از کشاورزان خرید کند که ارزش گندم‌های خریداری شده حدود 14 هزار و 600 میلیارد تومان بوده است.

وی ادامه داد:طی این مدت 10 هزار و 500 میلیارد تومان دولت به کشاورزان برای خرید تضمینی گندم پرداخت کرده و تنها 4 هزار و 100 میلیارد تومان آن باقی مانده است که تا آخر مهرماه دولت با کشاورزان به صورت کامل تسویه می‌کند.دولت با فروش اوراق خزانه اسلامی می‌تواند پول کشاورزان را پرداخت کند. قنبری در مورد میزان خرید گندم تضمینی از کشاورزان طی سال‌های گذشته گفت:سال 92 میزان خرید تضمینی گندم 4.6 میلیون تن بود.این رقم در سال‌های 93 و 94 به ترتیب 6.7 و 8.1 میلیون تن شد.به طور متوسط هر سال به میزان 2 میلیون تن بر خرید تضمینی گندم افزوده شد.

وی گفت:علت اصلی که باعث شد میزان تولید گندم افزایش پیدا کند حمایت جدی دولت از بخش کشاورزی، تعیین قیمت مناسب برای خرید تضمینی، سیاست کنترل واردات و افزایش بهره‌وری بوده است.این در حالی است که دولت قبل به هیچ‌کدام این موارد توجه مناسبی نداشت.معتقدم تا پایان سال میزان تولید گندم به 16 میلیون تن برسد.  قنبری با بیان اینکه خودکفایی گندم از سال 94 آغاز شده است، افزود:میزان مصرف گندم برای خبازی‌ها 8 میلیون تن و برای بخش صنعتی (ماکارونی،نشاسته،پاستا و..) 2 میلیون تن است.لذا اکنون میزان تولید بسیار فراتر از مصرف است و این امر فرصت مناسبی برای صادرات فراهم می‌کند. معاون وزیر جهاد کشاورزی در مورد میزان تولید گندم از سال 92 اظهار داشت:سال 92 میزان تولید گندم کشور

6.6 میلیون تن بوده و این میزان در سال‌های 93 و 94 به ترتیب 8.7 و 10.1 میلیون تن بوده است.از سویی سال91 میزان واردات گندم 7 میلیون تن بود و در سال 92 نیز میزان واردات گندم حدود 4.7 میلیون تن شد و این عدد در سال 93 هم به 6/5 میلیون تن رسید.اما ازسال 94 به علت خودکفایی که صورت گرفت دیگر مجوز واردات صادر نشد.
 طبق آمار 2012 ایران در تولید گندم رتبه سیزدهم را دارد و بعد از اتحادیه اروپا کشورهایی چون چین، هند، امریکا و... تولیدکنندگان برتر هستند. قبل از ایران نیز ترکیه و پاکستان دیده می‌شود.با توجه به افزایش تولید به نظر می‌رسد که ایران به رتبه یازدهم برسد و جایگزین اوکراین شود. در حال حاضر میزان تولید گندم اوکراین (رتبه 12) حدود  15.8 میلیون تن است.میزان تولید گندم اتحادیه اروپا 134.5 میلیون تن بوده است.

         رکورد تاریخی-تولید گندماخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

سایت شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
سایت شب