کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آمریکایی‌ها هم می‌آیند؟

کدخبر:۱۳۹۰شنبه، ۲۰ مهر ۱۳۹۲ - ۰۶:۵۱:۲۱۵۱۴۷ بازدید

وزیر «صنعت، معدن و تجارت» در حالی 2هفته پیش خواستار بازگشت خودروسازان بزرگ دنیا به کشور شد، که حالا خبر می‌رسد بزرگان صنعت خودروی دنیا آذر ماه امسال میهمان ایران خواهند شد.
آمریکایی‌ها هم می‌آیند؟

 آن طور که خبر می‌رسد، یکی از نهادهای وابسته به وزارت صنعت به زودی دعوت‌نامه‌هایی را برای خودروسازان بزرگ دنیا ارسال و از آنها برای حضور در سمیناری که آذر ماه برگزار می‌شود، دعوت خواهد کرد. گفته می‌شود با توجه به بهبود روابط تهران-واشنگتن، نام خودروسازان آمریکایی نیز در لیست مدعوین قرار دارد.

خودروسازان بزرگ دنیا، آذر ماه به ایران می‌آیند / دعوت آمریکایی‌ها به جاده مخصوص 

گروه خودرو- در حالی که آمریکایی‌ها نقش بزرگی در تحریم و تنها ماندن صنعت خودرو ایران دارند، به نظر می‌رسد در آینده‌ای نه چندان دور شاهد حضور آنها در جاده مخصوص خواهیم بود. دو هفته پیش بود که محمدرضا نعمت زاده وزیر «صنعت، معدن و تجارت» به خودروسازان دستور داد با دعوت از بزرگان خودروسازی دنیا، مقدمات حضور آنها را در ایران فراهم کنند و حالا این «دستور» به مرحله عمل نزدیک شده و هیچ بعید نیست تا چندی دیگر، بزرگان خودروسازی دنیا راهی ایران شوند. منظور وزیر «صنعت، معدن و تجارت» تنها خودروسازانی که ایران را به دلیل تحریم‌های بین‌المللی ترک کرده بودند، نبود و او تاکید کرده که از تمام برندهای بزرگ صنعت خودرو برای حضور در جاده مخصوص، دعوت شود. 

حالا پس از دو هفته، «مرکز پژوهشی و اطلاع‌رسانی صنعت خودرو» وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت تصمیم گرفته سمیناری را برگزار و به این بهانه، بزرگان صنعت خودرو دنیا را میهمان ایران کند. این سمینار قرار است در آذر ماه امسال برگزار شود و در جلسه فردای مرکز پژوهشی و اطلاع‌رسانی صنعت خودرو، تصمیمات نهایی در مورد دعوت از خودروسازان بزرگ جهان اتخاذ خواهد شد. در واقع اینکه از چه خودروسازانی دعوت به عمل می‌آید و کم و کیف حضور آنها در سمینار مربوطه به چه شکل خواهد بود، در جلسه فردا مشخص خواهد شد. البته گفته می‌شود که از همین حالا دعوت از برخی خودروسازان قطعی شده که در این بین می‌توان به رنو و پژو اشاره کرد. نقطه عطف سمینار اما دعوت از خودروسازان آمریکایی است که شنیده می‌شود موافقت اولیه با آن انجام شده و این موضوع قطعا با تحولات اخیر سیاسی، ارتباط دارد. آن طور که خبر می‌رسد، مرکز پژوهشی و اطلاع‌رسانی صنعت خودرو، استثنای خاصی را برای دعوت خودروسازان خارجی قائل نیست و می‌خواهد تا حد امکان از تمام برندهای معتبر صنعت خودرو جهان برای سمینار آذر ماه دعوت کند. با این حال به نظر می‌رسد خودروسازانی که سابقه حضور در ایران را دارند، به همراه آمریکایی‌ها در اولویت دعوت به سمینار هستند، که در این بین می‌توان به رنو و پژوی فرانسه، هیوندایی کره، فولکس واگن آلمان و جنرال موتورز آمریکا اشاره کرد. 

دعوت از خودروسازان بزرگ دنیا در شرایطی انجام خواهد شد که طی یک ماه گذشته، رخدادها و تحولات مثبتی در روابط سیاسی ایران و غرب (به خصوص آمریکا) روی داده و کارشناسان امیدوارند این فضای خوب سیاسی، اتفاقات خوشایند اقتصادی را نیز در پی داشته باشد. طی دو سال گذشته و با تشدید تحریم‌های بین‌المللی، تمام خودروسازان بزرگ دنیا فعالیت‌های خود را در ایران متوقف و روانه کشورشان شدند و این «قطع ارتباط» نه تنها به ضرر ایرانی‌ها تمام شد، بلکه آنها را نیز متاثر از اثرات منفی خود کرد. بخش دولتی صنعت خودرو پس از رفتن پژو و تعلیق فعالیت‌های رنو در ایران، دچار ضعف شد و تولیدش افت شدیدی به خود دید و از آن سو با رفتن خودروسازانی مانند هیوندایی، فولکس واگن و دوو، بخش خصوصی خودروسازی ایران به شدت ضعیف شد و از روی ناچاری به سراغ چینی‌ها رفت. در حال حاضر مجموعه صنعت خودرو ایران با کاهش شدید تولید روبه‌رو و اوضاع به شکلی شده که چینی‌ها در بخش خصوصی آقایی می‌کنند و نفس بخش دولتی نیز به خودروهایی قدیمی وابسته است. 

آمریکایی‌ها کافی‌اند 

اگرچه حضور تک تک خودروسازان بزرگ دنیا در ایران می‌تواند به نفع صنعت خودرو کشور باشد و مردم را نیز خوشحال کند، اما قطعا آمدن آمریکایی‌ها به جاده مخصوص، اتفاقی به مراتب مهم تر از حضور امثال پژو و رنو و هیوندایی به شمار می‌رود. این اتفاق (اگر رخ بدهد)، نه تنها نشان دهنده پیشرفتی بزرگ در روابط سیاسی ایران و آمریکاست، بلکه به لحاظ فنی و تکنولوژیکی نیز رخدادی بسیار مهم برای جاده مخصوص محسوب می‌شود. جنرال‌موتورز، کرایسلر و فورد، سه خودروساز بزرگ آمریکا به حساب می‌آیند که در دنیا شهره‌اند و کیفیت و قیمت مناسب محصولات آنها زبانزد مردم جهان است و ایرانی‌ها نیز به واسطه ارتباطاتی از قبل، حس بسیار مثبتی نسبت به خودروهای آمریکایی دارند. پیش از انقلاب، جنرال موتورز به عنوان غول خودروسازی دنیا، در ایران حضور داشته و هنوز هم می‌توان در خیابان، خودروهای مونتاژی آن زمان این شرکت را (مانند شورولت و کادیلاک)، به چشم دید. با وجود این دید مثبت فنی به جنرال موتورز، ایرانی‌ها دید سیاسی مناسبی به آن ندارند، زیرا این غول صنعتی آمریکا بود که دووموتورز و پژو را از ایران راند. رفتن این دو خودروساز، برای صنعت خودرو ایران گران تمام شد و حالا اگر جنرال موتورز، خود راهی ایران شود، دیگر مانعی برای حضور دوباره پژو و دوو وجود نخواهد داشت، هرچند اگر آمریکایی‌ها میهمان جاده مخصوص  شوند، دیگر شاید چندان نیازی به فرانسوی‌ها و کره‌ای‌ها نباشد. 

وقتی فرانسوی‌ها بازیچه می‌شوند 

اما بشنوید از فرانسوی‌ها که ظاهرا از ارتباط خودروسازی ایران و آمریکا به نوعی برآشفته شده و ناراضی‌اند. در سرمقاله اخیر روزنامه فیگارو چاپ پاریس این طور آمده که هزینه‌های تحریم صنعت خودرو ایران را شرکت‌های فرانسوی رنو و پژو داده‌اند، اما حالا جنرال موتورز آمریکا خود با «تهران» رابطه برقرار کرده است. منظور نویسنده سرمقاله، خروج خودروسازان فرانسوی از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکاست که سبب شد رنو و پژو بازاری بزرگ را از دست بدهند. در ادامه این سرمقاله آمده که «با پیش‌بینی گرم شدن روابط میان تهران و واشنگتن، شرکت‌های آمریکایی بی‌سر وصدا در حال دردست گرفتن بازار ایران، کشوری غنی از نفت و گاز و شامل ۸۰میلیون مصرف کننده، هستند». نویسنده سرمقاله همچنین از قول یکی از صنعتکاران فرانسوی آشنا با بازار ایران،  می‌گوید «بسیاری از بخش‌های اقتصادی ایالات متحده آمریکا، از جمله شرکت‌های حاضر در بورس نزدک (یکی از بازارهای اصلی بورس جهان)، در ماه‌های اخیر به ایران رفت و آمد داشته‌اند.» به گفته سرمقاله نویس فیگارو، خودروسازی ایران مورد توجه جنرال موتورز قرار گرفته و این غول آمریکایی با «ایران خودرو» رابطه برقرار کرده است.  او تاکید می‌کند «حداقل از شش ماه پیش که نمایندگان جنرال موتورز به ایران رفت و آمد دارند، دیگر مسأله مطالعه بازار مطرح نیست، بلکه عقد قرارداد برای ازسرگیری فعالیت‌های جنرال موتورز مدنظر است». 

سرمقاله نویس روزنامه فیگارو در ادامه مطلب خود، به مصوبه چند ماه پیش کاخ سفید مبنی بر تحریم مستقیم صنعت خودرو ایران، اشاره کرده و با ابراز تأسف از اینکه مقامات پاریس نسبت به این مصوبه آمریکایی واکنش درخوری نشان ندادند، می‌گوید «اوباما با ابلاغ این مصوبه یک پاکسازی واقعی در بازار خودرو ایران انجام داد و حالا اگر تهران و واشنگتن روابط خود را از سر بگیرند، شرایط برای صنایع آمریکایی هموار خواهد شد.» همچنین یکی از دیپلمات‌های فرانسه نیز در این مورد گفته که «ما بازیچه ایالت متحده آمریکا شده ایم.» در پایان سرمقاله روزنامه فیگارو، به این موضوع اشاره شده که پاریس حتی گاهی از خواسته‌های واشنگتن نیز فراتر رفته و این موضوع پیش‌تر در اسناد ویکی لیکس نیز اشاره شده است، آنجا که در تلگراف سفارت آمریکا به پاریس گفته شده  فرانسه به دلیل سازش‌ناپذیری در رابطه با موضوع هسته ای ایران،  نوک شمشیر تحریم‌ها است.

اما آن طور که سرمقاله نویس فیگارو عنوان می‌کند، «بخشنامه اوباما (تحریم مستقیم خودروسازی ایران که به تعلیق فعالیت‌های رنو در این کشور منجر شد)، به مذاق خودروسازان فرانسوی خوش نیامده، به خصوص حالا که جنرال موتورز از این فشارها به نفع خود استفاده کرده است. وی ادامه داده که اقتصاد لبه دیپلماسی است و پشت این همه ممنوعیت، ایالات متحده چشمان خود را روی برخی مبادلات «سیاسی» که نقض کننده تحریم‌ها نیستند، بسته است. سرمقاله نویس فرانسوی در نهایت به واکنش یکی از دیپلمات‌های ایرانی به گرم شدن روابط کشورش با آمریکا اشاره کرده و از قول او می‌گوید «فرانسوی‌ها باید بدانند که در صورت توافق ما و آمریکا، شرکت‌های آنها  باید تنها خرده‌ها را جمع کنند.» او تاکید کرده که این شرایط باعث شد تا فرانسوی‌ها مواضع خود را در قبال تهران نرم کنند و دیدار روسای جمهور ایران و فرانسه در نیویورک نیز در همین چارچوب می‌گنجد.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علي قلي: 1392/7/2007:24:15،
177
27
ايكاش جنرال موتور بياد
اين آشغالهاي توليد داخلو بزاريم كنار.
ماشينهاي بسيار باحال آمريكايي رو تو ايران خودرو و سايپا توليد كنن.
توليد نه مونتاژ ها
البته اگر برخي از سودجوها كه نونشون تو پرايد و اين ماشين آشغاليهاست اجازه بدن.
يعني ميشه!!!!!!!!!!!
پرايد: 1392/7/2009:07:14،
71
30
ان شاالله كه ماشين ها با برند هاي عالي بيان اونم با قيمتي مناسب
با ارزي معادل 2000 - 2500 تومان
ديگه كي ماشين پارس و 405 و رانا و ... ميخره!!!!!!!!!!
به اميد موفقيت و شادي همه مردم ايران
دولت تدبير و اميد ما به شماها اميد داريم
محمد: 1392/7/2011:42:27،
23
30
"فــــولــــکــــس واگــــن آلـــــمــــان"
جــــداً ؟؟؟؟؟؟
مگه می خوان بوگاتی وارد کنند؟؟؟؟؟؟؟؟؟
سیامک: 1392/7/2019:16:29،
25
48
قیافه خودرو سازهای چینی های عقب مونده دیدنی میشه !!!
MK: 1392/7/2007:55:15،
97
49
قدمشون رو چشم ...
تندر: 1392/7/2008:07:42،
25
206
نمازگزاران تهرانی بعد از اقامه نماز جمعه در راهپیمایی اعلام «بی‌اعتمادی به آمریکا» شرکت کردند، پرچم آمریکا و اسرائیل را به آتش کشیدند و خشم و انزجار خود را از دشمنان ایران اسلامی اعلام داشتند.
علي قلي: 1392/7/2008:17:38،
168
51
خدا اول دشمناي داخلي رو نابود كنه و بعد خارجي هارو.
اينها افراطي هستن
مثل خوارج دوره حضرت علي
MK: 1392/7/2008:36:57،
74
76
برادر، سایتو اشتباهی اومدی،برو پیوندها ...
عبدالله: 1392/7/2008:55:37،
70
22
علی قلی جون خوب گفتی
فقط سجاده اب کشیدن مهم نیست خدمت به خلق مهمتره
نه اینکه ماشین اشغال بدی دست مردم....................
عبادت به سجاده و دلق نیست عبادت به جز خدمت خلق نیست
حمید: 1392/7/2009:51:15،
67
16
بله منم متوجه شدم با این کاری که کردن حتی امام جمعه تهران احمد خاتمی انقدر تند برخورد کرد و اوباما را ادم دروغگو و دولت ریاکار و دولت فنا شکن خواند و پرچم امریکا و اسراییل را به اتش زدن و شعار مرگ بر امریکا سر دادن حتما هم به توافق میرسند
آرش: 1392/7/2008:14:33،
23
72
هر چند کیفیت ماشین های آمریکایی در حد بسیار خوب است و لیکن بطور عام در حد کیفیت برندهای تراز اول جهانی نظیر خودروسازان آلمانی و یا ژاپنی نمی باشد.
با نیم نگاهی به بازار اروپا و حتی کشور کوچک امارات می توان فهمید که شرکت های خودروساز آمریکایی در رقابت بسیار سختی با سایر رقبای اروپایی و آسیایی قرار دارند.
آرش: 1392/7/2011:16:24،
26
24
آمار سهم بازار برندهای حودروساز در امارات در ششماه اول 2013:
برندهای امریکایی بغیر از فورد دارای جایگاه مستحکمی نیستند:
1 Toyota
2 Nissan
3 Hyundai
4 Mitsubishi
5 Ford
6 Kia
7 BMW
8 Lexus
9 Honda
10 Chevrolet
11 Jeep
12 Volkswagen
13 Audi
14 Isuzu
15 Land Rover
16 Porsche
17 Mazda
18 Peugeot
19 GMC
20 Dodge
21 Suzuki
22 Hino
23 Volvo
24 Cadillac
25 Jaguar
26 Daihatsu
27 Bentley
28 Chrysler
29 Lincoln
30 Subaru
31 Maserati
32 Ferrari
33 Lamborghini
34 Aston Martin
غغغ: 1392/7/2013:34:13،
17
25
عزیزان یه سر به بازار خودرو امریکا بزنید میبینید که از 10 خودروی پر فروش تو امریکا فقط 1یا 2 تاشون برند امریکایی مابقی ژاپنی و کره ایه
محمد: 1392/7/2013:36:57،
17
17
آرمان جان مطمئنی؟؟؟
بی ام و رتبه 7 واردات دبی، بعد بنز یا مثلا رولس رویزِ لوکسِ عرب پسند هیچی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یــــعــــنــــی "بـــــــنـــــــز" حــــتــــی 34 هـــــم نــــیـــســــت رتــــبــــش؟
احمد : 1392/7/2008:18:42،
67
20
مافیای خودرو تو ایران خیلی قدرتمنده، به همون اندازه که این صنعت براشون پرسوده به این راحتیا نیست.
آفرودر حرفه ای: 1392/7/2009:21:15،
20
25
عمو چرا زور مزنی همین چین کشور دوست و همسایه کلی از کارخونه های ژاپنی و آمریکایی توش ماشیناشونو تولید می کنن اول اجازه پلاک بدن ما خودمون می آریم از امارات و چین واردات می کنیم فقط پلاک بدن
شمال: 1392/7/2009:50:08،
32
20
یعنی میشه از دست آشغال های رنو و پژو و چینی ها راحت شیم ! مخصوصا رنو که همیشه آشغال ترین ماشین هاش سهم ایرانه در حالی که بهترین ماشین هاش در همین همسایه (ترکیه) برای ترک ها تولید میشه.
کیوان: 1392/7/2010:16:29،
47
18
من که اگه اون ماشینا باارز1000تومنم بیادپول ندارم بگیرم ولی ان شاالله بیاد بقیه مردم ماشینای خوب سوارشن نه این اشغالارو ماهم نگاه میکنیم لذت میبریم
موافق: 1392/7/2019:58:41،
16
27
دمت گرم
mohsen k1: 1392/7/2023:08:01،
40
21
به این میگن مرد آزاده.

دمت گرم ، انشا الله به همه آرزوهات برسی
ali: 1392/7/2010:51:24،
27
23
انشاالله هرچه زودتر ماشين های آمريکايی به ايران بيايند تا مردم از شر خودروهای بی کيفيت داخلی و ساخت چين راحت شوند.
همچنين کارخانه های پژو و رنو بازار انحصاری ايران را از دست بدهند.
به اميد ان روز.
شاهین tehran: 1392/7/2011:41:04،
22
22
به حال ما فرقی نمیکنه. چون هر کی بیاد همینه. گرونی در کمینه. مطمئنا ماشینهای آمریکایی هم با قیمت سرسام آور فروخته خواهند شد.
مصطفی .919: 1392/7/2012:14:27،
25
24
یکی نیست بگه خاتمی چه کاره این مملکته
کاظم: 1392/7/2012:26:34،
39
17
معلوم میشه دلتون خوشه.کدوم کشک؟! کدوم آش؟!
اینا همه تصورات دوستان هست یک دونه ماشین آمریکائی هم نخواهد آمد.ما باید اول مشکلمون رو با خودمون حل کنیم بعد با بقیه دنیا. دعا کنید دو خودروساز ایرانی تعطیل بشن بعد انشاء الله شاید یه فرجی بشه.
زندگی: 1392/7/2013:51:48،
24
23
مرگ بر دیکتاتور
موافق: 1392/7/2019:19:26،
18
24
ماشین فقط تویوتا
لامبو: 1392/7/2022:20:27،
18
20
لامبورگینی
ح: 1392/7/2312:08:15،
15
24
ما نه تنها منتظر ورود ماشينهاي امريکايي هستيم ،بلکه منتظر ورود خود امريکائيها به کشورمون هستيم .تا باآمدن اين عزيزان روابط حسنه بشه و حالشو ببريم.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار