کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پاسخ عجیب بیکاران به چند سوال مهم

کدخبر:۲۵۲۸۲شنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۳:۳۱۳۳۹۵ بازدید

با وجود تاثیر منفی شدید حقوق‌های نجومی در بازارکار کشور، نتایج یک مطالعه جدید از بیکاران تا مقطع دکترا نشان می‌دهد بسیاری به دنبال ...

با وجود تاثیر منفی شدید حقوق‌های نجومی در بازارکار کشور، نتایج یک مطالعه جدید از بیکاران تا مقطع دکترا نشان می‌دهد بسیاری به دنبال شغلی پُردرآمد، کم‌زحمت، غیر کارگری و پشت میزنشینی‌اند.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از مهر، یکی از مهم ترین مسائلی که درباره مسائل مربوط به بازار کار کشور وجود دارد نوع نگاه جامعه به شغل است. به بیان ساده تر، اینکه افراد یک جامعه درباره مشاغل مختلف چگونه می اندیشند، می تواند در شکل گیری فضای کسب و کار موثر باشد.

اگر افراد مشاغل مختلف را قابل احترام بدانند و همه به دنبال نوع خاصی از کارها نباشند، قائدتا ظرفیت های بیشتری نیز برای اشتغال همگان وجود خواهد داشت اما وقتی همه جوانان می خواهند از طریق دانشگاه و دریافت مدارک دانشگاهی، صاحب یک صندلی مدیریتی و مانند آن شوند، کار سخت می شود.

کارشناسان می گویند اینکه چگونه جامعه ایرانی به چنین نگاه خاصی از اشتغال رسیده است، به سیستم آموزشی در دوره های مختلف، طرز فکر خانواده ها، افزایش ارتباطات و مانند آن باز می گردد. در عین حال، در مقطعی موج عظیمی از جمیعت جوان کشور در سایه بی برنامگی دولت ها راهی دانشگاه ها شده و این روند همچنان نیز ادامه دارد؛ بنابراین طرز فکر و نگاه جوانی که چند سالی در پشت میزهای دانشگاه ها بوده با فردی که این مراحل را طی نکرده درباره اشتغال متفاوت است.

مطالعات مختلف صورت گرفته نشان می دهد که در بسیاری از کشورها، برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های آموزشی برای نسل جوان کشور با آنچه در ایران پیاده سازی و اجرا شده متفاوت است. استعدادیابی، ایجاد فرهنگ و نگاه درست در افراد نسبت به مشاغل مختلف، آموزش تخصص و مهارت های مورد نیاز بازار کار کشور به جوانان، ارتباط بین بازار کار و دانشگاه ها و مدارس، ارائه متدهای به روز آموزشی برای تربیت آینده سازان کشور و در نهایت مسئولیت پذیری سستم آموزشی در قبال آینده و اشتغال افراد؛ مهم ترین و کلیدی ترین اموری است که در ایران وجود ندارد.


پاسخ جویندگان شغل به چند پرسش مهم

مسلم خانی در گفتگو با مهر با بیان اینکه حدود ۱۰۵ مولفه در زمینه فرهنگ کار احصاء شده است گفت: مهم ترین موضوع این است که به جوانان بگوییم که ثروتمندی از طریق کار اتفاق می افتد. در حال حاضر این نگاه در مدارس و دانشگاه ها وجود ندارد و جوانان به دنبال روش های دیگر غیر از کار برای دستیابی به ثروت هستند.

کارشناس ارشد بازار کار اظهارداشت: در برخی کشورها مانند ژاپن این مسئله که افراد تنها از طریق کار می توانند منشاء اثر باشند و بدرخشند نهادینه شده ولی در ایران ما در این مقوله ضعف داریم، اما در ژاپن کودکان از ۳ سالگی با مشاغل مختلف آشنا می شوند. ما با ضد ارزش هایی مواجه هستیم و برخی فکر می کنند اساسا نباید زیاد کار کرد و ضرب المثل های بدی هم برای آن وجود دارد.

خانی ادامه داد: پژوهشی اخیرا انجام شده در بین کارجویان دارای مدارک تحصیلی تا دکترا که هدف سنجش منزلت کار در دیدگاه این افراد بود. حدود ۲۵ مولفه مطرح شده بود که از نظر آنها کدامیک می تواند منزلت باشد، مانند اینکه اگر گرهی از جامعه باز شود آیا منزلت است؟ آیا جایگاه اجتماعی کار منزلت است؟

وی افزود: یکی از مولفه های مهمی که افراد روی آن تاکید کردند این بود که منزلت اجتماعی کار به درآمد آن است ولی در فرهنگ کار این مسئله در ردیف هجدهم قرار می گیرد چون کار باید ابتدا کار را بپذیریم، تناسب آن با توانمندی های خود را بسنجیم، کار در راستای علایق ما باشد، ارزش آفرینی کند و مانند آن چون خیلی از افراد خلافکار ممکن است درآمدهای بالایی هم داشته باشند ولی هیچ یک از این مولفه ها را ندارند.

این کارشناس عالی کارآفرینی تاکید کرد: همچنین این مطالعه نشان داد که افراد می خواهند شغل آینده شان کارگری نباشد و خیلی درگیر این نباشند که از صبح تا شب پشت میز بنشینند و یا در خط تولید باشند و کار فیزیکی انجام دهند و به صورت کلی شغلی باشد که دستور بدهند و به نوعی فرماندهی و راهبری داشته باشند که این نکته از دیدگاه تحصیل کرده های دانشگاهی کشور جالب بود.


چالش بزرگ دستمزدها در بازار کار

به گفته خانی، نکته سوم از نتایج این پژوهش نشان داد که افراد ترجیح می دهند که کاری داشته باشند که تمام وقتشان را پُر نکند. بنابراین به این نتیجه می رسیم که امروز در قالب فرهنگ کار و ترویج آن نیازمند توسعه نرم افزاری هستیم. به عنوان نمونه یکی از مولفه های نرم افزاری نظام دستمزدها است که یکی از چالش های بزرگ فرهنگ کار در کشور است.

این کارشناس عالی بازار کار تصریح کرد: در حال حاضر اگر بخواهیم یکی از کلیدی ترین موانع ترویج فرهنگ کار در ایران را به ویژه در بین فرهیختگان دانشگاهی نام ببریم، نظام دستمزدها است. هم اکنون تمایلات و خواسته های افراد تحصیل کرده از کار با افراد تا مدرک دیپلم بسیار به یکدیگر نزدیک شده است.

وی خاطرنشان کرد: امروز در دنیا هرچه به سمت توسعه یافتگی پیش می رویم سهم کارهای فیزیکی و جسمانی کاهش می یابد و افراد به دنبال کارهای فکری و پشت میزنشینی هستند. در پژوهش ها به این نتیجه رسیدیم که در فرهنگ کاری کشور تمایل به بازار کار به روز به شدت در حال افزایش است چون بازار کار ایران در دوران گذار قرار دارد.

خانی گفت: در حال حاضر حدود ۸۱ درصد از کل بازار کار ایران تحصیلات دانشگاهی ندارند و تنها ۲۰ درصد کل شاغلان دارای تحصیلات دانشگاهی اند. اگر در ایران نظام دستمزدها به درستی طراحی نشود، فرهنگ کار ارتقاء پیدا نمی کند و مراکز مشاوره شغلی و مانند آن در این زمینه چاره ساز نیست.

این کارشناس عالی کارآفرینی بیان داشت: در این روزها که بحث افشای فیش های حقوقی مطرح شده تاثیر بسیار زیاد و عجیبی روی نیروی کار کشور گذاشته است. اخیرا با کارگرانی در یک شهرک صنعتی برخورد داشتم که در این زمینه بسیار مایوس شده بودند و سوالاتی داشتند.

وی افزود: هم اکنون ۲۱۴ نهاد در حوزه کسب و کار فعالیت دارند و همچنین ۸۰۰ مرکز مشاوره شغلی و کسب و کار در کشور فعالیت دارند که به دنبال کشف استعداد، معرفی نیروی کار به کارفرما و مانند آن فعالیت دارند و ۲۰۰ مرکز کارآفرینی نیز به صورت تخصصی به کارآفرینان مشاوره می دهند.


81 درصد بازار کار فاقد تحصیلات دانشگاهی

این کارشناس عالی بازار کار ادامه داد: مردم امروز می دانند که کار کردن خوب است ولی چون مباحثی مانند شایسته گزینی، استعدادهای حرفه ای و نظام دستمزدها دچار چالش است و مدل سازی نشده اینگونه مراکز خیلی اثرگذار نبوده اند.

خانی خاطرنشان کرد: در فرهنگ کار کشورمان نمی توانیم درباره افراد در سنین ۳۰ سال کار موثری انجام دهیم؛ بنابراین در ترویج فرهنگ کار موضوع فرهنگ سازی پایه از مهد کودک ها و مدارس باید انجام شود. در حال حاضر در دانشگاه ها مراکز کارآفرینی داریم ولی مراکز کشف استعداد نداریم.

وی تصریح کرد: ما هنوز در ایران الگوی شایسته گزینی در مشاغل مختلف را نداریم. در ژاپن به کودکان کار گروهی یاد داده می شود، اما در ایران مشکلات پایه ای و اساسی در فرهنگ کار داریم و تا زمانی که الگوی شایسته گزینی مستقر نشود و مسئله دستمزدها حل نشود و برندسازی حرفه ای ناشی از کار (افراد با کارشان شناخته شوند) منابع به هدر خواهد رفت و ما امروز مشکلات باورها و رویکردها داریم.

این کارشناس عالی کارآفرینی گفت: در حال حاضر ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دانشجو در حال تحصیل هستند و دانشگاه ها بهترین مراکز برای توسعه فرهنگ کار هستند. الگویی اخیرا با عنوان توانمندسازی، اشتغال پذیری و کارآفرینی دانشجویان (تاک دانش) در وزارت کار تهیه و ارائه شد که ۲۸ موضوع را دنبال می کند.

به گفته خانی، اگر ما بتوانیم به جامعه القا کنیم که راه پولدار شدن تخصص، مهارت و سواد است این مسئله در جامعه نهادینه می شود ولی اگر به دست آوردن ثروت از راه های دیگری باشد، جامعه به آنسو سوق می یابد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

روراست: 1395/4/2611:20:06،
146
35
با سلام ، نمیخواهد کاری انجام دهید فقط از دزدیهای میلیاردی جلوگیری کنید و کسانی را که به هر شکل و در هر منصبی هستند که اختلاس و یا به نوعی بیت المال را هدر میدهند کیفر دهید آنوقت مطمین باشید همه به حق خود قانع خواهند بود و مسلما اینقدر بیکار هم نخواهیم داشت اگر دست دزدیهای دولتی و حکومتی بریده شود تولید جایگاه خود را پیدا میکند و آنگاه بیکاری هم از بین میرود
حيف عمر: 1395/4/2612:37:41،
78
30
نميدونم چرا انقدر دوست دارن جوان هاي مهندس و دكتر ما رو انسان هاي تنبل نشون بدن
بزارين تفاوت تحصيل رو در خارج و داخل بگم وقتي شما در رشته اي مثل مهندسي خودرو در مقطع كارشناسي ارشد در خارج تحصيل ميكنيد شما رو به يه استاد راهنما معرفي ميكنن مثلا حوزه كاريش موتور خودرو در بدو ورود بعد اون استاد يه كارگاه و ازمايشگاه داره كه توش پر از موتور هاي مختلف با دستگاه هاي اندازه گيري و تسته شما يك يا دو روز در هفته رو كلاس ميرين بقيه روز هاي هفته در ازمايشگاه استاد راهنما تون هستين كه به صورت غير مستقيم با صنعت هم در ارتباطه در واقع درس اصلي اونجاس و كلاس ها تئوري ها مثل مخلفات غدا براي درك بهتر اما تو ايران اگه دانشگاه بري كلاس نداشته باشي حراست ميگرتت ميگه كلاس نداري دانشگاه چيكار ميكني استاد راهنما پروژه ات هم ترم اخر برات تعيين ميكنن تازه اونم ميگه برو خونه بخون ماهي يبار بيا گزارش بده به من !
سالار : 1395/4/2615:50:55،
69
25
دو نفر دیپلم کارمند رسمی بانک ملی که پشت باجه میشیینن رو میشناسم که دو سال پیش استخدام شدند
یک نفر دختر 21 ساله ی دانشجو که خیلی هم محجبه نیست رو میشناسم که در صداوسیما پیمانی شده جدیدا...
این نامردی ها و بی وجدانی ها عامل بیکاری هستن...
محمد: 1395/4/2617:13:46،
54
30
بنده به عنوان تحصیلکرده عرض می کنم.
سعی کنید اصلا دانشگاه نرید. از همون جوانی و نوجوانی جذب بازار کار بشید به مراتب بیشتر به نفع خودتون و آینده خودتونه. اگر هم خواستید ادامه تحصیل بدید, فقط تا فوق لیسانس. بالاتر در ایران به درد نمی خوره و ارزش جهانیش هم صفر هست. اگر به دنبال تحصیل در مقطع دکترا هستید تشریف ببرید خارج از ایران و همونجا هم مشغول کار بشید.
در ضمن اگر اول کار بکنید و بعد وارد دانشگاه بشید خیلی بهتره تا اینکه مستقیما از دبیرستان برید دانشگاه. کار کردن به معنای واقعی باعث رشد و شکل گیری شخصیتتون میشه و از دوران کودکی و نوجوانی بیرون میاید و بهتر می تونید هدف های زندگیتون رو تعیین کنید و بهش برسید.
با همه این حرف ها بازم ملت بخاطر کلاس ! و حرف ملت پا میشن میرن دانشگاه و بعد از 5 - 6 سال می بینن زندگیشون هدر رفت.
فرد: 1395/4/2611:36:32،
81
33
از برکت اقتصاد دولتی همه دوست دارن با حد اقل سواد بشن مدیر.در واقع درست هم همینه...منفعت در نفهمیست.
محسن: 1395/4/2611:41:30،
74
28
خخخخ
معلومه که جوانان چجوری به این نتیجه رسیدن... اینکه اینقد تفسیر نمیخاد!
وقتی طرف میبینه یک دوستش که کارگر شده اینقد زحمت میکشه چیزی گیرش نمیاد ولی دوست دیگش که مدیر شده 100برابر کارگره درآمد داره!!!!....

اگه یه نفر شرایطش داشته مدیر شده کارش راحته، اونی که کارگر شده درعوض کارش سخته..... ولی چرا باید حقوق مدیر بیشتر باشه؟؟!
راحتی این به سختی اون در
آخه تبعیض چقدر؟!
رسول: 1395/4/2611:46:56،
89
37
اینا چی میگن؟
منیکه 25 سال درس خوندم و توی حوزه و رشته خودم فوق لیسانس دارم باید برم سر اون شغلی که به رشته و تجریه و ... من مربوط میشه. نه این که برم کارگری و نگهبانی و شوفری و عملگی و ...
درسته همه ی اینها کار هستند و مورد نیاز جامعه ولی فردی تحصیل کرده اگه بره دنبال این کارا میلیارد ها تومن پولی که در این مسیر تحصیلات پرداخت کرده و از اون مهم تر جوونی و عمری که رفته و دیگه بر نمی گرده هیچ و پوچ میشه.!!!!
در اینجاست که به ضرب المثل "آب در هاون کوبیدن می رسیم"
به خدا خود من هم فارغ التحصیلم، با توجه به این مقاله اصلا دنبال یک شبه پول دار شدن و ... هم نیستم فقط یک شغلی داشته باشم که نیازهای اولیه و ضروریم رو باهاش رفع کنم و از همه مهمتر آرامش روان داشته باشم برام کافیه به ولله.
reza: 1395/4/2613:13:50،
80
34
ببین جوان ایرانی چقد بدبخته که براورده شدن نیازهای اولیش براش ارزو هستش خدا لعنت کند باعث بانیشو
کنحکاو: 1395/4/2611:53:20،
74
26
چگونه میشود به یک جوان القاء کرد که کسب درآمد با تخصص ومهارت وسواد رابطه مستقیم دارد در حالی که در جامعه به کرات خلاف آن را مشاهده میکند
dr: 1395/4/2611:55:29،
64
36
بله درسته تو مملکت ما دزدی غارت کلاه برداری خوردن حق الناس و کلا دست تو جیب مردم کردن حرف اول رو میزنه و کار شایسته ای محسوب میشه از اون طرف حقوق کم و فشار کار و تورم باعث میشه ملت به سمت کار دوم برن درنتیجه کار دوم یه نفر که میتونه شغل اول نفر دیگر باشه از بین میره و نفر دوم بیکار میمونه تو مملکت ما دلال بازی حرف اول رو میزنه و به جایی رسیده که فرد تحصیل کرده رو مسخره میکنن عدم تخصص افرادی که با راند و پارتی به شغل رسیدن در نتیجه افرادی که تحصیلات دارن تخصص دارن بیکار میمونن افرادی که حالا یا تحصیلات دارن یا ندارن ولی تخصص ندارن به دلیل پارتی و راند سر کار میرن و متخصص بیکار میمونه به دلیل نداشتن سرمایه و شرایط بد وام و تورم بیکار میمونن چه برسه بخوان استخدام شن
dr dr dr : 1395/4/2612:13:13،
63
31
هر اندازه بالاتر توانایی دزدین
و ره صد ساله را یک شبه پیمودن

راحت تر و آسانتر

جواب بدین : حالا علم بهتر است یا ثروت
پیمان: 1395/4/2611:57:35،
81
25
برادر من لیسانس مکانیک داره دنبال کاره حاضره کارگری هم کار کنه ولی کار نیست پشت میز نشین چیه آقا
کارمندتحصیلکرده: 1395/4/2615:21:01،
48
34
من خودم فوق مکانیک دارم با 14 سال سابقه کار.بعد 12 سال کار تو مناطق بد، تازه پشت میز شدم.فکر می کنی چی دارم با کلی زدن از خوشی هام؟تازه تونستم یه خونه نقلی بخرم. میدونی آرزوم چیه؟یه پولدار توپ گیرم بیاد بچسبم بهش شاید یه تار مویی گیرم بیاد.باورت میشه؟یه روزی می گفتم باید تلاش کنم و موفقیت رو یکی یکی طی کنم.باید خدمت کنم و ... . اما الان انقدر بر خلاف این دورو برم دیدم که دیگه حالم از خدمت بهم می خوره.فکر می کردم میشه اینجارم مثل امریکا و ژاپن کرد.
mostafa: 1395/4/2612:07:14،
66
34
ابنا همش چرته،توجیحی واسه نبودن کاره
میخان اینطوری جلوه بدن که جوونا کار کن نیستن و دنبال میز و صندلی ریاست میگردن در حالیکه همه از بیکاری حاضرن هر کاری متناسب با رشتشون انجام بدن
reza: 1395/4/2613:18:57،
52
33
دقیقا چرت محضه کله مملکت رو ویران کردن چنر فرصت شغلی بود اونم از جوانها گرفتن حالا هی انگ میزنن که پشت میز نشینی میخان مهارت ندارن و کلی چرت و پرت دیگه
استعداد جوانهای ایرانی در نطفه خفه میشه یعنی مسلمه که دولت به جوان نخبه و مستعد نیاز نداره فقط یه مشت دزد که اونم اطرافیان خودشونه
با لیسانس مهندسی هر جا رفتم فقط کارگری بهم پیشنهاد دادن تازه از بچگی هم دست به آچارم پشت میز چیه من کارگاه با لباس روغنی میخام که ارزویی بیش نیست
م.ط: 1395/4/2612:44:22،
63
31
خانی گفت: در حال حاضر حدود ۸۱ درصد از کل بازار کار ایران تحصیلات دانشگاهی ندارند
همین طرز فکر استخدام فک و فامیل،اختلاس،رشوه، پدر سوخته بازی و ...در ادارات و ارگان های بیشتر دولتی مربوط به همین هاست.
ناشناس: 1395/4/2614:49:05،
33
36
در مملک ما چند شغلی برود کنار و در نفت و تولید فراورده های نفتی مثل لاستیک پتروشیمی و پالایشگاها سرمایه کذاری عظیم بشود واز نفت خام فروشی نکنیم تمام قشر تحصیلکرده استقدام می شود وریشه بیکاری ازبین می رود . ولی........
عباس: 1395/4/2615:10:05،
64
35
ببخشید چرا همه اش صحبت از بی کاری جوانهاست
پس من و امثال من که 48 سال سن دارم و با 4 نفر عائله بی کارم چه می شود؟!
معتقد: 1395/4/2616:13:21،
39
47
لطفا کتاب شغل من کو؟ نوشته آقای دکتر سعادت فر را مطالعه کنید. بسیار برای افراد جویای کار مفید خواهد بود.
هه: 1395/4/2616:51:21،
47
29
موافقم اگر اين كتاب رو بخريد به شدت جواب ميده و ثروت به همراه ميراه البته فقط برا نويسنده اش نه شما
نیما: 1395/4/2620:29:36،
39
33
منم زمانی به حرفهای شما گوش دادم که بدون پارتی و....اما بجز بدبختی و حقارت چیزی ندیدم حتی از خودم نفرت پیدا کردم چرا من که چند سال زحمت کشیدم و کارو یاد گرفتم با این حقوق و منت کارفرما زندگی میکنم و هنوز هیچی ندارم اما از وقتی به توصیه های امسال شما پشت کردم شکر خدا از زندگیم راضیترم ....با این حرفها میخواید بار و از رو دوش خودتون برمیدارید.مقصر اصلی شما هستید وگرنه یه جوون دنبال خواسته هاش تو زندگیه که باید بهش برسه نه برای 900 تومان در ماه کل عمرشو به باد بده
امین نسل سوخته: 1395/4/2623:21:03،
36
35
سخت کار کنید تا سرسخت بشید از ما که گذشت بیایید به نسل بعد کمک کنیم که پرچم مملکت رو با لیاقتشون ببرند بالا.همیشه راهی برای جبران هست.
پارتي: 1395/4/2700:33:00،
37
36
هر كس پارتي داره بره دانشگاه در غير اين صورت از همون ديپلم بريد دنبال ي كار .
اين افرادي ك با پارتي رفتن سر كار و حق بقيه پايمال كردن تمام پولي ك از اون كار در ميارن حروم هست بايد اخرش جواب بدن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما