کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

سود 4 هزار میلیارد تومانی 25 دلال خرما!


کد خبر : ۲۳۴۳جمعه، ۱۵ آذر ۱۳۹۲ - ۱۳:۰۰:۱۳۴۴۸۸ بازدید

دبیر کل انجمن خرما گفت: در حالی که نخلداران بعضا بهره‌ چندانی از تولید نمی‌برند سود حدود 25 دلال صنعت خرما از تولید تا بازار و صادرات این محصول سالانه از مرز 4000 میلیارد تومان هم می‌گذرد.

ایسنا : علی اصغر موسوی اظهارکرد: با پایان برداشت خرما، برآوردهای نسبتا دقیق تولید حدود یک میلیون تن از این محصول را نشان می‌دهند که البته نسبت به سال گذشته که حدود 900 هزار تن خرما از نخیلات برداشت شد افزایش تولید مناسبی داریم.

وی افزود: گرچه این میزان تولید نسبت به ظرفیت بیش از یک میلیون و 200 هزار تنی خرما در کشور هنوز فاصله دارد اما متولیان در کشور برای ساماندهی بازار داخلی و خارجی این میزان تولید نیز سردرگم هستند چراکه از طرفی بر اساس قانون انتزاع وظایف بازرگانی جلساتی البته بدون حضور تولیدکنندگان در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل می‌شود و از طرف دیگر ستاد خرمای کشور همچنان در وزارت صنعت، معدن و تجارت مستقر است.

دبیر کل انجمن خرما ادامه داد: حدود سه میلیون نفر خانوار در صنعت خرما در گیر هستند در حالی که 25 نفر از دلالان با حضور فعال بیشترین میزان سود را به جیب می‌زنند؛ به گونه‌ای که آن‌ها با خرید هر کیلوگرم خرما به قیمت متوسط حداقل 2000 تومان این محصول را حداقل کیلویی 3500 تومان در بازار می‌فروشند و در این میان بیش از 1500 میلیارد تومان سود می‌برند.

موسوی گفت: البته اگر بخواهیم قیمت دقیق خرید و فروش انواع خرما را محاسبه کنیم میزان سود دلالان بسیار بیشتر از این میزان می‌شود چرا که به عنوان مثال آن‌ها سال گذشته خرمای بم را کیلویی حدود 2000 تومان از نخلداران می‌خریدند و به طور متوسط کیلویی 6000 هزار تومان به بازار عرضه می‌کردند که با توجه به میزان تولید حدود 450 هزار تنی خرمای بم در سال گذشته سودی بالغ بر 2700 میلیارد تومان نصیبشان شده است.

وی اظهارکرد: همچنین با توجه به سود 2000 هزار تومانی دلالان از صادرات هر کیلوگرم خرمای خوزستان در سال گذشته، سود آن‌ها در این بازار تنها حدود 400 میلیارد تومان بوده است؛ بنابراین با محاسبه سود دلالان از کل صنعت خرما به عددی بالغ بر 4000 میلیارد تومان می‌رسیم.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو