کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

امروز قیمت خودروهای داخلی مشخص میشود

کدخبر:۱۶۵۹چهارشنبه، ۸ آبان ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۳:۲۳۷۶۵۳ بازدید

شورای رقابت به احتمال زیاد امروز قیمت خودروهای داخلی را مشخص می‌کند تا پس از چند ماه سردرگمی، مردم و خودروسازان تکلیف خود را بدانند.
امروز قیمت خودروهای داخلی مشخص میشود

با توجه به آنکه قرار است قیمت خودروها از این پس مطابق با ارز آزاد تعیین شود، بیشتر کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که خودرو باز هم گران شود و این به معنای پایان رویای مردم مبنی‌بر ارزانی خودروها است. 

با این فرض، حالا این پرسش بزرگ پیش آمده که در صورت افزایش قیمت خودرو، رفتار مشتریان چه تغییری خواهد کرد؟ آیا بازار از رکود خارج می‌شود و مردم دست از تحریم آن برمی دارند؛ یا اینکه خرید و فروش خودرو همچنان در سطحی محدود انجام خواهد شد و بازار از خواب چندین ماهه‌اش برنخواهد خاست؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها، بد نیست کمی به عقب برگردیم و ببینیم اصلا چه شد که مردم بازار خودرو را تحریم کردند و دست از خرید و فروش کشیدند؟ 

ماجرا از اواسط زمستان سال گذشته آغاز شد؛ آنجاکه ناگهان صحبت از ورود شورایی به نام شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو به میان آمد و قرار شد این شورا مسوول تعیین قیمت خودروهای داخلی باشد. تا پیش از آن و در بازه زمانی کمتر از یک ماه، خودروسازان حال بسیار خوشی داشتند، زیرا دولت (دولت سابق) رای به آزادسازی قیمت خودروهای داخلی داده بود و آنها حالا اختیار پیدا کرده بودند که خود قیمت محصولات‌شان را تعیین کنند. این «اختیار»، سبب شد قیمت خودروهای تولید داخل رشدی شدید را تجربه کرده و مردم شوکه و بهت‌زده شوند و خودروسازان اگرچه بهت مشتریان را لمس کردند، اما سرخوش از آزادی قیمت‌گذاری که دولت به آنها داده بود، پا پس نکشیده و مصرانه پای قیمت‌های جدید خود ایستاده و کوتاه نیامدند. این «اصرار» اما کار دست شان داد و دولتی که آزادسازی قیمت را به آنها هدیه داده بود، هدیه‌اش را به کل پس گرفت و کلی هم مواخذه شان کرد که چرا چنین کرده‌انده و چنان. 

خودروسازان که از رفتار دوگانه دولت بهت زده بودند، باز هم چندان از مواضع قیمتی خود عقب نرفتند، اما مجبور شدند برای هرگونه افزایش قیمتی، روانه شورای رقابت شده و از این شورا مجوز بگیرند. از آن سو اما مردم نیز که چرخش 180 درجه‌ای دولت را متوجه شده بودند، چنان به وجد آمدند که بازار را تحریم و به خیال آنکه دولت پشت آنها درآمده و به اصطلاح گوش خودروسازان را پیچانده، دست از خرید و فروش خودرو کشیدند. آنها دل به وعده دولت و شورای رقابت خوش کردند؛ وعده ای که می‌گفت خودرو نه تنها گران نخواهد شد، بلکه نسیم ارزانی نیز به آن خواهد وزید. در چنین شرایطی شورای رقابت پی در پی اعلام می‌کرد که فرمولی علمی برای قیمت‌گذاری خودرو تهیه کرده و به واسطه آن اجازه نمی‌دهد خودروسازان قیمت محصولات شان را «کیلویی» بالا ببرند. همین وعده‌ها، مردمی را که طعم تلخ آزادسازی قیمت خودرو را چشیده بودند، امیدوار کرد که شورای رقابت همان منجی آنهاست و قرار است حق شان را از جاده مخصوصی‌ها بستاند. از همین رو بازار خودرو تحریم شد و مردم به امید آنکه قیمت خودروهای داخلی کاهشی شدید را تجربه خواهد کرد، به انتظار آمدن روزهای خوب بازار نشستند. شورا قرار شد خیلی زود از فرمول خود رونمایی و قیمت جدید خودروها را اعلام کند، اما چند ماه طول کشید تا این اتفاق رخ بدهد و هر بار که قیمتی اعلام شد، خودروسازان موضعی منفی گرفتند و تا به امروز که هشت ماه از ظهور شورای رقابت در بازار خودرو می‌گذرد، هنوز هم قیمت‌گذاری چندان از بلاتکلیفی بیرون نیامده است. البته طبق وعده رییس شورای رقابت، امروز قرار است تکلیف قیمت‌گذاری خودرو یکسره و نرخ‌های جدید نیز اعلام شود، که اگر این اتفاق رخ بدهد، هم خودروسازان و هم مشتریان بالاخره پس از هشت ماه انتظار و سردرگمی، تکلیف خود را خواهند دانست، اما آنچه به احتمال فراوان رخ خواهد داد، تعیین قیمت خودروها بر اساس نرخ ارز آزاد است و این موضوع یا افزایش قیمت‌ها را به دنبال خواهد داشت یا نهایتا به تثبیت قیمت‌های فعلی خواهد انجامید. این یعنی، مردم دیگر نباید انتظار کاهش قیمت را بکشند و اگر قصد خرید و فروش و تعویض خودرو خود را دارند، باید با واقعیت کنار بیایند و دیگر منتظر ارزانی نمانند. کارشناسان معتقدند، رفتار مردم پس از اعلام قیمت‌های جدید، یکسان نخواهد بود، به نحوی که برخی ناامید از ارزانی، تحریم بازار را می‌شکنند و برخی دیگر نیز به دلیل نداشتن قدرت مالی، یا بی خیال خرید می‌شوند یا با همان خودرو فعلی خود سر خواهند کرد. به اعتقاد کارشناسان، چون فاصله قیمت کارخانه و بازار خودروها کمتر خواهد شد، دیگر مجالی برای جولان دلال‌ها و واسطه گران نمی‌ماند؛ بنابراین مردم یا خودرو را می‌خرند که زیر پایشان باشد و استفاده کنند، یا اینکه توان مالی پایین شان اجازه نمی‌دهد سراغ خرید یا تعویض خودرو بروند. 

از تسهیلات خرید خبری نیست 

اگرچه جلسه امروز شورای رقابت احتمالا پایانی خواهد بود بر انتظار چند ماهه مردم بابت تعیین تکلیف قیمت خودروها؛ اما این «پایان» را خیلی‌ها آغاز دوباره گرانی خودرو می‌دانند و بر این باورند که قیمت‌ها با توجه به جایگزین شدن ارز آزاد با ارز مبادله ای، رشد قابل‌توجهی خواهد داشت. حال اینکه این افزایش قیمت چه تاثیری در رفتار مشتریان خواهد داشت، پرسشی است که دبیر انجمن خودروسازان در پاسخ به آن می‌گوید: چون رسما اعلام شده که خودرو ارزان نمی‌شود، مردم برای خرید دست به کار خواهند شد. 

احمد نعمت بخش تاکید می‌کند: باید به این نکته توجه کرد که مردم اگر بازار خودرو را تحریم کردند، به دلیل موضع شورای رقابت درباره قیمت خودرو بود و چون از ارزانی صحبت به میان آورد، مردم دست از خرید کشیدند. نعمت بخش با بیان اینکه در حال حاضر شرایط عوض شده و مردم تکلیف خود را می‌دانند، می‌افزاید: حالا دیگر با توجه به اینکه شخص وزیر «صنعت، معدن و تجارت» رسما اعلام کرده خودرو ارزان نمی‌شود، مردم به تحریم بازار پایان خواهند داد و دیگر برای خرید و فروش، به اصطلاح دست دست نمی‌کنند. وی در ادامه تاکید می‌کند: سرانه خودرو در ایران، یک به ازای هر پنج نفر است؛ بنابراین بازار هنوز اشباع نشده و مردم هنوز هم نیازمند خودرو شخصی هستند. دبیر انجمن خودروسازان در واکنش به این پرسش که آیا ترسی از بابت راکدتر شدن بازار خودرو به دلیل افزایش قیمت احتمالی، ندارد، می‌گوید: بدون تردید، قدرت خرید مردم کاهش یافته و در این شرایط، فعال شدن دوباره لیزینگ‌ها می‌تواند امکان خرید خودرو را برای اقشار کم درآمد، افزایش دهد. 
به گفته نعمت بخش، خودروسازان دیگر نمی‌توانند مثل سال‌های گذشته، تسهيلات و اعتبار در اختیار مشتریان قرار دهند، چون توان مالی سابق را ندارند، بنابراین باید لیزینگ‌ها دوباره فعال شده این بار را به دوش بکشند. 

اظهارات دبیر انجمن خودروسازان در حالی است که یکی از فعالان بازار به خبرنگار دنیای اقتصاد می‌گوید: با تعیین تکلیف قیمت، قطعا برخی از مشتریانی که انتظار کاهش قیمت را می‌کشیدند، روی به خرید خودرو خواهند آورد، اما این موضوع مختص همه مردم نیست. وی با بیان اینکه قدرت خرید مردم در بازار خودرو کاهش قابل‌توجهی پیدا کرده، می‌افزاید: گرانی خودروها شرایطی را به وجود آورده که بخشی از مشتریان توانایی خرید را از دست داده‌اند و حتی با مشخص شدن تکلیف نهایی قیمت‌ها نیز توان خرید نخواهند داشت، مگر آنکه خودروسازان تسهیلاتی را برای خرید ارائه دهند یا از راه‌هایی مثل لیزینگ، استفاده شود. به گفته این فعال بازار، دلالی و واسطه گری هم تقریبا از بین خواهد رفت، زیرا با توجه به افزایش قیمت‌ها و کم شدن فاصله نرخ بازار و کارخانه خودروها، دیگر کمتر کسی سرمایه خود را روانه بازار خودرو خواهد کرد؛ در کل اوضاع بازار نیز به لحاظ خارج شدن از رکود، بهتر خواهد شد، چون دیگر تکلیف قیمت‌ها مشخص است.   

تغییر مدل فروش 

اما حالا که قرار بر افزایش قیمت خودروها است، مردم انتظار دارند خودروسازان حداقل با ایجاد تغییراتی در روش‌های فروش خود، امکان خرید را برایشان افزایش دهند. به هر حال هرچه خودرو گران شود، قدرت خرید مردم نیز پایین می‌آید و اینجا است که اعمال روش‌های فروش سبب می‌شود مردم بیشتری توان خرید داشته باشند. این البته در حالی است که خودروسازان تاکید دارند دیگر نمی‌توانند خودروها را به صورت قسطی و چکی بفروشند و کارشان فقط با فروش نقدی پیش می‌رود. آنها در عین حال تاکید می‌کنند که افزایش قیمت به نفع شان نیست. در این مورد، یکی از مسوولان فروش يك شركت خودروساز با بیان اینکه افزایش قیمت چندان مطلوب شرکت‌های خودروساز نیست، می‌گوید: ما اصلا به دنبال افزایش قیمت نیستیم، چون اگر خودرو گران شود، از تعداد مشتریان کاسته خواهد شد و این به زیان خودروسازان است. وی می‌افزاید: اگر قرار به تداوم رشد تورم و ندادن تسهیلات بانکی باشد، قیمت خودرو باز هم افزایش خواهد یافت و اگر شرایط ثابت بماند، ما تا دو سه سال فقط باید ضرر این چند سال اخیر را جبران کنیم. به گفته وی، حتی افزایش تیراژ هم شاید نتواند قیمت را پایین بیاورد، اما با تغییر روش‌های فروش، احتمال دارد بتوان مسیر خرید خودرو را برای مردم کمی هموار کرد.این مقام مسوول تاکید می‌کند: ما باید با بالا و پایین کردن قیمت‌ها، تعادل را ایجاد کنیم. مثلا می‌توانیم قیمت خودروهای پرتیراژ و دارای ارزبری کم را افزایش چندانی ندهیم، اما در مقابل به قیمت خودروهای ارزبر و کم تیراژ بیفزایم. به گفته وی، در این صورت تعادل در بازار ایجاد خواهد شد و مردم بیشتری توان خرید خودرو خواهند داشت. این مقام مسوول در پاسخ به پرسشی مبنی‌بر اینکه آیا نگران کاهش مشتریان با توجه به افزایش احتمالی قیمت‌ها نیست، می‌گوید: ما همین حالا فروش یک سال آینده خود را بسته ایم و هرچند از تعهدات مان عقب هستیم، اما تا سه چهار ماه آینده روند تحویل مان را بهتر خواهیم کرد. اظهارات وی در شرایطی است که با توجه به افزایش احتمالی قیمت خودروها، هیچ بعید نیست برخی از مشتریانی که برای خودرو ثبت‌نام کرده‌اند، انصراف بدهند. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مرادی: 1392/8/809:36:08،
69
32
با تشکر از ایران جیب
رضا: 1392/8/811:24:12،
40
83
روحانی مچکریم
اگاه باشید: 1392/8/812:02:29،
100
27
مردم حالا که هیچکس بفکر ما نیست پس خودمون بفکر باشیم و فریب این شکم پرستهای فرغون ساز رو نخوریم
در صورتی با افزایش قیمت موافقیم که به هما نسبت هم کیفیت را افزایش بدن
الان دارن چندین سال خودرو میسازن فقط قیمتها رو افزایش میدن و جالبه که قطعات ولوازم کیفیتش هم کاهش پیدا میکنه!
گرونی = تحریم: 1392/8/812:23:11،
90
29
مردم نخرید تا انحصار خودرو شکسته بشه و اون چیزی را که لیاقتشو داریم سوار شیم نه به زور و اجبار سوار لگن شیم
هر چه بیشتر گرون کنید = تحریم بیشتر مردم
سعید: 1392/8/812:38:53،
96
25
مردم شریف ایران شما که این همه مدت تحمل کردید یکی دو ماه هم تحمل کنید دو لت و خودروسازان تسلیم خواهند شد چون خودروهای ایران توان رقابت با هیچ خودرویی در جهان ندارند آنها مجبورند که خودروهایشان را به مردم بدبخت ایران عزیز بفروشند
س: 1392/8/812:39:42،
73
35
مردم شریف ایران شما که این همه مدت تحمل کردید یکی دو ماه هم تحمل کنید دو لت و خودروسازان تسلیم خواهند شد چون خودروهای ایران توان رقابت با هیچ خودرویی در جهان ندارند آنها مجبورند که خودروهایشان را به مردم بدبخت ایران عزیز بفروشند
عاقل: 1392/8/812:52:48،
53
42
وقتی روزی 1میلیون بشکه را با هزار بدبختی بفروشی 100 دلار
درامد سالانه بیش از 35 میلیارد دلار نمیشه بنابراین نمیشه 15 میلیارد دلارش را خرج ساختن 1.5 میلیون دستگاه خودرو کرد بنابراین تیراژ پایین میاد و قیمت تمام شده میره بالا در نتیجه مثل 10سال پیش کمتر کسی میتونه بخره پس نگویید نمی خرییم نمیتونید بخرید!!!!!!
حاج صادق: 1392/8/909:27:30،
46
36
عزیزان یکسال هم نخریم فرقی نمیکنه،همینه،بدتر میشه که بهتر نمیشه!!
فقط خدا اهلشون کنه،مگر از ترس خدا به مردم ظلم نکنن!!
رضا: 1392/8/809:39:05،
178
39
دوستان عزیزان نخریم مجبورن قیمتهارو بیارن پایین//
همت کنید خودشان التماس میکنن
رییس شورای رفاقت: 1392/8/810:13:46،
109
35
دوست عزیز نگران نباش دغدغه فعلی ما خوراک و پوشاک زندگیمان شده فعلا با این قیمتها کسی توان خرید نداره هر چند دلش هم بخواد نمی تونه بخره.
hamed: 1392/8/810:47:39،
81
24
ما که اصلا نمیتونیم بخریم...این حرفو باید به نمایشگاه دارا بزنین که میرن جینی میخرن وقتی پیش فروش میشه...
gold: 1392/8/812:56:30،
36
51
کدام تحریم ، مردم به نون شبشون محتاجند بعد میندازی تقصیر مردم تو حقوق ملت را بالا ببر ببین این مردم که واقعاً در تمام صحنه ها حاضر بودن چطور مثل مور ملخ با این قیمت بالا باز هم می خرن مردم واقعاً ثابت کردن که در تمام موارد از جمله برنج ، کره ، لبنیات، وهزاران مورد دیگه تونستند خودشون بازار را به سمت بالا هدایت کنند
امیر: 1392/8/809:49:31،
92
55
دیگه کسی به خودرو به عنوان سرمایه گذاری نگاه نمی کنه ، بیخود دارید خودتون را خسته می کنید و می خواید جو بدید
کسی اگه نیاز داشته باشه می خره اونم با دل چر کینی!
محمد: 1392/8/809:53:10،
101
27
تحریم واقعی از داخل هستش با اینا مذاکره کنید.
masoud: 1392/8/810:02:03،
89
32
هر چی بر سر ما میاد دست خودمونه،تحریم و ادامه میدیم و نمیخریم.تا این خودروسازها به خاک سیاه بشینن.با این محصولات بی کیفیت و مزخرف چینی ایرانیشون.تورو خدا نخرید...
حسین: 1392/8/810:18:31،
81
28
خدا وکیلی ماشین خارجی قدیمی بخرید ولی سمت ماشنای اینا نرید
رضا حسن1: 1392/8/810:09:27،
77
36
هموطنان عزیز لطفا نخرید میبینید که افتادند به التماس دارند ورشکست میشند این هم ترفنده جدیدشونه ،همین نخریدنا داره جواب میده لطفا نخرید برید از بازار ماشین دست دوم بخرید
سالار: 1392/8/810:10:14،
66
74
عزیزانی که میگن قیمت ها بالاست و نخریم:
آیا فقط قیمت خودرو داخلی است که بالا رفته ؟ قیمت کالاهای اساسی را چگونه با نخریدن باید کم کرد ؟ضمناً اگر همه رفتار مورد انتظار عدم خرید را در پیش بگیرند در سرمای زمستان آنهایی که نیاز به خودرو دارند با هزینه سرسام آور تاکسی و آژانس قادر به گذران خواهند بود ؟
آنتی سالار: 1392/8/811:19:37،
68
32
تحریم یعنی همین باهوش، نخریدن ماشین صفر
ج سالار: 1392/8/811:40:25،
60
32
همین ترسهای شماست که اینها سواستفاده میکنند.
مردم باید محکم و استوار خرید خودروی بی کیفیت را تحریم کنند
خودروها روز بروز بی کیفیت تر میشه ولی قیمتها بیشتر میشه!
akbar: 1392/8/810:17:22،
75
48
باباجمش كنيدالانش ملت پول ندارن بخرندميخايدگرون كنيدكه گوره خودتونوكندين اخه .واقعاكه .ماشينودقيق دارن 2ونيم برابرازمردم پول ميگيريدخجالتم نميكشيد.نخريدملت
حمید: 1392/8/810:19:08،
87
27
بابا یکی نیست به اینا بفهمونه که قیمت در درجه دوم اهمیته اول کیفیته که مگه از جونمون سیر شدیم فرغون بخریم. خریدن همانا و ضرر جانی و مالی دادن همان.
pooria: 1392/8/810:53:49،
56
33
بااین کیفیت دنبال بالا بردن قیمت هم هستین نخریدن نخریدن نخریدن

حسین: 1392/8/815:28:08،
70
34
اخه عزیز دلم کی گفته 2.5 برابر بابا به قران پرایدو 3.5 ملیون میدن سوریه من اونجا زندگی کزدم از مرزش که واترد میشه 1.200 میخرن تا برسه به مشتریاشون با واسطه میشه 3.500 این چطوری میشه 2.5 الان 132 17.400 این که میشه 5 برابر
نیما: 1392/8/810:22:24،
61
31
اگر همه با هم یکدل باشیم و نخریم مجبور میشن درشو تخته کنن
ramin: 1392/8/810:24:09،
57
26
نميخريم حتي اگه بتونيم هم نميخريم اين خودرو ساز ها خيلي دور ورداشتن خيلي جو ورشون داشته يه كم بايد ادبشون كرد نخريدن هم بهترين روشه
رضا: 1392/8/810:25:51،
66
74
کسایی که پول دارند برن بخرن چون کمی بعد از این افزایش جزیی افزایش 30 درصدی در راه است
عجب!!!!!!: 1392/8/811:42:53،
62
27
شما حتما یکی از خوداشون هستی نه به فکر جان و مال مردم
پیکان: 1392/8/810:28:44،
28
72
این کیه یک ساله میگه نخرید خودش سواره است پدر ما رو دراورده دروغ میگه بخرید
بیدار شید: 1392/8/811:45:15،
48
28
اقای محترم میخوای هم بخری کارکرده بخر.نو نخر .باید خودرو سازها ادب بشن یه عمره که دارن پول مردم چندین برابر میگیرن و لگن تحویل مردم میدن
کورش بیدار شو که ما خوابیم: 1392/8/810:29:05،
45
45
چون عمدا تحویل روز وفوری نمیدن همیشه اختلاف قیمت بازار کارخونه وجود داره!پس این حرفا فقط کلکه برا چاپیدن مردم وپر کردن جیبای هیات مدیره وسهامداراش !
امیر: 1392/8/810:30:01،
29
81
هر کی نخره ضرر کرده
ضرر کرده: 1392/8/811:49:34،
64
34
اتفاقا امثال شما ضرر میکنن اونم هم ضرر مالی و هم ضرر جانی
اقا امیر من خودم 206 ثبت نام کرده بودم قرار بود 3 ماهه بدن
6ماهه دادن تازه بدون سود خواب پول.جالب بود که ماشین نه بنزین داشت و مشکل فنی هم داشت.تازه206 بود وای به حال لگنهای دیگه
حالا خواستی برو بخر که از همه نظر ضرر میکنی
کاوه: 1392/8/810:31:03،
29
68
گرون کنن همه خوشحال می شن
رضا: 1392/8/810:32:17،
31
66
اینا کارشون رو بلدن گرون میکنن اب از اب هم تکون نمی خوره
نيما: 1392/8/810:38:19،
43
28
اينا نونشون توي غالب كردن خودروهاي بيكيفيتشون به مردمه؟
بيان ارزونش كنن كه سود كمتري ببرن كه چي بشه؟
آقايون بايد ثروتمند باشن
مردم كيلويي چند؟
فواره كه به اوج برسه سرازير ميشه
صبر مردمم حدي داره بالاخره صبر مردم به اوج ميرسه و ....
اونوقت خدا به داد برخي از اين آقايون برسه
کریم: 1392/8/810:38:50،
55
25
ملت نجیب ایران کسی به فکر ما نیست خودمان باید همت داشته باشیم نخرید ای ملت حالا که فصل سرما داره می رسه مسافرت هم تعطیله تورا خدا نخرید تا التماستون بکنند با شرایط هم نخرید. اینها با کلک و سیاست بازی میخوان شمارا به میدان خرید بکشند نخرید.
استعمارگران داخلی: 1392/8/810:39:01،
82
30
مقامات شرکتهای رنو پزو کیا جنرال موتورز تویوتا هیوندا با این کلاه بردارا واجهافگران به مردم همکاری نکنید! تحریمتان را لغو نکنید! اگه میخواین خودرو تو ایران بفروشید فقط توسط نمایندگی اورجینال خودتون وتوسط افراد ذی صلاح خودتون فروش وخدمات انجام بشه! ولاغیر
تحریم: 1392/8/811:03:21،
59
30
سهم هر ایرانی، تحریم صنعت خودرو تا نابودی کامل آن
ناامید : 1392/8/811:04:52،
65
28
مردم با غیرت ایران برای یک بار هم که شده با اتحاد همدیگه بیایید صنعت لگن سازی ایران را که خون مردم را کرده تو شیشه تحریم کنیم .فقط اگر یک هفته نخریم کارشون تمومه . دولت تدبیر و امید از اینکه برای بدبخت کردن مردم بیچاره کمر همت بسته ای ممنونین.واگذارتون به خدا .
حسین : 1392/8/811:09:47،
59
28
اگر آینده مملکتتون براتون اهمیت داره نخرین . خدا میدونه جیب بعضی ها کی میخاد پر بشه .از عربها یاد بگیرین 3 روز مرغ نخریدن مرغها فاسد شد ریختن دور . از گرسنگی هم نمردن .ولی مشکلشون را خودشون حل کردن .هیچ کس جر خودمون نمیتونه به دادمون برسه .
اورین: 1392/8/811:54:24،
48
30
احسنت حسین جان اکثر کشورها اگر کالایی رو گرون کنند مردم همه با هم تحریمش میکنن تا دوباره قیمتش برگرده به قبل ولی متاسفانه در ایران مسئولین از ترس و کم بودن اگاهی مردم دارن سواستفاده میکنند
پس خود مردم باید بفکر خودشون باشن و نزارن حقوقشون پایمال بشه
اکبر: 1392/8/911:14:38،
26
24
از ماست که بر ماست عزیز مگه توان خرید داریم که بخریم روحانی و بقیه روسای پیشین همگی سراپا یک کرباسن لهجه هاشون فرق میکنه چاره چیه.....؟!!!!!
ح: 1392/8/811:10:49،
69
29
يکي از بستگان درجه يکم تو ايران خودرو کار مي کنه.مي گه کفگير خيلي وقته به ته ديگ خورده .با اين تغييرات قيمت هم که حرفشو مي زنند فقط مي خوان بازار گرمي کنند.بهترين راه نخريدن از اين دلالان مي باشد.
حرف حق: 1392/8/811:39:12،
25
57
عزیزان ما که میگیم خودرو کاهش پیدا کنه تا بخریم اگه واقع بین باشم به شرایط موجود نباید انتظار داشته باشیم که پراید بشه هفت میلیون یا 206 برگرده به سیزده میلیون،کاهش قیمت ها باید با بهبود یافتن اقتصاد رخ بده نا با جو روانی.
جواب حق: 1392/8/811:58:42،
50
32
اهان چطور اون موقع که ارز مرجع میگرفتن و بازهم مینالیدن شما کجا بودی؟!
شما ساده اید که هرچی اینا میگن باور میکنید و سریع میپرید میخرید!
تاریخ: 1392/8/811:47:58،
50
33
یه زمانی میاد که تو تاریخ میخونن در سال 1392 مردم ایران با تحریم دو شرکت خودروسازی به انحصار خودرو در ایران پایان دادند
تحریم کامل: 1392/8/812:10:20،
48
23
اگه مردم نترسن و با همدلی تحریم رو ادامه بدن ایشالا همین هم میشه
ایران خودرو وسایپا به پول مردم نیاز دارن ولی مردم تا زمانیکه خودروی بی کیفیت گرون میندازه به اونها نیازی ندارن.پس پیش به سوی تحریم کامل
از متن جامعه: 1392/8/812:06:50،
30
35
این اقدام شورا، از لحاظ روانشناسی اقتصادی،در واقع وارد کردن شوک به بازار و مصرف کنندگان است. نکته جالب اینجاست که در شرایط کنونی، فضای رقابت برای وارد کنندگان باز خواهد شد. به نظر می رسد با توجه به کیفیت نسبی بالاتر خودروهای چینی از ایرانی، ادامه روند تحریم خرید خودروی ساخت داخل، وضعیت مشتریان را بهبود بخشد.
بیچاره: 1392/8/812:09:35،
36
28
ما پول نداریم نون بخوریم با کدوم پول ماشین بخریم؟
حرف حق: 1392/8/812:28:49،
24
55
جواب جواب حرف حق:شما که اینقد به ماشین فقط گیر دادین و میگین گرونه نخریم اونوقت نباید هیچ چیزی تو زندگیتون بخرین چون همه چی سه چهار برابر گرون شده،مثل زمین و پوشاک و مواد غذایی و لبنیات،خوب اونوقت هیچی نخرین تا ارزون بشه همه چی نه فقط خودرو.
جواب: 1392/8/813:50:46،
27
29
همین دیگه چون اتحاد نداریم برادر من
عربستان مرغ گرون شد مردمشون مثل ما سریع نرفتن تو صف وایسن چند تا چندتا بخرن بلکه اعتراض کردن و مجبور کردن قیمت برگرده.
هیچ کشوری مثل اینجا نیست که شب بخوابی صبح پا شی گرونی شده باشه.چرا ؟ چونکه مردمشون متحدن و خودشون بازار کنترل میکنند ونمیزارن حقوق مصرف کننده پایمال بشه
مرتضی لامرد: 1392/8/812:42:11،
45
38
داداش بخری نخری فایده نداره بازم هر کاری دوست داشته باشن میکنن
ح: 1392/8/812:48:51،
74
30
ببخشید اون موقع که دلار بالا بود می گفتند بخاطر اونه حالا که دلار پایین اومده چه مرگشونه
رضا: 1392/8/812:54:34،
42
30
سلام به دوستان
حقیقت اینکه حرف میزنیم ولی عمل نمیکنیم.
میگیم نمیخریم ولی بازهم میریمو میخریم.
آدم سوار اسب بشه سوار خودرو اینا نشه

