کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

نگهداری 3 میلیارد دلار پول ایران بدون پرداخت سود


کد خبر : ۲۲۹۸چهارشنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۷:۳۵۱۹۱۲ بازدید

بانک گمنام هندی یکی از برندگان اصلی تحریم های غرب علیه ایران بوده و در حالی که 3 میلیارد دلار پول نفت ایران را بدون پرداخت سود نگهداری می کند در سه ماهه منتهی به سپتامبر با افزایش 4 برابری درآمد خود مواجه شده است.

به گزارش رویترز، یک بانک گمنام هندی یکی از برندگان اصلی تحریم های غرب علیه ایران بوده است و از محل واریز میلیاردها دلار از پول نفت ایران به حساب های آن، سود خوبی عاید خود کرده است.بانک یو سی اوی هند قبلا یکی از موسسات مالی نه چندان قدرتمند هند بود، اما پس از آنکه در سال 2012 برای پس انداز روپیه های حاصل از فروش نفت ایران انتخاب شد، شاهد افزایش درآمد و سود بود. میزان ذخایر روپیه ایران در این بانک به بیش از 3 میلیارد دلار رسیده است.اواخر ماه گذشته، ایران و 6 قدرت جهانی به توافقی موقت برای حل موضوع هسته ای این کشور دست یافتند که در بردارنده کاهش برخی از تحریم های اقتصادی علیه تهران بود.

آرون کائول، رئیس بانک یو سی او گفت: «این همکاری با ایران سکوی پرشی برای ما بود...همچنان زمینه پیشرفت بسیار گسترده است. ما به یک بازیگر حاشیه ای در صنعت بانکداری تبدیل شده بودیم، اکنون ما در حال بازگشت هستیم.»تحریم ها ابتدا در آغاز سال 2012 علیه ایران وضع شدند و سپس در ماه فوریه یعنی زمانی که دولت آمریکا از مشتریان نفتی ایران خواست تا انتقال پول نفت به تهران را متوقف کنند، این تحریم ها شدت یافت.هند برای معاف شدن از تحریم های آمریکا، خرید نفت خود از ایران را به میزان قابل توجهی کاهش داده است، اما دهلی نو همچنان یکی از واردکنندگان اصلی نفت از ایران است و این کار را از طریق واریز بخشی از پول نفت ایران به روپیه به حساب این کشور در بانک یو سی او انجام می دهد.

این روپیه ها توسط بانک های خصوصی ایران، برای پرداخت پول صادرکنندگان هندی کالا به ایران مورد استفاده قرار می گیرد.یو سی او قادر است از این پول هنگفت در فاصله زمانی ای که بین واردات و صادرات وجود دارد استفاده کند. واقعیت این است که میزان پول نفت ایران بسیار بیشتر از ارزش صادرات کالاهای مختلف هندی به این کشور است.

این پول به خصوص از این جهت با ارزش است که بانک های هندی به موجودی حساب های جاری بهره ای نمی پردازند، اما می توانند آن را به مشتریان دیگرشان وام بدهند.میزان بهره ای که بانک یو سی او به طور کلی به سپرده گذاران می پردازد، تا پایان ماه سپتامبر 6.09 درصد بود که از پایین ترین رقم های بهره در صنعت بانکداری محسوب می شود. این در حالی است که این بانک در همان بازه زمانی، 10.04درصد از بابت وام های پرداختی به مشتریانش بهره دریافت کرد.در مقابل، بانک تجاری اورینتال هند، که رقیب بانک یو سی او می باشد، مجموعا 7.65 درصد بهره به سپرده های مشتریان خود پرداخت می کند.

میزان درآمد بانک یو سی او در سه ماهه منتهی به سپتامبر شاهد رشدی 4 برابری بود، در حالی که درآمد حاصل از بهره خالص این بانک 55 درصد رشد داشت. مجموع دارایی های بانک یو سی او نیز در پایان ماه سپتامبر 30 درصد افزایش یافت و از 1.63 تریلیون روپیه در مارس 2011 به2.12 تریلیون روپیه (34 میلیارد دلار) رسید.بر اساس محاسباتی که بر مبنای اطلاعات منتشر شده در پایگاه اینترنتی بانک یو سی او انجام شده است، پول نفت سپرده گذاری شده ایران در این بانک که مبلغ آن به 3 میلیارد دلار می رسد، حدود 12 درصد مجموع سپرده های مشتریان بانک یو سی او را تشکیل می دهد.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

سایت شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
سایت شب