کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تشخیص دادن عسل طبیعی در خانه

کدخبر:۲۸۱۱۶دوشنبه، ۵ مهر ۱۳۹۵ - ۰۰:۲۰:۵۱۱۲۵۱۶ بازدید

تشخیص طبیعی بودن عسل همواره یکی از دغدغه های مصرف کنندگان این ماده غذایی بوده است؛ به گفته کارشناسان برای اطمینان صددرصدی ...

طبیعی بودن عسل

تشخیص طبیعی بودن عسل همواره یکی از دغدغه های مصرف کنندگان این ماده غذایی بوده است؛ به گفته کارشناسان برای اطمینان صددرصدی از طبیعی بودن عسل راهی جزء آزمایش آن در آزمایشگاه های معتبر موادغذایی نیست اما روش های خانگی نیز وجود دارد که به تشخیص عسل طبیعی کمک می کند.

نایب رییس هیات مدیره یک شرکت دانش بنیان  در خصوص تشخیص عسل طبیعی از صنعتی به روش آزمایشگاهی اظهار کرد: برای اطمینان صددرصدی از اصل و طبیعی بودن عسل باید چند نکته از جمله میزان ساکاروز، قند قبل و بعد هیدرولیز و دیاستاز (تست عسل حرارت ندیده) در آزمایشگاه ها آنالیز شود و بر اساس استانداردهایی که وجود دارد، مشخص شود که عسل در چه رده ای قرار دارد.

سیدمهدی دهقان افزود: در جواب آزمایش ها مشخص می شود که عسل آزمایش شده در رده عسل کاملا خالص، عسل تغذیه نشده از زنبور، کم تغذیه شده و زیاد تغذیه شده قرار دارد یا اینکه تمام عسل، صنعتی است و بدون زنبور تولید شده است و تنها شکل عسل را دارد.

روش های خانگی تشخیص عسل طبیعی :

عسل طبیعی شل است

وی در مورد روش های خانگی تشخیص عسل طبیعی اظهار کرد: توجه به مواردی ازجمله شل بودن عسل طبیعی می تواند در هنگام خرید این ماده غذایی به مردم کمک کند؛ عسل طبیعی که بدون شکر است و بیشتر برای درمان بیماری ها استفاده می شود، برخلاف تصور مردم، نسبتا شل است.

دهقان با بیان اینکه مردم تصور می کنند عسلی طبیعی است که سفت باشد، افزود: عسلی که زنبور تولیدکننده آن شکر نخورده باشد، شل است؛ از لحاظ علمی نیز این شل بودن به این دلیل است که قندهای اصلی عسل طبیعی، گلوکز و فروکتوز (قندهای کوچک مولکول) است و زمانی که ظرف عسل طبیعی را کج می کنیم این قندها به راحتی روی هم حرکت می کنند، در صورتی که اگر به زنبور عسل شکر بدهند، قند شکر که ساکاروز و ایساکارید (قند پیچیده تر) است به دلیل نوع مولکول ها به هم گیر می کنند و به همین دلیل عسل یک مقدار سفت تر از حالت عادی می شود.


عسل طبیعی به سختی در آب سرد حل می شود

وی با اشاره به اینکه این موارد نسبی است، گفت: آزمایش آب سرد از دیگر راهکارهای تشخیص عسل طبیعی از صنعتی است؛ یک قاشق عسل را اگر در درون یک لیوان آب سرد بریزیم، به ته لیوان رفته و ته نشین می شود و به سختی در آب سرد حل می شود؛ اما عسل های صنعتی قبل از رسیدن به ته لیوان از هم باز می شود.


عسل طبیعی شکرک

عسل طبیعی شکرک می زند

دهقان یکی دیگر از نشانه های طبیعی بودن عسل را شکرک زدن عسل عنوان کرد و گفت: عسل طبیعی حتما شکرک می زند اما عسل غیرمرغوب شکرک نمی زند؛ البته این به آن معنا نیست که عسل بلافاصله پس از خارج شدن از کندو شکرک بزند، بلکه شکرک زدن شرایطی دارد.

وی افزود: در شکرک بستن عسل زمان و شرایط نگهداری بسیار مهم است؛ به عنوان مثال عسل طبیعی گل جعفری، یک ماه بعد از خارج شدن از کندو شروع به شکرک زدن می کند و برخی از عسل های جنوب کشور مانند عسل گل قنقال بعد از 2 سال و به صورت آهسته، شروع به شکرک زدن می کنند.

دهقان با بیان اینکه این موارد می تواند به مردم در خرید عسل طبیعی کمک کند، گفت: علاوه بر این موارد، عطر و طعم گل های طبیعی باید در عسل وجود داشته باشد، هر چند اضافه کردن اسانس در عسل های صنعتی رایج است.

وی یادآور شد: عسل طبیعی بر اساس نوع گل، دارای خواص مختلفی است و در حال حاضر از عسل طبیعی برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود؛ بنابراین لازم است مردم برای حفظ سلامتی مصرف این ماده غذایی را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

moh3n: 1395/7/500:30:20،
100
42
اینکه فقط عسل طبیعی شکرک میزنه اشتباهه.عسل شکری هم شکرک میزنه

عسل طبیعی فقط یکبار شکرک میزنه...یعنی اگه بعد شکرک یه جا گرم گذاشتی اب شد تو فریزر هم بزاری دوباره شکرک نمیزنه
فرد: 1395/7/509:30:50،
46
56
عسل طبيعي شكرك نميزنه نمو نه اش عسلهاي هلندي و الماني در بازار بحجت اباد.
كلا در ايران به دليل نبود نهاد هاي نظارتي و كمبود كارشناس و ازمايشگا هاي غذايي دقيق همه تا يه چيزي به دانش نصفه و عقيمشون اضافه ميشه ديگه خدا رو بنده نيستند و ادعاشون ادم و ديوونه ميكنه.
مواد غذايي در ايران بخصوص لبنيات بسيار بي كيفيت است.عسل هم عمدتا تقللي است.
عسلی: 1395/7/509:42:18،
49
46
عسل فقط خارجی،چون 1نظارتهای بهداشتی بسیارسختگیرانه است2رقابت بسیاربالاست پس بایدکیفیت عالی باشه3کولنی های زنبوردرکنارزمینهای کشاورزی مثل کلزاوآفتابگردان ویاباغات گل ومیوه قرارداره4اوناصداقت دارن مانداریم حالادرایران 1تولیدعسل باآبشکروزنبور2تولیددرکارگاه های زیرزمینی بدون وجودزنبور.
alireza: 1395/7/500:41:12،
47
77
احتمالا تولید کننده عسل صنعتی هستن یا سود می برن چون برعکس تمام مشخصات عسل غیر طبیعی و بیان کردن
امین: 1395/7/502:41:27،
97
35
من زنبور داری کردم، فقط آزمایشگاه میتونه طبیعی رو از غیر طبیعی تشخیص بده.
و اینکه نوشتن عسل طبیعی شل هست دروغ محضه.
بعضی مناطق که رطوبت بالایی دارن عسلشون معمولا رقیق هست. اما مناطق خشک مثل سیستان که زنبورداری میکنم اصلا شلی تو عسلش نمیبینین.
ميثم: 1395/7/508:39:15،
53
25
شلي و سفتي عسل بسته به فصل و نوع گلي كه زنبور براي توليد عسل ازش استفاده مي كنه داره. مثلا عسل بهار مركبات شفاف و رقيق هست و عسل كنار و گون تيره و غليظ. در مورد شكرك زدن درست ميگه ولي بايد توجه داشت كه عسلهايي كه در اختيار مصرف كننده قرار ميگيره معمولا قبلا گرم شده و به همين خاطر شكرك نميزنه. عسل در صورتي كه گرم نشده باشه شكرك مي زنه.
امیر: 1395/7/507:16:35،
45
70
عسل طبیعی شکرک نمیزنه حرف بیخود نزنین
بی نام: 1395/7/508:35:11،
55
38
والا 20 سال پیش ک عسل صنعتی نبود و ما عسل کوهی میخوردیم عسل شل نبود.عسل طبیعی اگه از بالا بریزیش توی ظرف همینطور چپ و راست میشه خودش
amir: 1395/7/509:16:11،
43
37
ممکنه یکی بگه عسل صنعتی رو چطور درست میکنند ؟
من شنیدم یک نوع گردی از چین میرانند و آب میزنند و میشه عسل
ایکس باکس: 1395/7/509:54:19،
43
36
بستگی به شرایط محیطی کندو و تغریه ی زنبور و محیط نگهداری عسل داره که شل بشه یا نشه یا شکرک بزنه یا نزنه .. کاش اینارم تو حرفاش میگفت کارشناس
عسل: 1395/7/511:43:32،
40
36
هر نوع عسلی که از منطقه وگل خاصی باشه رو میشه روی اون شرایطش طبیعی بودنش رو تشخیص داد.
محسن: 1395/7/514:07:29،
45
34
فقط یه راه برای شناسایی عسل طبیعی هست اونم اینه که خودت زنبور دار باشی یا دوست و فامیل
علیرضا: 1395/7/516:27:51،
50
32
والا این دوره زمونه به خود زنبور عسلشم نمیشه اعتماد کرد که اصل یا تقلبی؟....زنبوره یا مگسه؟...... چه برسه به عسل.
بهزاد سبلان: 1395/7/523:55:17،
39
38
دوستان اون شکرک نیست گرده گل هس اگه طرف عسل خور باشد از خوردن عسل متوجه میشود که اون طبیعی یا نه .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار