کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

گزارش روز اول مذاکرات ایران و 1+5 در ژنو


کد خبر : ۱۴۳۴چهارشنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۲ - ۰۷:۲۳:۰۲۶۰۴۹ بازدید

ملاقات دوجانبه هیئت‌های ایران و آمریکا در سطح معاونان وزرای خارجه برگزار و سید عباس عراقچی و وندی شرمن در این ملاقات به رایزنی پرداختند. ...در مذاکرات هسته‌ای ژنو، دستاوردهای فناوری ایران چالشی برای طرف‌های غربی خواهد بود. برنامه‌ هسته‌ای ایران را دیگر نمی‌توان به عقب برگرداند.

سرویس سیاسی «فردا»؛ دور اول مذاکرات محتوایی ایران و پنج کشور بزرگ دنیا بر سر برنامه هسته ای کشورمان در ژنو برگزار شد. گفته می شود جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران برنامه پیشنهادی ایران را در قالب یک پاورپوینت بر روی یک پرده برای طرف مقابل تشریح کرده است. صبح امروز مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون در جریان کنفرانس خبری مذاکرات را امیدوار کننده توصیف کرد اما بیان داشت که توپ در زمین ایران است و این ایرانی ها هستند که باید در خصوص جلب اعتماد طرف مقابل تلاش کنند.

ازسوی دیگر سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان نیز با بیان اینکه هر دو طرف علاقه خود را برای پیشرفت اظهار داشتند تصریح کرد که دو طرف هدف مشترکی را دنبال می کنند و گام اول این مذاکرات اعتمادسازی طرفین است.

تاکنون جزئیاتی از اینکه برنامه پیشنهادی ایران چه بوده، منتشر نشده است و عراقچی نیز در این زمینه بیان داشته است که این برنامه تا زمانی که دو طرف در مورد آن به توافق نهایی نرسند، محرمانه باقی خواهد ماند.

رئیس تیم مذاکره کننده ایران با اشاره به طرح پیشنهادی ایران آن را پایانی بر بحران غیر ضروری و آغازی بر افق های جدید پیش روی برنامه صلح آمیز هسته ای کشورمان قلمداد کرد.

دور دوم این مذاکرات نیز لحظاتی پیش به پایان رسید و دو طرف اطلاعات جدیدی را در خصوص روند جلسه در اختیار رسانه ها قرار دادند.

عراقچی: هنوز برای قضاوت درباره مذاکرات زود است

معاون وزارت خارجه و مذاکره ‌کننده ارشد ایران در مذاکرات هسته‌ای می‌گوید هنوز برای قضاوت در مورد روند مذاکرات، زود است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «سیدعباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد ایران در پایان روز اول از مذاکرات هسته‌ای، گفت هنوز برای قضاوت در مورد روند پیشرفت گفت‌وگوها زود است.

منابع خبری گزارش داده‌اند که در نوبت صبح مذاکرات کلیات و چارچوب طرح پیشنهادی ایران مطرح شده است. در جلسه عصر نیز در مورد برخی از جزئیات و موارد فنی بحث شده است.

فضای مذاکرات خوب بود/فردا وارد جزئیات بیشتری می‌شویم

سخنگوی مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از اتمام نشست عصر روز اول در مقر سازمان ملل در ژنو در جمع خبرنگاران حاضر شده و به گفت‌و‌گو با خبرنگار شبکه بی‌بی‌سی پرداخت.

مایکل مان، سخنگوی مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی، در جمع خبرنگاران به گفت‌وگو با خبرنگاران بی‌بی‌سی پرداخت.

وی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی اعلام کرد اتمسفر خوبی داشتیم و فضای مذاکرات مثبت بود.

مان افزود: هر دو گروه باید گفته های خود را با رفتارشان تطبیق بدهند. درباره جزییات صحبت کردیم که خیلی مفید بود. البته نیاز به زمان داریم تا جزئیات بیشتری را با ایرانی ها صحبت کنیم.

وی همچنین گفت: فردا درباره جزئیات بیشتر صحبت می کنیم و در پایان روز باید اعتماد سازی صورت گیرد. فردا ادامه صحبت های امروز خواهد بود و وارد جزئیات بیشتری می شویم.

سخنگوی مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان مدعی شد: ایران باید اثبات کند که هیچ برنامه سلاح هسته ای ندارد این موضوع در گفت وگوی چند لحظه پیش ظریف و اشتون هم مطرح شد.

وی در این گفت وگو گفت که برای اولین بار درباره جزئیات صحبت کردیم.

مایکل مان همچنین در گفت‌و گو با بخش بین‌الملل شبکه بی‌بی‌سی گفت: با تیم جدید ایران آشنا شدیم. ایرانی ها این پیام را می دهند که برای تعامل با هیئت آماده اند اما باید همچنان مذاکرات ادامه یابد. کار خیلی سخت و پیچیده ای است.

وی که می کوشید این گونه القا کند که ایران در پی تخلف از برنامه هسته ای است، مدعی شد: از ایران خواسته ایم تا صلح‌امیز بودن برنامه خود را اثبات کند. البته نشست بسیار مفیدی بود.

وی درحالی که به شانتاژآفرینی علیه ایران هسته ای می پرداخت مدعی شد که درباره برنامه ایران صحبت نمی‌کنیم و باید ببینیم که آیا فردا اجازه داده می شود درباره جزئیات صحبت کنیم.

مایکل مان افزود گفت وگو ها همچنان ادامه دارد. هیئت 1+5 هم گفت وگوهای جدی و جزیی با ایرانی‌ها داشته است.

ملاقات دوجانبه هیئت‌های ایران و آمریکا

از سوی دیگر سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه کشورمان و وندی شرمن معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکا دیدار و گفت‌وگو کردند.
ملاقات دوجانبه هیئت‌های ایران و آمریکا در سطح معاونان وزرای خارجه برگزار و سید عباس عراقچی و وندی شرمن در این ملاقات به رایزنی پرداختند.

مذاکرات ایران و 1+5 صبح امروز (سه شنبه) به ریاست ظریف وزیر خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در محل دفتر اروپایی سازمان ملل متحد در شهر ژنو برگزار و بعدازظهر معاونان ظریف و اشتون با حضور دیگر اعضای 1+5 به رایزنی و تبادل نظر درباره طرح پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران پرداختند.

عراقچی امروز نیز با سرگئی ریابکوف همتای روس خود دیداری دوجانبه داشت.

مذاکره دو جانبه ظریف و اشتون

دیدار بین کاترین اشتون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که با محوریت جمع‌بندی موضوعات مطروح در روز اول مذاکرات انجام شد لحظاتی پیش پایان یافت.

اشتون و ظریف در جریان ضیافت شام شب گذشته نیز با یکدیگر دیدار و درباره فرآیند مذاکرات به تبادل نظر پرداختند.هنوز جزئیات این دیدار منتشر نشده است.

خلاصه‌ای از سرخط‌ مهمترین رسانه‌های جهان حول محور مذاکرات امروز ایران و 1+5 :

سی‌ان‌ان: مذاکرات ایران و 1+5 در میان خوش‌بینی‌ها و احتیاط‌های طرفین برگزار می‌شود. شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا در گزارش خود تصریح می‌کند دور جدید مذاکرات با خوش‌بینی بوجود آمده با روی کار آمدن حسن روحانی در حالی برگزار می‌شود که طرف‌های آمریکایی و خانم اشتون در عین‌حال بر محتاط بودن خود نسبت به این خوش‌بینی تاکید کرده‌اند.

برگزاری این دور از مذاکرات به زبان انگلیسی میان طرفین که برای اولین بار طی 10 سال گذشته اتفاق می‌افتد، از جمله نکات مورد توجه این شبکه خبری بود.

ای‌بی‌سی نیوز: شبکه خبری ای‌بی‌سی نیوز آمریکا گزارش خود از مذاکرات هسته‌ای را با تیتر "آغاز مذاکرات هسته‌ای ایران با امید به پیشرفت" مخابره کرده است. به گزارش این شبکه، طرف‌های غربی برای آزمودن روش جدید ایران در برخورد با مسئله هسته‌ای خود به امید به رسیدن به راه‌حل به ژنو آمده و بر سر میز مذاکره با ایران نشسته‌اند. این شبکه خبری تاکید می‌کند که برداشتن تحریم‌ها تنها با تغییر لحن ایران امکان‌پذیر نخواهد بود و از حرف تا عمل فاصله بسیاری وجود دارد.

نیویورک‌تایمز: این روزنامه آمریکایی هم در نسخه آن‌لاین خود مذاکرات ژنو را بصورت لحظه به لحظه پوشش داده است. نیویورک تایمز می‌نویسد: در مذاکرات هسته‌ای ژنو، دستاوردهای فناوری ایران چالشی برای طرف‌های غربی خواهد بود. برنامه‌ هسته‌ای ایران را دیگر نمی‌توان به عقب برگرداند.

نیویورک‌تایمز می‌نویسد: گرچه ایران احتمالا پیشنهاد عقب‌نشینی از برخی فعالیت‌های هسته‌ای و کاهش غنی‌سازی را مطرح خواهد کرد که احتمالا مورد نظر غرب نیز خواهد بود، اما این مسئله که ایران به توانمندی فعلی رسیده و سانتریفیوژهای پیشرفته نسل جدید را ساخته است، چالشی جدی برای غرب به نظر می‌رسد که می‌تواند کسب اطمینان از عدم انحراف برنامه هسته‌ای این کشور را دشوار سازد.

الجزیره: این شبکه قطری محور گزارش خود از مذاکرات ژنو را به محرمانه بودن طرح پیشنهادی ایران و نگرانی اسرائیل از هرگونه توافق ایران و غرب اختصاص داده است. به گزارش این شبکه، بنیامین نتانیاهو و کابینه اسرائیل پیش از آغاز مذاکرات ژنو، نسبت به هرگونه توافق برای کاهش تحریم‌ها بر ضد ایران بدون عقب‌‌نشینی و توقف برنامه‌ هسته‌ای نظامی این کشور هشدار داده است.

اما به گزارش الجزیره، یک دیپلمات آمریکایی گفته است کاخ سفید و مقامات واشنگتن از تغییر ادبیات ایران و رویکرد تازه این کشور و عزم روحانی برای حل مسئله هسته‌ای ابراز رضایت کرده‌اند.

فاکس‌نیوز: این شبکه خبری آمریکایی به طرح پیشنهادی ایران با نام "پایان بحران غیرضروری و آغازی برای افق‌های نو" پرداخته است که بصورت پاورپوینت در جلسه امروز دکتر ظریف برای نمایندگان 1+5 تشریح کرده است. به گزارش فاکس‌نیوز، این طرح به اعتقاد مقامات ایران می‌تواند به پیشرفت مذاکرات کمک کند و برگزاری جلسات به زبان انگلیسی از جمله نکات مثبت این نشست بوده است.

فارن‌پالسی: نشریه آمریکایی فارن‌پالیسی در تحلیلی از فضای مذاکرات ژنو می‌نویسد: غرب دیگر نمی‌تواند از ایران درخواست توقف غنی‌سازی داشته باشد. فارن‌پالیسی برنامه هسته‌ای ایران را جلوه‌ای از غرور و اصول نظام ایران می‌خواند که قابل عقب‌نشینی نیست و روحانی نیز نمی‌تواند همانند سال 2003 برنامه هسته‌ای این کشور را تعلیق کند.

واشنگتن‌پست: "احتیاط غرب در آستانه مذاکره با ایران" تیتر روزنامه واشنگتن‌پست از مذاکرات ایران است. واشنگتن‌پست روی کار آمدن روحانی در انتخابات را نویدبخش حل مسئله هسته‌ای ایران دانسته است و تاکید می‌کند که در مذاکرات پیش‌رو هم طرف ایرانی و هم آمریکایی‌ها تلاش‌ کرده‌اند سطح خواسته‌ها و انتظارات خود را برای رسیدن به نتیجه، کاهش دهند. به گزارش این روزنامه، همه منتظر هستند تا طرح دیپلمات‌های ایرانی برای رفع نگرانی‌ها و چگونگی تعهد ایران به توقف غنی‌سازی اورانیوم با غنای نزدیک به ساخت سلاح هسته‌ای -20 درصد - را بشنوند.

کاخ سفید: از کنگره می‌خواهیم مذاکرات هسته‌ای با ایران را خراب نکند !

سی‌بی‌اس نیوز: شبکه سی‌بی‌اس آمریکا با تیتر "کاخ سفید از کنگره خواست مذاکرات هسته‌ای با ایران را خراب نکند!" به درخواست مقامات آمریکا از کنگره در آستانه مذاکرات حساس با ایران اشاره کرده است. در پی تهدید کنگره آمریکا به تشدید تحریم‌ها بر ضد ایران پیش از آغاز مذاکرات ژنو، دولت اوباما از نمایندگان خواست با این تهدیدها فضای مذاکرات را منفی و خراب نکنند.

وال‌استریت‌ژورنال: «وال‌استریت‌ژورنال» دیگر روزنامه‌ آمریکایی در گزارشی خبر داد آمریکا پذیرش غنی‌سازی در خاک ایران را بررسی می‌کند. براساس این گزارش دولت آمریکا در حال بررسی راه‌های پایان دادن به بن‌بست موجود در برنامه هسته‌ای ایران است که به رسمیت شناختن حق ایران برای داشتن برنامه غنی‌سازی در خاک خود، از جمله این طرح‌هاست که می‌تواند چالش آمریکا و متحدانش در منطقه بویژه با اسرائیل را در پی داشته باشد.

یو‌ اس ای تودی: روزنامه آمریکایی یو اس ای تودی در گزارش خود به سخنان وزیر امور خارجه کشورمان در مورد توافقات قبلی در نشست آلماتی اشاره کرده است که به گفته دکتر ظریف، توافقات قبلی ایران و 1+5 به تاریخ پیوسته است و طرف‌های مذاکره باید با رویکردی جدید وارد مذاکرات شوند. این روزنامه همانند سایر رسانه‌ها، به خوش‌بینی همراه با تردید طرف‌های غربی در مورد طرح پیشنهادی ایران نیز پرداخته است.

موضع وزیر خارجه فرانسه به نتانیاهو نزدیکتر است تا اوباما !

فرانس24: شبکه فرانس24 فرانسه به موضع تند فرانسه در مذاکرات ژنو پرداخته است. به گزارش این شبکه، منابع دیپلماتیک این کشور در ژنو خبر داده‌اند با وجود تمایل ایران و آمریکا برای رسیدن به توافق هسته‌ای، فرانسه همچنان بر موضع مخالف خود اصرار دارد. این شبکه خبری به نقل از دیپلمات‌های ایرانی گفته است که موضع مقامات فرانسه را بیشتر نزدیک به نتانیاهو دانسته است تا به آمریکا. به عقیده کارشناسان، فرانسه فشار مورد نظر اسرائیل را بر مذاکرات وارد می‌کند تا به سادگی تحریم‌های ایران تعدیل نشود و فشارها تا توقف کامل برنامه هسته‌ای ادامه پیدا کند.

هاآرتص: روزنامه هاآرتص اسرائیل با نقل قول از سخنان عراقچی رئیس تیم مذاکره‌کننده ایرانی تصریح کرده است که هنوز برای قضاوت درباره نتیجه مذاکرات ژنو زود است. این روزنامه در عین حال نتوانست فضای سازنده و مثبت اولین روز از مذاکرات ژنو را نادیده بگیرد و به انعکاس مصاحبه آقای عراقچی با خبرنگاران پس از نشست صبح پرداخت.

جروزالم پست: دیگر روزنامه صهیونیستی هم همانند هاآرتص بر زود بودن قضاوت در مورد مذاکرات تاکید کرده است.

القدس العربی: فضا برای مذاکرات هسته‌ای مثبت است. روزنامه القدس العربی در گزارشی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران که امروز و فردا برگزار می‌شود، تاکید کرد که فضای کلی جامعه بین‌المللی بر آغاز این دور از گفت‌وگوها مثبت است و این به شدت اسرائیل را بیمناک می‌کند.

رویترز: شش قدرت بزرگ جهان هنوز پاسخی به پیشنهاد ایران نداده اند، در حالیکه ایران بدون ورود به جزئیات گفته است که پیشنهادش "جدی" و "منطقی" است.

العربیه: پس از سال‌ها رویارویی بنظر میرسد که ایران آماده مذاکره برای رسیدن به توافق بر سر برنامه اتمی خود و برداشتن تحریمهای اقتصادی ای باشد که 60 درصد درآمد نفتی ایران را هدف قرار داده است.

دویچه‌وله: در حالی که دولت آمریکا در سومین هفته تعطیلی خود قرار دارد، بر خلاف پیش‌بینی‌ها قیمت نفت در روز سه‌شنبه ۱۵ اکتبر کاهش یافت. کاهش بهای نفت در پی مثبت خواندن مذاکرات ژنو توسط نمایندگان ایران و غرب رخ داد.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

سایت شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
سایت شب