د: 1392/8/813:03:04،
34
21
مردم عزیز ایران بیایید با تحریم لگن سازان درس عبرتی براشون بدیم شما مطمین باشید اگه ما نخریم همه چیز درست میشه فقط متحد باشیم و نخریم.
رضا: 1392/8/813:07:53،
26
26
سلام به دوستان
حقیقت اینکه حرف میزنیم ولی عمل نمیکنیم.
میگیم نمیخریم ولی بازهم میریمو میخریم.
آدم سوار اسب بشه سوار خودرو اینا نشه

علیرضا: 1392/8/813:13:24،
38
32
من 6 ماه ماشینم رو فرختماگه مجبور باشم 6 ماه دیگه هم صبر میکنم اگه نشد دست دوم خارجی میخرم ولی این اشغالها رو نمیخرم مردم گول نخورید تحمل کنید نخرید نخرید نخرید نخرید
علیرضا: 1392/8/813:13:25،
28
36
من 6 ماه ماشینم رو فرختماگه مجبور باشم 6 ماه دیگه هم صبر میکنم اگه نشد دست دوم خارجی میخرم ولی این اشغالها رو نمیخرم مردم گول نخورید تحمل کنید نخرید نخرید نخرید نخرید
saeed: 1392/8/813:19:19،
26
28
این ادم های مغز کوچک کارخانه دار در بین مردم زندگی نمی کنند و خودشون از این رانت ها چاق و چله شدن فکر می کنند مردم دارند و نمی خرند . نه اقای عزیز ندارند که بخرند. خریدارن ماشن های پراید پژو افتادن زیر خط فقر دیگه نمی توانند خرید کنند و اون بقیه هم اینقدر پول دار شدن که ماشین خارجی رو با هر قیمتی سوار می شند. کلا بافت اجتماع تغیر کرده
حشمت: 1392/8/813:46:27،
29
24
همه بلاها را به سرمان آوردید از گرانی و بیکاری و جنگ و.... حالا هم ماشین، ببینیم فردا چه خواب و رویای دیگر را برای بیچاره کردن ما در سر خواهی داشت0
مراد : 1392/8/814:04:19،
48
41
هی گفتید نخرید نخرید دیگه صبر لبریز شد وقیمت ها بالارفت
حرف حق: 1392/8/814:23:08،
20
29
از این که تو این بحث دوستان زیادی با نظرات من مخالف هستن از تک تک دوستان تشکر میکنم.زنده باد مخالف من.
jamal: 1392/8/814:36:39،
32
28
ای مردم تعطیلی این فرغون ساز های داخلی واینکه بساطشون برای همیشه از این مملکت جمع بشه و ریشه کن بشن برای نسل های آینده ما بیشتر از انرژی هسته ای اهمیت داره.بیایید برای یک بار هم که شده حماسه دیگری بسازیم و با تحریم این فرغون ها امنیت فرزندانمان را در جاده ها تامین کنیم.(حد اقل به آینده فرزندانمان فکر کنیم)
حسن: 1392/8/815:29:08،
69
19
گل گفتی داداش دمت گرم همینه حداقل ما که سختی کشیدیم فرزندانمون در اینده سختی نکشن
بيچاره: 1392/8/815:12:23،
27
34
بعد از 100 روز واقعا داريم تغيير را حساس ميكنيم
احسان: 1392/8/815:32:34،
37
27
هر کسی که میخره خیانت به ملته و همدستی با اونایی که قیمت ها رو بالا میبرن . تورو خدا نخرید وتحریم کنید
سعیدخان: 1392/8/816:02:42،
41
26
آقا.......
جون بچه هاتون نخرید همش کلکه
مسعود: 1392/8/817:58:53،
26
29
عزیزان همه مردم دسترسی به اینترنت ندارند همه ما که اکثرا از قشر تحصیل کرده هستیم باید به سهم خودمون دور و اطرافیان هم از این مطلب آگاه کنیم تا خرید نکنند
نخرید: 1392/8/818:17:19،
36
23
همش منتظریم روحانی یا هر...دیگه بیاد شرایطو تغییر بده بابا خودمون باید دست به کار بشیم...انقد نخریم تا برشکست بشن....برشکست که شدن باز اونقد نخریم تا نصف قیمت یعنی یکی بخر دوتاببر بدن...باورتون بشه یا نه این اتفاقیه که اگه بخواییم به زودی رخ میده و درسی میشه برای آینده ها ن خ ریییییییییییییییییید نخرید
نخرید: 1392/8/818:17:33،
27
27
همش منتظریم روحانی یا هر...دیگه بیاد شرایطو تغییر بده بابا خودمون باید دست به کار بشیم...انقد نخریم تا برشکست بشن....برشکست که شدن باز اونقد نخریم تا نصف قیمت یعنی یکی بخر دوتاببر بدن...باورتون بشه یا نه این اتفاقیه که اگه بخواییم به زودی رخ میده و درسی میشه برای آینده ها ن خ ریییییییییییییییییید نخرید
hmad: 1392/8/819:57:36،
32
27
لطفا نخرید تااینکه ادب شوند این گران فروشان آخر سر مجبورخواهد شدکه در آذرماه قیمت های سال 1390رااعلام کنند

عزیزان باورکنید وکمی صبروتحمل لازم است تاایرانخودرو...به فکرمردم باشند من خودم یک سال است ماشین ندارم خلیی راحت

هستم صبرمیکنم تااینکه به قیمت واقعی داشته باشم نه چندبرابر
ارش: 1392/8/820:45:24،
25
24
مردم عزیز و مظلوم ایران فقط نخریند .اگر امریکا به ایران ok بده بابت انرژی اتمی .ارزش ریال نسبت به دلار بالا میره واین لگن سازان محترم ورشکست میشند.خودشون هم میدونند نفس های اخرشونه
نخرید: 1392/8/821:43:09،
19
31
نخرید
ايراني: 1392/8/822:07:36،
31
24
آقا جون هر چند درصدي رو كه به حقوق كارمند وكارگر اضافه كرديد همون رو هم به خودرو اضافه كنيد تا مردم بخرن . نميشه كه به حقوق بگير 20 درصد اضافه كنيد بعد خودرو هاتون رو با افزايش 150 درصدي بفروشيد!! عجب رويي داريد شما .بيچاره سنگ پا !!!
میلاد جوووون: 1392/8/823:31:22،
26
28
تا کی میخاین گرون کنید هیچ به فکر کارگر کارمند جماعت یا بیکارایی که میخان ماشین بگیرن مسافر کشی کنن هستین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بابا بستونه دیگه بول میفهمید با چه زحمتی در میاد مخصوصا ما بدبختا امثال ما پول نمیچاپیم که
حمید: 1392/8/823:56:58،
30
24
من که یه ماشین مدل پایین میخرم. روند بازار صعودیه. و منو تو تغییرش نمیتونیم بدیم... چون زورمون نمیرسه ! پس زور نزن تهت در میره ...
فولاد66: 1392/8/900:51:23،
30
28
به خدا ماشين ايراني مفتش گرونه ولي مردم از روي ناجاري ميخرن ولي توصيه به دوستاني كه قصد خريد دارن مثل بنده حالا كه اين همه صبر كرديم چند ماه هم سرش مجبورن بيارن پايين
شاهین: 1392/8/910:47:34،
30
44
نزخ ارز مبادله ای و آزاد همش بهونه ست. میخواند گرونترش کنند. عجب رویی دارندها. من خودم سمند دارم. ولی دوست ندارم کسی که نداره نتونه بخره. پس میگم نخرید. منم فعلا سمند رو نگه میدارم و نمیفروشم
کریم: 1392/8/1023:06:37،
21
20
تحریم یعنی نخریدن ماشین صفر.

تا یکسال ماشین کارکرده بخرید تا قیمت ها برگرده به قبل از تصویب کاغذ پاره های شورای امنیت.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار